Jump to content

Huawei Ascend G6


iakovoso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα έχει αγοράσεις κανείς το παρακάτω κινητό ? φέρνει πολυ σε iphone, περιορισμένες διαστάσεις, με καλη τιμή (124Ε) και δεν καταλαβαίνω γιατι το σνομπάρουνε..:(

η Έκδοση 4g έχει NFC και 8ROM απο ότι είδα, κάποια αλλη διαφορα πέρα και απο το LΤΕ φυσικά δεν βρήκα.

επίσης το έχω βρεί μόνο στο vickmall (http://www.vickmall.com/huawei-ascend-g6-smartphone-msm8212-quad-core-1-2ghz-android-4-2-1gb-ram-4gb-rom-4-5-inch-qhd-ips-screen-3g.html). Γνωρίζει κάποιος γιατί δεν το έχουν τα υπόλοιπα γνωστά μαγαζιά? ειναι καινούργιο? Εάν κάποιος έχει δουλέψει την ROM της Huawei γενικά θα ήθελα τις εντυπώσεις του.

http://consumer.huawei.com/minisite/worldwide/AscendG6-3G/images/setor4_0.jpg

 

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G Network HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100

4G Network LTE 800 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600

SIM Yes

Announced 2014, February

Status Available. Released 2014, May

BODY Dimensions 131.2 x 65.3 x 7.9 mm (5.17 x 2.57 x 0.31 in)

Weight 115 g (4.06 oz)

DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 540 x 960 pixels, 4.5 inches (~245 ppi pixel density)

Multitouch Yes

- Huawei Emotion UI 2.0 Lite

SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

- DTS sound enhancement

MEMORY Card slot microSD, up to 32 GB

Internal 8 GB, 1 GB RAM

DATA GPRS Yes

EDGE Yes

Speed HSDPA, 42 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot

Bluetooth v4.0, A2DP

NFC Yes

USB microUSB v2.0

CAMERA Primary 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash

Features Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama

Video 720p

Secondary 5 MP

FEATURES OS Android OS, v4.3 (Jelly Bean)

Chipset Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400

CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7

GPU Adreno 305

Sensors Accelerometer, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM

Browser HTML

Radio TBD

GPS Yes, with A-GPS

Java Yes, via Java MIDP emulator

Colors Black, White/ Color sides

- SNS integration

- MP3/WAV/eAAC+/Flac player

- MP4/H.264/H.263 player

- Organizer

- Document viewer

- Photo viewer/editor

- Voice memo/dial

- Predictive text input

BATTERY Li-Ion 2000 mAh battery

Stand-by

Talk time

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 4G!

Κατα τα άλλα, συμπαθητικό, κυκλοφόρησε τον Μάιο, συμμαζεμένες διαστάσεις βλέπω, "μέτρια" μπαταρία 2000mAh, ελπίζω να είναι ΔΥΟ sim (στην παρουσίαση έλεγε για μια αρχικά)

 

Θα το προτιμούσα (και πρότεινα) ευχαρίστως για κάποιον που ψάχνει 4.5", από ΣΟΒΑΡΗ Κινέζικη εταιρία!

Επίσης, στο Antutu που δείχνουν, NFC γιόκ...

 

Την έκδοση 4G + NFC, που την είδες να πωλείται?

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 4G!

Κατα τα άλλα, συμπαθητικό, κυκλοφόρησε τον Μάιο, συμμαζεμένες διαστάσεις βλέπω, "μέτρια" μπαταρία 2000mAh, ελπίζω να είναι ΔΥΟ sim (στην παρουσίαση έλεγε για μια αρχικά)

 

Θα το προτιμούσα (και πρότεινα) ευχαρίστως για κάποιον που ψάχνει 4.5", από ΣΟΒΑΡΗ Κινέζικη εταιρία!

Επίσης, στο Antutu που δείχνουν, NFC γιόκ...

 

Την έκδοση 4G + NFC, που την είδες να πωλείται?

