Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολούθησε αυτά που λέει το link: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5718435#post5718435

Πρέπει να περάσεις το twrp (αν δεν το έχει) με το spflash tool από το pc. Μετά τη διαδικασία την ξέρεις.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να περάσεις κάποια MIUI rom ή την AOSP cleanOS v0.5 που δουλεύουν τέλεια με το Α806. Θα τις βρεις εδώ: https://www.needrom.com/category/lenovo/serial-a/serial-a800/a806/#

Καλά φλασαρίσματα.

 

προσπαθω να κατεβασω τα

1. Κατεβάζετε στο PC σας τα αρχεία

LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe

SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip

A806 TWRP2.8 MDS.zip

αλλα μου βγαζει error 404

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το φοβόμουν ότι μετά από τόσο καιρό θα έχουν πέσει τα link, πρέπει να ψάξεις να τα κατεβάσεις από αλλού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πρωτη φορα ασχολουμε με λενοβο και εχει ενα προβλημα θελει μαλλον φλασαρισμα γτ μετα το λογκο της λενοβο κανει ρεσταρ κατεβασα την ρομ και το προγραμα που βρηκα οτι θελει αλλα δεν ανταποκρινετε στον υπολογιστη οταν το συνδαιω καποιος οδηγος που δουλευει ξερουμε ? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πρωτη φορα ασχολουμε με λενοβο και εχει ενα προβλημα θελει μαλλον φλασαρισμα γτ μετα το λογκο της λενοβο κανει ρεσταρ κατεβασα την ρομ και το προγραμα που βρηκα οτι θελει αλλα δεν ανταποκρινετε στον υπολογιστη οταν το συνδαιω καποιος οδηγος που δουλευει ξερουμε ? ευχαριστω

Μπαταρία θέλει, όχι φλασαρισμα!

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κατεβασω τα

1. Κατεβάζετε στο PC σας τα αρχεία

LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe

SP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip

A806 TWRP2.8 MDS.zip

αλλα μου βγαζει error 404

 

Για δοκίμασε αυτά:

https://lenovousbdriver.com/download/lenovo-driver-v1-0-12

http://gsm-firmware.com/index.php?a=downloads&b=file&c=download&id=11531

https://www.needrom.com/download/recovery-twrp-mds-2-8-0-0-lenovo-a806/

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς καινούργια? Το βάζω να φορτίσει και προσπαθεί να ανοίξει Αλλά δείχνει μόνο το σήμα λενοβο τίποτα άλλο
Link to comment
Share on other sites

Oταν τα παίζει η μπαταρία, μπαίνει σε loop: ανοίγει δείχνει το σήμα, κλείνει και ξανά...

 

Αν το βάλεις λίγη ώρα στη φόρτιση, πιθανώς να ανοίξει κανονικά, εφόσον είναι συνδεμένο στο φορτιστή.

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλό μήνα!

Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει τρόπος να μπεί Android 5 ή μεγαλύτερο σε αυτή τη συσκευή με κάποιο τρόπο?

Και αν ναι με ποιό τρόπο?

Συγνώμη αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι μέσα στις πολλές σελίδες.

Ευχαριστώ,

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει τρόπος να μπεί Android 5 ή μεγαλύτερο σε αυτή τη συσκευή με κάποιο τρόπο?

 

Από εδώ φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάτι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιες εφαρμογές που τρέχουν μόνο με Android 5 και πάνω, πρέπει ουσιαστικά να αλλάξουμε τηλέφωνο ...

Κρίμα ... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Και εγώ αυτό το πρόβλημα έχω ήδη κάποιες εφαρμογές θέλουν λογισμικό πάνω από 4.4 (π.χ. Vodafone). Κρίμα γιατί το τηλέφωνο αν και το έχω κοντά 6 χρόνια ακόμα κρατάει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει τρόπος να μπεί Android 5 ή μεγαλύτερο σε αυτή τη συσκευή με κάποιο τρόπο?

Και αν ναι με ποιό τρόπο?

Συγνώμη αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι μέσα στις πολλές σελίδες.

Ευχαριστώ,

Μιχάλης

 

Βρήκες καμιά λύση? Και εγω προσπαθω να το αναστήσω με android 5 τουλαχιστον για να παιζει το winbank.

Και τα Miui ειναι android 4 ?

