Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο εφόσον δεν σε ενοχλεί το μέγεθος του Note 4 και σε ενδιαφέρει η γραφίδα έχει νόημα η αναβάθμιση,αλλιώς άψογος ειςαι με το s5.

Εκτός αν το βαρέθηκες η δεν ειςαι απόλυτα ικανοποιημένος μαζί του.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω αγοράσει για τον πατέρα μου, για χρηση στο αυτοκινητο, το πολυ καλο nokia speakerphone

http://www.e-shop.gr/nokia...e-p-TEL.006647

Μεχρι τωρα το χρησιμοποιουσε αψογα με το nokia τηλεφωνο που ειχε, μεχρι που απο καποιο λαθος το έσπασε.

 

Τώρα, ειμαι σε αναζητηση νεου κινητου, που να μπορει ομως να συνεργαζεται με το speakerphone.

Ελπιζα να βολευτουμε παλι με κανενα φτηνο-καλο nokia.

Δυστυχως ομως ανακαλυψα, οτι δεν αρκει το κινητο να διαθετει bluetooth, πρεπει επιπροσθετα να διαθετει και το ειδικο πρωτοκολλο του bt που ειναι για επικοινωνια με handsfree!

Εσφαλμενα νομιζω οτι αν εχει bt, κανει για ολα, αλλα μαλλον δεν παει ετσι, γιατι μαλλον μια συσκευη μπορει να εχει bt μονο για μεταφορα αρχειων.

 

Θελω να λοιπον να μου προτεινετε το φτηνοτερο nokia που μπορει να κανει αυτη τη δουλεια, δηλαδη να εχει bluetooth με υποστηριξη για bt handsfree, οποτε θα μπορει να συνεργαζεται και με το speakerphone που μας ενδιαφερει.

Απο δικο μου ψαξιμο το φτηνοτερο κινητο που βρηκα ηταν στο...60ευρω και series 40, αλλα ελπιζα μηπως υπηρχε κανενα γυρω στο 30ευρω.

 

Μπορειτε να με βοηθησετε να βρω μια φτηνη επιλογη nokia να κανει αυτο που θελω;

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι οκ με το μεγεθος και δεν εχεις προβλημα να διαθεσεις καποια λεφτα τοτε νοτε 4.

ειδαλως μενεις με το s5.

Link to comment
Share on other sites

με το μεγεθος εχω θεμα, ιδιαιτερα τους καλοκαιρινους μηνες..αλλα λογω δουλειας νομιζω οτι η γραφιδα θα με βοηθησει, και λεω ΝΟΜΙΖΩ διοτι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κινητο με γραφιδα...συναδελφος(λογιστης ειμαι) που εχει το note 3 μου ειπε οτι η γραφιδα σε σημειωσεις ημερολογια αρθρα στο ιντερνετ , τον βοηθησε παρα πολυ και του ελυσε τα χερια..απο την αλλη το s5 (αν και δεν ειμαι φαν τις samsung) ειναι ενα απροβληματιστο κινητο...και το εχω σχεδον 2 μηνες χωρις προβληματα...αν ειχα ευκολια στο οικονομικο δεν θα ρωταγα καν:D..αλλα θα ζοριστω..και δεν ξερω κατα ποσο μια γραφιδα και μια μεγαλη οθονη αξιζουν την διαφορα στην τιμη
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το S5 αν δεν υπάρχει η άνεση χρημάτων μάλλον δεν αξίζει η μετάβαση.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω και εγώ κάντι αντίστοιχο για τον πατέρα μου , αλλά το 630 δεν έχει τόσο καλή μπαταρία ειδικά σε talk time και μιλάει πολύ λόγω δουλειάς. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω και εγώ κάντι αντίστοιχο για τον πατέρα μου , αλλά το 630 δεν έχει τόσο καλή μπαταρία ειδικά σε talk time και μιλάει πολύ λόγω δουλειάς. Καμιά ιδέα;

 

13+ ώρες ομιλίας δεν είναι καλά;

 

http://blog.gsmarena.com/nokia-lumia-630-battery-life/

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέεται και να μεταφέρει ήχο στο speakerphone, η συσκευή πρέπει να διαθέτει το προφίλ Α2DP.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Bluetooth_profiles#Advanced_Audio_Distribution_Profile_.28A2DP.29

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

Αφού δεις πρώτα στο skroutz ποιες συσκευές Nokia βρίσκονται εντός του budget σου, μετά πας στο nokia.com στο πεδίο εύρεσης επάνω δεξια, πληκτρολογείς το μοντέλο (π.χ. 220) και κοιτάς στα χαρακτηριστικά τους αν έχουν A2DP profile.

Link to comment
Share on other sites

13+ ώρες ομιλίας δεν είναι καλά;

 

http://blog.gsmarena.com/nokia-lumia-630-battery-life/

 

θέλω τουλάχιστον 8 ώρες ομιλία + mail + λίγο web browsing και όταν γυρνάει σπίτι στο τέλος της ημέρας να περισσεύει μπαταρία, μην τον ψάχνουμε :p αλλά φοβάμαι ότι τα μεγάλα smartphones τύπου note θα τον μπλέξουν

Link to comment
Share on other sites

Στα συν του z2

1.Τιμη

2.Ποιοτητα κατασκευής.