 

Στο επίσημο site της εταιρίας!

http://consumer.huawei.com/en/mobile-phones/compare/index.htm?pro1=G6-L11-EN&pro2=G6-U10-EN

σε Amazon

http://www.amazon.co.uk/Huawei-Ascend-Smartphone-Genuine-Stock/dp/B00K4XK7HO

και σε Vodafone Αυστραλίας

http://shop.vodafone.com.au/mobile-details/huawei-ascend-g6-black

 

αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι γιατι δεν παίζει στα γνωστά μαγαζιά? για 4.5 inch είναι απο τα πολυ λίγα επώνυμα κινητα με 1gb RAM καλη καμερα, ενταξει δεν εχει Gorilla αλλα για τα λεφτα του και τις διαστάσεις του το βρίσκω πολυ καλη επιλογή. Επίσης είδα λίγο βίντεο με το λειτουργικό της huawei και το βρήκα αρκετα συμπαθητικο...

Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο site της εταιρίας!

http://consumer.huawei.com/en/mobile-phones/compare/index.htm?pro1=G6-L11-EN&pro2=G6-U10-EN

σε Amazon

http://www.amazon.co.uk/Huawei-Ascend-Smartphone-Genuine-Stock/dp/B00K4XK7HO

και σε Vodafone Αυστραλίας

http://shop.vodafone.com.au/mobile-details/huawei-ascend-g6-black

 

αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι γιατι δεν παίζει στα γνωστά μαγαζιά? για 4.5 inch είναι απο τα πολυ λίγα επώνυμα κινητα με 1gb RAM καλη καμερα, ενταξει δεν εχει Gorilla αλλα για τα λεφτα του και τις διαστάσεις του το βρίσκω πολυ καλη επιλογή. Επίσης είδα λίγο βίντεο με το λειτουργικό της huawei και το βρήκα αρκετα συμπαθητικο...

To EMUI της Huawei ειναι ωραίο, συνηθίζεται ευκολα (κάτι ανάμεσα σε MIUI & Android)

Το τηλέφωνο φαίνεται πολύ καλό - ισως να μην διατίθεται από τα Κινέζικα επειδή ήδη πωλείται από Vodafone, Amazon, κλπ

Πραγματι, υπάρχει έκδοση 4G - βλέπω στην Αγγλία περίπου 250 ευρώ, μακάρι να το "βάλουν" και τα κινέζικα, σε τιμή κοντά στο απλό (δλδ κοντά στα 130-140 ευρώ)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλή σας ημέρα από την Μάλτα και χρόνια πολλά σε όλη την κοινότητα. Πριν κανά δίμηνο αγόρασα το G6 για την σύζυγό μου και έως τώρα, η συσκευή έκανε reset μόνη της, χάνοντας τις ρυθμίσεις στην επιφάνεια εργασίας. Και εξηγώ:

 

Παράμετροι, επαφές, εφαρμογές κλπ είναι μια χαρά, δεν πειράζεται τίποτε. Αυτό που αλλάζει όμως, είναι τα widgets όπου εξαφανίζονται από την επιφάνεια και παραμένει μόνο το κλασικό του home page, χωρίς όμως επαφές, gallery κλπ, καθώς και τα εικονίδια των εφαρμογών, όπου εμφανίζονται όπως ήταν οι αρχικές ρυθμίσεις του συστήματος.

 

Έχει τύχει αυτό σε κανέναν άλλο;

 

