Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας φίλος μου θέλει να διαλέξει μεταξύ αυτων των 2 θελει γενικά να κρατήσει το κινητο για κανα 2 2.5 χρονια ποιο απο υα 2 προτείνεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανένα από τα δύο...το c Ναι μεν θα υποστηρίζεται για κάνα 2 χρόνια αλλά θα σέρνεται.το. one αν και έχει πάρει 8 update από πέρυσι και πάει για lollipop αλλά δεν νομίζω να υποστηρίζεται στο μέλλον...Από εκεί και πέρα ειανι και θέμα λογισμικού που προτιμά...Ναι μεν στο 5c θα κάνει jailbreak στο one Θα κάνει root και μπορεί για τα επόμενα χρόνια να φοράει οποιοδήποτε custom rom με το ττελευταίο λογισμικό,cyanogen για παράδειγμα.Από εκεί και πέρα η ποιότητα είναι υπέρ του one αλλά είχε κάποια προβλήματα( μωβ απόχρωση στην κάμερα,όχι καλή συναρμολόγηση σε ορισμένα σημεία) στις πρώτες συσκευές...μπορεί να κοιτάξει νεξους 5,LG g2 και g3 (αν και για μένα θα διάλεγα το νεξους) σημείωση:τα είχα όλα εκτός του g3 και του 5c ,αλλά είχα το iPhone 5 ,και θα έλεγα με κλειστά μάτια το nexus 5 εφόσον θέλει να το κρατήσει...
Link to comment
Share on other sites

κινητό του 2013 να το κρατήσει για άλλα 2 χρόνια δηλαδή 2016 είναι κομμάτι δύσκολο, αλλά εξαρτάται τι ανάγκες έχει.

 

παράδειγμα εμένα δεν με νοιάζει ούτε ο εσωτερικός χώρος ούτε η κάμερα κ.λπ και είμαι με κινητό του 2010 και αντέχω ακόμα :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πραγματικά από τα παραπάνω κόλλησα με το cubot s200, όμως στο νήμα του κινητού λένε τα παιδιά ότι το έχουν παραγγείλει κάνα μήνα τώρα και οι αποστολές.. "αγνοούνται".

Αν το παραγγείλω Παρασκεύ-Σάββατο από ότι κατάλαβα θα κάνει κάνα 2μηνο να έρθει, όποτε θα κοιτάξω για κάποιο άλλο που να υπάρχει ΣΙΓΟΥΡΑ σε στοκ.

Με προβληματίζει πολύ το γεγονός από τις προτάσεις που παραθέσατε εδώ η μπαταρία. Το cubot έχει 3300 mah, τα άλλα μαξ 2800.

Kαταλήγω σε αυτό εν τέλει:

 

http://www.vickmall.com/huawei-honor-3c-play-version-hol-u10-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-2-1gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-ips-screen.html

 

Έχει android 4.2, πάει στην 4,4 όμως ή θα έχω προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Το HTC one m8 να παρει,οχι το περσινό m7.

Αλλιώς z2 η z3 εναλλακτική που είναι εξαιρετικές προτάσεις ειδικά το z2 είναι Μακραν η πιο value for money πρόταση σήμερα και κορυφαία πρόταση παράλληλα.

http://www.skroutz.gr/s/4503696/Sony-Xperia-Z2-LTE-16GB.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω την εμπειρια που ειχα μολις προσφατα.

Αγορασα ενα κινητο Lenovo Α806 κ αξεσουαρ οπως εξτρα θηκη,ακουστικα,κ φορτιστη αυτοκινητου.

πηρα τα πραματακια οντως συντομα σε 20 μερες,κ ελειπε ο φορτιστης αυτοκινητου.

εντω μεταξυ,στα κομεντς,ειπα να μου κανουν αν θελουν οποιοδηποτε δωρακι....κ μ γραφει,σε κανουμε δωρο τον φορτιστη αυτοκινητου:ninja:

τον ηδη πληρωμενο....κ που στην τελικη δεν μ ηρθε ποτε....κ τωρα δεν με πιστευουν,κ φωτογραφιες το τι πηρα,

με αλλεπαληλα μηνυματα πισω μπρος,βγαλε ακρη με τους Κινεζους.

