Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια

Αντιμετοπίζω αρκετά προβλήματα (αφου το σκαλίζω συνέχεια) επομένος είρθε η ώρα να το ξαναφλασάρω.

Επειδή όμως είναι το κυρίως κηνιτό μου δεν έχω πολύ χρόνο για πειράματα

 

Μπορεί καποιος να μου πεί ποιές οι διαφορές μεταξύ των 2 rom του Kandilak; για να αποφασίσω ποια να φλασάρω.

Επίσεις θέλω να δοκιμάσω AOSP ή MIUI (γιατί το θέμα με το bluetooth στην VibeUI δεν φένεται να λύνεται).

Μπορεί κάποιος να μου προτήνει μια απο τις AOSP/MIUI roms που κυκλοφορούν στο needom που έχει δοκιμάσει; - οι περισσότερες βλέπω οτι έχουν bugs και έχασα λίγο την μπαλίτσα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160511/576545ab27a6f5f34148d23c529576b5.jpg

 

Γιατί τόση μεγάλη κατανάλωση τo radio; δεν το χρησιμοποιώ καν. Μπορούμε κάπως να το καταργήσουμε;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα προβληματάκι που εντόπισα τελευταια, στην εφαρμογή Music, ενώ παίζει κανονικά το τραγούδι, όταν κάνεις search για πληροφορίες και εξώφυλλα στο ίντερνετ μου βγάζει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση με το WI FI παρότι αυτό έχει ήδη συνδεθεί.Το ίδιο και με τα Data.Καμμιά ιδέα? Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος? Rom η του kandilak.
Link to comment
Share on other sites

Στην 3η μεθοδο που λες ότι ακολουθησες (αλλά προφανώς δεν ακολούθησες κατά γράμμα) λέει μετά τα wipes και πριν φλασάρεις την rom να κάνεις reboot στο recovery. Στην home του TWRP , πατάς Reboot και μετά Reboot recovery. Τώρα έχοντας κλειστό το τηλέφωνο μπες στο TWRP με συνδιασμό των κουμπιών VolUp+VolDown+Power (πρόσεξε να τα πατήσεις με την σωστή σειρά διαφορετικά θα σε πάει σε άλλο mode) και κάνε Install κατευθείαν την rom (δεν χρειάζεται να ξανακάνεις wipe).

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ποιο ακριβώς είναι το error που σου βγάζει? μπορείς να πάρεις φωτο της οθόνης με το error?

Δυστιχος φιλε μου kandilak τα ιδια με κανει recovery boot με γραφει no os installed και μετα μου βγαζει do no install

Link to comment
Share on other sites

Φίλε huseyin, θα πας και θα ξανάδιαβάσεις τις οδηγίες για την 3η μέθοδο στο post της rom, και εκεί λέει τι κάνεις. Αν το κάνεις θα δεις ότι αυτά που λες τα έχω ήδη επισημάνει στις οδηγίες για την 3η μέθοδο. Μετά τα wipes λοιπόν πατάς reboot recovery και θα σου δεις το no os install και μετά θα πατήσεις το do not install για να μην εγκαταστησεις το supersu. Μετά το τηλέφωνο θα κάνει reboot και θα ξαναμπεί στο twrp. Εκεί θα πας αμέσως χωρίς να κάνεις τίποτα wipe, να κάνεις , install το zip της rom.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε huseyin, θα πας και θα ξανάδιαβάσεις τις οδηγίες για την 3η μέθοδο στο post της rom, και εκεί λέει τι κάνεις. Αν το κάνεις θα δεις ότι αυτά που λες τα έχω ήδη επισημάνει στις οδηγίες για την 3η μέθοδο. Μετά τα wipes λοιπόν πατάς reboot recovery και θα σου δεις το no os install και μετά θα πατήσεις το do not install για να μην εγκαταστησεις το supersu. Μετά το τηλέφωνο θα κάνει reboot και θα ξαναμπεί στο twrp. Εκεί θα πας αμέσως χωρίς να κάνεις τίποτα wipe, να κάνεις , install το zip της rom.

