Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είσαι από αυτούς που στηρίζονται στο περνάει τότε μην κάνεις καν τον κόπο να το πάρεις. Αν όμως δεν έχεις θέμα, το δοκιμάζεις. Ούτως ή άλλως τα λεφτά σου θα τα πάρεις πίσω είτε το ένα είτε το άλλο πουλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!

Παράλληλα, θυμήστε μου, υπάρχει ένα e-shop με αποθήκη στη Θεσσαλονίκη για ασφαλέστερες αγορές όσο αφορά τελωνεία κτλ, ποιο είναι;

 

Kαλημέρα.

Το Vickmall απ' όσο ξέρω έχει αποθήκη στην Ελλάδα http://www.vickmall.com/eu-warehouse.html, απλά για μένα δεν αξίζει να το πάρεις από εκεί και οχι από το κανονικό Vickmall πχ, αφενός γιατί σε απόθεμα έχει 2-3 συσκευές (μία από αυτές το K3 και στα 2 χρώματα που κυκλοφορορεί), αφετέρου γιατί η πιθανότητα να πληρώσεις δασμούς είναι μηδαμινή, ενώ και όσον αφορά την εγγύηση δε νομίζω ότι αλλάζει κάτι....

Από αυτά που ανέφερες και αν μιλάμε μέχρι 200, εγώ θα έπαιρνα το Meizu.. Έχει υποστήριξη, σοβαρή εταρεία από πίσω και γενικά καλά σχόλια από τους κατόχους... Μου αρέσει κιόλας εμφανισιακά, αλλά γούστα είναι αυτά. Το Κ3 δε βγαίνει μόνο σε κίτρινο, αλλά και σε άσπρο (το χρώμα στο πίσω καπάκι, μπροστά είναι πάλι μαύρο) και το έχει και στο Europe Warehouse του Vickmall... Για το OPPO δεν έχω άποψη αλλά όντως φαίνεται καλή περίπτωση σε αυτό το πακέτο... Eπίσης σε αυτή την τιμή, μπορείς να δεις και το Jiayu S3, με πολύ καλά specs και αξιόλογες κριτικές (υπάρχει και hands on) εδώ μέσα...

Στη θέση σου πάντως και αφού είσαι σε θέση να δώσεις και πάνω από 200, θα κοιτούσα και το εξαιρετικό από όλες τις απόψεις, αλλά και με υποστήριξη από Cyanogen, Οne Plus One... Ναι μεν κυκλοφορεί ένα χρόνο, αλλά είναι άριστο και νομίζω γενικά αξίζει...

Tέλος μου ήρθε στο μυαλό και το νέο Asus Zenfone με τα 4GB Ram κοντά στα 300, αλλά δεν έχω δει καθόλου reviews...

Φυσικά το G2 που αναφέρθηκε είναι επίσης καλή περίπτωση για τα χρήματά του πλέον (~250), όπως και τα Nexus 6 αλλά και LG Flex 2, με την προϋπόθεση να τα βρεις στις τιμές των προσφορών που τρέχουν αυτό το διάστημα (Vodafone: Nexus 6: 349, LG Flex 2:299 / Wind: Nexus 6: 299)...

 

Όταν υπάρχει περίπτωση να βρεις nexus 6 με 300€ τότε δεν θα κοίταξα το oppo. Και τα δύο θηρία είναι σε μέγεθος. Τώρα στο μέγεθος που θες, βρίσκεις galaxy alpha & z3c. Στα 200+ θα πήγαινα σε g2.

 

Πολύ καλές συσκευές τα Galaxy Alpha και Ζ3C, ωστόσο είναι μικρότερες σε μέγεθος (4.7 και 4.6 αντίστοιχα) από αυτό που θέλει ο φίλος (5άρα οθόνη τουλάχιστον)...

Edited by spirosgate4
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα κρατούσα το Νote 3, ωστόσο μιας και η τιμή του Flex 2 είναι πολύ κάτω από την κανονική, αν το είχα τόσο κόλλημα να το πάρω θα το έπαιρνα και αν δε κάλυπτε θα το πουλούσα... Αν το βρεις στην προσφορά, ότι και να γίνει τα λεφτά που έδωσες, μάλλον θα τα πάρεις σχετικά εύκολα πίσω, αν ενδιαφερθείς να το δώσεις... ;)
Link to comment
Share on other sites

Eγώ το Meizu... Εκτός από το ότι γενικά είναι καλή συσκευή, λένε καλά λόγια και για την κάμερά του συγκεκριμένα (τηρούμενων των αναλογιών πάντα)... Επίσης αν το βασικό σου κριτήριο είναι η κάμερα, μπορείς να δεις sample photos στο internet, τραβηγμένες με τα κινητά που ανέφερες και να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα... ;)
Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλές συσκευές τα Galaxy Alpha και Ζ3C, ωστόσο είναι μικρότερες σε μέγεθος (4.7 και 4.6 αντίστοιχα) από αυτό που θέλει ο φίλος (5άρα οθόνη τουλάχιστον)...

