Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω το κινητό 1,5 χρόνο περίπου και ξαφνικά χθες άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις μόνο του. Συνήθως γίνονται όταν έχω ανοιχτά δεδομένα και GPS.

Και όταν βγάζω φωτογραφίες, με το που βγάλω την 1η μετά κάνει επανεκκίνηση...

Είμαι με την 1536 του Kandilak.

 

Help please!!!

Edited by dante_100

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχει το κινητό φιλαράκι και θέλει να κάνει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων.

Υπάρχει περίπτωση να έχει μόνο κινέζικα όταν ανοίξει??

Το πήρε μέσω Web από Κίνα.

Ευχαριστώ!!

Αν τωρα στις επιλογές γλώσσας έχει και άλλες εκτός απο κινέζικα τότε όχι δεν θα έχει μόνο κινέζικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω το κινητό 1,5 χρόνο περίπου και ξαφνικά χθες άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις μόνο του. Συνήθως γίνονται όταν έχω ανοιχτά δεδομένα και GPS.

Και όταν βγάζω φωτογραφίες, με το που βγάλω την 1η μετά κάνει επανεκκίνηση...

Είμαι με την 1536 του Kandilak.

 

Help please!!!

Καιρός να αλλάξεις μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καιρός να αλλάξεις μπαταρία.

 

https://www.skroutz.gr/s/5819264/Lenovo-BL229.html?from=catspan&keyphrase=bl229

 

Αυτή δεν είναι...?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

περα απο το οτι εχει κλατάρει η μπαταρια μου, κραταει 3 ωρες με κανονικη χρηση και οχι φουλ δεδομενα ενω θελει 8-9 για να φορτισει, το κινητο πανω απο την μπαταρια, κοντα στην καμερα καιει συνεχεια,λες και δουλευει συνεχεια ο επεξεργαστης.παιζει να θελει φρεσκο περασμα ρομ ή το κανει η μπαταρια αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποια εφαρμογή να κολλάει τον επεξεργαστή. Βάλε το Gsam battery monitor να δεις ποια είναι αυτή. Διαφορετικά κάνε ξαναφλασαρισμα ή factory reset.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να παραγγείλω το κινητό από Κίνα αλλά βλέπω όσους τελευταία παραγγέλνουν από Ελλάδα βάζουν αυτόν τον όρο "Please send it with NLpost and not SGpost because SGpost has now some problems", μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφέρεται να την δοκιμάσει

http://www.movilesdualsim.com/tema/lenovo-a806-rom-mod-v2-4-4-2-multilenguaje-por-caceloja.151346/

 

Δωσε μας περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς. Τι είναι αυτή η έκδοση?

Εχω την 1536 σου.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση μέσω TWRP με την 3η μέθοδο από post με τις οδηγίες για την 1536.

Την rom δεν την έχω δοκιμάσει, και δεν είναι εύκολο να το κάνω γιατί πλέον το τηλέφωνο είναι στα χέρια της γυναίκας μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια παραγγειλα το κινητο απο geekbuying και περιμενω να ερθει και επειδη το πηρα για τον πατερα μου που δεν εχει ιδεα απο rom και αλλα τετοια θα ηθελα να μου πειτε αν το κινητο θα ειναι ενταξει με τη rom που θα ερθει ή πρεπει να του περασω καποια αλλη που να ειναι απροβληματιστη και μην ασχοληθω ξανα? Κι αν μπορειτε να μου πειτε πως? Φανταζομαι ολα θα ειναι γραμμενα στο παρον νημα αλλα αν μπορει καποιος να με διευκολυνει. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την rom απο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#

 

Εκτος απο τα παραπάνω θυμήσου να κάνεις και αυτό πριν δώσεις το τηλέφωνο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6398982#

 

Επειδή κάποια link αρχείων που αναφέρονται στο 1ο link δεν ειναι ενεργά θα τα κατεβάσεις από

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6789610#

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω κατεβαζω τη rom και με τo twrp την περναω αλλα με πιον οδηγο πρεπει να την περασω?

Στο 1ο link θα τα βρεις όλα. Αν δεν έχεις ξανακάνει φλασαρισμα με το TWRP γκουγκλαρε και θα βρεις σχετικά βιντεακια για να παρεις μια ιδέα πανω κάτω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ το 1ο λινκ από τα τρια που σου έδωσα

Link to comment
Share on other sites

Οποτε απο οτι καταλαβα οταν παρω το κινητο πρεπει να το κανω root να περασω το SU μετα να περασω το twrp και μεσα απο κει να περασω τη rom που μου εδωσες και στο τελος να κανω τη ρυθμιση για το google play. Σωστος? ευχαειστω
Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβες. Πολύ πιθανόν βέβαια είναι να σου έρθει και να είναι ήδη root οπότε γλυτώνεις την διαδικασία για το ροοταρισμα
Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο να την περασω με το 2ο τροπο κανονικη μεθοδο (clean flash) ή με τον 3ο? πρεπει να παρω backup?

