Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kandilak[/b];7284977]Αν τελικά το αναστήσεις και έχεις πρόβλημα με τo imei, ψάξε για maui meta 3g

 

Φίλε μου καταρχήν σε ευχαριστώ για την βοήθεια ,μικρή μεγάλη δεν έχει σημασία .

Επίσης να σου ζητήσω και συγνώμη ,γιατί πράγματι είχες δίκιο και το πρόβλημα στο κινητό είναι η μπαταρία .Θυμήθηκα πως είχα φτιάξει ένα παλιότερα και δανείστηκα την μπαταρία του για να το δοκιμάσω και το κινητό δια μαγείας άνοιξε .Δεν το περίμενα ,γιατί νόμιζα πως ήταν λάθος εγκατάσταης της rom μιάς και δεν γινόταν σωστά η εγκατάσταση αυτής .Αυτά τα συνεχόμενα reboot επίσης μου έκαναν και για βλάβη της μητρικής αλλά όπως επιβεβαιώθηκε δις και ο φίλος που μου δάνεισε την μπαταρία ,έχει ήδη αλλάξει 2 φορές μπαταρία ,συνεπώς...

Αν και έκανα διάφορα στο κινητό ,έχει ακόμα τα imei ,δεν δοκίμασα κάρτα γιατί δεν γινόταν σε εκείνη την φάση αλλά πάτησα στο πληκτρολόγιο τον κωδικό εμφάνισης και μου το εμφάνισε ,συνεπώς είμαι όκ ...

Παρόλαυτα μόλις έρθει η μπαταρία ,ποιά rom μου προτείνεις να περάσω ;Η τελευταία clean aosp στο needrom φαίνεται καλή.Τι νομίζεις; Ή να πάω σε μία miui; Αν ναι ,ποια λες ;Στείλε και κανα link !!!!

Ευχαριστώ bro !

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Η cleanos aosp είναι αρκετά καλή αλλά έχει πρόβλημα στο Bluetooth (ο δημιουργός της είχε πει ότι θα το φτιάξει σε επόμενη έκδοση αλλά...)

Αν θες να δοκιμάσεις μια miui κατέβασε από

https://www.movilesdualsim.com/tema/miui-v8-lenovo-a806-a808t_eu-actualizacion-de-08-06-2017-resubido-por-rotabator.174518/

Είναι miui 8, έχει ελληνικά, και δεν έχω βρει ακόμα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Η cleanos aosp είναι αρκετά καλή αλλά έχει πρόβλημα στο Bluetooth (ο δημιουργός της είχε πει ότι θα το φτιάξει σε επόμενη έκδοση αλλά...)

Αν θες να δοκιμάσεις μια miui κατέβασε από

https://www.movilesdualsim.com/tema/miui-v8-lenovo-a806-a808t_eu-actualizacion-de-08-06-2017-resubido-por-rotabator.174518/

Είναι miui 8, έχει ελληνικά, και δεν έχω βρει ακόμα πρόβλημα

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω, αλλά η συγκεκριμένη MiUi, σε δυο τηλ. που την έβαλα, αν και κλειδώνει πολύ γρήγορα τους δορυφόρους, για κάποιο λόγο δεν δουλεύουν σωστά οι χάρτες της google για πλοήγηση. Έλυσα το πρόβλημα με την MiUi 8 6.12.11 που θα την βρεις στο ίδιο site. Η συγκεκριμένη έχει ένα θεματάκι με το μήνυμα περί "κατεστραμένης μνήμης τηλ" αλλά το αγνοείς...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ήταν σε bootloop. Μου είχε σπάσει τα νεύρα. Αγόρασα νέα μπαταρία από κίνα με 5 ευρώ. Εκανε περίπου ένα μήνα να έρθει στην Ελλάδα. Το κινητό είναι τώρα σαν καινούριο. :)

 

Γιατί να αγοράσω καινουριο κινητό, όταν το lenovo κάνει μία χαρά τη δουλειά του :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forun. Δυστυχως επειτα απο πτωση μου εσπασε το digitizer (οθονη αφης). Ετυχε καποιος να το ανοιξει; εχω βρει μονο ενα κινεζικο βιντεο που βοηθαει... Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Κανένας ρε παιδια απο ολους εδω στο forum δε χρησιμοποιεί bluetooth handsfree με το συγκεκριμένο κινητό ; Να δω μήπως βγάλω καμία άκρη....
Link to comment
Share on other sites

Κανένας ρε παιδια απο ολους εδω στο forum δε χρησιμοποιεί bluetooth handsfree με το συγκεκριμένο κινητό ; Να δω μήπως βγάλω καμία άκρη....

Εγώ θα φλασαρα stock rom με το sp flash tool και μετά οποία άλλη ήθελα από το TWRP.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και βέβαια έχω χρησιμοποιήσει bluetooth handsfree χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα φλασαρα stock rom με το sp flash tool και μετά οποία άλλη ήθελα από το TWRP.

