Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασε το παρακάτω και 6-7 ποστ κάτω απο αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6883037#post6883037

 

δεν ρισκαρω να αλλαξω ρομ μονο και μονο επειδη ειναι ολοκαινουργιο και με φοβιζει το

γεγονος οτι με την απωλεια σηματος συμβαινει κατι αλλο και αν δεν διορθωθει παει και

η εγγυηση. το στελνω πισω στο tinydeal και οτι γινει!! Αν το θελει κανεις το πουλαω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ρισκαρω να αλλαξω ρομ μονο και μονο επειδη ειναι ολοκαινουργιο και με φοβιζει το

γεγονος οτι με την απωλεια σηματος συμβαινει κατι αλλο και αν δεν διορθωθει παει και

η εγγυηση. το στελνω πισω στο tinydeal και οτι γινει!! Αν το θελει κανεις το πουλαω.

 

μη φοβάσαι, ριξε διαβασμα,ξανα κ ξανα, διαβασε αρκετα ποστ και καντο σιγα σιγα...ολοι ετσι ημασταν...;)

 

ακου τον καντιλακ, κατι ξερει...

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

δεν ρισκαρω να αλλαξω ρομ μονο και μονο επειδη ειναι ολοκαινουργιο και με φοβιζει το

γεγονος οτι με την απωλεια σηματος συμβαινει κατι αλλο και αν δεν διορθωθει παει και

η εγγυηση. το στελνω πισω στο tinydeal και οτι γινει!! Αν το θελει κανεις το πουλαω.

Το τηλέφωνο σου έχει ελληνικά? Αν έχει ελληνικά τότε δεν έχει official rom. Αν στο έχουν στείλει χωρίς official rom, τότε η συσκευή σου είναι ήδη πειραγμένη από το tinydeal. Αν δεν το πειράζεις για να μην σου πουν ότι εσύ το μπρικαρες από το tinydeal σε πληροφορώ ότι αν επικοινωνήσεις μαζί τους για το πρόβλημα σου, αυτό που θα σου πουν είναι να φλασαρεις κάποια rom.

Τώρα αν εσύ δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, επικοινώνησε μαζι τους να τους το στείλεις να το φτιάξουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

μη φοβάσαι, ριξε διαβασμα,ξανα κ ξανα, διαβασε αρκετα ποστ και καντο σιγα σιγα...ολοι ετσι ημασταν...;)

 

ακου τον καντιλακ, κατι ξερει...

 

φιλαρακι εχεις δικιο, απλα το πηρα για αλλον ετσι σαν εξυπηρετηση απο προταση δικη μου σε συγκριση `με τις τιμες εδω Ελλαδα, και τωρα βγήκα μ@@@@. Αν ηταν δικό μου ηδη θα το ειχα παλεψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλέφωνο σου έχει ελληνικά? Αν έχει ελληνικά τότε δεν έχει official rom. Αν στο έχουν στείλει χωρίς official rom, τότε η συσκευή σου είναι ήδη πειραγμένη από το tinydeal. Αν δεν το πειράζεις για να μην σου πουν ότι εσύ το μπρικαρες από το tinydeal σε πληροφορώ ότι αν επικοινωνήσεις μαζί τους για το πρόβλημα σου, αυτό που θα σου πουν είναι να φλασαρεις κάποια rom.

Τώρα αν εσύ δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, επικοινώνησε μαζι τους να τους το στείλεις να το φτιάξουν αυτοί.

 

εχει Ελληνικα και ολες τις αλλες γλωσσες, εχω επικοινωνησει μαζι τους, τους εχω γραψει τι ακριβως εχει και μου προτειναν η να το τους το στειλω ετσι ωστε να το διορθωσουν ή να μου στειλουν αλλο ή αν μπορω να το διορθωσω μα καποιο μικρο κοστος οπου θα το καλυψουν αυτοι...πως θα γινει αυτο δεν το ξερω. Παντος απελπιστηκα, 20 κινητα και διαφορες μαρκες εχουν περασει απο τα χερια μου πρωτη φορά ειχα πρόβλημα. Αν ηταν δικό μου θα ειχα πειραματιστει αλλα ειναι για αλλον και φαινομαι εγω τωρα σαν... Παντος πραγματικα αν το θελει καποιος του το δινω, με τις ζελατινες ειναι και δωρο ενα tempered glass και μια θηκη σιλικονης τα οποια ερχονται...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω flash το TWRP μέσω του sp flash tool.

