Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα μεταχειρισμένο το κινητό, ευχαριστώ τον Kandilak για την υπέροχη MULTILANGUAGE VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806 ROM που έφτιαξε όπως επίσης και για την παρατήρησή του για το πρόβλημα με το +30xxxxxxxxxx στα νούμερα των επαφών.

Το κινητό πετάει σε όλα του, τώρα αν αξιωθεί κάποιος και βγάλει και Lollipop rom, τότε δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωντας κάτοχος του εν λογο κινητού θα έλεγα οτι ειναι πλεον κάπως παλιο.εγω σήμερα παραγγειλα σε μια φιλη το lenovo k50-t3s (k3 note) απο minideal στα 105 ευρώ . Θεωρώ οτι ειναι αρκετα καλύτερο(μονο απο χαρακτηριστικά και βιντεακια γιατι δε το εχω πιασει στα χερια μου)

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

 

Από Κίνα μπορούμε να αγοράσουμε μετά το capital control ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει σωστη ρομ γιαυτο το κινητο? Γιατι οσο διαβαζα παλια για αυτο το κινητο ολο πειραματα εκαναν συνεχεια με διαφορες ρομ.

Λιγο εψαξα και νομιζω πως κατι εχει βγει. Το καλό ειναι οτι το forum για το κινητο ειναι αρκετα ενεργο οπως αυτο. Αν θελετε θα σας πω εντυπωσεις οταν το παραλάβω και το επεξεργαστω.

 

Οσο για τις αγορές εγω εχω βγαλει μια καρτα απο Αγγλία και κανω απο εκει τις αγορές μου(revolut λέγεται) σας προτείνω να την τσεκαρετε!

Link to comment
Share on other sites

Λιγο εψαξα και νομιζω πως κατι εχει βγει. Το καλό ειναι οτι το forum για το κινητο ειναι αρκετα ενεργο οπως αυτο. Αν θελετε θα σας πω εντυπωσεις οταν το παραλάβω και το επεξεργαστω.

 

Οσο για τις αγορές εγω εχω βγαλει μια καρτα απο Αγγλία και κανω απο εκει τις αγορές μου(revolut λέγεται) σας προτείνω να την τσεκαρετε!

και εγώ revolut χρησιμοποιώ πλεον. δουλεύει κανονικά και με paypal

Link to comment
Share on other sites

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Kandilak. Ακολούθησα τον οδηγό, έφαγα ένα τρίωρο με τους οδηγούς usb, αλλά πλέον το lenovo της γυναίκας μου έγινε άλλο κινητό. Σταμάτησαν οι διαφημίσεις που πετάγονταν, συνδέεται σφαίρα στο ίντερνετ και κλειδώνει σε δευτερόλεπτα δορυφόρους gps. Η 1536 είναι ίσως ό,τι καλύτερο για αυτό το κινητό.

Για τους φίλους που θέλουν Lolipop, θα πω ό,τι πολλές φορές σε διαφορετικές πλατφόρμες, έχει παρατηρηθεί ότι όταν ανεβάζεις πολύ τις απαιτήσεις του λειτουργικού, η συσκευή γίνεται δυσλειτουργική. Στο 4.4.2 η συσκευή πάει πολύ καλά, με τη ραμ του και τον επεξεργαστή του.. Στο "γλειφιτζούρι" ίσως υπάρχουν θέματα.

Και πάλι μπράβο Kandilak για το μεράκι σου, σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ναι ειναι παλιο αλλα δν συγκρινεται με κανενα των 200€ στην ελληνικη αγορα... Ουτε καν με το Grand Prime.

 

Antutu με 33000 score χλωμο να βρεις με 200 ευρω...

 

Δεν λεω καλοι οι σναπντραγκον αλλα μιας και εργαζομαι σε αλυσιδα κινητης ελαχιστα κινητα ξεπερνανε το Α8 στην κατηγορια value for money.

 

Το μονο που ξεχωριζει ειναι το J5

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για να λεμε και αληθειες οι 400 απτις 587 σελιδες του θεματος ειναι επαναλαμβανομενες απο διαφορετικους χρηστες...