 

Οποτε δηλαδη μου προτεινεις να κανω ενα backup, και μετα να ακολουθησω τη διαδικασία που περιγράφεται εδω για φλασαρισμα μεσω sp flash tool.... Έχεις κάποια stock rom να μου προτεινεις ή καποιο link? Σε ευχαριστώ kandilak!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δηλαδη μου προτεινεις να κανω ενα backup, και μετα να ακολουθησω τη διαδικασία που περιγράφεται εδω για φλασαρισμα μεσω sp flash tool.... Έχεις κάποια stock rom να μου προτεινεις ή καποιο link? Σε ευχαριστώ kandilak!

Ψάξε στο needrom

Link to comment
Share on other sites

Μετά το φλασαρισμα με flash tool για να περάσω stock rom.. έπεσε σε bootloop.....

Θα πρότεινα να περάσεις με SP Flash Tool v5.1352.01 αυτή τη rom (https://www.needrom.com/download/lenovo-a806-3/) είναι η VIBEUI_V2.0_1432_ST και στη συνέχεια πάλι με SP Flash Tool v5.1352.01 να περάσεις το TWRP, γιατί δεν θα υπάρχει μετά το φλασάρισμα της rom.

Στη συνέχεια με TWRP περνάς όποια rom θέλεις. Προτείνω την MIUI 8 6.12.11 που στο δικό μου τηλ. είναι η καλύτερη από όλες.

Μην ξεχάσεις να περάσεις τους οδηγούς του τηλ. πριν ξεκινήσεις.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, τι κάνει? Ανοίγει και μένει στο λογότυπο?

 

 

Φόρτωνε μόνο το λογότυπο και εκανε ασταματητες επανεκκινησεις.... Τελικά το πρόβλημα λυθηκε παλεύοντας ως τις 4 το πρωί, φλασαροντας τη 1447 με παλιότερη εκδοση flash tool και οχι με το πιο προσφατο οπως είχα κάνει αρχικά. Ευτυχως το κινητο επανήλθε κανονικά. Βεβαια το κακο είναι οτι δεν κατάφερε να ανοίξει με stock rom που φλασαρα αρχικά για να. βλέπαμε αν θα εφτιαχνε το προβλημα με το Bluetooth.... Τωρα περασα τη 1536 μέσω twrp....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forun. Δυστυχως επειτα απο πτωση μου εσπασε το digitizer (οθονη αφης). Ετυχε καποιος να το ανοιξει; εχω βρει μονο ενα κινεζικο βιντεο που βοηθαει... Ευχαριστω

Καλησπερα φιλε μου το εκανε ενας φιλος ακολουθωντας το κινεζικο βιντεο ,πετυχε αλλα εχει θολωσει καπως η μπροστινη καμερα ισως επειδη δεν το κολλησαμε καλα και πηρε αερα

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την hsabat 3950mah?

Αποδισει τα αναμενομενα?

Επισης καναν εμπιστο απο ebay που μη δινει μουφε τετοιες,εαν τελικα αξιζουν?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το βασικό μου πρόβλημα μου με το κινητό(lenovoa806) είναι η μπαταρία μου κρατάει 4 με 5 ώρες οταν το κάνω χρήση, και μισή μερα βγάζει όταν δεν το χρησιμοποιώ, οταν είναι 100% με 20 λεπτα χρήσης ιντερνετ πέφτει στο 80%, το κινητο το έχω 2,5 χρόνια δεν το έχω πειράξει καθόλου ούτε αλλαγή rom ουτε αλλη μπαταρία. Εχω απηυδήσει ειλικρινά ήμουν εξωτερικό και με κρεμούσε συνέχεια. Αν αγοράσω καινούργια μπαταρία πιστεύετε θα βοηθήσει; άλλες ιδέες από ομοιοπαθείς;;;:O:
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε πρωτα αν φταιει καποια εφαρμογη.

Πηγαινε στις ρυθμισεις/ Διαχειριση ενεργειας/ λεπτομερειεςκαταναλωσης ενεργειας/ Και δες ποιες απο τις πρωτες εφαρμογες γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το βασικό μου πρόβλημα μου με το κινητό(lenovoa806) είναι η μπαταρία μου κρατάει 4 με 5 ώρες οταν το κάνω χρήση, και μισή μερα βγάζει όταν δεν το χρησιμοποιώ, οταν είναι 100% με 20 λεπτα χρήσης ιντερνετ πέφτει στο 80%, το κινητο το έχω 2,5 χρόνια δεν το έχω πειράξει καθόλου ούτε αλλαγή rom ουτε αλλη μπαταρία. Εχω απηυδήσει ειλικρινά ήμουν εξωτερικό και με κρεμούσε συνέχεια. Αν αγοράσω καινούργια μπαταρία πιστεύετε θα βοηθήσει; άλλες ιδέες από ομοιοπαθείς;;;:O:

 

