Jump to content

Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με την φόρτιση για το 8.4

Το βάζω για φόρτιση πάντα όταν φτάσει σε ένα ποσοστό 20-25% και πάντα το φορτίζω κλειστό. Όταν η ένδειξη πάει στο 100% το βγάζω. Όταν το ανοίγω αντί να λέει ποσοστό μπαταρίας 100% λέει 99%..ποσοστό το οποίο κατεβαίνει γρήγορα σε 96-95% με λίγη χρίση σε FB ή mails…. Είναι λογικά αυτά τα ποσοστά ;

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Έχω να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με την φόρτιση για το 8.4

Το βάζω για φόρτιση πάντα όταν φτάσει σε ένα ποσοστό 20-25% και πάντα το φορτίζω κλειστό. Όταν η ένδειξη πάει στο 100% το βγάζω. Όταν το ανοίγω αντί να λέει ποσοστό μπαταρίας 100% λέει 99%..ποσοστό το οποίο κατεβαίνει γρήγορα σε 96-95% με λίγη χρίση σε FB ή mails…. Είναι λογικά αυτά τα ποσοστά ;

 

Καταρχάς δεν χρειάζεται να το φορτιζεις κλειστό.

 

Κατα δευτερον, μόλις φτάσει 100% πρέπει να το αφήσεις λιγάκι ακόμα.

 

Για να δεις τα ποσοστά θα πρέπει να μας πεις ποσες ωρες οθόνης βγάζεις, με ποση φωτεινότητα κ.λοιπα

Link to comment
Share on other sites

Μα το είχα αφήσει μια ολόκληρη νύχτα και φόρτιζε (σχετικά με αυτό το "παρα πάνω" που λες)

Την φωτεινότητα την έχω στο αυτόματο.

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Μα το είχα αφήσει μια ολόκληρη νύχτα και φόρτιζε (σχετικά με αυτό το "παρα πάνω" που λες)

Την φωτεινότητα την έχω στο αυτόματο.

 

Ok then. Σου το έκανε μια φορά μόνο;;; Παρακολουθησε το και μας λες. Γενικότερα με την μπαταρία εισαι ικανοποιημενος; ;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω φορτίσει 3 φορές μέχρι τώρα. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την μπαταρία. Η αλήθεια είναι ότι πέφτει γρήγορα απο το 99% στο 80 κάτι αλλά απο εκεί και πέρα πάει φυσιολογικά με χρήση FB, κάνα ελαφρό παιχνιδάκι mail και διάβασμα σε διάφορα site

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Το έχω φορτίσει 3 φορές μέχρι τώρα. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την μπαταρία. Η αλήθεια είναι ότι πέφτει γρήγορα απο το 99% στο 80 κάτι αλλά απο εκεί και πέρα πάει φυσιολογικά με χρήση FB, κάνα ελαφρό παιχνιδάκι mail και διάβασμα σε διάφορα site

 

Είχες iphone ή ipad πριν;;; Πάντα έτσι λειτουργεί η μπαταρία στο android, απ το 100% στο 80% πέφτει πιο γρήγορα και μετα σταθεροποιειται.

Link to comment
Share on other sites

Και iphone και το samsung S3. Στο S3 όμως στην φόρτιση το ποσοστό φτάνει στο 100%. Στο tablet και στις 3 φορτίσεις που του έχω κάνει φτάνει 99%

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Και iphone και το samsung S3. Στο S3 όμως στην φόρτιση το ποσοστό φτάνει στο 100%. Στο tablet και στις 3 φορτίσεις που του έχω κάνει φτάνει 99%

 

Αρα προλαβαίνεις για DOA, ετσι;;; Πήγαινε το πίσω να το ελέγξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με την φόρτιση για το 8.4

Το βάζω για φόρτιση πάντα όταν φτάσει σε ένα ποσοστό 20-25% και πάντα το φορτίζω κλειστό. Όταν η ένδειξη πάει στο 100% το βγάζω. Όταν το ανοίγω αντί να λέει ποσοστό μπαταρίας 100% λέει 99%..ποσοστό το οποίο κατεβαίνει γρήγορα σε 96-95% με λίγη χρίση σε FB ή mails…. Είναι λογικά αυτά τα ποσοστά ;

