Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχας να πω οτι μετα απο 1 βδομαδα+ χρησης μονο θετικες εντυπωσεις εχω για το κινητο!!!

Η μπαταρια του κινητου απιστευτη βεβαια φανταζομαι σ αυτο θα βοηθαει παααααρα πολυ η επιλογη απενεργοποιησης εφαρμογων στο παρασκηνιο!!!Ακομη θυμαμαι στο galaxy s2 που το εκλεινα με ποσοστο 95% και μου ανοιγε με 70ακομη και λιγοτερο.Τωρα το κλεινω 85% το ανοιγο στο 85% μου εχει κανει τρομερη εντυπωση...........Η χρηση που του κανω ειναι ανοικτα wi-fi και bluetooth, λιγο τα δεδομενα, αρκετες κλησεις ,internet αρκετο.Αλλα προσωπικα θα ηθελα η μπαταρια να ειναι αποσπωμενη!!!

Για την θερμοκρασια εχω γραψει και πιο πανω.Δεν εχω νιωσει κατι ακραιο αλλα σε φυσιολογικα πλαισια και μαλιστα δοκιμασα και παιχνιδι για να δω πως θ αντιδρασει και ηταν ακριβως το ιδιο........λογικη ανοδος της θερμοκρασιας και γρηγορη πτωση!!!Βεβαια διαβασα το μανιουαλ και γινεται εκτενης αναφορα στην θερμοκρασια του κινητου και μου εκανε εντυπωση!!

Για τον ηχο.Θα ελεγα και γω οτι οσο χρησιμοποιουσα τις μελωδιες του κινητου μου φαινοταν οτι η ενταση ηταν παρα πολυ χαμηλη με αποτελεσμα να χανω μερικες κλησεις.......πριν 2 μερες εκοψα κ εβαλα 2 τραγουδακια σαν ηχο κλησης και πραγματικα ειναι λες και αλλαξα τηλεφωνο..σε σημειο που χαμηλωσα την ενταση του κινητου!!!!Με τα ακουστικα ο ηχος ειναι παρα πολυ καλος

Αν ειναι να γραψω καποια αρνητικα σχετικα με το τηλεφωνο αυτα θα ηταν

1.Η μη αποσπωμενη μπαταρια(καθαρα προσωπικο)

2.Η ελαχιστη υποστηριξη που εχει στην ελλαδα σε θεματα θηκων μεμβρανες(οκ υπαρχει το ιντερνετ το ξερω)|

3.η εξυπνη λειτουργια στα μηνυματα(αν λεγεται ετσι) δεν λειτουργει και τοσο καλα τουλ για την ελληνικη γλωσσα....ξερετε αυτο που περνας το δαχτυλο απ ολα τα γραμματα και σου βγαζει την λεξη χαχαχαχα!!!!!Μηπως υπαρχει λυση γι αυτο?

4.Μου εχει συμβει ελαχιστες φορες 2-3 αλλα μ εχει τυχει να καθυστερει πολυ στο ανοιγμα...μετα ομως το κινητο παει σφαιρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν απο το lolipop ηταν μια χαρα τα ακουστικα.Τωρα επιβεβαιώνω πως δεν δουλεύουν ούτε τα δικά του ουτε samsung. Ηχος στις κλήσεις σχεδόν ανύπαρκτος και δεν με άκουγε ο συνομιλητής. Ολο προβλήματα εμφανίζονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχας να πω οτι μετα απο 1 βδομαδα+ χρησης μονο θετικες εντυπωσεις εχω για το κινητο!!!

Η μπαταρια του κινητου απιστευτη βεβαια φανταζομαι σ αυτο θα βοηθαει παααααρα πολυ η επιλογη απενεργοποιησης εφαρμογων στο παρασκηνιο!!!Ακομη θυμαμαι στο galaxy s2 που το εκλεινα με ποσοστο 95% και μου ανοιγε με 70ακομη και λιγοτερο.Τωρα το κλεινω 85% το ανοιγο στο 85% μου εχει κανει τρομερη εντυπωση...........Η χρηση που του κανω ειναι ανοικτα wi-fi και bluetooth, λιγο τα δεδομενα, αρκετες κλησεις ,internet αρκετο.Αλλα προσωπικα θα ηθελα η μπαταρια να ειναι αποσπωμενη!!!

