Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εχεις μήπως κάποια ιδέα γιατί δεν περνούσε την custom recovery απο το SP Flash Tool?
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να διορθωσει το link με τους drivers?

προσπαθω να φτιαξω ενα τηλεφωνο ενος φιλου!!!

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει απλά συχαρητήρια για την συμμετοχή και την συνδρομή του kandilak στο θέμα... Νομίζω έχει βγάλει πολλούς ασπροπρόσωπους....

Απλά να κλείσω λίγο με το δικό μου πρόβλημα. Εγώ τελικά με τον οδηγό για το Maui Meta 3g κατάφερα και επανέφερα το IMEI όλα καλά... Για NVRam Database χρησιμοποιήσα το αρχείο που βρήκα μέσα εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-a808t/

Επίσης μετά από αυτό η αποτυχία των custom recoveries ήταν στο ότι εγώ χρησιμοποιούσα το scatter file από την παραπάνω stock rom καθώς πίστευα ότι ήταν κάτι σαν partition details μόνο και δεν είχε διαφορά... Τελικά βρήκα αυτό http://www.needrom.com/download/a806-twrp-3-0-2-by-mdsdev/ που έδεινε το scatter file μαζί και το έβαλα και όλα καλά με το custom recovery. Τέλος μία ακόμα αναφορά ότι σε μένα η τελευταία έκδοση SP Flash Tool 5.1628 δεν δούλευε σωστά... Χρησιμοποίησα την 5.1348 για να δουλέψει σωστά..

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι άλλο που προέκυψε...Όλα καλά με τη rom κλπ, αλλά ένα θέμα είναι ότι κατά την διάρκεια κλήσης όταν απομακρύνεις το τηλέφωνο από το αυτί (που έχει κλείσει η οθόνη όπως θα έπρεπε από τις ρυθμίσεις με τον proximity sensor), δεν ανοίγει εύκολα... Θέλει να το κάνεις αρκετές φορές και άλλοτε δεν γίνεται καθόλου. Κάτι έχει να κάνει με τον αισθητήρα. Δοκίμασα μπήκα στο factory mode https://forum.xda-developers.com/lenovo-a3000/general/lenovo-3000-factory-mode-chinese-list-t2655858 και πάτησα την πρώτη επιλογή που έλεγε sensor calibration αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης στο κινητό στο μενού που βγαίνει πατώντας ####1111# και πας στο calibration Του αισθητήρα, βγάζει μήνυμα στα κινέζικα (Google translate) ότι ο αισθητήρας proximity δεν είναι calibrated και πρέπει να γίνει στο factory mode... Ξέρει κανείς κάτι για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως μπορειτε να βοηθησετε πριν το ξεγραψω τελειως.

 

ξαφνικα αρχισε να κανει συνεχεια restart. το εβαλα στο φορτιστη και αναψε. οταν βαζω ομως το pin ξαναρχιζει τα restart. επισης με το που το βγαλω απο την πριζα ξεκιναει παλι τα restart. μονο στην πριζα αναβει και σταματαει να κανει restart μονο σε airplane mode ομως.

 

εχω την 1536

καμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι άλλο που προέκυψε...Όλα καλά με τη rom κλπ, αλλά ένα θέμα είναι ότι κατά την διάρκεια κλήσης όταν απομακρύνεις το τηλέφωνο από το αυτί (που έχει κλείσει η οθόνη όπως θα έπρεπε από τις ρυθμίσεις με τον proximity sensor), δεν ανοίγει εύκολα... Θέλει να το κάνεις αρκετές φορές και άλλοτε δεν γίνεται καθόλου. Κάτι έχει να κάνει με τον αισθητήρα. Δοκίμασα μπήκα στο factory mode https://forum.xda-developers.com/lenovo-a3000/general/lenovo-3000-factory-mode-chinese-list-t2655858 και πάτησα την πρώτη επιλογή που έλεγε sensor calibration αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης στο κινητό στο μενού που βγαίνει πατώντας ####1111# και πας στο calibration Του αισθητήρα, βγάζει μήνυμα στα κινέζικα (Google translate) ότι ο αισθητήρας proximity δεν είναι calibrated και πρέπει να γίνει στο factory mode... Ξέρει κανείς κάτι για αυτό;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6520016#post6520016

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια μηπως μπορειτε να βοηθησετε πριν το ξεγραψω τελειως.

 

ξαφνικα αρχισε να κανει συνεχεια restart. το εβαλα στο φορτιστη και αναψε. οταν βαζω ομως το pin ξαναρχιζει τα restart. επισης με το που το βγαλω απο την πριζα ξεκιναει παλι τα restart. μονο στην πριζα αναβει και σταματαει να κανει restart μονο σε airplane mode ομως.

 

εχω την 1536

καμια ιδεα κανεις?

 

Χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας!

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6520016#post6520016

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας!

 

σε ευχαριστω πολυ kandilak. ας το δοκιμασουμε πριν το αποσυρουμε γιατι ειναι κριμα. ειναι πολυ ωραιο τηλεφωμο ακομα και μετα απο τοσο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν φευγει με επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Κάνε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#post6898828

 

Το έκανα σήμερα που είχα χρόνο,χίλια ευχαριστώ και για τις συμβουλές και για τον χρόνο που αφιερώνεις σ'αυτές!:respect:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πέρασα την έκδοση vibeui v2.0 1536 και δεν μου βγάζει σωστά τις επαφές.

Συγκεκριμένα ενώ η επαφή υπάρχει στο τηλέφωνο όταν με καλούν δεν εμφανίζει όνομα...