Εγώ έχω το Samsung TAB S 10,5 LTE και σε πληροφορώ ότι και σε μένα ισχύει το ίδιο δηλ.ενώ το φορτίζω κλειστό συνήθως την νύχτα μόλις το ανοίγω αντί για ένδειξη μπαταρίας στο 100% δείχνει 99%.Αυτό όμως δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα γιατί κατά τα άλλα το tablet είναι πολύ καλό.:)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και ειδα το ταμπλετ απο κοντα. Η οθονη του απιστευτη πραγματικα, αλλα δυστυχως δεν ειχε και το note 10.1 για να συγκρινω...
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και ειδα το ταμπλετ απο κοντα. Η οθονη του απιστευτη πραγματικα, αλλα δυστυχως δεν ειχε και το note 10.1 για να συγκρινω...

 

Τι να συγκρίνεις; Το Tab S έχει Amoled οθόνη, οπότε είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Εγώ έχω και το Note 10.1 2014 και το Tab S 10.5 και το Tab S 8.4. Tα 2 τελευταία δε συγκρίνονται με κανένα tablet της αγοράς, το δε 10.5 έχει ακόμη καλύτερη και από του 8.4 (που είναι pentile), απλά το μικρό λόγω μεγέθους εξομαλύνει αυτό το μειονέκτημα και ουσιαστικά η διαφορά δε γίνεται εύκολα αντιληπτή χωρίς σύγκριση Α-Β. Τώρα, αν χρειάζεσαι το πενάκι, η επιλογή σου είναι μόνο το Note, που διαθέτει επίσης πολύ καλή οθόνη, αλλά και αρκετά μεγαλύτερο όγκο και κυρίως βάρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος που ήθελα το πενακι είναι για σημειωσεις. Εχουμε καποια καλη εναλλακτικη για να μπορω οσο πιο καλα γίνεται ; Αλλα πλέον νομιζω οτι παω για το s
Link to comment
Share on other sites

Μην δίνεις σημασία σε αυτά που γράφουν τα διάφορα sites σχετικά με τον επεξεργαστή γιατί τα έχουν γράψει λάθος οι περισσότεροι.Εγώ έχω το TAB S 10,5 LTE και σε πληροφορώ ότι στην Ευρώπη έρχεται μόνο με τον διπλό τεραπύρηνο Exynos επεξεργαστή. Όπως και να έχει πάντως το συγκεκριμένο tablet είναι πολύ καλό.:)

 

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,αν και θελω να πιστευω οτι οντως ισχυει,πηρα τηλεφωνο στα γραφεια του kinito.gr και ρωτησα την κοπελα.Της ειπα οτι ενδιαφερομαι να το παρω μονο αν εχει τον τετραπυρηνο επεξεργαστη,και οχι τον 8πυρηνο,για να το ψαξει λιγο περισσοτερο.Μετα απο καποια δευτερολεπτα αναμονης μου απαντησε πως οντως φοραει τον 4πυρηνο,οπως και αναγραφεται στο site τους.Γενικα μου ειπε πως οτι αναγραφεται στην σελιδα τους ειναι αληθες,και δεν ειναι προιον copy+paste απο αλλου.Γενικα μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα,και πως μιλαμε για τους snapdragon επεξεργαστες 100% . Την ρωτησα για το τι θα γινει σε περιπτωση που παραλαβω το ταμπλετ και εχει πανω τον Exynos,για το αν θα μπορω να το επιστρεψω(χωρις να το ανοιξω φυσικα,γραφει στο πισω μερος της συσκευασιας ποιον επεξεργαστη φοραει),και μου τα "μασαγε" λιγο,αλλα ειπε οτι κατι θα γινει.

 

Τι προτεινετε λοιπον ; Να περιμενω και το Νexus που θα βγαλει η HTC σε κανα εικοσαημερο για να δω τιμες-specs ;

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέει η κοπέλα αλλά για να είσαι σίγουρος να πας από εκεί και να δεις τι αναγράφεται στο πίσω μέρος της συσκευασίας του tablet. Σε όλα τα Samsung αναγράφεται εκεί ο επεξεργαστής που φοράει ή ο αριθμός πυρήνων και η συχνότητα λειτουργίας τους.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι αδύνατον να φοράει SnapDragon και να είναι ευρωπαϊκό...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν κυκλοφορεί Ευρώπη η εκδοση με τον Snapdragon.

