Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα κάνεις αυτό που είπες, θα πάρεις ένα hotspot αλλά και μία φορητή μπαταρία (Power Bank οπως το Χiaomi 10400mah) γιατί πάνω από 3 ώρες τα hotspot δεν κρατάνε. :rolleyes:

 

Τρεις συσκευές δηλαδή; Δεν είναι way too much;

Επίσης δεν ήξερα ότι τα hotspot κρατάνε τόσο λίγο. Οπότε ίσως το Huawaii e5776 που έχει 3.000 mAh μπαταρία, ή ένα δεύτερο κινητό με καλή αυτονομία. Το moto e για παράδειγμα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,αποφασισα να αλαξω το xperia active μου που το εχω 2 χρονια τωρα και μου εχει βγει πολυ καλο σε θεματα ανοχης ειδηκα δεν θημαμαι καν ποσες φορες μου ειχε πεσει κατω απο αρκετο υψος και μια φορα εμπαινα και με αυτο στη θαλασσα και εβγαζα ακομα και φωτογραφιες:p. Το θεμα ειναι τωρα οτι εχει κοπει το λαστοιχο που προστατευει το κινητο και δεν ειναι πλεον αδιαβροχο και η το ηχειο τα εχει πεξει...Απο καποια που ειδα τωρα στο skrouzt αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ηταν το turbox g420 εχει δυνατοτητες πολυ ακριβοτερου κινητου,αλλα δεν ξερω γενικα τι παιζει με τα turbox.

Αυτα που θελω στο κινητο ειναι τα εξης¨

#η καμερα να αρχιζει απο 5mp και 720p

#quad core

#oχι πολυ μεγαλη οθονη το πολυ 4.5

Μην επιλεξεις turbo x σε καμια περιπτωση

Αν θες κατι στα λεφτα του turbo x τοτε δαγκωτο πας για κινεζικο

αν παλι θες απο ελληνικη αγορα τοτε lumia 630 αξιοπιστο WP .

σε android θ σ λεγα κατι σε moto g .

Link to comment
Share on other sites

Στην κατοχή μου είναι ένα Jiayu G3S

Aπροβλημάτιστο και σφαίρα ως τώρα

 

Αυτά που έχω δει είναι

1.Jiayu G4S 2GB ram

2.Coolpad F1 2GB ram

3. Lenovo A806 2GB ram αλλά μονόκαρτο

4. Huawei Honor 3C 2GB ram αλλά 4πήρυνο

 

Στα ίδια λεφτά περίπου όλα...αλλά αφού ήμουν κομπλέ με το Jiayu είμαι θετικός να ξαναπάρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα πόσο τα lumia εχουν χαρτες για τρεκινγ και περιεργες διαδρομες. Μπορεις να περάσεις χαρτες της "Αναβαση" σε lumia? Σε andoid με oruxmaps μια χαρα παιζουν ^_^

 

Οσο για το gps νομίζω δεν υπαρχει κατι που να ΜΗΝ σε καλύπτει μιας και το προβλημα ειναι σε πυκνοκατοικημενες πειοχες με ψηλά κτηρια και εν κινηση και όχι στην υπαιθρο. Εν πάση περιπτώση απέφυγε κινητα με επεξεργαστη mtk 6589 και θα εισαι παραπανω απο ΟΚ.

 

τελος κοιτα για αποσπόμενη μπαταρία - αδιαβροχα

 

Στα πόσα χρήματα είσαι;

 

Καποιες φορες σε πυκνα δαση το gps αντιμετωπιζει προβληματα αντοιστοιχα της πολης..

Απο κοστος μεχρι 450 ευρω .

Ξεχασα να πω οτι σκοπευω να βαλω cyanogen mod , δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο στο Gps.

Τα Lumia αν και πολυ ομορφα δεν κανουν λογω περιορισμων στο λογισμικο (δεν τα χρησιμοπειω ουτε στο pc , βλεπε linux..)

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 πρώτα είναι πολύ δυνατά κ καλά.

Το πρώτο κανείς ροοτ μέσα από τις ρυθμίσεις,χωρίς φλασαρισματα κ αλλα θέματα να βάλεις χέρι.

Κάθε παρασκευή βγαίνει update της miui.

Το 4g δεν έχει βγει ακόμα,άρα το 3g που καλύπτει κ ελληνικό δίκτυο τα κινέζικα.

Ποιότητα κ οθόνες είναι ίδια,με την λογική ότι δεν μπορώ να σου διαφοροποιησω ποια κάμερα βγάζει καλύτερα το πρώι κ ποια το βράδυ.

Διάβασε τα σχετικά ποστς κ καλή αγορά οποίο πάρεις

Link to comment
Share on other sites

θελω ενα smartphone για δωρο στη γυναικα μου και δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα να ειναι κινεζικο.