Για την θερμοκρασια εχω γραψει και πιο πανω.Δεν εχω νιωσει κατι ακραιο αλλα σε φυσιολογικα πλαισια και μαλιστα δοκιμασα και παιχνιδι για να δω πως θ αντιδρασει και ηταν ακριβως το ιδιο........λογικη ανοδος της θερμοκρασιας και γρηγορη πτωση!!!Βεβαια διαβασα το μανιουαλ και γινεται εκτενης αναφορα στην θερμοκρασια του κινητου και μου εκανε εντυπωση!!

Για τον ηχο.Θα ελεγα και γω οτι οσο χρησιμοποιουσα τις μελωδιες του κινητου μου φαινοταν οτι η ενταση ηταν παρα πολυ χαμηλη με αποτελεσμα να χανω μερικες κλησεις.......πριν 2 μερες εκοψα κ εβαλα 2 τραγουδακια σαν ηχο κλησης και πραγματικα ειναι λες και αλλαξα τηλεφωνο..σε σημειο που χαμηλωσα την ενταση του κινητου!!!!Με τα ακουστικα ο ηχος ειναι παρα πολυ καλος

Αν ειναι να γραψω καποια αρνητικα σχετικα με το τηλεφωνο αυτα θα ηταν

1.Η μη αποσπωμενη μπαταρια(καθαρα προσωπικο)

2.Η ελαχιστη υποστηριξη που εχει στην ελλαδα σε θεματα θηκων μεμβρανες(οκ υπαρχει το ιντερνετ το ξερω)|

3.η εξυπνη λειτουργια στα μηνυματα(αν λεγεται ετσι) δεν λειτουργει και τοσο καλα τουλ για την ελληνικη γλωσσα....ξερετε αυτο που περνας το δαχτυλο απ ολα τα γραμματα και σου βγαζει την λεξη χαχαχαχα!!!!!Μηπως υπαρχει λυση γι αυτο?

4.Μου εχει συμβει ελαχιστες φορες 2-3 αλλα μ εχει τυχει να καθυστερει πολυ στο ανοιγμα...μετα ομως το κινητο παει σφαιρα

 

Τι αναφέρεται για τη θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βαλεις καποιον δικο σου ηχο!!!!εγω αναγκαστικα να χαμηλωσω την ενταση!και με την λολιποπ μια χαρα λειτουργουν τ ακουστικα

σελιδα 11operating temperature!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι υπάρχουν 2 εκδόσεις . Η κινέζικη και η Ευρωπαϊκή. και ότι η ευρωπαϊκή υποστηρίζει την Band 20 LTE. Αληθεύει. Και αν ναι ποιο κατάστημα πουλά την ευρωπαϊκή εκδοσή?
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καταστήματα την ευρωπαϊκή πουλάνε. Την κινέζικη την φέρνεις μόνο απ το εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το κινητό το έχω 6 μήνες κοντά, το είχα πάρει απο minideal σχετικά ακριβά 380€ αν θυμάμαι καλά. Είχα και εγώ πρόβλημα με την θερμοκρασία. Δεν έδωσα σημασία καθώς είδα και άλλες αναφορές στο ιντερνετ και το θεώρησα φυσιαλογικό. Μετά τον 5ο μήνα "καλοκαίριασε κιόλας" ξεκίνησε και εκανε επανεκκινησεις όταν άνοιγα την κάμερα ή google map. Στο τέλος κατέληξα να κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις. Και το έστειλα πίσω για "επισκευή" :( :( :(

 