 

Ναι νόμισα ότι ήθελε maximum 5,0in...Δυστυχώς το Z3 βγαίνει πιο πάνω από το Budget του.

Link to comment
Share on other sites

παιδιια καλημερα ειμαι μεταξυ των τρειων samsung galaxy A5 huawei p7 kai lg g3 ποιο μου προτεινετε απο τα τρια με ενδειαφερη και η καμερα πολυ ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα αγορασω ενα απο αυτα τα κινητα σε 1 μήνα και θα ήθελα να ξερω ποιο απο αυτα τα 3 ειναι καλύτερο..

έχω και κάποιες ερωτήσεις.. το lg g2 παιρνει sd card?(ξέρω οτι το meizu δεν παίρνει) και μήπως υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα? ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το G2 δεν παίρνει microsd απλά διαλέγεις το 16αρι ή το 32αρι. Το Meizu είναι πολύ καλό και παίρνει Lollipop τον Ιούνιο. Το Lenovo λένε ότι η οθόνη δεν έχει καλή ποιότητα. Αν θες από Ελλάδα παίρνεις G2 από Κίνα διαλέγεις ένα από αυτά που είπες. Για κοίτα και το Jiayu S3. Edited by Alex_90
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Να εξηγηθώ από την αρχή για το "επείγον" του τίτλου, με περιμένει 1 nexus 6 στα 350 ευρώ στη vodafone μέχρι αύριο, το πολύ μεθαύριο.

Να σας πω λοιπόν λοιπόν και το δίλλημα.Έψαχνα, εδώ και καιρό καμιά ευκαιρία, αλλά με budget 200 περίπου από Κίνα, ή 250 περίπου από Ελλάδα(είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και γλυτώνω το ΦΠΑ, οπότε μιλάμε για ίδια τιμή στο σύνολο Ελλάδα-Κίνα).

Θέλω λοιπό ένα κινητό που να κρατήσει τουλάχιστον 3 χρόνια.Αυτό σημαίνει για μένα, καλή ποιότητα κατασκευής, σύγχρονο harware, υποστήριξη με αναβαθμίσεις, μεγάλη οθόνη.

Το nexus, έχει 5 αστέρια σε όλα τα παραπάνω, αλλά ξεφεύγει αρκετά από το budget. Βέβαια, αν οι άλλες επιλογές δεν καλύπτουν τα παραπάνω, τότε είναι και η μοναδική λύση σε αυτά τα λεφτά(θα κόψω από αλλού και θα τα δώσω)

Οι άλλες μου επιλογές μετά από ψάξιμο, είναι το asus zenfone 2 από amazon.it στα 245, χωρίς ΦΠΑ στα 200 περίπου(και εγγύηση amazon?)

και το meizu m1 note από vickmall στα 220 περίπου(ανάλογα την ισοτιμία)

Μπορείτε να με βοηθήσετε άμεσα, γιατί όπως καταλάβατε, αν η επιλογή είναι το nexus, πρέπει αύριο να πάω να το πάρω?Αν έχετε να συμπληρώσετε άλλη πρόταση σε αυτό το budget, please, κάντε το τεκμηριωμένα!

Ευχαριστώ για την υπομονή όσων διάβασαν τον "σιδηρόδρομο" και θα με βοηθήσουν στην τελική απόφαση!

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα χρήματα τα δίνεις για το Nexus 6. Αν όμως σου είναι δύσκολο να δώσεις τόσα λεφτά πάρε το Meizu (με τα 32GB).

 

Τα χρήματα είπαμε, αν και δύσκολες εποχές, τα έχω, αλλά θα κόψω κάτι άλλο, αν αξίζει τη διαφορά.

Και γιατί όχι το Asus?και καλό επεξεργαστή έχει και κάρτα μνήμης παίρνει και υποστήριξη έχει και εγγύηση amazon, που έχω ακούσει τα καλύτερα(για uk βέβαια).Αν μπορείς σε παρακαλώ δικαιολόγησε την πρόταση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας φίλε μου έχει εντελώς διαφορετική αντίληψη περί του οικονομικού. Η ουσία είναι πως το Nexus 6 είναι ένα κινητό που δεν το βρίσκεις κάτω από 450 - 500€ αυτή τη στιγμή. Οπότε όπως σου είπα αν μπορείς να τα δώσεις χωρίς να σε πιάνει η καρδιά σου τα δίνεις.