εχω το ΝΕΟ003 2G/32G εδω και μισο χρονο και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

ας ειναι και απο το δικο μου καλυτερο αν γινεται...dualsim, mhl : usb to hdmi, 6589 quad core, 544mp gpu, screen 5'', 1080p, 2gb ram, 3000mah μπαταρια και οσα περισσοτερα καλουδια.

αν ειναι εφικτο ας εχει επιλογες χρωματος....λευκο-ροζ-μωβ-χρυσο:D

Edited by batman_gardiki
ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

Εχει και αλλες πορτοκαλιες, ειδικα εφοσον θα εχεις την ευκαιρια να τα δεις απο κοντα θα μπορουσες να ριξεις μια ματια και στα επισης κορυφαια:

 

-oppo find 7/7a

-vivo x-shot elite ή ultimate (το εχει ηδη παρει μελος και εχει νημα εδω)

-meizu mx4 (ολο και καποιο φυσικο καταστημα θα εχει εκει που θα εισαι και επισης ειναι πολυ φθηνοτερο εκει)

-lenovo k920 (μπορει να κυκλοφορει ηδη στην κινα, ειναι 6ιντσο ομως)

 

επισης το zte z7 νομιζω δεν ειναι διαθεσιμο ακομα, μονο το z7 max/mini.

 

θα προτιμησεις την εκδοση unicom που ειναι συμβατη με τα ελληνικα 3g/4g δικτυα (wcdma 2100, fdd-lte) και οχι την td-scdma/td-lte που ειναι μονο για την κινα.

 

αποσπασμα απι σχετικο αρθρο:

 

"Should I buy a TD-SCDMA phone?

 

China Mobile are the largest phone network in the world based on the number of subscribers. However, this means that even here in China their 3G network is under a lot of stress and is not as reliable than China Unicom’s WCDMA option.

 

The only time we would recommend buying a China Mobile TD-SCDMA phone is if you really want to have the latest handsets as they launch, as many manufacturers will launch their new device on China Mobile first.

 

For all other users who need 3G to work in China or Internationally, we suggest you to buy a WCDMA model which may also be known as a China Unicom version"

 

Οτι και να διαλεξεις παντως καλο θα ηταν να μας μεταφερεις μερικες εντυπωσεις απο την αγορα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Hdmi δεν θα βρεις πια. Κοίτα από κινητά της lenovo, έχει ένα που δεν μου έρχεται με μεταλλικό design και 4.000mah μπαταρία. Και αρκετά καλά σπεκς. Δεν ξέρω βέβαια για τιμή γιατί έχω ξεχάσει το μοντέλο :p

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εχει και αλλες πορτοκαλιες, ειδικα εφοσον θα εχεις την ευκαιρια να τα δεις απο κοντα θα μπορουσες να ριξεις μια ματια και στα επισης κορυφαια:

 

-oppo find 7/7a

-vivo x-shot elite ή ultimate (το εχει ηδη παρει μελος και εχει νημα εδω)

-meizu mx4 (ολο και καποιο φυσικο καταστημα θα εχει εκει που θα εισαι και επισης ειναι πολυ φθηνοτερο εκει)

-lenovo k920 (μπορει να κυκλοφορει ηδη στην κινα, ειναι 6ιντσο ομως)

 

επισης το zte z7 νομιζω δεν ειναι διαθεσιμο ακομα, μονο το z7 max/mini.

 

θα προτιμησεις την εκδοση unicom που ειναι συμβατη με τα ελληνικα 3g/4g δικτυα (wcdma 2100, fdd-lte) και οχι την td-scdma/td-lte που ειναι μονο για την κινα.

 

αποσπασμα απι σχετικο αρθρο:

 

"Should I buy a TD-SCDMA phone?

 

China Mobile are the largest phone network in the world based on the number of subscribers. However, this means that even here in China their 3G network is under a lot of stress and is not as reliable than China Unicom’s WCDMA option.

 

The only time we would recommend buying a China Mobile TD-SCDMA phone is if you really want to have the latest handsets as they launch, as many manufacturers will launch their new device on China Mobile first.

 

For all other users who need 3G to work in China or Internationally, we suggest you to buy a WCDMA model which may also be known as a China Unicom version"

 

Οτι και να διαλεξεις παντως καλο θα ηταν να μας μεταφερεις μερικες εντυπωσεις απο την αγορα εκει.