 

Ακολούθησα όλα τα βήματα, αλλά μόλις συνέδεα το κινητό στο Pc για να αρχίσει το Download, μου πετούσε αυτό το error: "pmt changed for the rom it must be download".

 

Το έψαξα, και είδα πώς πρέπει να κάνεις format απ'το sp flash tool όλα εκτός του bootloader.

 

Έτσι στην καρτέλα format του sp flash tool, τίκαρα το "Format all except boodloader", Πάτησα format Και σύνδεσα το κινητό.

 

Μου έδειξε ΟΚ ότι όλα πήγαν καλά.

 

Έπειτα έκανα ξανά τα βήματα για να Flasharw το TWRP, Και αυτή τη φορά όλα πήγαν καλά, μου πέταξε πράσινο μήνυμα ΟΚ.

 

Παρόλαυτα, τώρα η συσκευή δεν ανοίγει καθόλου. Ούτε μπαίνει σε recovery mode (κουμπιά + - Και Power , Ούτε κάποιος άλλος συνδυασμός

τους).

 

Πώς πρέπει να ενεργήσω; Η μπαταρία ήταν φορτισμένη πριν αρχίσω τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

@greekoo

Βάλε την rom που θα βρεις στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6426021#post6426021

Το 1 δεν σεν ενδιαφέρει γιατί έχεις εγκαταστήσει οπως πρέπει τους drivers αφου το sp flash tool βλέπει το τηλέφωνο σου.

Μην παραλείψεις να χρησιμοποιήσεις την έκδοση του sp flash tool που αναφέρω στο link.

Τώρα υπάρχει βέβαια πολύ μεγάλη πιθανότητα το τηλέφωνο σου να έχει χάσει το imei μετά το format που έκανες στοsp flash tool. Δυστυχώς επιλέγεται την περισσότερο επικίνδυνη μέθοδο για να φλασαρετε το TWRP ενώ υπάρχει η ποιο ασφαλής μέθοδος μέσω του mobileuncle tool. Και δεν υπάρχει δικαιολογία αν το τηλέφωνο δεν είναι root γιατί και αυτό γίνεται εύκολα με το kingo root.

Αν μετά το φλασαρισμα της rom έχεις χάσει όντως το imei τότε τα ξαναλέμε για το πως θα το ξαναπερασεις στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

@kandilak

 

Σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

 

Μου βγάζει "PMT changed for the ROM, it must be downloaded", με το που συνδεσω το τηλέφωνο αφού έχω πατήσει το DOwnload.

 

http://i63.tinypic.com/2drhrhf.png

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το σφάλμα, σιγουρεψου οτι έχεις τσεκάρει το DA Dl all with checksum στα options του sp flash tool.

Μετά δοκίμασε να συνδέσεις το τηλέφωνο σε μια άλλη θύρα usb. Προσεξε η θύρα να είναι usb 2.

Link to comment
Share on other sites

πάλι το ίδιο.

 

Να δοκιμάσω να κάνω format Και μετά Download+Format;

 

Στην 1η απόπειρα να βαλεις το TWRP με το sp flash tool είχες επιλέξει Download only ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η απόπειρα να βαλεις το TWRP με το sp flash tool είχες επιλέξει Download only ή κάτι άλλο?

 

-ΕΠέλεξα download only, μου έβγαλε το σφάλμα με το Pmt μπλα μπλα

-Έκανα Φορματ (απτην καρτελα του φορματ) (Format whole flash except boodloader, auto format)

-Και μετα ξαναεπελεξα μονο download only και κατεβηκε (εδειξε οτι κατεβηκε τουλαχιστο) κανονικα το TWRP (ισως το download only να ήταν λάθος σε εκεινη τη φάση κ να επρεπε να πατησω format + download)

Link to comment
Share on other sites

-ΕΠέλεξα download only, μου έβγαλε το σφάλμα με το Pmt μπλα μπλα

-Έκανα Φορματ (απτην καρτελα του φορματ) (Format whole flash except boodloader, auto format)

-Και μετα ξαναεπελεξα μονο download only και κατεβηκε (εδειξε οτι κατεβηκε τουλαχιστο) κανονικα το TWRP (ισως το download only να ήταν λάθος σε εκεινη τη φάση κ να επρεπε να πατησω format + download)

Τώρα τι να σου πω και γώ. Αν όντως έχει γινει φορματ πριν, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος τι θα δουλέψει.