κλαιω 8,5 ευρουλακια κ με βγαζουν κ χαζο.

οσο για το κινητο....ναι για τα λεφτα του ειναι καλο.....αλλα χαλια πλαστικα,καμερα μετρια....σε καμια περιπτωση δεν αντιστοιχει σε 13αρα,οτοφοκους κ ετσι.

κ αλλους που διαβασα αργοτερα.....ειχαν παραπονα....αλλα ειχα ηδη παραγγειλει:X

οποιος θελει παντως να αγορασει,μην παιρνετε εξτρα πραγματα,κ αν παρετε.....καθως ανοιγεται το κουτι της παραγγελις να τραβατε βιντεο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την απογοητευση του ZP998 στο θεμα gps και την ευρεση αγοραστη που δεν τον ενδιαφερει αυτο το θεμα

βρισκομαι μετα απο καιρο και παλι στην αναζητηση κινητου.

 

Το λοιπον...κριτηρια.

 

1) Αψογο GPS ακομα και χωρις Α-GPS. Δεν θελω να "κρεμομαι" απο Data Roaming στο εξωτερικο.

2) Androidες. Δεν θελω να μπλεκω με windows ξανα (x-OMNIA II user)

3) 200-230 ευρω οριο απο Ελληνικη ή κινεζικη αγορα. Τοσο εκανε και το zopo που τα εσπαγε σε ολα τα αλλα.

4) Μια Α επεξεργαστικη δυναμη για γρηγορο refresh του χαρτη, μη χανουμε και το δρομο.

5) Αποσπωμενη μπαταρια

6) Οσο το δυνατον καλη καμερα (1080?) για να χρησιμοποιείται και για ληψη βιντεο/φωτογραφιων (τη μερα παντα)

7) Μax 5,5 inches

 

Με μικρη προτεραιοτητα ή ανευ ενδιαφεροντως θεματα...

 

1) Εαν ειναι δυνατον δικαρτο. Δεν καιγομαι και πολυ

2) Δεν με ενδιαφερει η εκδοση Android. Stable να ειναι να μην εχω νταλαβερια μονο.

3) Μια δοση "υποστηριξης" θα την ηθελα. Να εχει καποια κοινοτητα πισω του, να μπορω να βρω μια θηκη ρε παιδι μου.

 

Παρακαλω μονο εμπεριστατωμένες αποψεις απο προσωπικες εμπειριες πλοηγησης.

Δεν προκειται να δωσω 200+ ευρω εαν καποιος ακουσε απο τον μπατζανακη του ξαδερφου της αδερφης του οτι "το ταδε κινητο τα σπαει", ουτε εαν καποιος ανοιξε το GPS και ειδε οτι συντονισε γρηγορα χωρις να δει αν δουλευει 10 μετρα μετα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το κινητο το εχει ενας φιλος και ειναι πολυ καλό. Αλλά νομιζω οτι τζαμπα ανοιξες νεο θεμα, θα μπορουσες να το γραψεις στο θεμα με τα κινεζικα κινητα, ενα ποστ εκει
Link to comment
Share on other sites

ειχα 2 κινητα a806 για καποιες μερες το καθενα.

κατα τη γωμη μου δεν ειχαν καθολου χαλια πλαστικα.

απο to2c που εχω αγορασει αρκετες φορες,

μια φορα η συσκευη δεν ηταν ρουταρισμενη

παρολο που αυτο ειχε ζητηθει-πληρωθει.

δυστυχως αυτα τα μικρολαθη συμβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

1) το καλύτερο κλείδωμα gps έχουν τα qualcomm soc

2) Όλες οι υπολοιπες απαιτήσεις που περιγράφεις (σταθερότητα, επεξεργαστική ισχύς, αποσπωμενη μπαταρία και κάμερα 1080), σε συνδυασμό με το budget των 200 ευρώ φωνάζουν για Lumia 730 από skroutz. Θα πάρεις ακριβώς αυτό που ζητάς με ίσως το καλύτερο δωρεάν offline navigation που κυκλοφορεί (Here Drive +).

