Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μπήκα στο site της Lenovo να κάνω έλεγχο εγγύησης και μου γράφει ότι ημερομηνία έναρξης είναι το Μάρτιο του 15 και τελειώνει σε ένα χρόνο; Τι παίζει; Μου πούλησαν μεταχειρισμένο;
Γιατι δεν ρωτας το καταστημα που σου το πουλησε ?

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ μόλις ανακάλυψα ότι αφού πήρα το κινητό από το σέρβις, το φλας βγάζει κίτρινο φως... Εντελώς κίτρινο. Χαχαχαχαχαχαχαχα πλάκα έχει.
Link to comment
Share on other sites

εκανα την παραγγελια απο το e-lenovo.gr και τωρα περιμενω. νομιζω ηταν αρκετα καλη η τιμη που το βρηκα στα 399 και ετσι δεν μπορουσα να το αφησω!!!!!χρηστης σαμσουνγκ εδω και πολλα χρονια δεν κρυβω οτι εχω μια φοβια λογο κινας..............(αν και εχω καλη εντυπωση απο το λαπτοπ της γυναικας μου) αλλα διαβασα πολυ καλα λογια και λεω αξιζει!!!

Να ρωτησω εχετε να προτεινετε καποιο bluetooth??ειναι ολα συμβατα??επισης διαθετη μεμβρανη οθονης μεσα στην συσκευασια?

Link to comment
Share on other sites

εκανα την παραγγελια απο το e-lenovo.gr και τωρα περιμενω. νομιζω ηταν αρκετα καλη η τιμη που το βρηκα στα 399 και ετσι δεν μπορουσα να το αφησω!!!!!χρηστης σαμσουνγκ εδω και πολλα χρονια δεν κρυβω οτι εχω μια φοβια λογο κινας..............(αν και εχω καλη εντυπωση απο το λαπτοπ της γυναικας μου) αλλα διαβασα πολυ καλα λογια και λεω αξιζει!!!

Να ρωτησω εχετε να προτεινετε καποιο bluetooth??ειναι ολα συμβατα??επισης διαθετη μεμβρανη οθονης μεσα στην συσκευασια?

Δεν χρειαζεται να ανησυχεις. Εξαλλου και η Samsung Κορεα ειναι .... Η συσκευη ειναι ΑΡΙΣΤΗ κατα τη γνωμη μου. Επισης διαθετει μεμβρανη. Αν και προτεινω να βαλεις ενα tempered glass να ησυχασεις. Εγω πλεον εδω και αρκετες συσκευες βαζω .... :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ειδα βιντεακι που μπορεις ν αλλαξεις το vibe ui σε android ui Το εχει δοκιμασει καποιος? που λειτουργει καλυτερα το κινητο η' δεν εχει διαφορα?

καποια προταση για bluetooth??

Edited by matsas
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ειδα βιντεακι που μπορεις ν αλλαξεις το vibe ui σε android ui Το εχει δοκιμασει καποιος? που λειτουργει καλυτερα το κινητο η' δεν εχει διαφορα?

καποια προταση για bluetooth??

Ναι το έχω δοκιμάσει εγώ και μάλιστα το έχω κρατήσει για αρκετές μέρες. Είναι καταπληκτικό. Σαν να έχεις Nexus συσκευή. Απλό και γρήγορο. Για μένα πιο γρήγορο από το Lenovo UI. Βέβαια είναι εντελώς γυμνό και δεν έχει τις επιπλέον ρυθμίσεις του μαμά λειτουργικού. Πχ για τη διαχείριση ενέργειας, ή για τη διαχείριση προγραμμάτων στο backround.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δοκιμάσει εγώ και μάλιστα το έχω κρατήσει για αρκετές μέρες. Είναι καταπληκτικό. Σαν να έχεις Nexus συσκευή. Απλό και γρήγορο. Για μένα πιο γρήγορο από το Lenovo UI. Βέβαια είναι εντελώς γυμνό και δεν έχει τις επιπλέον ρυθμίσεις του μαμά λειτουργικού. Πχ για τη διαχείριση ενέργειας, ή για τη διαχείριση προγραμμάτων στο backround.
Συμφωνω στα παραπανω. Για οποιον αρεσκεται στο λιτο λειτουργικο, το pure Lolipop ειναι μονοδρομος. Για οποιον προτιμαει .... μπιχλιμπιδια, οχι οτι ειναι ασκημο, αφου και εγω το εχω γυσρισμενο σε αυτο, τοτε το Lenovo UI ειναι μια χαρα :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

καμια προταση για θηκη υπαρχει????οχι απο εξωτερικο δεν μπορω να την πληρωσω(η τελικα μπορεις να κανεις αγορες απ εξω?)