Δόκίμασε και με το firmware upgrade και αν πάλι δεν δουλέψει, δοκίμασε το format all + download.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν κάνεις format all + download άφησε μόνο ατσεκαριστο το preloader.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να σου πω και γώ. Αν όντως έχει γινει φορματ πριν, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος τι θα δουλέψει.

Δόκίμασε και με το firmware upgrade και αν πάλι δεν δουλέψει, δοκίμασε το format all + download.

 

Δούλεψε με το FIrmware Upgrade!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου.

 

Αυτό σημαίνει ότι τώρα έχω την 1447 έτσι; (Άραγε το TWRP είναι installed;;)

 

ΕDIT: Από ότι φαίνεται έχει χαθεί το imei... Έχει 0 σήμα απο vodafone.

Edited by greekoo
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε με το FIrmware Upgrade!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου.

 

Αυτό σημαίνει ότι τώρα έχω την 1447 έτσι; (Άραγε το TWRP είναι installed;;)

 

Το τηλέφωνο ανοιξε κανονικά? Το imei υπάρχει? Όχι TWRP δεν υπάρχει αλλά μπορείς να δοκιμάσεις με τον ίδιο τρόπο που έβαλες την rom (με επιλέγμένο μόνο το recovery) ή με το mobileuncle tool αφού θεωρητικά η rom είναι rooted με το SuperSU. Ακόμα όμως και αν δεν είσαι root θα το κάνεις με το kingo root (δεν χρειάζεται PC). Αφού βάλεις TWRP μετά κάνεις install την 1536 με την 3η μέθοδο και τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο ανοιξε κανονικά? Το imei υπάρχει? Όχι TWRP δεν υπάρχει αλλά μπορείς να δοκιμάσεις με τον ίδιο τρόπο που έβαλες την rom (με επιλέγμένο μόνο το recovery) ή με το mobileuncle tool αφού θεωρητικά η rom είναι rooted με το SuperSU. Ακόμα όμως και αν δεν είσαι root θα το κάνεις με το kingo root (δεν χρειάζεται PC). Αφού βάλεις TWRP μετά κάνεις install την 1536 με την 3η μέθοδο και τελειώνεις.

 

όλα κομπλέ, αλλά μάλλον δεν έχει imei. (έχει 0 σημα και δεν μπορώ να πάρω ή να δεχθώ τηλεφωνήματα)

 

Επίσης στις πληροφορίες συσκευής γράφει Αριθμός ime: άγνωστος

Link to comment
Share on other sites

όλα κομπλέ, αλλά μάλλον δεν έχει imei. (έχει 0 σημα και δεν μπορώ να πάρω ή να δεχθώ τηλεφωνήματα)

Υπάρχει ο προσωρινή λύση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5787490#post5787490 η οποία αν γίνει factory reset θα πρέπει να ξαναπεραστεί το imei με τον ίδιο τρόπο και

η μόνιμη λύση που έχει αναφερθεί στα post 9314 εώς 9318

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το imei

 

Το μονοπάτι /data/nvram/md/NVRAM/NVD_IMEI/ δεν υπήρχε (μόνο ο φάκελος data)

 

Έτσι το δημιούργησα εγώ, και αφού δημιούργησα το αρχείο MP0B_001_NEW με το imei.exe και το μετονόμασα, το πέρασα στο φάκελο που πρέπει. Έκανα επανεκίνηση. Αλλά και πάλι το imei δεν αναγνωρίζεται.

 

Επίσης απο ότι κατάλαβα το root δεν είχε γίνει και έκανα root με το Kingo root . (μόνο τότε με άφηνε να επεξεργασθώ root Φακέλους)

 

Δοκίμασα την προσωρινή λύση, να δοκιμάσω λές την μόνιμη;

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το imei

 

Το μονοπάτι /data/nvram/md/NVRAM/NVD_IMEI/ δεν υπήρχε (μόνο ο φάκελος data)

 

Έτσι το δημιούργησα εγώ, και αφού δημιούργησα το αρχείο MP0B_001_NEW με το imei.exe και το μετονόμασα, το πέρασα στο φάκελο που πρέπει. Έκανα επανεκίνηση. Αλλά και πάλι το imei δεν αναγνωρίζεται.