 

ΥΓ: Τα Windows Phone 8.1 δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα Windows Mobile 6.5 του omnia 2. Είναι ταχύτατα και τέρατα σταθερότητας.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

το θέλω για την γυναίκα μου για ίντερνετ, αρκετή ομιλία και μηνύματα.

επίσης θα ήθελα να είναι σε ιδιαίτερο χρώμα πχ χρυσό ή μοβ αν υπάρχει γκάμα επιλογών.

τώρα στη μπαταρία, στην αρκετή ram με καλό επεξεργαστή και στην αξιοπρεπή κάμερα θέλω να δώσουμε βάση ώστε να αντέχει και να μην κολλάει.

ευχαριστώ !!!

 

υ.γ. είμαι ανοιχτός σε όλες τις αγορές και διαθέτω το πολύ 120 έως 150 ευρώ.

 

ευχαριστώ!!!!

Edited by batman_gardiki
ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα.

 

Είμαι καινούργιος στο site και στα forum γενικά. Αποφάσισα κι εγώ να αλλάξω κινητό. Έχω εδώ και τρία χρόνια το Sony Ericsson Arc S, το οποίο όταν το πήρα ήταν μια χαρά, πλέον όμως είναι πιο αργό και απο την καθυστέρηση και κολλάει πιο πολύ από το μέλι. Δεν έχω μεγάλο budget οπότε είπα να πάω Κίνα μεριά. Δε θέλω να κάνω τρελά πράγματα με το κινητό. Θέλω να είναι octa core, ram 2gb και ανάλυση 1920x1080. Είδα το DOOGEE TUBRO2 DG900, αλλά διάβασα αλλού ότι έχει προβληματάκια η οθόνη του. Για κάποιο λόγο μου έχει κάτσει πολύ να χτυπήσω το KOLINA K100+, αν και δεν ξέρω τι παίζει. Έχω κοιτάξει και μερικά Elephone και Lenovo, αλλά ειδικά με τα Lenovo βλέπω ό,τι να 'ναι. Κάθε site δίνει και διαφορετικά specs για τα ίδια κινητά και δε βγάζω άκρη.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως. Ευχαριστώ και καλές γιορτές να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

το fhd που ζητας ισως να μην το αντιληφθεις

και θα σου μειωνει την αυτονομια

γνωμη μου 720x1280 ειναι μια χαρα

 

το ενα κινητο που γραφεις ειναι 5" το αλλο 5.5"

 

σε 5" δες:

lenovo a806 €135 to2c.com

elephone p3000s (αναμενε reviews)

elephone p6000 (αναμενε reviews)

 

σε 5.5" δες:

coolpad f2

zte v5 max (αναμενε reviews)

επισης δες xiaomi redmi note 4g (εχει μονο 8rom αλλα πολυ καλα updates)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά βέβαια λοξοκοιτάω στο ZTE πιο πολύ .

Με ενδιαφέρει η καλή κάμερα , το χαμηλό sar ( δεν βρίσκω του cubot και του zte ) , η καλή αυτονομία μπαταρίας ( μάλλον cubot ) , να μην παρουσιάζει προβλήματα , και γενικά ποιό είναι καλύτερο σαν συσκευή ?

Επειδή είμαι άσχετος από λειτουργικά κάποιος φίλος μου είπε ότι το windows είναι πιο σταθερό χωρίς κολλήματα σε σχέση με το android και γενικά οι συσκευές με windows αντέχουν περισσότερο μιας και δεν χρειάζονται πολλές αναβαθμίσεις . Ισχύει αυτό ?

Αν ναι προσθέστε και το microsoft lumia 535 dual sim στην λίστα .