Μεχρι τωρα μ εχει βγαλει 3 αναβαθμισεις τι γινεται..........................????τετοιος χαμος????

Link to comment
Share on other sites

καμια προταση για θηκη υπαρχει????οχι απο εξωτερικο δεν μπορω να την πληρωσω(η τελικα μπορεις να κανεις αγορες απ εξω?)

Μεχρι τωρα μ εχει βγαλει 3 αναβαθμισεις τι γινεται..........................????τετοιος χαμος????

Εγώ πιστεύω ότι η εταιρεία δεν θα το αφήσει έτσι το κινητό... Θα πάρει και την αναβάθμιση Μ.

Όσον αφορά για τις θήκες που λες, στην εγχώρια αγορά είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Έχω ψάξει και μου πρότειναν κάτι τελειωμένα κινέζικα flip covers της κακιάς ώρας που την πρώτη φορά που πήγα να βγάλω το τηλέφωνο έσπασε το πλαστικό, και κάτι pouches γενικά για μεγάλα τηλέφωνα.

Αυτή η θήκη που αξίζει πολύ, είναι η original flip cover. Είναι ποιοτική και άκρως αποδοτική. Έχει ένα τσιπάκι μέσα που όταν ανοίγεις το flip ξεκλειδώνει αυτόματα το τηλέφωνο. Και όταν το κλείνεις δείχνει τις βασικές πληροφορίες. Ώρα, καιρός, μπαταρία... Πολύ καλή.

Μετά υπάρχουν κάτι σκληρές rubberised θήκες, πολύ όμορφες και αυτές, αλλά το υλικό είναι τέτοιο που σου γλιστράει από το χέρι πολύ εύκολα. Έχω 2 τέτοιες μια κόκκινη και μια μαύρη. Επίσης έχω και μια μαλακή TPU σε χρώμα γκρι. Δυνατή θήκη αυτή, κάνεις κόπο να την βγάλεις. Το αρνητικό τους είναι και οι 3 αυτές θήκες δεν καλύπτουν τα κουμπιά και όπως είπα πριν, κάνεις κόπο να τις βγάλεις. Εγώ το βράδυ θέλω να το έχω τελείως γυμνό το κινητό στο χέρι μου. Να το απολαμβάνω, να το αισθάνομαι. Το ντύνω μόνο όταν το πάω βόλτα.

Πάντως έκανα και κόπο να βρω μια θήκη εντελώς διαφανή, που να καλύπτει τα κουμπιά. Και είχε μόνο 1-2 δολάρια. Αυτές βέβαια οι αγορές έγιναν από το eBay. Από εδώ δεν βρήκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η εταιρεία δεν θα το αφήσει έτσι το κινητό... Θα πάρει και την αναβάθμιση Μ.

Όσον αφορά για τις θήκες που λες, στην εγχώρια αγορά είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Έχω ψάξει και μου πρότειναν κάτι τελειωμένα κινέζικα flip covers της κακιάς ώρας που την πρώτη φορά που πήγα να βγάλω το τηλέφωνο έσπασε το πλαστικό, και κάτι pouches γενικά για μεγάλα τηλέφωνα.

Αυτή η θήκη που αξίζει πολύ, είναι η original flip cover. Είναι ποιοτική και άκρως αποδοτική. Έχει ένα τσιπάκι μέσα που όταν ανοίγεις το flip ξεκλειδώνει αυτόματα το τηλέφωνο. Και όταν το κλείνεις δείχνει τις βασικές πληροφορίες. Ώρα, καιρός, μπαταρία... Πολύ καλή.

Μετά υπάρχουν κάτι σκληρές rubberised θήκες, πολύ όμορφες και αυτές, αλλά το υλικό είναι τέτοιο που σου γλιστράει από το χέρι πολύ εύκολα. Έχω 2 τέτοιες μια κόκκινη και μια μαύρη. Επίσης έχω και μια μαλακή TPU σε χρώμα γκρι. Δυνατή θήκη αυτή, κάνεις κόπο να την βγάλεις. Το αρνητικό τους είναι και οι 3 αυτές θήκες δεν καλύπτουν τα κουμπιά και όπως είπα πριν, κάνεις κόπο να τις βγάλεις. Εγώ το βράδυ θέλω να το έχω τελείως γυμνό το κινητό στο χέρι μου. Να το απολαμβάνω, να το αισθάνομαι. Το ντύνω μόνο όταν το πάω βόλτα.

