Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε διακοπή σύζευξης και μετά ξαναδοκίμασε να τη σύζευξη. Πρόσεξε αν κατά την ζεύξη βγάλει κάποιο μύνημα σχετικό να το αποδεχθείς.

 

τα έχω δοκιμάσει αυτά...τίποτα...ενω δείχνει να ειναι σε συζευξης δε μεταφερεται ο ήχος στο bluetooth... Εντομεταξύ το δοκιμασα σε άλλο κινητό το bluetooth και λειτουργεί κανονικά...αρα είναι θέμα συσκευής... Έκανα μέχρι και επαναφορά ρυθμίσεων και πάλι τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

τα έχω δοκιμάσει αυτά...τίποτα...ενω δείχνει να ειναι σε συζευξης δε μεταφερεται ο ήχος στο bluetooth... Εντομεταξύ το δοκιμασα σε άλλο κινητό το bluetooth και λειτουργεί κανονικά...αρα είναι θέμα συσκευής... Έκανα μέχρι και επαναφορά ρυθμίσεων και πάλι τίποτα...

Μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα με την συσκευή αυτή. Δεν ξέρω τι να σου πω. Αν θες δοκίμασε καμία MIUI rom από αυτές που έχουν αναφερθεί εδώ να δεις αν δουλεύει με αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Λες με τη 1447 να κανει δουλειά ;

Αν έχεις περασμένο το TWRP ήδη στο τηλέφωνο σου, δοκίμασε να κάνεις το τηλέφωνο unroot μέσα από τις ρυθμίσεις του supersu, επανεκκινηση και μετά ξαναδοκίμασε να κάνεις από την αρχή σύζευξη. Το TWRP δεν παίζει κάποιο ρόλο στο unroot αλλά αν δεν το έχεις είναι δυσκολότερο να το βάλεις όταν δεν είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περασμένο το TWRP ήδη στο τηλέφωνο σου, δοκίμασε να κάνεις το τηλέφωνο unroot μέσα από τις ρυθμίσεις του supersu, επανεκκινηση και μετά ξαναδοκίμασε να κάνεις από την αρχή σύζευξη. Το TWRP δεν παίζει κάποιο ρόλο στο unroot αλλά αν δεν το έχεις είναι δυσκολότερο να το βάλεις όταν δεν είσαι root.[/Q

 

Δοκίμασα τις εξης rom:

Lenovo-A806-Miui-v8-7.3.2-MultiRom-Beta

4.4.2-cleanOS.v0.5.leszczu8023.1482588000.rev1_

αλλά το πρόβλημα με το bluetooth παραμένει...Σε όλες τις rom μου έβγαζε ίδιες επιλογές το bluetooth κατά τη συζευψη : -μετονομασία, - διακοπή συζευξης. Δε βγάζει τις κλασικές επιλογές σχετικά με ήχο τηλεφωνου κτλ. Έτσι ενώ δείχνει να γίνεται ζεύγος με το bluetooth handsfree ουσιαστικά δε λειτουργεί... Επανήλθα μέσω backup στη 1536.... Κρίμα..τόσος κόπος και μηδέν αποτέλεσμα... Χρησιμοποιείς κανένας από σας bluetooth handsfree;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περασμένο το TWRP ήδη στο τηλέφωνο σου, δοκίμασε να κάνεις το τηλέφωνο unroot μέσα από τις ρυθμίσεις του supersu, επανεκκινηση και μετά ξαναδοκίμασε να κάνεις από την αρχή σύζευξη. Το TWRP δεν παίζει κάποιο ρόλο στο unroot αλλά αν δεν το έχεις είναι δυσκολότερο να το βάλεις όταν δεν είσαι root.[/Q

 

Δοκίμασα τις εξης rom:

Lenovo-A806-Miui-v8-7.3.2-MultiRom-Beta

4.4.2-cleanOS.v0.5.leszczu8023.1482588000.rev1_

αλλά το πρόβλημα με το bluetooth παραμένει...Σε όλες τις rom μου έβγαζε ίδιες επιλογές το bluetooth κατά τη συζευψη : -μετονομασία, - διακοπή συζευξης. Δε βγάζει τις κλασικές επιλογές σχετικά με ήχο τηλεφωνου κτλ. Έτσι ενώ δείχνει να γίνεται ζεύγος με το bluetooth handsfree ουσιαστικά δε λειτουργεί... Επανήλθα μέσω backup στη 1536.... Κρίμα..τόσος κόπος και μηδέν αποτέλεσμα... Χρησιμοποιείς κανένας από σας bluetooth handsfree;

Παρεπιπτόντως, δοκίμασα να το κάνω unroot όπως είπε ο Kandilak... τσαμπα χάθηκε το ρουτάρισμα...τίποτα δεν έγινε

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκιμασες και την 1447 και σου κανει τα ιδια?

