Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι νέος στο φόρουμ εδώ και λίγες μέρες ψάχνω για την αγορά του πρώτου μου κινέζικου υπερκινητού!

Μέχρι σήμερα έχω στην κατοχή μου ένα X peria Ray!

 

Λοιπόν θέλω να είναι 5 ιντσες 8πύρηνο.

 

Το Umi Zero μόλις το είδα μου άρεσε και ήμουν έτοιμος να το αγοράσω,

διαπίστωσα όμως ότι έχει για εμένα δύο θεματάκια...

 

Πρώτον, είναι πρακτικά μονόκαρτο για κάποιον που θέλει να έχει και αποθηκευτικό χώρο από micro SD,

και δίκαρτο στην πείπτωση που για κάποιον επαρκεί ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού των 16γίγα!

όπου μετά τις εφαρμογές θα είναι σίγουρα λιγότερος υπολογίζω στα 10γίγα ;

 

Δεύτερον, καταγράφει βίντεο σε ένα "απαρχαιωμένο" φορμάτ, περίπου 14fps με αποτέλεσμα να εμφανίζει θολάδα και γενικά το αποτέλεσμα της εγγραφής δεν ικανοποιεί. Το φορμάτ της εγγραφής δεν μπορεί να αλλάξει από τις ρυθμήσεις του κινητού.

 

Κατά τα άλλα το κινητό είναι πάρα πολύ καλό και θα το είχα παραγγείλει εάν δεν είχε αυτά τα δύο θεματάκια.

Σίγουρα μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά αλλά σκοπεύω να κρατήσω το κινητό που θα αγοράσω μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Βρίσκομαι σε "απόγνωση":lol:

 

Μια δεύτερη επιλογή για μένα είναι το eplephone P 3000S !

 

Εχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο στα 150-160 ευρώ βαριά ; 5'' 8πύρηνο 2καρτο, καλή μπαταρία, καλή φωτογραφική , καλό βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραία απάντηση.πρότεινε μου κάτι σε 5" που να με καλύπτει ώστε να το δω

 

εγραψες μεχρι €130€. τα καλυτερα overall τηλεφωνα σε αυτα τα χρηματα ειναι

το πολυαγορασμενο lenovo a806 €132

και το νεο και λιγο καλυτερο σε χαρακτηριστικα elephone p6000 €129

που ακομα δεν εχει δοκιμαστει απο πολλους.

 

πιο φθηνο με πολυ καλα χαρακτηριστικα αλλα νεο-αδοκιμαστο ειναι

το lead 7 €95 που θα ειναι διαθεσιμο σε λιγες μερες.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

φίλε telefoneri δεν με ενδιαφέρει αν είναι δίκαρτο και οι ίντζες για μένα δεν είναι απόλυτα δεσμευτικές,

φίλε petran φαντάζομαι είδες το preview εδώ στο myphone αλλά και αλλού, όλοι λένε ότι γράφει μεν στο παλιό format 3gp αλλά

είναι ικανοποιητική η ποιότητα, δεν είναι όμως και από τις καλύτερες συγκρινόμενη όμως με ακριβότερα μοντέλα.

Τώρα αυτό με τις κάρτες επειδή όπως προείπα δεν με ενδιέφερε μάλλον το παρέλειψα. Για να καταλάβω έχει 2 slot είτε για 2 sim είτε για 1 sim και μία sd;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι που ξέχασα, τα Elephone γενικά μου άρεσαν αρκετά εμφανισιακά και ξεκίνησα βλέποντας και προς τα εκεί αλλά διαβάζοντας εδώ στο forum , πολύς κόσμος είχε προβλήματα οπότε τα άφησα στην άκρη.Βλέπω στα post πάρα πολλοί λένε μακριά από Elephone , προσωπικά δεν έχω άποψη.

Το P6000 είναι από τα αξιόπιστα;

Link to comment
Share on other sites

ναι, το umi zero εχει μονο 2 θεσεις-slot αντι 3. σου επιτρεπει να χρησιμοποιεις

ταυτοχρονα: (α) 2 sim ή (β) 1 sim με την sd. δεν μπορεις 2 sim και sd ταυτοχρονα.

 

οντως η elephone σε καποια παλαιοτερα μοντελα ειχε θεματα κυριως με την οθονη.

παντως τα νεοτερα μοντελα της elephone (p6000, p3000s, p5000, p7000, g5, g7)

εχουν ζυγισμενα-σωστα χαρακτηριστικα (φαινεται οτι πραγματικα ακουνε τι ζητανε οι χρηστες).

 

ειναι και σε καλες τιμες οποτε εγω θα δοκιμαζα να παρω αν ειχα καποια θετικα reviews

απο τους πρωτους που πηραν. πχ σε αυτο το review απο τον υπευθυνο του myphone,

αναφερεται το g5 ως η πιο ποιοτικη συσκευη που παρελαβε σε αυτο το ευρος τιμης

(βεβαια καποια προβληματα μπορει να εμφανιστουν αργοτερα σε μια συσκευη).

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απο οσα εχω διαβασει για το gps, μεταξυ των δυο κινητων δεν φαίνεται να υπάρχει διαφορά.