Πάντως έκανα και κόπο να βρω μια θήκη εντελώς διαφανή, που να καλύπτει τα κουμπιά. Και είχε μόνο 1-2 δολάρια. Αυτές βέβαια οι αγορές έγιναν από το eBay. Από εδώ δεν βρήκα τίποτα.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις αν η Original Flip Cover το προστατεύει καλά απο τα πιθανα πεσίματα στις γωνίες του?????

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Όχι και τις 4 γωνίες. Μόνο την πάνω δεξιά και κάτω δεξιά. Οι αριστερές ειναι ελεύθερες, αλλά πέφτουν επάνω στο γύρισμα της ράχης της θήκης.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια του ειναι παααρα πολυ καλη ειναι η πρωτη μου μερα με το κινητο και εχω ενθουσιαστει!!!!!!!!!

Μολις τελειωσε η αναβαθμιση σε 5.0.2.καποιες λειτουργιες εχουν χαθει η οχι???πχ διπλο κλικ και κλειδωμα οθονης αλλαγη ταπετσαριας(σαν να γυριζεις σελιδα βιβλιου)

επισης υπαρχει επιλογη ανοιγματος της οθονης με διπλο κλικ?

 

edit: Το ματιασα τελικα.δεν ξερω τι ακριβως εκανα βημα 10 κρατας το κουμπι ενεργοποιησης μεχρι ν ακουστει ενας ηχος και μετα βημα 2 με τα 2 δαχτυλα στην οθονη μεχρι ν ακουστει ενας αλλος ηχος και ξαφνικα το κινητο αρχισε να διαβαζει ενα ενα τα γραμματα σε οποιο εικονιδιο και να παταγα το οποιο τυλιγει μ ενα πρασιμο πλεγμαδεν σταματαει με τιποτα τι να κανω??

τελικα ηταν το talkback xaxaxaxaxaτο απο πανω που εκανα δεν ξερω τι ακριβως ηταν(αυτο με τα 2 δαχτυλα)

............οκ μια χαρα ειναι το κινητο!!!!απιστευτη λειτουργια το τοκμπακ

Edited by matsas
Link to comment
Share on other sites

Πόσο περίπου screen on time σας δινει; Υπαρχει κατι που δεν σας αρεσει; Επίσης από e-lenovo σε πόσο καιρό έρχεται;

 

Με τον δικό μου τρόπο χρήσης, μου δίνει περίπου 4 ώρες οθόνης. Ίσως λίγο παραπάνω. Όσον αφορά αυτά που δε μου αρέσουν... δεν υπάρχει κάτι που να μην μου αρέσει καθόλου, δηλαδή κάποιο "deal breaker", αλλά θα προτιμούσα να είχε έστω μια υποδοχή για κάρτα SD. Επίσης θα προτιμούσα να είχε 1080p οθόνη, διότι πράγματι δε βλέπω καμιά διαφορά στην 2k και είναι κρίμα να καταναλώνουμε τόση μπαταρία χωρίς λόγο. Εκτός αυτών, και για όλα τα άλλα, κάνουμε υποχωρήσεις. Υποχωρήσεις στο ότι χρησιμοποιεί κάρτα γραφικών και επεξεργαστή του 2013 (ίσως έτσι να δικαιολογείται η χαμηλή τιμή του), στο ότι μόνο μια κάρτα δίνει 3G

/4G, στο ότι έχει μη αποσπώμενη μπαταρία, στο ότι δεν έχει IR Blaster λες και είναι αποκλειστικότητα της Samsung, και στο ότι το notification led έχει μόνο 2 χρώματα κόκκινο και μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Με τον δικό μου τρόπο χρήσης, μου δίνει περίπου 4 ώρες οθόνης. Ίσως λίγο παραπάνω. Όσον αφορά αυτά που δε μου αρέσουν... δεν υπάρχει κάτι που να μην μου αρέσει καθόλου, δηλαδή κάποιο "deal breaker", αλλά θα προτιμούσα να είχε έστω μια υποδοχή για κάρτα SD. Επίσης θα προτιμούσα να είχε 1080p οθόνη, διότι πράγματι δε βλέπω καμιά διαφορά στην 2k και είναι κρίμα να καταναλώνουμε τόση μπαταρία χωρίς λόγο. Εκτός αυτών, και για όλα τα άλλα, κάνουμε υποχωρήσεις. Υποχωρήσεις στο ότι χρησιμοποιεί κάρτα γραφικών και επεξεργαστή του 2013 (ίσως έτσι να δικαιολογείται η χαμηλή τιμή του), στο ότι μόνο μια κάρτα δίνει 3G

/4G, στο ότι έχει μη αποσπώμενη μπαταρία, στο ότι δεν έχει IR Blaster λες και είναι αποκλειστικότητα της Samsung, και στο ότι το notification led έχει μόνο 2 χρώματα κόκκινο και μπλε.