 

Για το Asus συμφωνώ ότι είναι μια συσκευή τούμπανο σε specs ωστόσο ψάχνοντας στο ίντερνετ διαπίστωσα πως χάνει πολύ σε οθόνη. Γενικότερα τα χρώματα τις συσκευής δείχνουν κάπως ξεθωριασμένα κάτι που εμένα με ψιλοαπογοήτευσε. Πάντως για τα χρήματα του είναι καλή περίπτωση. Απλά το Meizu είναι πιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι απαραίτητα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας καποια προταση.. Σε γενικες γραμμες θελω κατι μεχρι 280,dual sim, καλη μπαταρια κ καμερα, γρηγορο επεξεργαστη και καλη gpu.. Και καποια υποστήριξη.. Τι μου προτείνετε?μεχρι την κυριακη θα το παραγγειλω..
Link to comment
Share on other sites

Kάπως έτσι όπως τα λέει ο madman, είναι τα πράγματα...

Το Nexus 6, αν μπορείς να τα δώσεις και αν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος (γιατί είναι 6άρι...), αξίζει με κλειστά μάτια, στην τιμή που το έχεις βρει και θα αξίζει και για καιρό ακόμα τόσο... Επίσης μιλάμε για μια σειρά τηλεφώνων (Νexus) που ανεξαρτήτως κατασκευαστή, έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις, που ανεξάρτητα από ξερά specs (τα οποία είναι δυνατά), προσφέρει μοναδική εμπειρία χρήσης με το pure Android και τις πολλές αναβαθμίσεις που παίρνει...

Το Asus τούμπανο σε specs, αλλά κυκλοφόρησε πρόσφατα, δεν έχω δει reviews και δεν ξέρω τι παίζει... Αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα, σίγουρα είναι καλή περίπτωση...

Το Meizu μάλλον είναι το χειρότερο όλων σε ξερά specs, αλλά από την άλλη είναι δοκιμασμένο από πολλούς, χωρίς προβλήματα και με θετικά σχόλια, τόσο όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, όσο και γενικά το πως πάει το τηλέφωνο... Επίσης έχω δει και καλά σχόλια για την κάμερά του...

Εν κατακλείδι, όποιο και να πάρεις, δε νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει με την έννοια, να κλαις τα λεφτά σου... Εξ αρχής αυτό... Νομίζω όποιο και να πάρεις θα το ευχαριστηθείς...

Από εκεί και πέρα νομίζω συνολικά σαν πρόταση, καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη περίπτωση (σύμφωνα με αυτά που ζητάς) είναι το Nexus... Γιατί με 350 αυτή τη στιγμή, παίρνεις μια συσκευή που αξίζει πολύ περισσότερα και έχει σίγουρα μέλλον, με αναβαθμίσεις κλπ, οπότε δε θα προκύψει η ανάγκη να το αντικαταστήσεις σύντομα, ενώ για καιρό ακόμα πιστεύω θα έχει σημαντική μεταπωλητική αξία (αναλογικά με την τιμή που το βρήκες πάντα)...

Τα παραπάνω φυσικά συνιστούν προσωπική άποψη... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες καλή καμερα και

καλή μπαταρία απο Κίνα μεριά, το meizu νομίζω είναι μονόδρομος. Μπες στο νήμα του να δεις δείγματα και θα καταλάβεις. Απο εκεί και πέρα, αν προτιμάς απο Ελλάδα τότε πας για G2. Αν είσαι διατεθειμένος να ανεβάσεις το κασε κοίτα και το honor 6.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια.

 

Το One plus one το έχει φίλος, το έχω δει από κοντά και είναι πραγματικά ωραία συσκευή, αλλά νομίζω δύσκολα να βρεθεί σε ανταγωνιστική τιμή.

Αντιστοίχως άλλα που προτείνατε μου βγαίνουν λίγο overbudget. Το oppo στα 340 έχει σχεδόν 80€ worth of stuff στο πακέτο, γι' αυτό το θεώρησα "οκ".

 

Αυτή τη στιγμή κοιτάω περισσότερο το K3, μιας και μπορώ να το πάρω από vickmall σχεδόν άμεσα και σε δεύτερη μοίρα το Μ1. Αν δε με τσαντίσει υπερβολικά η μπαταρία στο SGS2 τις επόμενες μέρες και κάνω καμιά impulsive αγορά, ίσως χτυπήσω το G2, αν βρεθεί σε καλή τιμή, στην επόμενη μισθοδοσία.

 

edit: το G2 δεν υποστηρίζει sd cards;

Edited by bo8ran8rwpos
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι ένα από τα θετικά του Ultra. Αλλά με ενδιαφέρουν πολύ οι επιδόσεις. Το ένα έχει MTK6752 και το άλλο Snapdragon 800. Ξέρω ότι ο 800 είναι δυνατός γιατί τον είχαν όλες οι "ναυαρχίδες" του 2013, για τον άλλον της Mediatek δεν ξέρω πως τα πάει.
Link to comment
Share on other sites

Μονο το 830 αξιζει όσον αφορα διάρκεια αυτονομίας η πας στην σαγιονάρα το 1520:p

Το 930 οχι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...