 

Xiaomi με 1000 απο μενα / σιαο μι προφερεται

Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι παρα μα παρα πολυ καλη / βαζει κατω πολλα ευρωπαικα και δεν εχει να ζηλεψει τιποτε

Το εχουν αρκετοι φιλοι απο κει και τα σπαει

Δεν κολαει, δεν λαγκαρει, δεν ζεσταινεται, δεν τρωει κολληματα γενικα

 

Στην Κινα τα Xiaomi και lenovo εχουν σε εκτιμηση, με το πρωτο ως πολυ ανωτερο / δεν διαφωνω

Δεν ξερω για τα υπολοιπα που λενε αλλα δεν τα εχω ακουσει 3 - 4 χρονια που πηγαινοερχομαι

Ισως επειδη δεν χρειαστηκε δεν λεω

 

Πηγαινε σε ενα καταστημα και δες τα απο κοντα / εσυ θα κοιτας κινητα και οι κινεζοι εσενα....

 

Οι τιμες ειναι φθηνοτερες σε site κινεζικα π.χ. JD.com / μπορεις να μπεις και απο εδω να δεις

Αν εχεις κανα κινεζο γνωστο παρτο απο το site / σε 1-2 μερες το χεις στα χερια σου

Στα μαγαζια ελαχιστα φθηνοτερα απ οτι βλεπεις σε ευρωπαικα site που φερνουν απο εκει

Edited by conlab
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...........

 

.......Θέλω να πάρω ένα από τα 2 και για αγορά 2ου πιο φτηνού έχω δει το λενόβο α8 στα 200 δολάρια στα κινεζομάγαζα στο ιντερνετ. Το έχει κάποιος?

Επίσης οι τιμές στην Κίνα είναι φτηνότερες από ότι στο ιντερνετ?

 

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια, γεια σας!

Ευτυχής κάτοχος της εν λόγω συσκευής.

Όπως το πήρα,έτσι το'χω ακόμα.Για μένα δουλεύει μια χαρά.Κανα 2 εφαρμογές δεν ανταποκρίνονται αλλά δεν ενοχλούν.Πάει σφαιράτο σε ίντερνετ,συνδέεται με wifi ΑΜΕΣΑ και σε μεγάλη απόσταση και έχει και 4G !!!!!Αν και με το 3G της Wind είμαι ευχαριστημένος.Βάλε και πολύ καλή κάμερα και μεταλλικό πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και απέρριψες τα lumia κι εγώ προτείνω 925 :p

 

Για πεζοπορία έχω χρησιμοποιήσει το lumia 920, δεν είχε πρόβλημα το GPS

ακόμα και σε πυκνό δάσος στο Μαίναλο. Δωρεάν όμως πρόγραμμα δεν υπάρχει εδώ,

το καλύτερο και πιο αξιόπιστο, για μένα, GPS tracking app για πεζοπορία είναι το

Geogps. Δεν δέχεται χάρτες ανάβασης (κανένα δεν δέχεται από windows

Phone, τουλάχιστον 1 μήνα πριν που τα κοίταγα, παρά μόνο το mapsnap gps

σαν εικόνα). Υπάρχουν στο Ίντερνετ όμως πολλά gpx, σίγουρα θα βρεις την

διαδρομή που σε ενδιαφέρει για να την περάσεις στο πρόγραμμα.

Απαντάω @orlox εδώ

Σύμφωνοι, οι χάρτες της αναβάσης είναι πιο λεπτομερείς από τους open

αλλά κανείς τη δουλειά σου άνετα.

 

Επίσης προτείνω και power bank, θα χρειαστεί σίγουρα για trekking.

Edited by g1ann1s
Link to comment
Share on other sites

To LG G2. Δυστυχώς παρότι μ αρέσει πολύ το Moto X χάνει πολύ στην κάμερα + ότι το επαναστατικό feature που αφορά την ικανότητα του να "ακούει παντα" χάνεται σε χώρες που δεν μιλάνε αγγλικά

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέβεις (που το προτείνω) στα 140-150€ παίρνεις από Κίνα το απροβλημάτιστο Asus Zenfone 5.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός έχει ξεμείνει με το wave 1 και δεν θα τον χάλαγε να έκανε μια μετάβαση σε android. Σαν ζητούμενο είναι μαζεμένες διαστάσεις, βαριά πολύ δλδ οι 4,5-4,7in, καλή αυτονομία και αξιόπιστο μηχάνημα μιας και τις κρατάει καιρό. Αναβαθμίσεις κ.α. δεν τον ενδιαφέρουν. Τώρα το budget θα είναι max 120euro. Έχουμε τίποτα κατά νου;;;
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός έχει ξεμείνει με το wave 1 και δεν θα τον χάλαγε να έκανε μια μετάβαση σε android. Σαν ζητούμενο είναι μαζεμένες διαστάσεις, βαριά πολύ δλδ οι 4,5-4,7in, καλή αυτονομία και αξιόπιστο μηχάνημα μιας και τις κρατάει καιρό. Αναβαθμίσεις κ.α. δεν τον ενδιαφέρουν. Τώρα το budget θα είναι max 120euro. Έχουμε τίποτα κατά νου;;;

 

Lenovo S660

Παίζει κάπου στα 120 ή λίγο πιο ψηλά

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...