Εχω παρει ενα στην κορη μου ... εκανε εκλεινε μολις πηγαινες να ανοιξεις μια εφαρμογη πχ. ιnstagram.Και μετα απο λιγες μερες δεν ανοιγε καν εκανε μονο επανεκινησεις.Τελικα εβαλα νεα μπαταρια και ανοιγει αλλα διαρκει ελαχιστα ουτε 2-3 ωρες αμα το χρησιμοποιησει και δουλευει πχ η οθηνη βλεπει κατι στο ιντερνετ κτλ.Eχει γινει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων 2 φορες, λεω να δοκιμασω να βαλω καποια αλλη ρομ μηπως σωσω την κατασταση οχι τπτ αλλο πηραμε και νεα μπαταρια.Ακου παιδια συμβουλες.Ποια ρομ λετε και κανεναν οδηγο ?Eυχαριστω εκ των προτερων :)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κανένας ρε παιδια απο ολους εδω στο forum δε χρησιμοποιεί bluetooth handsfree με το συγκεκριμένο κινητό ; Να δω μήπως βγάλω καμία άκρη....
Το έχω δοκιμάσει με 3-4 bluetooth handsfree και δεν είχα κανένα πρόβλημα με οποιαδήποτε rom.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα lenovo a806 με rom1536 και εδώ και δύο μέρες κάνει επανεκκίνηση και κλείνει όταν το βάζω στον φορτιστή δουλεύει κανονικά. Αφού ανοίξει και βγάλω το φορτιστή εξακολουθεί να δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω περάσει και άλλη rom και πάλι τα ίδια. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα lenovo a806 με rom1536 και εδώ και δύο μέρες κάνει επανεκκίνηση και κλείνει όταν το βάζω στον φορτιστή δουλεύει κανονικά. Αφού ανοίξει και βγάλω το φορτιστή εξακολουθεί να δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω περάσει και άλλη rom και πάλι τα ίδια. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι. Ευχαριστώ

 

H μπαταρία σου είναι στα τελευταία της!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει με 3-4 bluetooth handsfree και δεν είχα κανένα πρόβλημα με οποιαδήποτε rom.

 

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Οπότε σε εμενα εφόσον δε λειτουργεί η συσκευή με κανενα bluetooth handsfree και με καμία rom, πιθανόν να είναι θεμα hardware.

...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως δεν μπορώ να πάρω back-up μέσα από το TWRP Manager ενώ παλιότερα δεν είχα κανένα θέμα.

Νομίζω πως, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, δε γίνεται επειδή παρατήρηση πως δεν είναι root το κινητό ενώ περιέργως παλιότερα ήταν root.

Γνωρίζει κάποιος αν φταίει ότι δεν είναι root που δεν μπορώ να κάνω back-up και πως γίνεται να ήταν rooted η συσκευή παλιότερα και τώρα να μην είναι; Επίσης αν είναι όντως ότι θέλει root πως το κάνω γιατί δε θυμάμαι.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως δεν μπορώ να πάρω back-up μέσα από το TWRP Manager ενώ παλιότερα δεν είχα κανένα θέμα.

Νομίζω πως, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, δε γίνεται επειδή παρατήρηση πως δεν είναι root το κινητό ενώ περιέργως παλιότερα ήταν root.

Γνωρίζει κάποιος αν φταίει ότι δεν είναι root που δεν μπορώ να κάνω back-up και πως γίνεται να ήταν rooted η συσκευή παλιότερα και τώρα να μην είναι; Επίσης αν είναι όντως ότι θέλει root πως το κάνω γιατί δε θυμάμαι.

Ευχαριστώ!

Ασε το TWRP manager και μπες στο TWRP recovery για να παρεις το backup. Με κλειστό το τηλέφωνό πατάς πρώτα τα vol up + vol down και κρατόντας τα πατημένα πατάς και τo power. Τα κρατάς και τα τρία πατημένα μέχρι να ανοίξει το TWRP.
Link to comment
Share on other sites

Ασε το TWRP manager και μπες στο TWRP recovery για να παρεις το backup. Με κλειστό το τηλέφωνό πατάς πρώτα τα vol up + vol down και κρατόντας τα πατημένα πατάς και τo power. Τα κρατάς και τα τρία πατημένα μέχρι να ανοίξει το TWRP.
Εντάξει μπήκα στο TWRP recovery και πήρα back-up επιτυχώς απλά απορώ πως ενώ πάντα έκανα back-up & recovery από το TWRP manager τώρα δε μπορούσα. Οπότε να το διαγράψω αφού γίνονται όλα αυτά με τον τρόπο που μου είπες; Και επίσης πως γίνεται να δω αν όντως η συσκευή δεν είναι rooted για να την κάνω; Σημειωτέον έχω το Root Checker Basic αλλά βλέπω πως και αυτό δε λειτουργεί σωστά όπως παλιότερα χωρίς να το έχω απεγκαταστήσει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...