Και πάλι χρόνια πολλά, ευχές για μια καλή χρονιά! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα athanaso77. Ναι, αν και θεωρώ πως είναι λίγο άσχετο αυτό - οι εφαρμογές δεν έχουν θέμα, το desktop έχει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαίνω τι λες. Όχι, έχω το βασικό widget με το ρολόι, επιλογή δύο επαφών για γρήγορη κλήση και μια φωτογραφία στα δεξιά, ακριβώς όπως φαίνεται στην φωτό του πρώτου post.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια το πηρα σημερα το απογευμα απο τον Γερμανο σε 4g & μεχρι τωρα δεν το ανοιξα ακομα το κουτι.Εχω στη κατοχη μου & ενα Huawei Honnor 2(το οποιο ειναι σχεδον καινουργιο) &τωρα δουλευω με ενα Doogee DG350 & ειμαι απολυτα ικανοπ/νος ενα χρονο τωρα.Τωρα το βραδυ που θα ανοιξω το G6 αυριο θα σας πω τι & πως με αυτο το μοντελο Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κιν δουλευει αψογα μερικες μερες που το εχω.Το πηρα απο το ΓΕΡΜΑΝΟ & 1δεν εχει GOR.glass2 εχει NFC δουλευει ταχυτατα οσο για την μπαταρια ειναι ακομη νωρις να την κρινω αφου θελει μερικα γεμισματα για να στρωσει.Ειναι παναλαφρο απλο στη χρηση του & στα 160Ε δεν εχει αντιπαλο(για ελληνικη εισαγωγη μιλαω).Με λιγα χρηματα ακομα πας στο ΜΟΤΟ G αλλα το g6 ειναι πολυ πιο ωραιο.Τελικως ειναι καθαρα θεμα επιλογης, δηλαδη τι κινητο θελεις να εχεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο κατάστημα το βρήκες διαθέσιμο?

Μέσω σκρουτζ δεν μου εμφανίζει κάποιο αποτέλεσμα και στην σελίδα του γερμανού πάλι δεν βγαίνει στην αναζήτηση..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω οτι καπου το πηρε το ματι μου οταν το εξαχνα αλλα η διαφορα τιμης ηταν μικρη & ειπα να το παρω απο Γερμανο με 2 χρονια εγγ/ση και να μην εχω προβληματα.Οπου το ειδα η διαφορα ηταν απο 10 εως 20Ε.πΑΝΤΩς Ασε που φοβομουν μην μου στειλουν το απλα & οχι το 4G οποτε προσεχε γιατι ειναι ολοιδια τα κιν. στο κουτι τους διαφερει γιατι στο 4G ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ να το κοιταξεις αυτο.Εγω πηγαινα για το Ρ6(το ειχαν στα 199Ε)αλλα το σταματησαν οπως θα κανουν συντομα & στο G6 γιαυτο δεν το εχουν ουτε στο ενημερωτικο φυλλαδιο που δινουν.Αν το θελεις βιασου..... Edited by Kalampoyri
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στην σελίδα του γερμανού και από εκεί έφαγα το άκυρο,αν πάρω ένα τηλέφωνο στα κεντρικά θα μπορέσουν να με εξυπηρετήσουν ως προς την διαθεσιμότητα?
Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα στο μαγαζι & ειχαν το Ρ6 & οταν ρωτησα οτι το ηθελα μου ειπαν οτι δεν το διαθετουν πλεον(τους την ειπα γιατι το ειχαν ακομα στο ραφι) &εκεινη την στιγμη η κοπελα μου ειπε οτι υπαρχει το g6 4g(το απλο δεν υπαρχει πλεον)οποτε υποθετω οτι τους εχουν μεινει λιγα κομματια.Πηγα Τριτη & μου ειπαν για την αλλη Παρασκευη αλλα με πηραν τηλ σε δυο μερες & πηγα & το πηρα.Σε ειπα στο φυλλαδιο δεν το εχουν,αν μπορεις αυριο να πας στο μαγαζι μπορει να το δεις στο ραφι μην σου φανει περιεργο(εμενα μου φανηκε παντως για το Ρ6).Εχουν για παραδειγμα & το Sony SP στο ραφι αλλα δεν το διαθετουν πλεον.Πρεπει να πας εκει πιστευω φιλε μου & ακομα πιστευω οτι αν το ζητησεις λιγο επιμονα θα στο βρουν & ας μην το εχουν στο συγκεκριμενο καταστημα(θα το βρουν απο αλλο αν υπαρχει πιστεψε με.ΚΑΙ ΕΧΕΙ NFC &4G γιατι διαβαζω περιεργα πραγματα απο ανθρωπους που δεν το ειδαν καν.Παρτο ειναι ωραιο ελαφρυ & μικρο σε διαστασεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχω παρει στην κοπελια μου το συγκεκριμενο κινητο αλλα εδω και μερες αντιμετωπιζει το εξης προβλημα.Δεν αναβει η οθονη καποιες φορες ουτε οταν θελει να παρει τηλεφωνο,ουτε οταν την καλει καποιος.Ηχος κλησης ακουγεται και λειτουργει κανονικα μονο που δεν αναβει η οθονη.Να σημειωσω οτι αν το πιεσω δυνατα στο σημειο που ειναι το εικονιδιο για το αρχικο μενου,το κεντρικο δηλαδη αναβει μερικες φορες.Ειναι προβλημα στην οθονη η μηπως προβλημα στην ρομ?Το τηλεφωνο δεν το εκανε απο την αρχη και δεν της εχει πεσει μεχρι τωρα μηπως εσπασε κατι εσωτερικα
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πανε στο καταστημα που το αγορασες & πες τους το προβλημα(πιστευω εισαι μεσα στην εγγ/ση).Ευτυχως η HUAWEI εχει Service στην Ελλαδα σε σχεση με αλλες Κινεζικες εταιριες & απ'οτι διαβαζω στο Internet κανουν δουλεια.Αυτο θα εκανα εγω.Τωρα το δικο μου δεν παρουσιασε κανενα προβλημα(το μονο σπαστικο ειναι η θεση των ακουστικων)αλλα δεν το εχω πανω απο δυο βδομαδες.Γενικα ομως εχω εμπιστ/νη μεγαλη στην εταιρια(εχω & ενα Honnor 2)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πανε στο καταστημα που το αγορασες & πες τους το προβλημα(πιστευω εισαι μεσα στην εγγ/ση).Ευτυχως η HUAWEI εχει Service στην Ελλαδα σε σχεση με αλλες Κινεζικες εταιριες & απ'οτι διαβαζω στο Internet κανουν δουλεια.Αυτο θα εκανα εγω.Τωρα το δικο μου δεν παρουσιασε κανενα προβλημα(το μονο σπαστικο ειναι η θεση των ακουστικων)αλλα δεν το εχω πανω απο δυο βδομαδες.Γενικα ομως εχω εμπιστ/νη μεγαλη στην εταιρια(εχω & ενα Honnor 2)