Και τις τελευταίες φορές ήταν μπλέ η οθόνη και άναβε μπλέ led όπως και

Edited by c0rle0ne
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τη μοναδική φορά που μου έκανε επανεκκινήσεις, ήταν όταν το χρησιμοποιούσα ως GPS και το είχα μπροστά στο παρμπρίζ, και πραγματικά έκαιγε.
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο την μικρη μου εμπειρια σε κινητα μιας και ειχα το galaxy s2 για 4 χρονια kai τωρα αλλαξα τηλεφωνο λογο του οτι τα επαιξε......(πραγματικα δεν καταλαβα τι επαθε θα ρωτησω στο φορουμ του κινητου μπας και ξερει κανεις ) ειναι καθαρα τζοκερ η κατασταση..........εδω ειχα σκασει 600+ θυμαμαι στο Σ2 και εβλεπα αυτη την ροζιλα στις φωτο και στην καμερα και ελεγα ειναι δυνατον????Ειναι καθαρα θεμα τυχης.................

Τωρα το ασχημο και ειναι κατι που το διαβαζω σε αρκετα σχολια αλλα και απο πληροφοριες που εχω ειναι το χαλια σερβις που εχει η λενοβο!!!!Για μενα προσωπικα ειναι μεγαλο μειον αυτο...δεν εχει τυχει ακομη να ερθω σ επαφη μαζι τους αλλα απο αυτα που βλεπω στο ιντερνετ και για αλλες χωρες,δεν ειναι και το καλυτερο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εμφανιστηκε ενα εικονιδιο στην οθονη σαν widget που εχει ενα αρκουδακι κ λεει change wallpaper. Ειναι του Lenovo η ειναι απο καμια αλλη εφαρμογη π εχω; Εσεις τ εχετε;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εμφανιστηκε ενα εικονιδιο στην οθονη σαν widget που εχει ενα αρκουδακι κ λεει change wallpaper. Ειναι του Lenovo η ειναι απο καμια αλλη εφαρμογη π εχω; Εσεις τ εχετε;

Μήπως έχεις το πρόγραμμα wallpaper changer?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το πρόγραμμα wallpaper changer?

 

Δεν έχω ιδέα. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Άρα μάλλον, για να μην το έχετε εσείς , θα ναι από κάποια εφαρμογή μου.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζετε γιατι οταν μπαινω σε καποια ενημερωτικη ιστοσελιδα μεσω facebooκ (Πχ στο The TOC) μου λαγκαρει και μου εμφανιζεται το γνωστο μηνυμα αν θελω να σταλθει αναφορα η να συνεχισω? υπαρχει περιπτωση να διορθωθει καπως (εχω δοκιμασει την επανεκιννηση αλλα τπτ)?

Επισης οταν γραφω στα αγγλικα (πχ στο viber) δεν μου εμφανιζει αγγλικο λεξιλογιο και ορθογραφια οπως κανει οταν γραφω στα ελληνικα.... Αντι για λεξιλογιο μου εμφανιζει τις επαφες μου που τις εχω γραψει με λατινικους χαρακτηρες.... Αυτο πιστευω οτι καπως θα διορθωνεται αλλα δεν το εχω βρει.....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζετε γιατι οταν μπαινω σε καποια ενημερωτικη ιστοσελιδα μεσω facebooκ (Πχ στο The TOC) μου λαγκαρει και μου εμφανιζεται το γνωστο μηνυμα αν θελω να σταλθει αναφορα η να συνεχισω? υπαρχει περιπτωση να διορθωθει καπως (εχω δοκιμασει την επανεκιννηση αλλα τπτ)?

Επισης οταν γραφω στα αγγλικα (πχ στο viber) δεν μου εμφανιζει αγγλικο λεξιλογιο και ορθογραφια οπως κανει οταν γραφω στα ελληνικα.... Αντι για λεξιλογιο μου εμφανιζει τις επαφες μου που τις εχω γραψει με λατινικους χαρακτηρες.... Αυτο πιστευω οτι καπως θα διορθωνεται αλλα δεν το εχω βρει.....

 

Κ μενα μ λαγκαρει κ με πεταει απ τ φβ. 20 λεπτα λειτουργιας να παει 96% μπαταρια ειναι νορμαλ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε πει ποια είναι η λύση για το facebook. Πάτε στις ρυθμίσεις και ενεργοποιείτε το "εξωτερικό άνοιγμα συνδέσμων".