 

Η αλήθεια είναι οτι τη 1447 δεν τη δοκιμασα... Είναι η προηγούμενη rom που είχα... Βέβαια τοτε δεν είχα πάρει bluetooth... Απογοητευτηκα απο τις αλλες που δοκιμασα και δεν τη δοκιμασα αυτήν...

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Γράφω εδώ την σωστή διαδικασία εγκατάστασης των Lenovo drivers πριν την χρήση του Sp flash tool, γιατί στους υπάρχοντες οδηγούς η όλη διαδικασία όπως περιγράφετε , σε κάποιους δεν δουλεύει.

 

Πριν ξεκινήσετε λοιπόν την όποια διαδικασία με το SP flash tool κατεβάζετε τους Lenovo drivers από το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/LenovoUsbDriver_autorun_1.0.9.exe και τους κάνετε εγκατάσταση στο PC.

Αφού τους εγκαταστήσετε, κλείστε το τηλέφωνο, βγάλτε την μπαταρία, και με βγαλμένη την μπαταρία σύνδεστε το τηλέφωνο στο PC. Περιμένετε να γίνει επιτυχώς η εγκατάσταση νέου υλικού. Μετά αποσυνδέστε το τηλέφωνο από το PC .

Τώρα , όταν θελήσετε να περάσετε πχ το TWRP ή μια rom με το SP flash tool δεν θα έχετε το σφάλμα μη αναγνώρισης της συσκευής και το φλασάρισμα θα ξεκινήσει αμέσως.

 

Σημείωση:

Αν πριν κάνετε το παραπάνω είχατε ξαναπροσπαθήσει με το SP flash tool και είχατε αποτύχει λόγω εσφαλμένης εγκατάστασης των drivers, τότε θα πρέπει πρώτα να απεγκαταστήσετε αυτούς τους drivers . Για να το κάνετε αυτό κατέβαστε το USBdeview (για 64bit το http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview-x64.zip και για 32bit το http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview.zip) τρέξτε το και από την λίστα των drivers που εμφανίζει θα βρείτε ότι preloader driver υπάρχει (αν υπάρχει), θα πατήσετε δεξί κλικ και θα επιλέξετε unistall selected devices. Για να τους βρείτε πιο εύκολα στην λίστα θα πάτε στην στήλη Drive letter και θα κοιτάξετε τις καταχωρήσεις COM (πχ σε μένα αναγράφει COM18). Μετά μπορείτε να ξαναεγκαταστήσετε του Lenovo drivers όπως περιέγραψα πριν.

 

Παρακαλώ τον moderator του νήματος να το τοποθετήσει στην κατάλληλη θέση στο 1ο post.

Φίλε μου Kadilak σε θερμοπαρακαλώ στείλε μου ένα llink με τους σωστους Lenovo a806 golden warior PreLoader USB drivers γιατί έχω πάθει κοκομπλοκ απο εχθές με συνεχόμενα bootloop !!!To link σου το παλιο ειναι broken !!!

Εν το μεταξυ εχω κάνει εγκατάσταση το LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12 ,αφού πρώτα απεγκατέστησα ότι preloader έιχα μέσα απο το πρόγραμμα που παρέθεσες .Καπάκι όσες δοκιμές και αν έκανα χωρίς μπαταρία καμία δεν μου το αναγνώρισε και συνεχώς αναβοσβύνει σαν ήχος .Το κινητό ανάβει στο logo μόνο αν συνδεθεί με φοτιστή ή αν συνδεθει στο pc .Και εκεί αναβοσβύνει Κατάφερα να περάσω rom μόνο με μπαταρία πάνω αλλά και εκεί τα ίδια ...

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Φίλε μου Kadilak σε θερμοπαρακαλώ στείλε μου ένα llink με τους σωστους Lenovo a806 golden warior PreLoader USB drivers γιατί έχω πάθει κοκομπλοκ απο εχθές με συνεχόμενα bootloop !!!To link σου το παλιο ειναι broken !!!

Εν το μεταξυ εχω κάνει εγκατάσταση το LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12 ,αφού πρώτα απεγκατέστησα ότι preloader έιχα μέσα απο το πρόγραμμα που παρέθεσες .Καπάκι όσες δοκιμές και αν έκανα χωρίς μπαταρία καμία δεν μου το αναγνώρισε και συνεχώς αναβοσβύνει σαν ήχος .Το κινητό ανάβει στο logo μόνο αν συνδεθεί με φοτιστή ή αν συνδεθει στο pc .Και εκεί αναβοσβύνει Κατάφερα να περάσω rom μόνο με μπαταρία πάνω αλλά και εκεί τα ίδια ...