 

Το εχω παρει απο vickmall ομως αλλα ειναι στην εγγυηση.Παιζει ρολο?Λεω να του περασω παλι ρομ.Εχουμε καπου οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην σελιδα της HUAWEI & βρες τα τηλ service & πες τους το προβλημα θα σε κατατοπισουν τουλαχιστον για το θεμα.Μπορει το δικο σου να εχει προβλημα ισως & μια ολοκληρη παρτιδα(η εταιρια ειναι κολλοσος δεν θα παιξουν την φημη τους για ενα κιν).Παρε & μιλα τους στο φιναλε δεν εχεις να χασεις τιποτα.Γνωμη μου ειναι αν δεν ξερεις μην αρχισεις να παιζεις με την ρομ ποτε δεν ξερεις.Οσο για την εγγ/ση εχω εχω δυο χρονια δεν μπορει να το εχεις τοσο καιρο το τηλ οποτε ακουσε την συμβουλη μου. Edited by Kalampoyri
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι & αν μπορει καποιος να με βοηθησει.Το κιν μου ειναι το Huawei G6 4G-LII(υπαρχουν πανω απο επτα εκδοσεις του μοντελου αναλογα με την χωρα,το εξαψα)Θελω να αλλαξω το MUI 2.0 της εταιριας σε 3.0.Τωρα στο Internet διαβασα & βρηκα το 3.0 απο Ιταλικο Huawei side & το κατεβασα στον υπολογιστη μου.Αυτο που δεν ξερω ειναι πως να κανω την αλλαγη δεν ειμαι & γνωστης.Ισως ξερει καποιος πως γινεται,αν ναι παρακαλω ας με πει.
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο κατάστημα το βρήκες διαθέσιμο?

