Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελεις απαραιτητα απο Ελλαδα ή δε σε πειραζει και απο Κινα?

Γιατι απο Ελλαδα μονο το Huawei Y550 μου ερχεται στο μυαλο και το Μoto E, αλλα το Moto E νομιζω δεν εχει μπροστινη καμερα...

Απο Κινα μαλλον υπαρχουν και αλλες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά το κινητό είναι για τον πεθερό μου απλά θέλει αυτά τα χαρακτηριστικά. Το θέμα να είναι αξιόπιστο βασικό (μη γινουμε ρόμπα στον άνθρωπο) :). Αν χρειαστεί σέρβις και δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι κινέζικο δε μας χαλάει

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.mmplanet.gr/kinita-tilefona-1/37969-310410-motorola-moto-e-xt1021-mayro-eu-detail

Αν εννοείς αυτό έχει μπροστινή κάμερα

Link to comment
Share on other sites

για πες λιγο τις επιλογες απο κινα γιατι ενδιαφερομαι και εγω για μεχρι 100€.

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κινητό είναι για τον πεθερό μου απλά θέλει αυτά τα χαρακτηριστικά. Το θέμα να είναι αξιόπιστο βασικό (μη γινουμε ρόμπα στον άνθρωπο) :). Αν χρειαστεί σέρβις και δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι κινέζικο δε μας χαλάει

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.mmplanet.gr/kinita-tilefona-1/37969-310410-motorola-moto-e-xt1021-mayro-eu-detail

Αν εννοείς αυτό έχει μπροστινή κάμερα

 

Δεν εχει μπροστινη καμερα το moto e το συγκεκριμενο, εχουν λαθος στο site. Το νεο μοντελο εχει (2015) αλλα βγαινει στα 140€.

Link to comment
Share on other sites

για πες λιγο τις επιλογες απο κινα γιατι ενδιαφερομαι και εγω για μεχρι 100€.

 

Αυτη την στιγμη το Elephone P6000 στα 113$ (στο Gearbest για 100 κομματια με κουπονι GBEHP6000) ειναι το απολυτο VFM απο Κινα.Βγαινει λιγο παραπανω απο 100 Ευρω αλλα αξιζει.

Επεξεργαστης 64bit,2GB ram,16GB rom,13MP,2700mAh μπαταρια,2SIM,υποστηριξη 4G και Android 5.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω να αγορασω κινητο και ειμαι μεταξυ τριων:

 

Note 4: Samsung κορυφαιο στην κατηγορια του αλλα εχω βαρεθει το software design της Samsung.

Motorolla Nexus 6: Ιδια περιπου κατηγορια με note 4 λιγο μεγαλυτερο καλητερη οθονη εχει το Samsung.

Lg G3: Ωραιο κινητο γρηγορο και με λιγοτερα λευτα απο τα αλλα 3. Ετοιμαζεται ομως το LG G4.

 

Αν εχετε κατι να προσθεσετε σε αυτα ή να μου προτεινετε κατι, ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Και οταν λεω στυλ ipad mini, εννοω σε διαστασεις και τεχνικα χαρακτηριστικα. Υπαρχει κατι αναλογο;

 

Σκεφτομαι για tablet απο lg και samsung. Τι λετε;

 

Παντως καποια tablet που ειχαν κανει θραυση περυσι, οπως το lg v300 και ενα παρομοιο απο τη samsung, δε τα βλεπω πλεον στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του g3 είναι καλύτερη απτο 1+1 ?

 

Απο μπαταρία τι παίζει ?

 

Αρκετά καλύτερη θα σου πω. Όμως στην όλη συμπεριφορά του σαν συσκευή , το 1+1 είναι κατά πολύ καλύτερο. Πολύ πιο γρήγορο και πιο άμμεσο σε ό,τι και άν κάνεις.

Κάμερα υπερτερεί το G3.

Μπαταρία υπερτερεί το 1+1 χαλαρά.

Μέγεθος, εδώ το G3 δίνει ρέστα.

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση, είναι το πως σε ακούει ο συνομιλητής από το 1+1 , είναι λές και πραγματικά είσαι δίπλα του, είναι εντυπωσιακό.

Γενικά και τα δύο κινητά τα θεωρώ πολύ κοντά και κάπου κερδίζει το ένα και κάπου το άλλο όπως κατάλαβες. Τα 64 γίγα πάντως ήταν ατελείωτα και πετούσα μέσα το οτιδήποτε χωρίς άγχος.

Είναι δύσκολη η επιλογή , αλλά όπως και να χει όποιο και από τα δύο να διαλέψεις δεν θα το μετανοιώσεις.