 

Σίγουρα και τα lg έχουν ir blaster(πιθανόν και άλλοι)

Με άλλες συσκευές, σε παρόμοια χρήση, τι sot είχες?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης θα προτιμούσα να είχε 1080p οθόνη, διότι πράγματι δε βλέπω καμιά διαφορά στην 2k και είναι κρίμα να καταναλώνουμε τόση μπαταρία χωρίς λόγο.

 

Αυτό το tweak για το Nexus δεν θα μπορούσε άραγε να δουλέψει και εδώ;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Το μόνο από όσα ανέφερες που με χαλάει είναι οι 4 ώρες οθόνης.

Εμένα βγάζει πάνω από 5 με πολύ κλας οφ κλανς :-P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά καίγεστε τόσο για τις ώρες οθόνης? Σε σπηλιά μένετε? Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα. Όταν κοιμάστε δεν το βάζετε να φορτίσει? Μην είστε ψυχαναγκαστικοί. Όταν τελειώσει η μπαταρία, θα την φορτίσουμε. Διαβάζω σε άλλες σελίδες, εμένα λέει μου κρατάει 2 μέρες το τάδε κινητό. Κάθεται τώρα ο άλλος και μετράει τις μέρες, και αφήνει το κινητό έτσι στη μοίρα του πρωί βράδυ. Λες και θα πάρει βραβείο αν του κρατήσει 2 3 ή 4 μέρες ή μπαταρία. Θα τρελαθούμε δηλαδή. Ο ψυχαναγκασμός στο μάξιμουμ.

 

Και στο λέει ένας που έβγαζε 15 ώρες οθόνης με το προηγούμενο κινητό του. Έχω και screenshot. Εντάξει πέρασα και εγώ από αυτή την κατάσταση άλλη την ξεπέρασα...

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Για να το ρωτάμε κάποιο λόγο θα έχουμε. Πχ εγώ ταξιδεύω συχνά εκτός Ελλάδας με διπλές πτήσεις κτλ και το screen on time σε κινητά με μη αποσπωμενη μπαταρία είναι πολύ σημαντικό. Και όχι δεν βρίσκω βολικά τα power Banks.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά καίγεστε τόσο για τις ώρες οθόνης? Σε σπηλιά μένετε? Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα. Όταν κοιμάστε δεν το βάζετε να φορτίσει? Μην είστε ψυχαναγκαστικοί. Όταν τελειώσει η μπαταρία, θα την φορτίσουμε. Διαβάζω σε άλλες σελίδες, εμένα λέει μου κρατάει 2 μέρες το τάδε κινητό. Κάθεται τώρα ο άλλος και μετράει τις μέρες, και αφήνει το κινητό έτσι στη μοίρα του πρωί βράδυ. Λες και θα πάρει βραβείο αν του κρατήσει 2 3 ή 4 μέρες ή μπαταρία. Θα τρελαθούμε δηλαδή. Ο ψυχαναγκασμός στο μάξιμουμ.

 

Και στο λέει ένας που έβγαζε 15 ώρες οθόνης με το προηγούμενο κινητό του. Έχω και screenshot. Εντάξει πέρασα και εγώ από αυτή την κατάσταση άλλη την ξεπέρασα...

 

Eν μέρει έχεις δίκιο, μιας και ξερά το sot δεν λέει τίποτα. Με την ίδια συσκευή (g2) έχω βγάλει από 4-11h.

Δεν είναι ψυχαναγκασμός, κάπως πρέπει να βγει ένα συμπέρασμα για την αυτονομία του, αν και κατά τη γνώμη μου, το συμπέρασμα αυτό θα βγει καλύτερα αν γίνει συγκριση με άλλες συσκευές σε παρόμοια χρήση και όχι με ένα ξερό sot.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ασχετο αλλα απο προγραμματισμό εκει στη λενοβο,ειναι εντελώς άσχετοι.

η Ρομ του κινητού,πρεπει να ειναι οτι χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...