Μόνο αυτό λέει 5.1

https://www.needrom.com/download/cm12-1-xperia-mix-for-a806-by-www-mtkroms-com/

Υπάρχουν οδηγίες πουθενάς πώς να το περάσουμε?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βρήκες καμιά λύση? Και εγω προσπαθω να το αναστήσω με android 5 τουλαχιστον για να παιζει το winbank.

Και τα Miui ειναι android 4 ?

Μόνο αυτό λέει 5.1

https://www.needrom.com/download/cm12-1-xperia-mix-for-a806-by-www-mtkroms-com/

Υπάρχουν οδηγίες πουθενάς πώς να το περάσουμε?

 

Δεν ειναι 5.1. Το γραφει παρακατω kit kat kernel

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους και καλό φθινόπωρο να έχουμε.

Ξαναζωντανεύω λίγο το νήμα μετά από καιρό...

Έχω την γνωστή και τελευταία αν δεν κάνω λάθος 1536 (του kandilak).

Μετά από πολύ καιρό και επειδή το τηλέφωνό μου είναι γενικότερα εντάξει αποφάσισα να κάνω backup όπως έκανα και παλιότερα και με τις παλαιότερες ROM με το κλασικό TWRP Manager. Όμως το TWRP Manager μου λέει ότι το τηλέφωνο δεν είναι rooted (πλέον) και πρέπει να το κάνω root. Με το Root Checker που εξακολουθώ να έχω στη συσκευή από παλιά δε μπορεί να μου το κάνει root.

Ξέρει κανείς πως ενώ η συσκευή ήταν rooted πλέον δεν είναι και πως θα την ξανακάνω για να κάνω backup;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό φθινόπωρο να έχουμε.

Ξαναζωντανεύω λίγο το νήμα μετά από καιρό...

Έχω την γνωστή και τελευταία αν δεν κάνω λάθος 1536 (του kandilak).

Μετά από πολύ καιρό και επειδή το τηλέφωνό μου είναι γενικότερα εντάξει αποφάσισα να κάνω backup όπως έκανα και παλιότερα και με τις παλαιότερες ROM με το κλασικό TWRP Manager. Όμως το TWRP Manager μου λέει ότι το τηλέφωνο δεν είναι rooted (πλέον) και πρέπει να το κάνω root. Με το Root Checker που εξακολουθώ να έχω στη συσκευή από παλιά δε μπορεί να μου το κάνει root.

Ξέρει κανείς πως ενώ η συσκευή ήταν rooted πλέον δεν είναι και πως θα την ξανακάνω για να κάνω backup;

Ευχαριστώ!

Κανείς; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Κανείς; :worry:
Μήπως έχεις διαγράψει το SuperSu (#)?

Αν ναι, τότε μπορείς να το κατεβάσεις από το store ή να βάλεις zip με TWRP. Θα βρεις οδηγό στην αρχή του φόρουμ (μαζί με την εγκατάσταση ρομ).

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις διαγράψει το SuperSu (#)?

Αν ναι, τότε μπορείς να το κατεβάσεις από το store ή να βάλεις zip με TWRP. Θα βρεις οδηγό στην αρχή του φόρουμ (μαζί με την εγκατάσταση ρομ).

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

Καλημέρα.

Όχι εξακολουθώ να την έχω και μάλιστα τώρα που την άνοιξα μου πετάει ένα παραθυράκι μπροστά που λέει <<Root undetected>> και από κάτω γράφει <<How to root">> για να το πατήσω και να με παραπέμψει σε οδηγίες και καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα παιδιά. Είχα πάρει το A806 απο vickmall το 2015. Πρόσφατα άλλαξα συσκευή αλλά το θηρίο δουλεύει μια χαρά αν εξαιρέσεις την μπαταρία. Το ερώτημα είναι αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών για να το δώσω στη γυναίκα, θα δουλεύει η θα μου το γυρίσει σε τίποτα κινέζικα μενου? Ο vickmall θυμάμαι τότε μου το είχε στείλει έτοιμο με ελληνικο μενου κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στη ερώτησή σου ΔΥΣΤΥΧΩΣ εγώ δεν έχω, όμως ελπίζω (κάποια στιγμή) να πάρεις.