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για αυτό;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πέρασα την έκδοση vibeui v2.0 1536 και δεν μου βγάζει σωστά τις επαφές.

Συγκεκριμένα ενώ η επαφή υπάρχει στο τηλέφωνο όταν με καλούν δεν εμφανίζει όνομα...

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για αυτό;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από που κατέβασες την 1536?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα απο το συγκεκριμένο τόπικ πριν 1 χρόνο περίπου όταν πήρα το κινητό...

του την ξαναπέρασα χθες καθώς έτρωγε κάτι σκαλώματα και έφτιαξε... απλά έχω το πρόβλημα με τις επαφές

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα απο το συγκεκριμένο τόπικ πριν 1 χρόνο περίπου όταν πήρα το κινητό...

του την ξαναπέρασα χθες καθώς έτρωγε κάτι σκαλώματα και έφτιαξε... απλά έχω το πρόβλημα με τις επαφές

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

 

διάβασε εκεί που λέει "Χρήσιμο να γνωρίζετε τα παρακάτω για να γλυτώσουμε επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις"

Link to comment
Share on other sites

Ανεστησα το κινητό του φίλου μου, του πέρασα την miui 7κομμα κάτι από το needrom!!!! Ο ίδιος λάτρεψε το redmi note 3 οπότε του ήρθε λουκούμι!!!

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Ανεστησα το κινητό του φίλου μου, του πέρασα την miui 7κομμα κάτι από το needrom!!!! Ο ίδιος λάτρεψε το redmi note 3 οπότε του ήρθε λουκούμι!!!

θα σου ήταν εύκολο να μας πεις πως την πέρασες; Ψήνομαι και εγώ άσχημα γιατί αυτή που έχει είναι χάλια αλλά φοβάμαι να το κάνω 3 μήνες που το έχω τώρα.

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι η 1536 ειναι καλυτερη. Πχ στην miui δεν θα βρεις τις επιλογες που υπαρχουν στην ρυθμιση δυνατοτητων
Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι η 1536 ειναι καλυτερη. Πχ στην miui δεν θα βρεις τις επιλογες που υπαρχουν στην ρυθμιση δυνατοτητων

Υπάρχουν xposed modules για miui τα οποία προσθέτουν extra παραμετροποίηση και δυνατότητες στο τηλέφωνο, αλλά βέβαια χρειάζεται λίγο ψάξιμο για να τα εφαρμόσεις στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

Πέρασα σήμερα την MIUI_V7_Lenovo_A806 By .Pirinvk με TWRP (είχα τη 1536) με wipe σε όλα εκτός την SD.

Όλα καλά με την ROM την έχω (MIUI_V7) και στο Κ3 note.

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι δεν εμφανίζει στην ''μπάρα λειτουργειών-ειδοποιήσεων'' την ονομασία του παρόχου (πχ GR COSMOTE) παρά μόνο την στάθμη σήματος. Το τηλέφωνο συνδέεται στο δίκτυο του παρόχου χωρίς πρόβλημα και έχω εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις.

Παρατήρησα δε, ότι όταν τρέχω οποιαδήποτε εφαρμογή στην μπάρα εμφανίζεται (και μόνο τότε), αυτό "(no service)".

 

όποιοι την δοκιμάσετε παρατηρήσατε κατι παρομοιο? οφείλεται στην ROM?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος έναν έυκολο τρόπο να φλασάρω καμία ρομ της προκοπής μπας και δούμε άσπρη μέρα;;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος έναν έυκολο τρόπο να φλασάρω καμία ρομ της προκοπής μπας και δούμε άσπρη μέρα;;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#post6898828

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια...ανοιγουν συνεχεια σελιδες εφαρμογες παραθυρα...προσπαθησα με εργοστασιακες ρυθμισεις αλλα τιποτα(ακομη και την ωρα που κανει εργοστασιακες ανοιγουν παραθυρα)

γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια...ανοιγουν συνεχεια σελιδες εφαρμογες παραθυρα...προσπαθησα με εργοστασιακες ρυθμισεις αλλα τιποτα(ακομη και την ωρα που κανει εργοστασιακες ανοιγουν παραθυρα)

γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω...ευχαριστω

 

Χαιρετιζω το forum! Kαι στου αδερφου μου το ιδιο, εκανα factory reset κι ακομη μειναν οι αηδιες... Αν το rootαρω θα φιαξει λογικα ε? Υπαρχει κανενας οδηγος rooting για noobs? Επισης πια rom ειναι καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετιζω το forum! Kαι στου αδερφου μου το ιδιο, εκανα factory reset κι ακομη μειναν οι αηδιες... Αν το rootαρω θα φιαξει λογικα ε? Υπαρχει κανενας οδηγος rooting για noobs? Επισης πια rom ειναι καλυτερη?

 

οκ εκανα root, εβαλα την rom του kandilak, ολα μια χαρα:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εδώ και λίγο καιρό και αρκετά συχνά μετά από αδράνεια και καθώς ανοίγω την οθόνη μου εμφανίζεται μια εφαρμογή(?) συστήματος "Υπηρεσία Συσκευής" ψηλά στην οθόνη και κάτω από την μπάρα που είναι η κόκκινη του φακού για να τον κλείσω.

Την κλείνω όπως όλες τις εφαρμογές με τον γνωστό τρόπο του home button κλπ.

Έχω την 1536 του φίλου kandilak να σημειώσω.

Ξέρεις κανείς τι είναι και γιατί μου εμφανίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μου έβγαλε ένα περίεργο μήνυμα σήμερα από play store ότι το theme center είναι επικίνδυνη - κακόβουλη εφαρμογή.

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...