 

Κατα δευτερον τι κόλλημα υπάρχει μ αυτον τον επεξεργαστή;;; Για μενα ο exynos σε οτι συσκευή δοκιμασα ηταν παντα μα πάντα ανωτερος απ τον Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ο exynos σε οτι συσκευή δοκιμασα ηταν παντα μα πάντα ανωτερος απ τον Snapdragon.

 

Στα Note 10.1 2014 edition και Note Pro 12.2 δεν ισχύει αυτό που λες. Μεγάλη διαφορά υπέρ του Snapdragon τουλάχιστον όσον αφορά στο lag και στο multitasking.Μιλάω για τις εκδόσεις WiFi που φοράνε τον Exynos σε σύγκριση με τις LTE που φοράνε τον Snapdragon.....

Link to comment
Share on other sites

Στα Note 10.1 2014 edition και Note Pro 12.2 δεν ισχύει αυτό που λες. Μεγάλη διαφορά υπέρ του Snapdragon τουλάχιστον όσον αφορά στο lag και στο multitasking.Μιλάω για τις εκδόσεις WiFi που φοράνε τον Exynos σε σύγκριση με τις LTE που φοράνε τον Snapdragon.....

 

Δε τα χω δοκιμάσει αυτά που αναφέρεις αλλα τοσο μεγαλη διαφορά πια;;;

 

Το Note 8 μου παει υπέροχα με exynos. Το ίδιο και οι αντίστοιχες εκδόσεις των s/note smartphones με exynos.

Link to comment
Share on other sites

Στο καταστημα σιγουρα δεν μπορω να παω καθως μενω στις Σερρες.Ειχα παντως την εντυπωση πως τα LTE θα ειχαν τον Σναπντραγκον και τα wifi τον Exynos,τωρα οσον αφορα την διαθεσιμοτητα του Σναπ στην Ευρωπη δεν ξερω,αλλα στα επισημα specs απο το site της Σαμσουνγκ αναφερονται και οι 2.Και εγω παντως εχω διαβασει πως δουλευει καλυτερα το Τab S τουλαχιστον με τον Σναπντραγκον,φυσικα δεν εχω ιδια εμπειρια.

 

Μηπως η Σαμσουνγκ "εσπρωξε" αρχικα ολα τα ταμπς με τον Exynos,οπως η LG τα 801,και η δευτερη φουρνια εχει αρχισει να βγαινει με τα Snapdragon ? Τουλαχιστον τα LTE δηλαδη,για τα οποια και ενδιαφερομαι.Παντως ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω και ποιον να πιστεψω !

 

p.s. Πηρα και στην Σαμσουνγκ Hellas και μου ειπαν πως το ταμπλετ εισαγεται επισημα και με τους 2 επεξεργαστες,φυσικα το παλικαρι μου ειπε οτι τους φοραει και τους 2 μαζι πανω...Αλλα τουλαχιστον ας υποθεσουμε οτι κυκλοφορει και με τους 2..

Edited by KoKi_RuNNeR_125

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Στα Note 10.1 2014 edition και Note Pro 12.2 δεν ισχύει αυτό που λες. Μεγάλη διαφορά υπέρ του Snapdragon τουλάχιστον όσον αφορά στο lag και στο multitasking.Μιλάω για τις εκδόσεις WiFi που φοράνε τον Exynos σε σύγκριση με τις LTE που φοράνε τον Snapdragon.....