Αν έχεις προσέξει τα τελευταία (τουλάχιστον) ποστ, είχα θέσει κι εγώ κάποιες ερωτήσεις αλλά δεν λάμβανα απαντήσεις αντιλαμβανόμενος πως είμαι ο μόνος (πλέον) που διαθέτω το συγκεκριμένο τηλέφωνο μέχρι που το παράτησα (κι αφού φυσικά "γέρασε" και δεν "τράβαγε" όχι τόσο από πλευράς μπαταρίας αλλά σε απόδοση - παλαιότητα, συνεπώς με κούρασε) και πήγα σε Xiami Redmi Note 7. Εν πας η περιπτώσει θεώρησα πως θα έμπαινε "ταφόπλακα" στο ιστορικό αυτό αλλά και κάποτε αρκετά ενεργό νήμα με τελευταίο το δικό μου ποστ πριν το δικό σου τώρα (καθότι ούτε εγώ για καιρό είχα λάβει καμιά απάντηση) αλλά ευτυχώς, για την ώρα, φαίνεται να αποτρέπεται.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είχα πάρει το A806 απο vickmall το 2015. Πρόσφατα άλλαξα συσκευή αλλά το θηρίο δουλεύει μια χαρά αν εξαιρέσεις την μπαταρία. Το ερώτημα είναι αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών για να το δώσω στη γυναίκα, θα δουλεύει η θα μου το γυρίσει σε τίποτα κινέζικα μενου? Ο vickmall θυμάμαι τότε μου το είχε στείλει έτοιμο με ελληνικο μενου κλπ.

Έχω κι εγώ 2 Α806 παροπλισμένα που δουλεύουν όμως μιας και το xiaomi που πήρα είναι φοβερό vfm.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα επαναφορά κι αν δεν ... θα ξαναπέρναγα με TWRP μια MIUI ROM και θα δούλευε μια χαρά το κινητό.

Αναλυτικές οδηγίες για εγκατάσταση κλπ θα βρείς -όπως όλοι μας- στην αρχή του φορουμ.

Το καλύτερο βέβαια είναι να πας σε ένα οικονομικό xiaomi να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα επαναφορά και δούλεψε μια χαρά. Η πλάκα είναι ότι και εγώ redmi note 7 πήρα. Από vfm σε vfm πάμε έτσι; :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα στην παρέα. Είπα να βάλω μια νέα rom στο κινητάκι μου που έχω τόσο καιρό μπας και το κάνω android 5.0 από 4.4 που είχα της AOSP 4.4.2 είχα και εγκατεστημένο και το TWRP οπότε λέω πάμε!!!

Έβαλα την rom : https://www.needrom.com/download/cm12-1-xperia-mix-for-a806-by-www-mtkroms-com/ και εκεί που λέω εδώ είμαστε, δεν αναγνωρίζει την sim.

Βάζω την rom : https://www.needrom.com/download/resurrection-remix-6-0-a806-2/#comments ANDROID 6.0 και λέω εδώ είμαστε. Το ίδιο με πριν δεν αναγνωρίζει την sim.

Δεν βρήκα κάτι άλλο ή κάποια λύση για το παραπάνω πρόβλημα στο νετ, αν ξέρει κανείς κάτι ,ας το γράψει.

Τελικά έβαλα https://www.needrom.com/download/miui-9-7/ και ελπίζω να είναι καλύτερα απο πρίν...

Edited by sofos7
Link to comment
Share on other sites

Η rom της miui δεν μου αναγνώριζε τις επαφές που είχα στην sim , παρα μόνο αυτές που ήταν συγχρονισμένες με τον google λογαριασμό μου.

Έτσι άλλαξα ξανά rom και έβαλα την Clean Os.

Είχα μια ελπίδα ότι θα καταφέρω να το κάνω android 5+ , μπας και το αναστήσω , μέχρι να πιάσω ξανά δουλειά και να πάρω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η rom της miui δεν μου αναγνώριζε τις επαφές που είχα στην sim , παρα μόνο αυτές που ήταν συγχρονισμένες με τον google λογαριασμό μου.

 

Έτσι άλλαξα ξανά rom και έβαλα την Clean Os.

 

Είχα μια ελπίδα ότι θα καταφέρω να το κάνω android 5+ , μπας και το αναστήσω , μέχρι να πιάσω ξανά δουλειά και να πάρω άλλο.

Φίλε αν έχεις μπάτζετ 30€ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο eBay. Πήρα IPhone 5s με σπασμένη οθόνη 16€. Και ένα IPhone 5s με μέτρια οθόνη 30€ ίσα ίσα για να κάνω facetime με την μάνα μου στην Ελλάδα. Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να μπεις στον κόπο για android 5+. Λογικά θα πρέπει να λειτουργεί μια χαρά μην το πειράζει θα σε κάνει την δουλειά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...