 

Όσον αφορά τα αγγλικά, προφανώς δεν έχετε κατεβάσει το αγγλικό λεξιλόγιο. Όπως δηλαδή κατεβάσατε τα ελληνικά, έτσι θα κατεβάσετε και τα αγγλικά στο πληκτρολόγιο που χρησιμοποιείτε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε πει ποια είναι η λύση για το facebook. Πάτε στις ρυθμίσεις και ενεργοποιείτε το "εξωτερικό άνοιγμα συνδέσμων".

 

Όσον αφορά τα αγγλικά, προφανώς δεν έχετε κατεβάσει το αγγλικό λεξιλόγιο. Όπως δηλαδή κατεβάσατε τα ελληνικά, έτσι θα κατεβάσετε και τα αγγλικά στο πληκτρολόγιο που χρησιμοποιείτε.

 

Ειναι ευκολο να μου πεις που ακριβως βρισκεται αυτη η ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε σκέψη για την αγορά του και θέλω μια απάντηση, είναι ένα κινητό που μπορεί να ανταγωνιστεί πχ.το ΝΟΤΕ4 ? ας εξαιρέσουμε το πενακι και τα χρήματα σαν κινητό και μόνο...

Είμαι με ΝΟΤΕ 3 και σκέφτομαι να το αλαλάξω περίμενα το ΝΟΤΕ5 αλλά δεν νομίζω να το πάρω και θέλω ενα τούμπανο με πολύ μεγάλη οθόνη αν και οφ τοπικ μήπως υπάρχει κανένα άλλο καλύτερο ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε σκέψη για την αγορά του και θέλω μια απάντηση, είναι ένα κινητό που μπορεί να ανταγωνιστεί πχ.το ΝΟΤΕ4 ? ας εξαιρέσουμε το πενακι και τα χρήματα σαν κινητό και μόνο...

Είμαι με ΝΟΤΕ 3 και σκέφτομαι να το αλαλάξω περίμενα το ΝΟΤΕ5 αλλά δεν νομίζω να το πάρω και θέλω ενα τούμπανο με πολύ μεγάλη οθόνη αν και οφ τοπικ μήπως υπάρχει κανένα άλλο καλύτερο ?

Ευχαριστώ!

Ειναι τελειο κινητο αλλα υπερθερμαινεται. Εγω ισως επαιρνα τ note4.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τελειο κινητο αλλα υπερθερμαινεται. Εγω ισως επαιρνα τ note4.

Ώπα περίμενε. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Υπάρχουν και συσκευές που δεν υπερθερμαίνονται όπως η δικιά μου.

Στο θέμα μας τώρα. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο. Το αν ένα τηλέφωνο είναι καλύτερο από ένα άλλο το αποφασίζουν οι ανάγκες σου. Εγώ πιστεύω ότι είναι δύο εντελώς αντίθετα τηλέφωνα :

Το Vibe είναι από αλουμίνιο, το Note από πλαστικό.

Το Vibe σου δίνει 2η SIM, το Note κάρτα SD.

Το Vibe σου δίνει ραδιόφωνο, το Note IR Blaster.

Το Vibe δε σου δίνει αποσπώμενη μπαταρία αλλά την έχει μεγαλύτερη (την μπαταρία) και έχει τέλειο ηχείο, το Note σου δίνει αποσπώμενη μπαταρία όπου όμως είναι μικρότερη, και έχει χάλια ηχείο.

Το Vibe σου δίνει πολύ δυνατά λευκά και καταπληκτική φωτεινότητα, το Note σου δίνει πολύ δυνατά μαύρα και καταπληκτικά υπερκορεσμένα χρώματα.

Διαλέγεις και παίρνεις ποια στοιχεία είναι σημαντικά για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάω να το δω από κοντά μπας και βγάλω άκρη απλά το μέσα μου μου λέει να μην μπλεξω με κινέζικα το ξέρω ότι μπορεί να είμαι λάθος αλλά μια ζωή Samsung παίρνω. ...

