Jump to content

Lenovo Ideapad A3500


chaoticos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α3500 fl με 4.4.2, 2 ημερών, έκανε update και δεν ξανάνοιξε ποτέ.

Όταν συνδέεται στο PC ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος των windows, αλλά τίποτε παραπάνω.

Ούτε σε recovery mode μπαίνει. Καμία αντίδραση.

Πριν πάει για επιστροφή κάποια ιδέα?

 

η καλυτερη ιδεα ειναι η δικη σου.

επιστροφη και μην τον πειραζεις περαιτερω !

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η καλυτερη ιδεα ειναι η δικη σου.

επιστροφη και μην τον πειραζεις περαιτερω !

 

Τελικά φλασαρίστηκε και είναι όπως ήρθε.

Πήρε και τα updates μετά κανονικά.

Υπάρχουν όμως θέματα όπως αναφερθεί και νωρίτερα από συμφουρίτες.

Συχνά πυκνά χάνει την sd card και επίσης δεν μεταφέρει τις εφαρμογές στην εξωτερική sd card, αν και λεει ότι τις μεταφέρει.

Έγινε και root, χρησιμοποιήθηκε και το link2sd αλλά τίποτα.

Στα ξένα forum επίσης αναφέρουν τα συγκεκριμένα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εν λόγω tablet και έχω μια nano sim για mobile internet. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο καλό usb stick που να δέχεται τη sim και να είναι συμβατό με το tablet... ;

Έχεις την έκδοση με το 3G;

 

Αν ναι, πολύ απλά θα μπορούσες να πάρεις μια άλλη SIM (αν δεν έχεις, πήγαινε στην Ομόνοια, έξω απο το μετρό απέναντι απο την Τράπεζα Της Ελλάδος τις δίνουν με 2 ευρώ συνήθως, αλλιώς πήγαινε στο γερμανό δίπλα), και να πάρεις το πλαστικό γύρω-γύρω απο αυτήν την SIM, και να κάνεις την Nano SIM κάρτα σου MiniSIM.

 

Με απλά λόγια, αυτό είναι το πλαστικό που πρέπει να αποκτήσεις:

http://i.imgur.com/eg8LlDi.jpg

 

Εγώ έτσι αλλαξα κάρτες μια φορά μεταξύ κινητών Micro και Mini SIM. Και η μια ήτανε vodafone και η άλλη cosmote. Ένα πλαστικό είναι δεν έχει ούτε κυκλώματα ούτε ρεύμα ουτε τίποτα.

 

Τώρα αν δεν έχεις την έκδοση με 3G, δεν ξερω (γι αυτο εγώ πήρα την έκδοση με 3G, για να γλιτωσω απο το βραχνα του "βρες wifi, ωχ θέλει facebook password, ωχ τελικά δεν πιάνει το wifi, μήπως να πάρω usb dongle για μια SIM;" )

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει το ταμπλετ κανείς για σέρβις για το πρόβλημα που αναφέρθηκε αρκετά ποστ πιο πριν με την αφή; Το πρόβλημα που το digitizer αντιλαμβάνεται τις ευθείες κινήσεις σαν ζιγκ ζακ; Έγινε κάποια δωρεάν επισκευή; Διορθώθηκε το πρόβλημα; Σε ποιο σέρβις το πήγατε και πόσες μέρες κράτησε η επισκευή;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά η στοκ ρομ εχει πολλές διαφημίσεις, πολλές όμως.

 

Κατέβασα κάτι ad-blockers αλλά τπτ. Υπάρχει κάποιος άλλος τρ'οπος εκτός από αλλαγή ρομ?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η στοκ ρομ εχει πολλές διαφημίσεις, πολλές όμως.

 

Κατέβασα κάτι ad-blockers αλλά τπτ. Υπάρχει κάποιος άλλος τρ'οπος εκτός από αλλαγή ρομ?

 

το adaway το εβαλες?εγω αυτο εχω και τις εχει μπλοκαρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τώρα αν δεν έχεις την έκδοση με 3G, δεν ξερω (γι αυτο εγώ πήρα την έκδοση με 3G, για να γλιτωσω απο το βραχνα του "βρες wifi, ωχ θέλει facebook password, ωχ τελικά δεν πιάνει το wifi, μήπως να πάρω usb dongle για μια SIM;" )

 

Δυστυχώς δεν έχω την 3g έκδοση... Και δε μπορώ να βρω ένα sim card reader για tablet!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λύση σε αυτό το πρόβλημα πρέπει να δώσει η Lenovo και αν είναι εφικτό. Το ταμπλετ έχει προβλήματα. Η αφή που κάνει ζιγκ ζακ όταν κινείς το δάχτυλο ευθεία, το GPS που σε πολλούς έχει θέμα και επειδή η Lenovo δεν μπορεί να δώσει βοήθεια το αφαίρεσε από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής και τέλος αυτά τα γνωστά προβλήματα με το wi-fi. Επίσης η αυξημένη κατανάλωση που πολλοί αναφέρουν με το update σε kitkat. Έχω στείλει tweet στην Lenovo και δεν πήρα καμία απάντηση. Στα forum τους επίσης δεν έχει δοθεί καμία απάντηση. Ως low range συσκευή έχει εγκαταλειφθεί.
Link to comment
Share on other sites