Βλέπεις ποια σημεία είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν περισσότερο κι επιλέγεις. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλύτερη θα σου πω. Όμως στην όλη συμπεριφορά του σαν συσκευή , το 1+1 είναι κατά πολύ καλύτερο. Πολύ πιο γρήγορο και πιο άμμεσο σε ό,τι και άν κάνεις.

Κάμερα υπερτερεί το G3.

Μπαταρία υπερτερεί το 1+1 χαλαρά.

Μέγεθος, εδώ το G3 δίνει ρέστα.

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση, είναι το πως σε ακούει ο συνομιλητής από το 1+1 , είναι λές και πραγματικά είσαι δίπλα του, είναι εντυπωσιακό.

Γενικά και τα δύο κινητά τα θεωρώ πολύ κοντά και κάπου κερδίζει το ένα και κάπου το άλλο όπως κατάλαβες. Τα 64 γίγα πάντως ήταν ατελείωτα και πετούσα μέσα το οτιδήποτε χωρίς άγχος.

Είναι δύσκολη η επιλογή , αλλά όπως και να χει όποιο και από τα δύο να διαλέψεις δεν θα το μετανοιώσεις.

Βλέπεις ποια σημεία είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν περισσότερο κι επιλέγεις. ;)

 

Συμφωνώ απόλυτα, τα είχα και τα 2. Ειδικά στην οθόνη και την κάμερα για το G3.

“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

Και οταν λεω στυλ ipad mini, εννοω σε διαστασεις και τεχνικα χαρακτηριστικα. Υπαρχει κατι αναλογο;

 

Σκεφτομαι για tablet απο lg και samsung. Τι λετε;

 

Παντως καποια tablet που ειχαν κανει θραυση περυσι, οπως το lg v300 και ενα παρομοιο απο τη samsung, δε τα βλεπω πλεον στο skroutz.

 

Το 8άρι της LG είναι αρκετά καλό και τιμιο στα λεφτά του. Αξίζει να το δεις.

“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω να αγορασω κινητο και ειμαι μεταξυ τριων:

 

Note 4: Samsung κορυφαιο στην κατηγορια του αλλα εχω βαρεθει το software design της Samsung.

Motorolla Nexus 6: Ιδια περιπου κατηγορια με note 4 λιγο μεγαλυτερο καλητερη οθονη εχει το Samsung.

Lg G3: Ωραιο κινητο γρηγορο και με λιγοτερα λευτα απο τα αλλα 3. Ετοιμαζεται ομως το LG G4.

 

Αν εχετε κατι να προσθεσετε σε αυτα ή να μου προτεινετε κατι, ελευθερα.

 

Αν θες pure Android πάρε το Nexus 6. Αν θες γραφίδα και επαγγελματικές εφαρμογές/χρήση τότε το Note 4. Άσε το G3 στην άκρη δε συγκρίνεται.

“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη το Elephone P6000 στα 113$ (στο Gearbest για 100 κομματια με κουπονι GBEHP6000) ειναι το απολυτο VFM απο Κινα.Βγαινει λιγο παραπανω απο 100 Ευρω αλλα αξιζει.

Επεξεργαστης 64bit,2GB ram,16GB rom,13MP,2700mAh μπαταρια,2SIM,υποστηριξη 4G και Android 5.

 

Λίγο σε ποιότητα κατασκευής αγκομαχάει - όπως αρκετά Elephone- αλλά για 100 ευρώ τελική είναι λουκούμι, συμφωνώ.

“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

Θέλει μία φίλη ένα tablet 10'' μέχρι 150 ευρώ για internet,facebook και τα βασικά.

Τι μου προτείνετε από Ελλάδα ή Κίνα?

 

PiPo έχουν καλό όνομα. Και Teclast ;) Ρίχνεις μια ματιά σε αυτά και αν καταλήξεις σε κάποια το συζητάμε.

“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι θα αντεξει στο χρονο; Χρηση απλα για ιντερνετ και λιγα παιχνιδια. Για τους γονεις μου το θελω.

 

Επειδη δεν εχω ιδεα απο 4g στα tablet, παιρνει οποιαδηποτε sim που δεχονται και τα κινητα; Δλδ μπορω να βαλω τη sim απο το κινητο μου στο tablet ή παιρνει ειδικη sim; Ειναι μονο για ιντερνετ ή λειτουργει και ως τηλεφωνο;

 

 

Καποια αποψη για το συγκεκριμενο μοντελο της asus : http://www.polytopesystems.com/equipment/laptops-tablets/tablets/asus-memo-pad-8-me181cx-8gb-purple-90nk0113-m01810-details

 

Αν και νομιζω σε τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι χειροτερο απο το lg.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Λίγο σε ποιότητα κατασκευής αγκομαχάει - όπως αρκετά Elephone- αλλά για 100 ευρώ τελική είναι λουκούμι, συμφωνώ.