ΛΑΤΡΕΥΩ lenovooooo

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Kadilak το πρόβλημα με το wifi. Κσι τον κωδικό σωστα βσζω και οτι αλλο της κοινης λογικης το κανω σωστά αλλά δεν μπορώ να βρω λυση και το πρόβλημα παραμένει. Βλέπω κσνονικα το δυκτιο συνδέομαι για ένα λεπτό περίπου και μετά με πετάει εξω και δεν μπαίνει ξανά αν δεν κανω restart στο μοντεμ.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους

 

Αντιμετωπιζω προβλημα με την φωτεινότητα . Δηλαδη ενω το εχω στο τερμα μειωνεται μονη της, μολις την μειωσω και την αυξησω επανέρχεται αλλα αυτο συμβαινει αρκετα συχνά. Μήπως κάποιος αντιμετώπισε αντιστοιχο προβλημα και αν ναι εχει βρει καποια λυση;Το αυτοματο δεν ειναι λυση γιατί μου την κρατάει μόνιμα χαμηλά.

 

 

Ευχαριστω

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Kadilak το πρόβλημα με το wifi. Κσι τον κωδικό σωστα βσζω και οτι αλλο της κοινης λογικης το κανω σωστά αλλά δεν μπορώ να βρω λυση και το πρόβλημα παραμένει. Βλέπω κσνονικα το δυκτιο συνδέομαι για ένα λεπτό περίπου και μετά με πετάει εξω και δεν μπαίνει ξανά αν δεν κανω restart στο μοντεμ.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορεί το πρόβλημα να είναι στο router σου και όχι στο τηλέφωνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε ολους

 

Αντιμετωπιζω προβλημα με την φωτεινότητα . Δηλαδη ενω το εχω στο τερμα μειωνεται μονη της, μολις την μειωσω και την αυξησω επανέρχεται αλλα αυτο συμβαινει αρκετα συχνά. Μήπως κάποιος αντιμετώπισε αντιστοιχο προβλημα και αν ναι εχει βρει καποια λυση;Το αυτοματο δεν ειναι λυση γιατί μου την κρατάει μόνιμα χαμηλά.

 

 

Ευχαριστω

Τάσος

Υπάρχει κάποια ρύθμιση στον power manager άλλα δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω ποια γιατί τώρα το τηλέφωνο το έχει η γυναίκα μου. Δοκίμασε να το έχεις στην κανονική λειτουργία και όχι σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Kadilak το πρόβλημα με το wifi. Κσι τον κωδικό σωστα βσζω και οτι αλλο της κοινης λογικης το κανω σωστά αλλά δεν μπορώ να βρω λυση και το πρόβλημα παραμένει. Βλέπω κσνονικα το δυκτιο συνδέομαι για ένα λεπτό περίπου και μετά με πετάει εξω και δεν μπαίνει ξανά αν δεν κανω restart στο μοντεμ.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκιμασες σε αλλο σημειο προσβασης; Βρες καποιο αλλο wifi καποιου φιλου ή σε καποιο καταστημα, δοκιμασε να δεις αν εχεις και σε αλλα σημειο το ιδιο προβλημα. Εαν δεν αντιμετωπιζεις το ιδιο προβλημα σε αλλα σημεια, τοτε το θεμα το εχει το ρουτερ σου και οι λογοι που μπορει να το κανει αυτο ειναι παρα πολλοι. Δοκιμασε αλλου και πες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αλλαξα ρουτερ κσι ολα καλά. Το πρόβλημα το ειχα μονο στο δυκτιο του σπιτιού και πουθενά αλλού και το ειχα μονο απο το κινητό. Οι υπολοιπες συσκευές συνδεονταν κανονικά. Τελος παντων με την αλλαγή ρουτερ επαψε και το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ναι ειναι παλιο αλλα δν συγκρινεται με κανενα των 200€ στην ελληνικη αγορα... Ουτε καν με το Grand Prime.

 

Antutu με 33000 score χλωμο να βρεις με 200 ευρω...

 

Δεν λεω καλοι οι σναπντραγκον αλλα μιας και εργαζομαι σε αλυσιδα κινητης ελαχιστα κινητα ξεπερνανε το Α8 στην κατηγορια value for money.

 

Το μονο που ξεχωριζει ειναι το J5

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για να λεμε και αληθειες οι 400 απτις 587 σελιδες του θεματος ειναι επαναλαμβανομενες απο διαφορετικους χρηστες...

ΛΑΤΡΕΥΩ lenovooooo

 

 

Φίλε μου Antutu με 33000 score με ποια ρομ έπιασες;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ημέρες ο μικρός που παραπονιέται ότι το τηλ έγινε πολύ αργό και δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση παιχνιδια-εφαρμογες από το play storm.