Μέσω σκρουτζ δεν μου εμφανίζει κάποιο αποτέλεσμα και στην σελίδα του γερμανού πάλι δεν βγαίνει στην αναζήτηση..[/QUΦιλε μου εχω 3 κινητα & λεω να δωσω τα δυο.Τωρα το G6 4G το εχω 2 βδομαδες περιπου το πηρα με επιδοτηση απο Γερμανο με τις εγγη/σεις του & βγηκε απο το κουτι μια φορα.Ολα ειναι σε ζελατινες ακομα.Αν ενδιαφ/ραι ακομα ατο δινω 100Ε & ΕΧΕΙ την εγγ/ση της εταιριας ακομα για 2 χρονια(συν θηκη & ζελατινες δωρο.Αν αποφασισεις εποικ/σε με λενε δημητρη & το τηλ μοθ ειναι 6975651240.ΚAI εχει NFC

Edited by Kalampoyri
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Την καλησπέρα μου στην παρέα.

 

Ένα σεντονάκι, με το συμπάθιο, για να σας κατατοπίσω, . :happy:

Πριν λίγες μέρες η ξαδέρφη μου πήρε στα χέρια της το συγκεκριμένο μοντέλο G6-U10, από μια φίλη, της οποίας το παραχώρησε ο πρώην, ο οποίος με τη σειρά του το είχε πάρει από τον πατριό του (τρέχα γύρευε με λίγα λόγια:lol:).

Η φίλη της δεν μπορούσε να το δουλέψει γιατί "κράσαρε συνέχεια", οπότε δεν ασχολήθηκε καν και πήρε ένα άλλο μοντέλο, δίνοντας αυτό στην ξαδέρφη μου, η οποία αντίστοιχα τα βρήκε σκούρα, οπότε μαντέψατε σε ποιόν ζητήθηκε να βγάλει το φίδι από την τρύπα. :X

 

Το ψαχούλεψα αρκετά και ενώ σαν συσκευή είναι σε άριστη κατάσταση, από λογισμικό είναι μαύρα χάλια. Δείχνει να φοράει κάποιο Recovery (Android System Recovery 3e γράφει ο τίτλος του) και μια διαφορετική Rom από την εργοστασιακή. Συγκεκριμένα την V100R001C900B146, η οποία μετά από έρευνα που έκανα προκύπτει πως είναι μια Αιγυπτιακή Version (:confused:). Το πρόβλημα με αυτή είναι ότι το κινητό κρασάρει και περνά σε επανεκκίνηση, σε ανύποπτες στιγμές (κυρίως όποτε του κάνεις κάποια σύνθετη κίνηση), οπότε δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω κάποια βασικά πράγματα. Για παράδειγμα δεν μπορώ να διαπιστώσω αν είναι Rooted ή να μπω στο internet. Απόσο πρόλαβα να δω, δεν έχει κάποιο app SU μέσα.

Προσπάθησα μέσω recovery να του περάσω κάποια άλλη Rom. Έκανα hard reset, έκανα wipe και όλα τα γνωστά, αλλά πρώτον δεν μου κάνει όλες τις φορές ολοκληρωτικό wipe (βγαίνει μια συγκεκριμένη γραμμή "common nv restore fail") δεύτερον όποτε πάω μέσω SD να του περάσω κάποια άλλη ROM (με τη γνωστή διαδικασία του φακέλου /dload κτλ) δεν ανταποκρίνεται και μου λέει στο recovery ότι η ROM που πάω να περάσω έχει "invalid syntax" ή κάπως έτσι και πως η διαδικασία αναβλήθηκε. Αρχικά δεν έβρισκα την εργοστασιακή, τελικά την εντόπισα στο needrom, αλλά ούτε αυτή μου την περνά μέσω SD.

Σχετικές φωτό:

 

[ATTACH]63470[/ATTACH] [ATTACH]63471[/ATTACH]

Πήρα τον πρώην τηλέφωνο (:shifty:), γιατί μου είπαν ότι αυτός το είχε πειράξει τελευταίος. Ο πιτσιρίκος μου είπε ότι είχε την εργοστασιακή επάνω, αλλά στην προσπάθεια του να το ρουτάρει και να το κάνει πιο "ελεύθερο", πέρασε μια MUI σε 4.4, η οποία όμως σερνόταν. Μετά έκανε 2-3 ακόμα ROΜ δοκιμή, αλλά κρασάρανε παρομοίως όλες. Αλλά από τη στιγμή που πέρασε την Β146 (που φοράει τώρα) το κινητό σταμάτησε να μπορεί μέσω recovery να δέχεται άλλες Rom.