Τι λετε για την ποιότητα κατασκευής;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανεις,γιατι πολυ απλα καμια αλυσιδα δεν κανει (πραγματικες) προσφορες,ουτε αυτες τις μερες ουτε (σχεδον) ποτε.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έχει μια επιδότηση της τάξης των 85 ευρώ και θέλει να την εξαργυρώσει στην κοσμοτέ. (για αυτό δεν κοιτάμε σκρούτζ)

Η γκάμα τους για κάποιο ανεξήγητο λόγο είναι εξαιρετικά περιορισμένη. Αυτός προτίθεται να δώσει μέχρι και 200-220 ευρώ απο την τσέπη του.

Αυτά που κοιτάγαμε είναι τα s3 neo και s5 mini ως κάποιες απο τις πιθανές αγορές. Εσείς τι θα προτείνατε;

Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους και χρονια πολλα!ψαχνω για ενα smartphone εως 200 ευρω, 5 ιντσες,καλη μπαταρια,καλη μπαταρια,δεν ειμαι κολλημενος με μια μαρκα(αλλαζω συχνα κινητο),οχι πολυ βαρυ,αδιαφορος για την καμερα(την χρησιμοποιω μονο για skype-viber),ειμαι κατοικος ιταλιας(αν παιζει καποια σημασια).Ενα VFM smartphone.Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

lenovo a806 €132, elephone p6000 €129 (νεο), elephone p3000s €154 (νεο)

μερικα αξιοπιστα κατ/τα: http://www.to2c.com, http://www.vickmall.com, http://www.minideal.net

πληρωμη paypal, αποστολη με ταχ/μειο σιγκαπουρης (singpost), παραλαβη 15-25 μερες

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τον αν μπορει να περασει την επιδοτηση σαν εκπτωση στο παγιο και να παρει απο αλλου. Αλλιως το lumia 635 και το ZTE Blade Vec ειναι αξιοπρεπεις λυσεις.

 

Για καλυτερο κινητο μπορει να δει το Ascent P7 η το LG G2 στα 250 ευρω απο αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απο οσα εχω διαβασει για το gps, μεταξυ των δυο κινητων δεν φαίνεται να υπάρχει διαφορά.

Τι λετε για την ποιότητα κατασκευής;

Ευχαριστώ

και τα δύο αρκετά ψιλά, αν και σαν σύνολο το honor καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί αλλού πέραν της κοσμοτέ η επιδότηση;

Εγώ του προτείνω με τα χίλια το g2 απλά θέλει σώνει και καλά να χρησιμοποιήσει την επιδότηση (άσχετα με το αν στο σκρουτζ βρίσκει τέρατα με δυομισι κατοστάρικα ακόμα και χωρίς χρήση επιδότησης).

Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Με root και καθαρισμα το g3s μπορει να ειναι καλυτερη επιλογη, αλλιως ομως το Moto g δουλευει καλυτερα.

 

Προτιμω ascent p7 η G2 σε αυτα τα χρηματα, αλλα αν θελεις να χρησιμοποιησεις πενακι, γιατι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να πάρω από αγγελία ένα απ' τα δυο.

Ως τώρα, έχω εντοπίσει τα παρακάτω μειονεκτήματα για το Note 3 neo, σε σχέση με το Note 2:

 

1. Δεν έχει βαρόμετρο (σημαντικό για μένα, καθώς κάνω ορειβασία).

2. Δεν έχει ραδιόφωνο.

3. Έχει ηλίθιο ψευτο-κυριλέ design, κατά τη γνώμη μου.

4. Είναι περίπου 15% ακριβότερο.

 

Υπάρχει κανένα άλλο μειονέκτημα; Τα χρώματα της οθόνης του 3 neo είναι καλύτερα απ' του 2; Άκουσα πως δεν είναι και τόσο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

To Neo είναι.

Είναι πιο νέο μοντέλο και πιθανώς να πάει το Android 5.

Και η οθόνη του, καθώς και η κάμερά του είναι καλύτερες από το 2.

Τώρα όσο αφορά την εμφάνιση είναι υποκειμενικό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, η αληθεια ειναι οτι κι εγω μαλλον στο g3s θα πηγαινα αλλά στο τελος αποφασισα να δωσω τα εξτρα χρηματα για το note 3 neo :)
Link to comment
Share on other sites

 

Εδω ο τυπος κανει μια συγκριση. Υπαρχουν κι αλλα βιντεακια που συγκρινουν αυτα τα 2. Προσωπικα εχω παραγγειλει το neo και το περιμενω. Το note 2 ειναι παλιοτερο, λιιιιιγο πιο αδυναμο αν δεν κανω λαθος (σε gpu) και το πενακι μπαινει μονο με συγκεκριμενο τροπο που φανταζομαι θα ειναι σπαστικο αν κανεις συχνη χρηση αυτου.

Γενικα το neo ειναι λιγο πιο καλο αλλά εσυ εχεις συγκεκριμενες απαιτησεις που το neo δεν μπορει να ικανοποιησει οπως ραδιοφωνο και βαρομετρο (εχει Geo-magnetic sensor λεει, το note 2 δεν εχει).

Link to comment
Share on other sites

ο τιτλος τα λεει ολα.. ημουν ετοιμος να παραγγειλω το umi αλλα θελω κατι ετοιμο.... αξιζει την διαφορα απο τα αλλα; το cubot εχει και το hotknot ειναι ενα +.... καμια βοηθεια;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...