Λίγο που κοίταξα (φωτο) είδα ότι έχει γέμιση ο χώρος της μνήμης και του τηλ και στης κάρτας sd με την ονομασία διάφορα.

Εφαρκογες-παιχνιδια έχει σβήσει αρκετά(φαίνεται κιόλας από την φωτό ότι δεν πιάνουν πολλά gb).

Τι είναι αυτά τα αρχεία ρε παιδιά στα διάφορα και πώς μπορώ να τα σβήσω.Ένα καθάρισμα να το κανω,χωρίς όμως να τον πειραξω όμως τα υπόλοιπα αρχεία του.

Μάλιστα δεν μπόρεσα να κάνω εγκατάσταση κάποιο προγράμματος px sdmail για βάθη καθαρισμού του κινητού

Επάνω φοράει την ρομ (την τελευταία) του φίλου καντιλακ.

Link to comment
Share on other sites

Μπες Ρυθμίσεις-Εφαρμογες εκεί πατά το πλήκτρο με τις 3 γραμμές για να σου βγάλει το μενού. Από το μενού επέλεξε κάτι που λέει καθαρισμός cache εφαρμογων ή κάτι τέτοιο.

Μετά πήγαινε στο playstore και προσπάθησε να εγκαταστήσει την εφαρμογή sdmaid και ακόμα καλύτερα αγόρασε το κλειδί για να έχεις την pro έκδοση. Μετά τρέξε το sdmaid και καθάρισε τα περιττά αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αγόρασα το κινητό αυτό και απογοητεύτηκα από τα κινέζικα που έχει μέσα αλλά και γενικά το ότι δεν τρέχει κάποιες εφαρμογές και παιχνίδια από το playstore.

Σήμερα το πρωί ζήτησα να επιστρέψω το τηλέφωνο και να μου επιστραφούν τα χρήματα. Και όσο έπινα τον καφέ μου είπα να ψάξω λίγο για το μοντέλο αυτό στο ιντερνέτ.

Έπεσα λοιπόν στην συζήτηση αυτή αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω ακόμα όλα τα post ( ξεκινάνε

6 Ιούλ. 2014, 16:15) τα οποία τελειώνουν σήμερα .. :cry: :cry:

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ αναβάθμιση ρομ σε κινητό είμαι λίγο προβληματισμένος. Η τελευταία ρομ είναι αυτή που έχει φτιάξει ο Kandilak.

Κάνοντας την διαδικασία θα παίζει όλες τις εφαρμογές από το Google Store και όλα τα παιχνίδια..( clash of clans)???Επίσης έχει διορθωθεί η λειτουργία της φωτογραφικής???

 

Το τηλέφωνο έχει την βασική έκδοση από τις A806.V30.31/07/2014 και VIBEUI_V2.0_1432_ST_A806

Να το κάνω άφοβα αναβάθμιση???

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αγόρασα το κινητό αυτό και απογοητεύτηκα από τα κινέζικα που έχει μέσα αλλά και γενικά το ότι δεν τρέχει κάποιες εφαρμογές και παιχνίδια από το playstore.

Σήμερα το πρωί ζήτησα να επιστρέψω το τηλέφωνο και να μου επιστραφούν τα χρήματα. Και όσο έπινα τον καφέ μου είπα να ψάξω λίγο για το μοντέλο αυτό στο ιντερνέτ.

Έπεσα λοιπόν στην συζήτηση αυτή αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω ακόμα όλα τα post ( ξεκινάνε

6 Ιούλ. 2014, 16:15) τα οποία τελειώνουν σήμερα .. :cry: :cry:

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ αναβάθμιση ρομ σε κινητό είμαι λίγο προβληματισμένος. Η τελευταία ρομ είναι αυτή που έχει φτιάξει ο Kandilak.

Κάνοντας την διαδικασία θα παίζει όλες τις εφαρμογές από το Google Store και όλα τα παιχνίδια..( clash of clans)???Επίσης έχει διορθωθεί η λειτουργία της φωτογραφικής???

 

Το τηλέφωνο έχει την βασική έκδοση από τις A806.V30.31/07/2014 και VIBEUI_V2.0_1432_ST_A806

Να το κάνω άφοβα αναβάθμιση???

Φιλικά

Γιώργος

Ναι να το κάνεις άφοβα! Θα δεις διαφορά με την νεα ρομ! Επίσης εννοείτε πως δε θα εχεις κανενα θεμα με τις εφαρμογές του play store! Δες την πρωτη σελιδα για τους οδηγούς αναβαθμισης.