 

Από ρουτ; στο xda ασχολούνται;

Υπάρχουν ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάω να το δω από κοντά μπας και βγάλω άκρη απλά το μέσα μου μου λέει να μην μπλεξω με κινέζικα το ξέρω ότι μπορεί να είμαι λάθος αλλά μια ζωή Samsung παίρνω. ...

 

Από ρουτ; στο xda ασχολούνται;

Υπάρχουν ρομ;

Είναι διαφορετική περίπτωση η Lenovo με το Vibe Z2 Pro. Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στο software. Αν εξαιρέσεις τον άσχημο launcher, όπου με έναν Nova καθάρισες, έχει κάποια στοιχεία που δεν τα δίνει η Samsung.

 

1) Ενσωματωμένο Greenify που του δηλώνεις εφαρμογές και κλείνουν λίγη ώρα αφότου μπουν στο παρασκήνιο.

 

2) Επίσης έχει χειρονομίες κίνησης, σε όλο το λειτουργικό και σε όλα τα προγράμματα. Δηλαδή είσαι αρχική οθόνη με τον Nova, κουνάς το χέρι σου αριστερά δεξιά, και αλλάζεις σελίδες.

 

3) Επίσης έχει άλλη μια τέλεια ρύθμιση, αυτόματη απάντηση εισερχόμενες κλήσης μόλις βάλεις το τηλέφωνο στο αυτί σου. Χωρίς να πατήσεις κανένα κουμπί.

 

4) Επίσης αλλά πάρα πολύ σημαντικό. Επεμβαίνεις στα δικαιώματα του κάθε προγράμματος. Και απενεργοποιείς όποια άσχετα δικαιώματα θες, για προστασία προσωπικών δεδομένων.

 

5) Έχει προστατευόμενο περιβάλλον (όπως το Knox της Samsung) δείχνοντας έτσι τον σωστό τρόπο υλοποίησης του, μακριά από τις τιμωρίες ακύρωσης εγγύησης.

 

6) Έχει ενίσχυση σήματος WLAN, για να εξασφαλίζεται καλύτερη σύνδεση όταν το σήμα είναι αδύνατο.

 

7) διαθέτει κέντρο ειδοποίησεων με διαχείριση των ειδοποίησεων των εφαρμογών.

 

8) Έχει αυτόματη αναστολή λειτουργίας σε airplane mode, σε συγκεκριμένες ώρες ενεργοποίησης και απενεργοποίησης.

 

Αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε πολύ σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Κάτι ακόμα πήγα και το είδα τώρα, πολύ καλή ή πρώτη εντύπωση θα έλεγα λίγο άσχημο αλλά αφού το έβλεπα δίπλα δίπλα με το note4 λογικό είναι.

Με φοβίζει μη και έχω προβλήματα με θερμοκρασία.

Το σκέφτομαι δεν ξέρω τι να πάρω.ειμαι ανάμεσα σε αυτό στο LG gflex2 και στο note. Πόσο καιρό κυκλοφορεί μήπως να περίμενα κανένα νέο μοντέλο. ..

Σε τι χρώματα κυκλοφορεί και αν υπάρχουν θήκες κτλ

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε πολύ σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Κάτι ακόμα πήγα και το είδα τώρα, πολύ καλή ή πρώτη εντύπωση θα έλεγα λίγο άσχημο αλλά αφού το έβλεπα δίπλα δίπλα με το note4 λογικό είναι.

Με φοβίζει μη και έχω προβλήματα με θερμοκρασία.

Το σκέφτομαι δεν ξέρω τι να πάρω.ειμαι ανάμεσα σε αυτό στο LG gflex2 και στο note. Πόσο καιρό κυκλοφορεί μήπως να περίμενα κανένα νέο μοντέλο. ..

Σε τι χρώματα κυκλοφορεί και αν υπάρχουν θήκες κτλ

 

συγνωμη που επεμβαινω αλλα το κινητο δεν το λες και ασχημο...

αν ηθελες να δεις και κατι αλλο περα απο την πεπατημενη(lg,samsung)δες και το one plus two...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...