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ τα εκανα κατα βημα αλλα με βγαζει ξανα failed σε ολα τα wipe ε κοκκινα γραμματα και επισης μετα το reboot recovery κανω install το zip ξανα με βγαζει failed

Link to comment
Share on other sites

Το TWRP συνήθως εκτός από το failed γράφει και ποιο είναι το error.

Αν στο TWRP πατήσεις MOUNT στο μενού που θα βγάλει βλέπεις cache, data, system κλπ Ποια απ' αυτά είναι τσεκαρισμενα?

Link to comment
Share on other sites

Το TWRP συνήθως εκτός από το failed γράφει και ποιο είναι το error.

Αν στο TWRP πατήσεις MOUNT στο μενού που θα βγάλει βλέπεις cache, data, system κλπ Ποια απ' αυτά είναι τσεκαρισμενα?

 

Ελα φιλε μου cache data sdcard ειναι με τικ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kandilak, υπάρχει περίπτωση να βγάλεις νεότερη ΡΟΜ από την 1536?

 

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kandilak, υπάρχει περίπτωση να βγάλεις νεότερη ΡΟΜ από την 1536?

 

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

Έχει βγει καμιά official νεότερη από την 1536?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελα φιλε μου cache data sdcard ειναι με τικ

Μπορείς να στείλεις και καμιά φωτο με το error που σου βγάζει στο TWRP όταν πας να κάνεις εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει καμιά official νεότερη από την 1536?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να στείλεις και καμιά φωτο με το error που σου βγάζει στο TWRP όταν πας να κάνεις εγκατάσταση?

 

Δεν μπορω να ανεβασω την εικονα στα συννημενα κανω upload και γραφει κατι αγγλικα πανω με κιτρινα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το zip της rom είναι corrupted. Δοκίμασες με άλλη rom? Μπορείς να ξανακατεβάσεις την rom σε μιά άλλη microSD και να ξαναπροσπαθήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το zip της rom είναι corrupted. Δοκίμασες με άλλη rom? Μπορείς να ξανακατεβάσεις την rom σε μιά άλλη microSD και να ξαναπροσπαθήσεις?

 

Δοκιμασα με αλλη ρομ και επισης και με αλλη sd καρτα κανα τα ιδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασα με αλλη ρομ και επισης και με αλλη sd καρτα κανα τα ιδια

 

Επισης corrupted τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγειλει κανεις κανενα golden warrior θα θελα και γω ενα αν ειναι ευκολο....

 

Εδωσα το δικο μου στην αδελφη μου αγορασα ενα iphone 5s αλλα δεν τρελαθηκα κ ολας....

Θελω καινουργιο golden warrior....

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Καινούργιος στο φόρουμ και χρειάζομαι την βοήθειά σας. Έχω πρόβλημα με συνεχή popups όχι σε browser αλλά στην επιφάνεια εργασίας και στο play store με μια εφαρμογή "sharecloud" που μου ζητάει συνέχεια εγκατάσταση και παρόλο που την έκανα μου ζητάει μετά άλλες και άλλες κ.τ.λ.

Έχω δοκιμάσει:

1. factory reset δυο τρεις φορές

2. Μέσα από το φόρουμ σας ακολούθησα τον οδηγό και φλάσαρα TPWR recovery και από εκεί έκανα και όλων των ειδών τα wipes και αυτά από δυο τρεις φορές.

3. Έκανα τρείς φορές flash rom τώρα είμαι στην "VIBEUI_v2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

Μετά από αυτά εξακολουθώ να έχω ακόμα το ίδιο πρόβλημα. Το κινητό το έχω περίπου δύο χρόνια και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Βοήθεια παιδιά. :cry::cry: Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με το σέρβις της lenovo?Έχω στείλει το s60 ,πριν ένα μήνα γιατί δεν άνοιγε και δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει καμιά official νεότερη από την 1536?

 

Δεν ξέρω φίλε μου, γιαυτό σε ρώτησα.....

 

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με το σέρβις της lenovo?Έχω στείλει το s60 ,πριν ένα μήνα γιατί δεν άνοιγε και δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους με τίποτα.

 

Official ολα τα κινητα πηγαινουν στην ΑΡΒΑΤΟ. ψαξε τηλ στο ιντερνετ και καλεσε τους.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...