Φιλε JIMBO ο αδελφός μου εχει το note 10.1 2014 τα έχουμε τεστάρει πανω απο 5 φόρες ποτε με φορτωμένα τα τμπλετ με apps κ πότε φρέσκο φλασαρισμενα κ ποτε με όλους τους λογαριασμούς ενεργούς ,σε άνοιγμα εφαρμογών ,σε φόρτωμα browser ,σε πάτημα home button απο galery για επιστροφή στην home screen και κάποιες ακομα δοκιμές μεταξύ των δυο ,λοιπόν διαφορά φιλε μου δεν είδαμε , η μονη διαφορά που ηταν ορατή ειναι η οθόνη στο tab s .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλε JIMBO ο αδελφός μου εχει το note 10.1 2014 τα έχουμε τεστάρει πανω απο 5 φόρες ποτε με φορτωμένα τα τμπλετ με apps κ πότε φρέσκο φλασαρισμενα κ ποτε με όλους τους λογαριασμούς ενεργούς ,σε άνοιγμα εφαρμογών ,σε φόρτωμα browser ,σε πάτημα home button απο galery για επιστροφή στην home screen και κάποιες ακομα δοκιμές μεταξύ των δυο ,λοιπόν διαφορά φιλε μου δεν είδαμε , η μονη διαφορά που ηταν ορατή ειναι η οθόνη στο tab s .

 

Νομίζω ήμουν απόλυτα σαφής: Σε Multitasking ανοίγωντας 2 εφαρμογές side by side και εναλλασσοντάς τες με άλλες. Στο 12.2 ακριβώς το ίδιο αλλά με 4 windows. Δοκίμασε να ανοίξεις και πάνω από 2-3 floating windows με το s-pen και να τα έχεις ακόμα και minimized. Στο LTE λειτουργούν σχεδόν κανονικά. Στο Wi-Fi το lag γίνεται εμφανέστατο στο dragging των παραθύρων και αν ανοίξεις πολλά σχεδόν κολλάει...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήμουν απόλυτα σαφής: Σε Multitasking ανοίγωντας 2 εφαρμογές side by side και εναλλασσοντάς τες με άλλες. Στο 12.2 ακριβώς το ίδιο αλλά με 4 windows. Δοκίμασε να ανοίξεις και πάνω από 2-3 floating windows με το s-pen και να τα έχεις ακόμα και minimized. Στο LTE λειτουργούν σχεδόν κανονικά. Στο Wi-Fi το lag γίνεται εμφανέστατο στο dragging των παραθύρων και αν ανοίξεις πολλά σχεδόν κολλάει...

Θα το τσεκάρω και αυτό να δω ;-)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο καταστημα σιγουρα δεν μπορω να παω καθως μενω στις Σερρες.Ειχα παντως την εντυπωση πως τα LTE θα ειχαν τον Σναπντραγκον και τα wifi τον Exynos,τωρα οσον αφορα την διαθεσιμοτητα του Σναπ στην Ευρωπη δεν ξερω,αλλα στα επισημα specs απο το site της Σαμσουνγκ αναφερονται και οι 2.Και εγω παντως εχω διαβασει πως δουλευει καλυτερα το Τab S τουλαχιστον με τον Σναπντραγκον,φυσικα δεν εχω ιδια εμπειρια.

 

Μηπως η Σαμσουνγκ "εσπρωξε" αρχικα ολα τα ταμπς με τον Exynos,οπως η LG τα 801,και η δευτερη φουρνια εχει αρχισει να βγαινει με τα Snapdragon ? Τουλαχιστον τα LTE δηλαδη,για τα οποια και ενδιαφερομαι.Παντως ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω και ποιον να πιστεψω !

 

p.s. Πηρα και στην Σαμσουνγκ Hellas και μου ειπαν πως το ταμπλετ εισαγεται επισημα και με τους 2 επεξεργαστες,φυσικα το παλικαρι μου ειπε οτι τους φοραει και τους 2 μαζι πανω...Αλλα τουλαχιστον ας υποθεσουμε οτι κυκλοφορει και με τους 2..

Προφανώς κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά ή αυτός που στα είπε δεν στα είπε σωστά.Δέν υπάρχει περίπτωση να εισάγεται επίσημα το tablet και με τις δύο CPU.Σου επαναλαμβάνω οτι για την Ευρώπη έρχεται το μοντέλο με τον διπλό τετραπύρηνο Exynos ( και όχι οκταπύρηνο υπάρχει διαφορά ) και όχι με τον SnapDragon o οποίος προορίζεται κυρίως για χώρες της Ασίας και την Αμερική.Το θέμα είναι οτι το tablet και με τον Exynos είναι πολύ καλό οπότε άν έχεις την οικονομική ευχέρεια αγόρασέ το χωρίς δισταγμούς.:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...