Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εκεί που όλα ήταν καλά... ξαφνικά χτύπησε το motherboard με την κλασική μπλε οθόνη κλπ...

Επειδή το ξαναθελω οποίος το πουλάει pm...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εκεί που όλα ήταν καλά... ξαφνικά χτύπησε το motherboard με την κλασική μπλε οθόνη κλπ...

Επειδή το ξαναθελω οποίος το πουλάει pm...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα σκεφτόσουν να πουλήσεις την οθόνη; ε; ε; ε;

Τουλάχιστον να φτιαξουμε ενα απο τα 2

Εμενα μου επεσε και δεν εσπασε η οθόνη αλλα μαύρισε τελείως, με mirocasting στην τηλεόραση δουλεύει όμως

Edited by helloween83
Link to comment
Share on other sites

Θα σκεφτόσουν να πουλήσεις την οθόνη; ε; ε; ε;

Τουλάχιστον να φτιαξουμε ενα απο τα 2

Εμενα μου επεσε και δεν εσπασε η οθόνη αλλα μαύρισε τελείως, με mirocasting στην τηλεόραση δουλεύει όμως

Φτιάχνουμε το ένα και μετά κλήρο ποιός θα το παρει....

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω και εγώ το Lenovo K920. Το αγόρασα Σεπτέμβριο 2015 στα 400 ευρώ από Ελλάδα.

 

Μέχρι τον Οκτώβριο του 2017, πήγαινε ¨σφαίρα¨. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Κάποια στιγμή ανοίγω την κάμερα και έτρεμε όλο το τηλέφωνο. Έπαθα ήττα. Η πίσω κάμερα ήταν θολή και είχε συνέχεια δόνηση (μόνο στη λειτουργία της κάμερας. Η μπροστινή κάμερα δούλευε κανονικά).

 

Αποφάσισα να το πάω για service. Το πήγα στην TSSolutions στα Κτελ στο Κηφισό. Με ενημέρωσαν με ένα sms και εκεί παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό. 593 ευρώ…. (υπόψη ότι τους είπα, ευκαιρία που θα ανοιχτεί το τηλέφωνο να μου πουν και πόσο κοστίζει η μπαταρία ώστε να την αντικαταστήσω).

 

Και όταν τους είπα να γίνει αλλαγή μόνο η μπαταρία, μου απάντησαν ότι απαγορεύεται να κάνουν κάτι τέτοιο, δεν τους το επιτρέπει η Lenovo……

 

Πήγα και το πήρα και έδωσα μόνο 7,90 για τον έλεγχο του τεχνικού …..

Σε μια αναζήτηση που έκανα, είδα ότι η κάμερα έχει στο Aliexpess, περίπου 25-30 ευρώ….

 

 

Όπως έγραψα παραπάνω, για την εμπειρία μου με την TSSolutions παρήγγειλα κάμερα από εδώ, Original 6.0" Lenovo VIBE Z2 Pro Rear Camera K920 Big Main Camera Flex Cable Ribbon 5.5" Lenovo Vibe Z2 Back Camera Replacement, από AliExress, με κόστος 17 δολάρια και μπαταρία από Ελλάδα στην οδό Πατησίων στο (παλιό Μινιόν) απέναντι, περίπου 15 ευρώ. Τελικό κόστος λιγότερο από 40 ευρώ με 2 κατσαβίδια Torx που αγόρασα και όχι 593….:lol::lol::lol::rocket::rocket::

 

Είναι απαράδεκτοι :down::down::down::

 

Με οδηγίες που βρήκα στο Internet, για το πώς αλλάζει η μπαταρία και την τηλεφωνική ενθάρρυνση του Ηλία (Eldir) και του Χρήστου (xristosetv) άλλαξα την μπαταριά και την κάμερα. Σας ευχαριστώ πολύ. :thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

 

Το τηλέφωνο τώρα είναι σαν καινούργιο. ¨Τραβάει¨ Full HD, 2Κ και 4Κ βίντεο. Δοκιμές που έκανα, ένα βίντεο 10-15 sec με 4Κ ανάλυση, το μέγεθος του αρχείου ήταν 159MB.

 

Μένει τώρα να γίνει rout. Δεν έχω γνώση για να το κάνω. Αν γνωρίζει κάποιος και θέλει και μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα παραπάνω, για την εμπειρία μου με την TSSolutions παρήγγειλα κάμερα από εδώ, Original 6.0" Lenovo VIBE Z2 Pro Rear Camera K920 Big Main Camera Flex Cable Ribbon 5.5" Lenovo Vibe Z2 Back Camera Replacement, από AliExress, με κόστος 17 δολάρια και μπαταρία από Ελλάδα στην οδό Πατησίων στο (παλιό Μινιόν) απέναντι, περίπου 15 ευρώ. Τελικό κόστος λιγότερο από 40 ευρώ με 2 κατσαβίδια Torx που αγόρασα και όχι 593….:lol::lol::lol::rocket::rocket::

 

Είναι απαράδεκτοι :down::down::down::

 

Με οδηγίες που βρήκα στο Internet, για το πώς αλλάζει η μπαταρία και την τηλεφωνική ενθάρρυνση του Ηλία (Eldir) και του Χρήστου (xristosetv) άλλαξα την μπαταριά και την κάμερα. Σας ευχαριστώ πολύ. :thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

 

Το τηλέφωνο τώρα είναι σαν καινούργιο. ¨Τραβάει¨ Full HD, 2Κ και 4Κ βίντεο. Δοκιμές που έκανα, ένα βίντεο 10-15 sec με 4Κ ανάλυση, το μέγεθος του αρχείου ήταν 159MB.

 

Μένει τώρα να γίνει rout. Δεν έχω γνώση για να το κάνω. Αν γνωρίζει κάποιος και θέλει και μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει pm.

 

Αν δεις λίγες σελίδες πιο πίσω περιγράφω ακριβώς το πως ρουταρουμε τη συσκευή... αν δεν καταλάβεις κάτι, εδώ είμαστε

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Φτιάχνουμε το ένα και μετά κλήρο ποιός θα το παρει....

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ηλία αν ισχύει ακόμα να το κάνουμε γιατί είναι κρίμα να κάθεται

Link to comment
Share on other sites

Ηλία αν ισχύει ακόμα να το κάνουμε γιατί είναι κρίμα να κάθεται
Ναι ισχύει... στείλε μου pm

 

Στάλθηκε από το LG-H901 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εδώ και αρκετούς μήνες έχω την 14.1 lineage rom και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.Σε android 8 έχετε να μου προτεινετε κάποια rom που να δουλεύει αποβληματιστα;
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα παιδια,

Χρειαζομαι αμεσα τη βοηθεια σας....

εχω το κινητο περιπου 3 χρονια και ολα ηταν μια χαρα μεχρι που μου επεσε κατω και απο τοτε η καμερα δειχνει πολυ θολα και παλευει να εστιασει. Λογικα θα εγινε καποια καλη ζημια εσωτερικα. Την λατρευα την καμερα του κ την αναλυση του και μιας και σε εναν μηνα περιπου χρειαζεται να παω σε εναν γαμο το χρειαζομαι απιστευτα (δεν παιζουν χρηματα αυτη την περιοδο για καινουργιο). Μηπως εχετε να μου προτεινετε καποια λυση? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...