 

Πως μπορώ να επαναφέρω τη συσκευή στις εργοστασιακές της ρυθμίσεις? Ή τουλάχιστον πως μπορώ να περάσω την εργοστασιακή Rom? Καμιά ιδέα? Κάτι για να αποφύγω περεταίρω ψαξίματα και να επαναφέρω ολοκληρωτικά τη συσκευή. Και σε δεύτερο χρόνο τη rootάρω μέσω app.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. ;)

 

Υ.Γ: Διάβασα περί flash, αλλά δεν ξέρω αν αντιστοιχεί στον τύπο του κινητού. Επίσης δοκίμασα πειραματικά να ανοίξω το flash tool κτλ, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω κάποιo scatter file, όπως αναγράφει ο οδηγός, οπότε από φόβο το άφησα.

 

ΥΓ2: Δοκίμασα και κάτι τέτοιο: http://androidxda.com/download-emmc-dl-tool , αλλά δεν κατάφερα τίποτα. :(

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το προχώρησα λίγο ακόμα το θέμα, κατανοώντας αρχικά πως πρέπει να περάσω official rom, μιας και το recovery είναι εργοστασιακό. Τώρα όμως έχω κολλήσει στο θέμα του να φορτώσω την επίσημη Rom, μιας και κάτι αναφέρει στο επισυναπτώμενο doc περί Hash κτλ, τα οποία όμως δεν πολυκατάλαβα..Έχω αρχίσει και παραδίνομαι. :( Αν κάποιος φίλος μπορεί να με κατατοπίσει θα το εκτιμούσα. Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας λιγο ακομα σε ξενα μεσα, κατεληξα σε αλλο δρομο, διαφορετικο.

 

Πρεπει να ξεκλειδωθει ο bootloader της συσκευης (αυτο γινεται επικοινωνωντας με τη Huawei και ζητωντας κωδικο) και μετα μεσω υπολογιστη να ανοιξεις ενα πρωτοκολλο επικοινωνιας μεσω CMD και να φορτωσεις την επιθυμητη Rom μεσω ADB.

Θα κανω μια προσπαθεια και ενημερωνω.

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, μιας και το ξεκοκκάλισα το κινητό, ας γράψω συνοπτικά τι συνέβη, σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει (δεν του το εύχομαι) το ίδιο πρόβλημα.

 

Τελικά ήθελε ξεκλείδωμα ο bootloader της συσκευής και μετά φλασάρισμα της επιθυμητής Rom, μέσω ADB tools.. Δυστυχώς όμως και μετά από πολλές Rom, κατέληξα στο συμπέρασμα πως τελικά η συσκευή έχει προβληματική Ram, καθώς σε όλες τις περιπτώσεις αντιδρούσε παρόμοια.

 

Για την ιστορία...Το ξεκλείδωμα γίνεται βάζοντας το κινητό σε Fastboot mode (κρατώντας τα Vol up + Power, ενώ το κινητό βρίσκεται σε USB θύρα υπολογιστή, ο οποίος έχει τους κατάλληλους drivers για να "βλέπει" τη συσκευή). Για να ξεκλειδώσετε τον bootloader χρειάζεστε ένα πρόγραμμα bootlader unlocker για συσκευές Huawei (Google it, υπάρχουν διάφοροι) και ένα κωδικό που θα σας δώσει μόνο η Huawei και μετά από αρκετή πίεση (πρήξιμο θα έλεγα), αφού της στείλετε σε email τα πλήρη στοιχεία της συσκευής. Μοντέλο, IMEI, Serial number κτλ.

Με τον κωδικό αυτό, "τρέχετε" το πρόγραμμα του unlocker και μετά από ένα σύντομο restart η συσκευή δέχεται μέσω του αντίστοιχου flash tool (εγώ βρήκα ADB πακετάκι googlάροντας που είχε έτοιμο το flash_system.exe και φόρτωνε μέσω fastboot την εκάστοτε Rom). Μπορείτε να περάσετε μόνο μη ρουταρισμένες Rom και μετά να rootάρετε τη συσκευή με τα γνωστά μέσα.

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...