Μην βιάζεσαι. Τα bootloop που λες πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν έχουν να κάνουν με την κατάσταση της μπαταρίας σου.? Αν πειράξεις κάτι στο τηλέφωνο που να έχει να κάνει με το system εντάξει μπορεί να χρειάζεται να φλασαρεις rom για να στρώσει. Έχεις δοκιμάσει να ανοίξεις το τηλέφωνο ενώ το έχεις να φορτίζει? Σε αυτή την κατάσταση κάνει επανεκκινήσεις?

Το LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12 που λες κάνει εγκατάσταση και τους preloader drivers. Αν έχεις windows 10 θα πρέπει να απενεργοποιησεις το έλεγχο ψηφιακής υπογραφής των προγραμμάτων οδήγησης (αν θυμάμαι κάπως έτσι το λένε) για να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πια εφικτό αυτο να δοκιμαστεί.Είμαι σε αυτή την κατάσταση ωρες και δεν μπορει να ανοίξει για να τσεκάρω μπαταρία .Όταν βγάζω την μπαταρία δεν αναγνωρίζει driver ,αποτυχια γράφει .Όταν βάζω μπαταρία αναγνωρίζει preloader driver.Φλασάρεται η rom αλλά αναβοσβύνει μόλις ανοίξει .Help
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πια εφικτό αυτο να δοκιμαστεί.Είμαι σε αυτή την κατάσταση ωρες και δεν μπορει να ανοίξει για να τσεκάρω μπαταρία .Όταν βγάζω την μπαταρία δεν αναγνωρίζει driver ,αποτυχια γράφει .Όταν βάζω μπαταρία αναγνωρίζει preloader driver.Φλασάρεται η rom αλλά αναβοσβύνει μόλις ανοίξει .Help

Βγάλε το από τον υπολογιστή και βάλε την μπαταρία και σε μια πρίζα με τον φορτιστή και δοκίμασε να το ανοίξεις

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε bootloop απο εχθές το βράδυ .Το κινητο το έχω δοκιμάσει με διαφορους τρόπους να δω αν θα ανοίξει .Και στον φορτιστή το έχω βάλει και δίαφορες rom του έχω φλασάρει .Δεν μπαίνει πια σε twrp και μπορεί να φλασαριστεί μόνο με sp flash tool .Το βασικό προβλημα είναι πως δεν αναγνωρίζει τον preloader driver ο υπολογιστής μόλις αυτό συνδεεται σε αυτόν .Τον αναγνωρίζει μόνο όταν μπαίνει η μπαταρία .Ας το προσπεράσουμε αυτό ,απο εδώ και πέρα τι κάνουμε ;Το κινητο ΔΕΝ ανοίγει με τον οποιονδήποτε τρόπο!
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε bootloop απο εχθές το βράδυ .Το κινητο το έχω δοκιμάσει με διαφορους τρόπους να δω αν θα ανοίξει .Και στον φορτιστή το έχω βάλει και δίαφορες rom του έχω φλασάρει .Δεν μπαίνει πια σε twrp και μπορεί να φλασαριστεί μόνο με sp flash tool .Το βασικό προβλημα είναι πως δεν αναγνωρίζει τον preloader driver ο υπολογιστής μόλις αυτό συνδεεται σε αυτόν .Τον αναγνωρίζει μόνο όταν μπαίνει η μπαταρία .Ας το προσπεράσουμε αυτό ,απο εδώ και πέρα τι κάνουμε ;Το κινητο ΔΕΝ ανοίγει με τον οποιονδήποτε τρόπο!

Δοκίμασε με την έκδοση 5.1352 του Sp flash tool http://spflashtools.com/wp-content/uploads/SP_Flash_Tool_v5.1352_Win.zip

Τους πιο πρόσφατους lenovo drivers+preloader drivers τους βρήκα στο

http://lenovousbdriver.com/download/lenovo-driver-v1-1-33

Στο sp flash tool μην ξεχάσεις να μπεις στα Options και να τσεκάρεις το Da Dl all with checksum πρίν ξεκινήσεις το φλασαρισμα. Ελπίζω μόνο στις μέχρι τώρα προσπάθειες σου να μην έχεις κάνει κανένα format all+download ή κάτι που να έχει διαγράψει το imei σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να σε ρωτήσω με ποια rom προσπαθείς να φλασαρεις το τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω καιρό να ασχοληθώ θυμάμαι πως υπάρχει τρόπος να σπρώξεις τα imei ξανά στην συσκευή ...Έχω ένα τέτοιο εργαλείο κάπου.Θα το δοκιμάσω αν και δεν βλέπω μέλον δυστυχώς...Σε ευχαριστώ .
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω καιρό να ασχοληθώ θυμάμαι πως υπάρχει τρόπος να σπρώξεις τα imei ξανά στην συσκευή ...Έχω ένα τέτοιο εργαλείο κάπου.Θα το δοκιμάσω αν και δεν βλέπω μέλον δυστυχώς...Σε ευχαριστώ .