 

Επίσης απο ότι κατάλαβα το root δεν είχε γίνει και έκανα root με το Kingo root . (μόνο τότε με άφηνε να επεξεργασθώ root Φακέλους)

 

Δοκίμασα την προσωρινή λύση, να δοκιμάσω λές την μόνιμη;

Πρέπει να υπάρχει ο φάκελος nvram. Ασε το προς το παρόν και πέρνα TWRP και μετά την 1536 multilanguage και μετά θα βρούμε κε το nvram φακελο (θέλω να πιστευω). Για την μόνιμη λύση ασφαλώς αν μπορέσεις να κάνεις το PC να συνδέσει το τηλέφωνο σε meta mode θα είναι ποιο σωστό να γίνει έτσι. Το έχω κάνει 2 φορές. Την 1η εύκολα και την 2η αγανάκτησα μέχρι το PC να συνδεθει με το τηλέφωνο.

 

 

edit: τωρα σκέφτομαι ότι επειδή φλάσαρες την rom με απλό firmware upgrade μετά από το format all στο sp flash tool μπορεί να μην έχει περάσει τα δεδομένα της nvram. Αν τελικά δεν μπορέσουμε να βρουμε nvram φάκελο τότε μάλλον θα χρειαστει τελικά format all+download στο sp flash tool.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα συνεχίσω αύριο το πρωί περνώντας τη 1536 και βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

Χτες απέκτησα μεταχειρισμένο το Α806. Έχει περασμένη την έκδοση VIBEUI_V2.0_9432_ST_806 με κατά το πλείστον Ελληνικό μενού. Έχει επίσης εγκατεστημένο recovery. Τώρα ξεκίνησα να διαβάζω το παρόν άρθρο αλλά είναι τεράστιο (633 σελίδες!). Έχετε να προτείνεται κάποια καλύτερη rom με Ελληνικά;

Επίσης-και συγνώμη εάν δεν είμαι στο σωστό θέμα-επειδή δεν είχε κάποια θήκη, μήπως υπάρχει κάποια περισσευούμενη απλή σιλικόνης από κάποιο κάτοχο της συσκευής στην Αθήνα που δεν την χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα συνεχίσω αύριο το πρωί περνώντας τη 1536 και βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου ειλικρινά.

 

ΟΛΑ ΚΑΛΑ PROBLEM SOLVED:

 

Αρχικά προσπάθησα να λύσω το πρόβλημα με το Maui META, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να κάνω τον υπολογιστή να αναγνωρίσει το κινητό.

 

Έτσι πέρασα TWRP με mobileuncletools, έβαλα την 1536, και μετά απ'τον File Manager του TWRP τελικά μπόρεσα να περάσω το αρχείο MPB01 (που παράγει το imei.exe) και όλα καλά!

 

Ντάξει, αν ξαναγίνει wipe data, θα ξαναχαθεί το imei, αλλά δεν πειράζει με το TWRP η λύση είναι 3-4 κλικ μακριά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρέα. Εκανα root το κινητο, αλλά μόλις πήγα να φορτώσο τοTWRP με το mobileuncletools το κινητο έκλεισε χωρίς καμία ανταπόκριση. Μετά από 2-3 ώρες έβγαλα την μπαταρία & όταν την ξαναέβαλα μπήκε σε λειτουργεία Factory mode & έκανα έπαναφορά εργοστασδιακών ρυθμίσεων, αλλά όταν πήγα να ξανακάνω την διαδικασία, δεν μπορούσα να κάνω ξανά root το κινητό με το kingroot (δεν έτρεχε η εφαρμογή με τίποτα). Το χειρότερο ήταν ότι δεν διάβαζε την κάρτα SIM. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για να κάνω root & να τρέξω ξανά την διαδικάσια αλλαγής rom? Τέλος αν πρέπει να κάνω κάτι για την κάρτα sim.