Εσείς τι θα διαλέγατε ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό βράδυ σε όλους

Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

Το a850 βγαλτο απο την εξισωση καλυτερα .Το εχω ενα χρονο και ειναι σκυλι μαυρο βεβαια αλλα η καμερα του ειναι απαραδεκτη,με το δικο μου σεταρισμα και χρηση βαραω απο 5-9 ωρες οθονη αλλα ειναι υποκειμενικο,στη τελικη οπως και να το κανεις ειναι πολυ πιο αδυναμο τα αλλα 2 και δεν αξιζει να το αγορασεις τωρα.Το cubot απο οσα διαβαζω στο νημα του δεν το εχει παραλαβει κανενας γιατι παλευουνε με τους κινεζικους δρακους ακομα.Για το zte διαβασε τις τελευταιες σελιδες στο νημα του να σχηματισεις αποψη και ριξε και με γενικη ερωτηση εκει.Σε γενικες γραμμες τα windows ειναι πιο smooth απο το Αndroid αλλα αναλογα και τη συσκευη και το σεταρισμα μπορεις να τα ισοροπισεις.Πιο ειναι καλυτερο για σενα εξαρταται απο τα γουστα σου και τη χρηση που θα κανεις.Αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, φίλε μου.

Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο για το fhd που λες. Απλώς, για κάποιο λόγο, μου είχε κολλήσει αυτή η ανάλυση. Τα Elephone βλέπω να αργούν λίγο ακόμα και τώρα που το έχω πάρει απόφαση, δεν κρατιέμαι :-). Θα ρίξω μια ματιά και στα υπόλοιπα. Ελπίζω εντωμεταξύ να έχω και άλλες γνώμες μπας και αποφασίσω κι εγώ. Γιατί, όπως λέει και ένας φίλος, είμαι και λίγο unball με όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήμουν ανάμεσα σε αυτά τα δύο, αλλά λόγω της μεγάλης διαφοράς τιμής πήγα στο p3000s. To πήρα από εδώ http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_111864.html με αυτό το κουπονάκι P3000SCR στα 171,99$.

 

Ας ελπίσουμε να βγεί και καλό όμως :D

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους,

 

Ψάχνω ένα νέο κινητό γύρω στα 250-350~€. Δεν έχω ιδιαίτερους περιορισμούς. Έχω κατα νου LG g3 και Z3 αλλά τι άλλες επιλογές υπάρχουν αυτό τον καιρό; Αναμένουμε τίποτα φρέσκο φρέσκο από τον καινούριο χρονο που να αξίζει την αναμονή;

 

Ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, φίλε μου.

Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο για το fhd που λες. Απλώς, για κάποιο λόγο, μου είχε κολλήσει αυτή η ανάλυση. Τα Elephone βλέπω να αργούν λίγο ακόμα και τώρα που το έχω πάρει απόφαση, δεν κρατιέμαι :-). Θα ρίξω

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

μαγκες καλησπερα..ειδα οτι στο skroutz το huawei ascend p7 εχει περιπου 250 ευρω..αξιζει να το παρω αυτο το κινητο? να περιμενω να πεσει κι αλλο η τιμη?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 3 μοντελα με παραπλησιο ονομα:

a850, a850i, a850+. το a850+ που αναφερεις

δε θα το επαιρνα εξαιτιας της μικρης rom.

θετω ως μινιμουμ τα 8gb με card slot.

 

το v5 red bull βγαινει σε διαφορες εκδοσεις.

αν αναφερεσαι στην εκδοση 2ram/8rom τοτε ναι.

αλλα ειναι 20-30€ πιο ακριβο απο το s200. αν δεν αναφερεσαι

στην εκδοση 2ram/8rom, τοτε s200.

 

* σε αυτο το ευρος τιμης, μην περιμενεις πολλα απο τις καμερες.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος του κινητου θα σου ελεγα να το παρεις ,...εχει πολυ καλη φωτογραφικη κατι που μετρησε σε μενα..επιπλεον ειμαι ικανοποιημενος απο την μπαταρια ...λογω της δυνατητας που εχει (ultra) Το βραδυ που το ενεργοποιω η μπαταρια δεν κατεβαινει καθολου..

και σιγουρα δεν κολαει καπου αν και συνηθως "ξεχνιεμαι" με πολλες εφαρμογες ανοιχτες..ip γραμμη,viber,συνδεσεις σε Site και δεν καταλαβαινει τιποτα!!!

Αν θελεις να με ρωτησεις κατι αλλο με χαρα και σε Pm..

www.madphone.net :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...