Αν τελικά το αναστήσεις και έχεις πρόβλημα με τo imei, ψάξε για maui meta 3g

Link to comment
Share on other sites

καλεσπέρα σε όλους, έχω και εγω την έκδοση VIEUI_V2.0_1536_7.184.1_ST_806 και έχει αρχίσει να δείχνει τα σύμπτώματα, κολλάει, που θα θέλει να του κάνω ένα reset(είναι 3 χρονια). Το έχω πάρει απο το TO2C, προσπάθησα να του κάνω ένα reset και φτάνει σε ένα σημείο που μου βγάζει ,πιθανόν εφαρμογή, dualsim. Εαν συνεχίσω θα κάνει reset , εαν ναι θα το γυρίσει στα κινέζικά ή θα έχει την multilanguage?:!: Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Από εχθές παρατήρησα στο τηλέφωνο μια νέα εφαρμογή (χωρίς να την κατεβάσω εγώ) το "System Tuner" η οποία φαίνεται να είναι από το Dr. Safety. Επίσης πάλι από εχθές παρατήρησα (ίσως και να έχουν σχέση μεταξύ τους) πως αφού μου ενημερωθούν εγκατεστημένες εφαρμογές από to Play Store μου ανοίγει μία-μία καθώς ενημερώνεται.

Κολλούσε που κολλούσε η συσκευή γενικώς, τώρα λόγο αυτού σέρνεται εντελώς.

Μήπως έχει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα ή/και γνωρίζει την λύση του.

Να αναφέρω πως έχω την 1536.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα μετά απο 3 χρόνια το κινητό μου δεν βλέπει την sim...internet κομπλε.Το έπαθε με την 1536,τωρα του έβαλα 1447 μηπως γίνει τίποτα αλλα δέν...τι λέτε;πάω για xiaomi;;;η φτιάχνεται;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσον αφορά με το πρόβλημα μου με το bluetooth handsfree που δε λειτουργεί, διαπιστώθηκε απο τεχνικό οτι λείπουν αρχεία από τη rom... υπηρεσίες bluetooth κτλ.... Το παραξενο ειναι ότι και σε αλλες δυο rom που δοκιμασα παλι το ιδιο συνεβαινε. Η εξήγηση που δίνει ο τεχνικος είναι οτι προκειμένου να φτιάξουν μία ελαφριά rom οι developers αφαίρεσαν τα αρχεια συστηματος αυτά και αφησαν μονο τα απαραίτητα για τη διανομη αρχειων, οχι για τη λειτουργια του κινητού...

Καμια προταση για σωστη, "πλήρη " rom?

Edited by alani48_
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσον αφορά με το πρόβλημα μου με το bluetooth handsfree που δε λειτουργεί, διαπιστώθηκε απο τεχνικό οτι λείπουν αρχεία από τη rom... υπηρεσίες bluetooth κτλ.... Το παραξενο ειναι ότι και σε αλλες δυο rom που δοκιμασα παλι το ιδιο συνεβαινε. Η εξήγηση που δίνει ο τεχνικος είναι οτι προκειμένου να φτιάξουν μία ελαφριά rom οι developers αφαίρεσαν τα αρχεια συστηματος αυτά και αφησαν μονο τα απαραίτητα για τη διανομη αρχειων, οχι για τη λειτουργια του κινητού...

Καμια προταση για σωστη, "πλήρη " rom?

Άλλο Bluetooth handsfree έχεις δοκιμάσει με το A806. Δεν είμαι γνώστης αλλά αυτό μπορεί να συμβεί αν πχ το handsfree σου έχει έκδοση Bluetooth την οποία το τηλέφωνο μπορεί να μην υποστηρίζει.

Άλλο αυτο και άλλο αυτό που σου είπε ο "τεχνικός"

Link to comment
Share on other sites

Άλλο Bluetooth handsfree έχεις δοκιμάσει με το A806. Δεν είμαι γνώστης αλλά αυτό μπορεί να συμβεί αν πχ το handsfree σου έχει έκδοση Bluetooth την οποία το τηλέφωνο μπορεί να μην υποστηρίζει.

Άλλο αυτο και άλλο αυτό που σου είπε ο "τεχνικός"

 

Δοκιμασε 2-3 και ο τεχνικός...και σε όλα το ίδιο πρόβλημα... Αν υπήρχε καποιος τρόπος να φλασάρω τα αρχεία που λείπουν....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε 2-3 και ο τεχνικός...και σε όλα το ίδιο πρόβλημα... Αν υπήρχε καποιος τρόπος να φλασάρω τα αρχεία που λείπουν....

Κάτι συμβαίνει με το τηλέφωνο σου και δεν έχει να κάνει με την rom. Έχεις ποτέ φλασαρει rom με το sp flash tool?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...