Επομένως έχει ξανάναφερθει εδώ μέσα δεν είναι δικό μου θέμα... Όλα τα προβλήματα ξεκινάνε αν έχω καταλάβει καλά από τη στιγμή που γίνεται αναβάθμιση στην κιτ κατ έκδοση, έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ και στο forum της Lenovo. Δεν θυμάμαι για όλα τα περιστατικά, αλλά σε κάποια καθώς και στη δική μου περίπτωση ξεκίνησε μετά από την αναβάθμιση. Πολλοί είχαν kitkat από τη στιγμή που βγήκε η συσκευή από το κουτί. Νομίζω πως η Lenovo δεν θέλει να αναγνωρίσει το πρόβλημα γιατί οι εταιρίες δεν θέλουν να ξοδεύουν πόρους (εργατοώρες) σε low end συσκευές. Λογικό από τη μια, αλλά απαράδεκτο κιόλας να βγαίνουν πρόχειρα update και όχι καλά τεσταρισμένα.
Link to comment
Share on other sites

Και δεν εχεις βρει καποια λυση για αυτο το θεμα ,ετσι?κριμα και ειναι αρκετα γρηγορο... Το καλο οτι εχω doa αλλα και τι να παρεις μεχρι 100€ με παρομοια χαρακτηριστικα ?
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση που έχω διαβάσει είναι αυτή που ανάφερες και εσύ, η αλλαγή του encryption. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Και εγώ ανοιγοκλείνω το wifi όταν τρώει το κόλλημα. Αλλά για ποιο τάμπλετ μιλάμε; A7-40 A3500 ή a8-50 a5500. Εγώ έχω το πρώτο, για το δεύτερο δεν γνωρίζω τίποτα για να μπορώ να μιλήσω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το gps σας λειτουργει?

κλειδωνει?

εμενα μονο με το gps fix βρισκει δορυφορους μετα απο 8 λεπτα.

αν το ξανα τρεξω παλι 8 λεπτα θελει.

γιατι ετσι?

 

Ακριβως ενα λεπτο για να κλειδωσει με το IGO σε κλειστο χωρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχει καταφέρει κανείς να περάσει την στοκ ρομ από την αρχή?

Παιδιά οποίος ξέρει ας βοηθήσει λίγο. Εγκαταστηθηκαν από μόνες τους κάποιες εφαρμογές και το ταμπλέτες κολλάει. Εντωμεταξυ πήγανε στο σύστημα και δεν γίνονται απεγκατασταση. Και πότε δεν έχει πειράζει. Έχει εγγύηση αλλά τι να τους πω? Θα πιστεύουν ότι μπήκανε μόνες τους?

Link to comment
Share on other sites

Factory reset δοκίμασες; Είχες κάνει root; Χωρίς root δεν μπορούν να εγκατασταθούν εφαρμογές στο system. Ότι εγκατασταθεί, γίνεται και να απεγκατασταθεί.
Link to comment
Share on other sites

Factory reset δοκίμασες; Είχες κάνει root; Χωρίς root δεν μπορούν να εγκατασταθούν εφαρμογές στο system. Ότι εγκατασταθεί, γίνεται και να απεγκατασταθεί.

Φίλε μου κι όμως τόσα χρόνια στο Android και γωνία αυτό πίστευα. Εγκαταστηθηκαν στο system χωρίς Root. Και δεν σβήνουν και μάλιστα συνέχεια λειτουργούσε και το ταμπλετ κολλάει. Εντωμεταξυ Μάλλον πρόκειται για ιό που τουλάχιστον δεν έχω ξαναδεί ποτέ σε Android.

Και ούτε με factory επανέρχεται ούτε από recovery.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ρώσικο forum που έχουν καταφέρει να επαναφέρουν τη συσκευή σε στοκ κατάσταση με φλασαρισμα από τον υπολογιστή. Δεν έχω υπολογιστή τώρα για να το βρω εύκολα. Απλά αν θυμάμαι καλά θα χρειαστεί να περάσεις πρώτα το ρώσικο stock recovery για να δουλέψει. Υπάρχει ο οδηγός μεταφρασμένος και στο XDA. Όταν πέρασες custom recovery δεν κράτησες full backup να το κάνεις restore;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ρώσικο forum που έχουν καταφέρει να επαναφέρουν τη συσκευή σε στοκ κατάσταση με φλασαρισμα από τον υπολογιστή. Δεν έχω υπολογιστή τώρα για να το βρω εύκολα. Απλά αν θυμάμαι καλά θα χρειαστεί να περάσεις πρώτα το ρώσικο stock recovery για να δουλέψει. Υπάρχει ο οδηγός μεταφρασμένος και στο XDA. Όταν πέρασες custom recovery δεν κράτησες full backup να το κάνεις restore;

Δεν έχω περάσει τίποτα ούτε Custom Recovery μαμά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μεγάλο μυστήριο. Δεν έχω κάτι άλλο να προσφέρω. Ενημερωτικά αν θέλεις πόσταρε κανένα screenshot να γνωρίζουμε περί τίνος πρόκειται.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πακετάρει ώστε την Δευτέρα να το στείλω στο service. Ελπίζω να το φτιάξουν αν και μου το παίξανε δύσκολοι όταν τους είπα περί τίνος πρόκειται. Αλλά τους είπα ότι είναι απαράδεκτη σαν εταιρεία που δεν έχει φροντίσει την ασφάλεια του ταμπλετ με κάποιο update.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...