Δεν αγκομαχαει καθολου.Πολυ καλη η ποιοτητα κατασκευης του.Δεν παρατηρησα κανενα τριγμο,εχει πολυ ωραιο δεσιμο και μ αρεσε πολυ στο χερι.

Μακραν το καλυτερο Εlephone που εχω πιασει (P6i,P10,P2000 τα αλλα)

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στην επιλογή tablet καθώς έχω χαθεί στις ατελείωτες σελίδες που έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες!Είμαι αυτοκινητιστής και χρειάζομαι ένα τάμπλετ που να έχει απαραίτητα gps να είναι 3g(αν γίνεται και 4g ακόμη καλύτερα!).Το τάμπλετ προορίζεται κυρίως για χρήση σε υπηρεσίες ταξί αλλά καλό θα ήταν για τις αναμονές(αεροδρόμια-λιμάνια) να μπορούμε να δούμε κ καμιά ταινία...

Για διάβασμα(ebook) τι πρέπει να προσέξω?Είναι καποιο χαρακτηριστικό πχ ανάλυση οθόνης ή διαστάσεις που παίζουν ρόλο για ξεκούραστο διάβασμα?

Δεν έχω πρόβλημα να παραγγείλω κάτι από τους κιτρινιάρηδες :p απλά θέλω κάτι αξιόπιστο...αν γίνεται μέχρι 200ευρώ περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως καλό είναι να περιμένεις το Ecoo E04 plus. Απο εκεί και πέρα επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω το Redmi Note που έχω, κατέληξαν σε αυτά τα τρία: Ecoo E04 Plus, Lenovo K3 Note και Meizu M1 Note. Όλα βασίζονται στον ίδιο επεξεργαστή.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως καλό είναι να περιμένεις το Ecoo E04 plus. Απο εκεί και πέρα επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω το Redmi Note που έχω, κατέληξαν σε αυτά τα τρία: Ecoo E04 Plus, Lenovo K3 Note και Meizu M1 Note. Όλα βασίζονται στον ίδιο επεξεργαστή.

 

Meizu όμως είναι πιο «τίμια» εταιρία, δοκιμασμένη κατά τη γνώμη μου. Η αξιοπιστία παίζει ρόλο σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δωθεί ασφαλής απάντηση στην ερώτηση γιατί το ένα έρχεται με Android και το άλλο είναι Windows Phone. Το ένα είναι ώριμο λειτουργικό με όλες τις εφαρμογές του κόσμου και το άλλο, παρόλο που είναι πανάλαφρο και ταχύτατο, έχει πολλές ελλείψεις ακόμα σε εφαρμογές(αν και έχει μειωθεί η ψαλίδα).
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δωθεί ασφαλής απάντηση στην ερώτηση γιατί το ένα έρχεται με Android και το άλλο είναι Windows Phone. Το ένα είναι ώριμο λειτουργικό με όλες τις εφαρμογές του κόσμου και το άλλο, παρόλο που είναι πανάλαφρο και ταχύτατο, έχει πολλές ελλείψεις ακόμα σε εφαρμογές(αν και έχει μειωθεί η ψαλίδα).

 

Υποθέτω ο φίλος γνωρίζει ότι τρέχουν διαφορετικά OS οι συσκευές, οπότε το ερωτημά του υποθέτω έχει να κάνει με το ποια από τις δύο συσκευές είναι καλύτερη ή/και πιο VFM... Όσον αφορά αυτό λοιπόν, αν για το 535 δεν είχαν αναφερθεί προβλήματα, θα έλεγα σίγουρα 535 καθώς από άποψη specs είναι εξαιρετικό VFM... Για το Bello δεν έχω άποψη... Τέλος όσον αφορά την ωριμότητα του Android έναντι των WP, προσωπική μου άποψη είναι ότι τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο τιμών, τα WP είναι καλύτερη επιλογή με λιγότερες πιθανότητες να κολλάει η συσκευή κλπ και με περισσότερες να αντέξει στο χρόνο (αναβαθμίσεις κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το P3000s 2GB ram το βρισκεις στο Geekbuying στα 140$.Θα σου προτεινα να δεις το Elephone P6000 στα 113$ στο Gearbest με παρομοια χαρακτηριστικα.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...Χρειαζομαι τις συμβουλες σας :) Μια φιλη ψαχνει να αγορασει κινητο μεχρι 150ε μαξ,ζητανε σε γενικα πλαισια το καλυτερο μοντελο απο ελλαδα... Αν μπορειτε δωστε μας τα φωτα σας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...