Kαλησπέρα. Εχω ένα Lenovo A806 και κάποια στιγμή κατέβασα ένα πρόγραμμα και από την ώρα εκείνη και μετά μου κατέβαζε συνέχεια banner και ήταν πολύ εκνευριστικό. Πήγα να κάνω επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις, αλλά δεν γινόταν τίποτα. Αναγκάστηκα να κάνω την επαναφορά από το safe mode του κινητού, πατώντας ταυτόχρονα το power & το volume+ του κινητού. Το μενού όμως ήταν στα κινέζικα και έπειτα από αναζήτηση στο διαδίκτυο, βρήκα ότι ήταν η τρίτη επιλογή από κάτω, η οποία ήταν και η μοναδική που εκτός από κινέζικα είχε και κάποια γράμματα στα αγγλικά. Τελικά έγινε η επαναφορά αλλά το πρόβλημα με τα banner δεν λύθηκε. Εγκατέστησα το avast παράλληλα με το πρόγραμμα antivirous που είχε από μόνο του το Lenovo και σταματήσανε τα ενοχλητικά bannerakia. Το πρόβλημα όμως που έχω τώρα και που δεν έχω καταφέρει να λύσω,( και για αυτό θα ήθελα την βοήθειά σας ), είναι ότι μου πετάει συνέχεια μια μαύρη οθόνη με το μήνυμα " LocationServices " . Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρέα. Εκανα root το κινητο, αλλά μόλις πήγα να φορτώσο τοTWRP με το mobileuncletools το κινητο έκλεισε χωρίς καμία ανταπόκριση. Μετά από 2-3 ώρες έβγαλα την μπαταρία & όταν την ξαναέβαλα μπήκε σε λειτουργεία Factory mode & έκανα έπαναφορά εργοστασδιακών ρυθμίσεων, αλλά όταν πήγα να ξανακάνω την διαδικασία, δεν μπορούσα να κάνω ξανά root το κινητό με το kingroot (δεν έτρεχε η εφαρμογή με τίποτα). Το χειρότερο ήταν ότι δεν διάβαζε την κάρτα SIM. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για να κάνω root & να τρέξω ξανά την διαδικάσια αλλαγής rom? Τέλος αν πρέπει να κάνω κάτι για την κάρτα sim.

@teliosmarkos, η απάντηση στο πρόβλημα σου είναι ότι αν έχεις κάνει root το τηλέφωνο, αυτό δεν χάνεται με μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Επίσης το factory mode που λες είναι στα κινέζικα και είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις τι θα πατήσεις. Πιθανότατα μπήκες σε recovery mode και έκανες wipe data.

Ξαναπροσπαθησε με το kingo root. Αν δεν ανοίγει κάνε διαγραφή δεδομένων και ξαναεγκατεστησε το.

Διαφορετικά μπορείς να βάλεις TWRP με το sp flash tool, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, το κινητο μου εδω και καριο ειχε αρχισει να κολλαει γιαυτο προσπαθησα να του κανω επαναφορα στις εργοστασιακες. μετα απο αρκετη προσπαθεια μπορεσα και το εκανα αλλα οταν πηγα να ακτεβασω παλι εφαρμογες που ειχα πριν , το playstore δε με αφηνει γιατι λεει οτι η εκδοση του λογισμικου μου ειναι παλια. μπορει καποιος να βοηθησει? ευχαριστω. (υ.γ. οταν το ειχα παρει ειχα κανει την ενημερωση στο λογισμικο )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Εχω το κινητο εδω και 6 μηνες.Ηρθε απο εξωτερικο σαν δωρο.Ειχε γλωσσα επιλογης ελληνικα τα εβαλα και ολα καλα.Βεβαια οταν λεμε ελληνικα εχει μεσα και μερικα κινεζικα.Το θεμα ειναι οτι τωρα εχει αρχισει και βγαζει πολλες διαφημισεις και οπως διαβαζω εδω στην καταπληκτικη δουλεια που εχετε κανει θελει αλλη ρομ.Θελω να κανω μια ερωτηση πρωτα ομως το κινητο δεν γινεται αναβαθμιση σε lolipop?Και επισης αν μπορει το παιδι που εχει ανεβασει την πιο καινουργια ρομ να μου πει πως θα το κανω ακριβως επειδη δεν καταλαβαινω πως γινεται,Στα αγγλικα ειμαι λιγο σκραπας και θα το εκτιμουσα αν μου εγραφε η να μου εδινε ενα link που τα εχει μαζεμενα το πως γινεται.Δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο το TWRP που λετε.Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας.Ελπιζω να τα καταφερω να το κανω και να μην το πεταξω στον τοιχο:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...