 

Με τον 3ο θα την περάσεις αφού πρώτα πάρεις backup επιλέγοντας μόνο το nvram το οποίο θα το φυλάξεις να το έχεις γιατί περιέχει τις πληροφορίες για το imei του τηλεφώνου. Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται. Πρόσεξε για τον 3ο τρόπο χρειάζεται να έχεις microSD στο τηλέφωνο στην οποία θα αποθηκεύσεις το backup, (επιλέγοντας στο TWRP για storage την microSD), και το zip της rom.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το κινητό πετάει πολλές διαφημίσεις. Πάρα πολλές.

 

Προφανώς φταίνε οι προ-εγκατεστημένες εφαρμογές: Security, SHAREit (ίσως και καμιά άλλη)

Έκανα ότι μπορούσα disable στο Security και στα άλλα, αλλά και πάλι...

 

Η μόνη λύση είναι να κάνω root και να διαγράψω τις εφαρμογές που ανέφερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το κινητό πετάει πολλές διαφημίσεις. Πάρα πολλές.

 

Προφανώς φταίνε οι προ-εγκατεστημένες εφαρμογές: Security, SHAREit (ίσως και καμιά άλλη)

Έκανα ότι μπορούσα disable στο Security και στα άλλα, αλλά και πάλι...

 

Η μόνη λύση είναι να κάνω root και να διαγράψω τις εφαρμογές που ανέφερα;

Οι εφαρμογές που λες δεν φταίνε σε τίποτα. Φταίει η rom που σου έχουν βάλει απο το κινεζομαγαζο που το πήρες. Δες τα αμέσως προηγούμενα post για να αλλάξεις την rom που έχει το τηλέφωνο με την 1536.

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που λες δεν φταίνε σε τίποτα. Φταίει η rom που σου έχουν βάλει απο το κινεζομαγαζο που το πήρες. Δες τα αμέσως προηγούμενα post για να αλλάξεις την rom που έχει το τηλέφωνο με την 1536.

 

ΟΚ φίλε μου, κατάλαβα, σε ευχαριστώ!

 

Κάτι ακόμα. Υπάρχει περίπτωση το κινητό να ήρθε pre-rooted όπως το αγόρασα; Γιατί από ότι βλέπω υπάρχει προ-εγκατεστημένη η εφαρμογή SuperSU. (Το λέω για να μη χρειασθεί να το κάνω root ξανά για να βάλω την ROM).

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εσπασε η οθονη απο το κιν μιας φιλης μου (επιφανιακο ειναι το κιν λειτουργει κανονικα) και θελω να μου πειτε αν το εχει παθει κανεις η αν ξερει ποσο κανει πανω κατω να φτιαχτει και αν συμφερει...με μια αναζητηση στο google ειδα κατι τιμες ελλαδα γυρω στο 50ευρω ενω e bay με 10 http://www.ebay.com/itm/for-Lenovo-Golden-Warrior-A8-A806-A808T-5-White-Touch-Screen-Digitizer-ZVLT284-/401037281138?hash=item5d5faf4772:g:h30AAOSwnipWYlC1( δεν ξερω αν αυτο ειναι το εξαρτημα που χρειαζομαι αν ναι το περνω απο κει ωστε να πληρωσω μονο την εργασια...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εσπασε η οθονη απο το κιν μιας φιλης μου (επιφανιακο ειναι το κιν λειτουργει κανονικα) και θελω να μου πειτε αν το εχει παθει κανεις η αν ξερει ποσο κανει πανω κατω να φτιαχτει και αν συμφερει...με μια αναζητηση στο google ειδα κατι τιμες ελλαδα γυρω στο 50ευρω ενω e bay με 10 http://www.ebay.com/itm/for-Lenovo-Golden-Warrior-A8-A806-A808T-5-White-Touch-Screen-Digitizer-ZVLT284-/401037281138?hash=item5d5faf4772:g:h30AAOSwnipWYlC1( δεν ξερω αν αυτο ειναι το εξαρτημα που χρειαζομαι αν ναι το περνω απο κει ωστε να πληρωσω μονο την εργασια...

Καινούργιο, πάντως, το A806 έχει στα 75€

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...