3.Αυτονομια

4.Υλοποιηση android(πιο ελαφρύ με λιγότερο bloatware και χωρίς περιορισμούς σε Knox)

5.Fm radio

6.3gb ram έναντι 2 του s5.

7. Στις ίδιες διαστάσεις το z2 έχει 5.2 ιντσες panel το s5 5.1(επειδή ίσως κάποιος πει ότι το s5 έχει hardware button και 5.1 καθαρά,αλλα και στο z2 σε πολλές περιπτώσεις με εφαρμογές κρύβεις τα on screen button άρα 5.2 pure ιντσες έχεις.)

 

Το μόνο μειών του z2 έναντι του s5 ειναι η ποιότητα της κάμερας.

Στην οθόνη και τα 2 εξαιρετικά ειναι.

 

Συμφωνω σχεδον σε ολα. Στην οθονη βεβαια θα ελεγα οτι ειναι λιγακι καλυτερο το S5 (στη καμερα ειναι αρκετα μεγαλη η διαφορα τουλαχιστον σε auto). Αλλα ειναι τοσο ασχημο το S5 :O και ποσο μαλλον σε συγκριση με σειρα Ζ οποτε...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη διευκρινηση!

 

Αυτο εδω

http://www.gsmarena.com/nokia_c2_05-4241.php

λεει οτι υποστηριζει A2DP profile, και ειναι σχετικα φτηνο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ παιδια ειμαι αναμεσα σε δυο συσκευεσ lg g2 K samsung s4 ti lete ?????

πιστευω ειναι δυο πολυ καλεσ επιλογες....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Συγγενικό μου πρόσωπο πρόκειται να ταξιδέψει στην Κίνα και το θεώρησα καλή ευκαιρία για αγορά κινητού.

Ποια συσκευή θα μου προτείνατε με κόστος μέχρι 200 ευρώ.

Επίσης, υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω; Υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις των τηλεφώνων για τα ευρωπαϊκά δίκτυα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αμετρητα θεματα για αυτη την συγκριση και μαλιστα ενα ιδιαιτερως καλο στους Τεχνολογικους Διαξιφισμους. και μετα δες μονος σου και κρινε τι "εννοειται"... και τα 2 πολυ καλες συσκευες.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όποιος χρησιμοποιεί το τηλέφωνο για κάτι άλλο εκτός από τηλεφωνήματα, λέει μακριά από τα φθηνά σάμσουνγκ. Θα έλεγα να τους ακούσεις.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος που φοβάται... Την έχω πατήσει δυο φορές με Κινέζικα που έβγαλαν πρόβλημα και αναγκάστηκα εν τέλει να τα πετάξω. Προσωπικά προτείνω Moto E ή το καινούργιο Moto G, αν μπορείς να διαθέσεις το επιπλέον ποσό που απαιτεί για την αγορά του. Εξαιρετικές συσκευές για τα λεφτά τους - απροβλημάτιστη χρήση και εγγυημένα updates ;)

 

Φίλε μου εγώ ένα μόνο τηλέφωνο που παρουσίασε πρόβλημα, το έστειλα πίσω και μου έστειλαν καινούριο με το που είδαν το δέμα να εφμανίζεται στο τράκινγκ. Άλλο πρόβλημα δεν είχα και κοντεύω χρόνο τώρα. Επίσης Σάμσουνγκ και σόνυ 2 συναδέλφων πήγαν στο σέρβις (το Σάμμυ έκανε ένα μήνα να γυρίσει) γιατί δεν φόρτιζαν. Κινητά της τάξης των 200€. Άμα είναι να σου τύχει μπορεί να σου τύχει και στα "καλά".

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όποιος χρησιμοποιεί το τηλέφωνο για κάτι άλλο εκτός από τηλεφωνήματα, λέει μακριά από τα φθηνά σάμσουνγκ. Θα έλεγα να τους ακούσεις.

 

Παναγιώτης

Συμφωνώ

 

αν μπορείς δες για λίγο παραπάνω μνήμη από 1GB... αν όχι τότε moto G νομιζω... (αν και μου την σπάει η τσιγκουνιά τους να μην έχουν φορτιστή στο κουτί)

κατά τα αλλά βάλε σε αυτά που βλέπεις και αυτό με 150 ευρο που το βλεπω εδώ: http://www.bestprice.gr/item/2154263754/huawei-ascend-p7-mini.html?qid=30k2K661TDK_6bf00&seq=13

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι αύριο τα μεσάνυχτα το e-shop έχει το sony xperia M C1905 στα 103,90€. Θα το αγοράζατε σε αυτή την τιμή; Αν όχι, ποια θα ήταν η επιλογή σας σε αυτά τα χρήματα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αμετρητα θεματα για αυτη την συγκριση και μαλιστα ενα ιδιαιτερως καλο στους Τεχνολογικους Διαξιφισμους. και μετα δες μονος σου και κρινε τι "εννοειται"... και τα 2 πολυ καλες συσκευες.

 

Δεν "εννοειται" μονο για το 9506....εκει σηκωνει συζητηση το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι να αγοράσω tablet είτε 7 είτε 8 ιντσών αναλόγως με τα χαρακτηριστικά και την τιμή. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το G2 θα έπαιρνα που τα θεωρώ ένα από τα πιο επιτυχημένα Android κινητά.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ε όπως και όλοι, G2 μην το σκέφτεσαι. Είναι το 10 θέμα με ερώτημα το G2, δεν διαβάζετε πριν γράψετε βρε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...