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αγόρασα το κινητό αυτό και απογοητεύτηκα από τα κινέζικα που έχει μέσα αλλά και γενικά το ότι δεν τρέχει κάποιες εφαρμογές και παιχνίδια από το playstore.

Σήμερα το πρωί ζήτησα να επιστρέψω το τηλέφωνο και να μου επιστραφούν τα χρήματα. Και όσο έπινα τον καφέ μου είπα να ψάξω λίγο για το μοντέλο αυτό στο ιντερνέτ.

Έπεσα λοιπόν στην συζήτηση αυτή αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω ακόμα όλα τα post ( ξεκινάνε

6 Ιούλ. 2014, 16:15) τα οποία τελειώνουν σήμερα .. :cry: :cry:

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ αναβάθμιση ρομ σε κινητό είμαι λίγο προβληματισμένος. Η τελευταία ρομ είναι αυτή που έχει φτιάξει ο Kandilak.

Κάνοντας την διαδικασία θα παίζει όλες τις εφαρμογές από το Google Store και όλα τα παιχνίδια..( clash of clans)???Επίσης έχει διορθωθεί η λειτουργία της φωτογραφικής???

 

Το τηλέφωνο έχει την βασική έκδοση από τις A806.V30.31/07/2014 και VIBEUI_V2.0_1432_ST_A806

Να το κάνω άφοβα αναβάθμιση???

Φιλικά

Γιώργος

 

Το τηλέφωνο είναι αστέρι και η ρομ του φίλου kandilak πετάει, είναι ελαφριά και απροβλημάτιστη. Φαντάζομαι το πήρες κάτω από 100 ευρώ και σ' αυτήν την τιμή νομίζω δεν υπάρχει κάτι καλύτερο (hardware + rom). Θα πρέπει να πας σε Xiaomi Redmi 3 περίπου στα 140 ευρώ αν ψάχνεις για συνολικά καλύτερη συσκευή στις 5''.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Έχω πάρει τα xiaomi piston3 για το Α806 και παρατηρώ ότι τα κουμπάκια δεν λειτουργούν στην αυξομείωση έντασης. Για παράδειγμα όταν έχω ραδιόφωνο και τα 3 λειτουργούν ως ON/OFF. Έψαξα να βρω αν αλλάζει κάπου από το μενού αλλά δεν βρήκα κάτι. Ξέρεις κανείς κάτι αντίστοιχα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Έχω πάρει τα xiaomi piston3 για το Α806 και παρατηρώ ότι τα κουμπάκια δεν λειτουργούν στην αυξομείωση έντασης. Για παράδειγμα όταν έχω ραδιόφωνο και τα 3 λειτουργούν ως ON/OFF. Έψαξα να βρω αν αλλάζει κάπου από το μενού αλλά δεν βρήκα κάτι. Ξέρεις κανείς κάτι αντίστοιχα;

Ευχαριστώ!

 

Μπα, έτσι δουλεύουν και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Έχω πάρει τα xiaomi piston3 για το Α806 και παρατηρώ ότι τα κουμπάκια δεν λειτουργούν στην αυξομείωση έντασης. Για παράδειγμα όταν έχω ραδιόφωνο και τα 3 λειτουργούν ως ON/OFF. Έψαξα να βρω αν αλλάζει κάπου από το μενού αλλά δεν βρήκα κάτι. Ξέρεις κανείς κάτι αντίστοιχα;

Ευχαριστώ!

 

Πολυ καλα ακουστικα φιλε, τα ιδια εχω και εγω. Να ξερεις ομως πως τα κουμπια τους λειτουργουν σωστα μονο σε Xiaomi τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ναι ειναι παλιο αλλα δν συγκρινεται με κανενα των 200€ στην ελληνικη αγορα... Ουτε καν με το Grand Prime.

 

Antutu με 33000 score χλωμο να βρεις με 200 ευρω...

 

Δεν λεω καλοι οι σναπντραγκον αλλα μιας και εργαζομαι σε αλυσιδα κινητης ελαχιστα κινητα ξεπερνανε το Α8 στην κατηγορια value for money.

 

Το μονο που ξεχωριζει ειναι το J5

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για να λεμε και αληθειες οι 400 απτις 587 σελιδες του θεματος ειναι επαναλαμβανομενες απο διαφορετικους χρηστες...

ΛΑΤΡΕΥΩ lenovooooo

33668 μολις τωρα με την 9432 ναι ναι με αυτην το εχω ακομα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...