Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

μια ερωτηση εχω την 1536 του Καντ. Θελω να καθαρισω (επαναφορα) την ρομ αλλα δεν θελω να την ξαναπερασω. Θα παρω απλα ενα backup οτι εχω θελω να επανελθει καθαρη οπως οταν την πρωτο εβαλα.

 

Στο boot μενου τι θα επιλεξω για να κανω ενα reset στην ουσια ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

μια ερωτηση εχω την 1536 του Καντ. Θελω να καθαρισω (επαναφορα) την ρομ αλλα δεν θελω να την ξαναπερασω. Θα παρω απλα ενα backup οτι εχω θελω να επανελθει καθαρη οπως οταν την πρωτο εβαλα.

 

Στο boot μενου τι θα επιλεξω για να κανω ενα reset στην ουσια ?

Θα μπεις TWRP , θα πατήσεις Wipe, μετά Advanced wipe, και θα τσεκαρεις τα data, cache, dalvik, και internal storage (αφού θα έχεις πάρει backup αρχεία που χρειάζεσαι) και μετά θα κάνεις Swipe to wipe. Μετά reboot system και θα είσαι OK. Πρόσεξε ότι αν έχεις απεγκαταστησει εφαρμογές συστήματος ή έχεις πειράξει αρχεία συστήματος με οποιοδήποτε τρόπο , τότε για να επανέλθει το σύστημα στην κατάσταση που θα ήταν όταν εγκατέστησες την rom , θα πρέπει να ξανακάνεις install την rom.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμ καλα που το ειπες.... Θα το δοκιμασω και θα επανελθω εντος ημερων... Θενκς

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.παρέλαβα χτες το δεύτερο Α8 μου.είχε την 3447 η οποία ειναι ίδια με την 1447 με πιο πολλά ελληνικά όμως.αυτο που είδα ειναι οτι το imei του ειναι κάπως περίεργο.δηλαδή καμμια δεκάρια άσσοι(1111111111). γνωρίζει κανεις για πιο λογο κ αν θα εχω κάποιο πρόβλημα;επίσης δεν ειναι root κ θελω να αφαίρεση καποιες εφαρμογές,υπαρχει τροπος;ευχαριστω

προφανώς δεν μπορείς και να κανεις κλήσεις. ειτε το τηλέφωνο είναι fake, ειτε είναι display model χωρίς δυνατότητα κλησεων. το καλυτερο είναι να το επιστρέψεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εκτός από το App Settings, το VibeXpert και το AdBlocker ποιά άλλα Xposed modules είναι συμβατά με το κινητό μας και δουλεύουν απροβλημάτιστα....??

 

Ευχαριστώ!!

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα παραξενο προβλημα....

Εβαλα σε 2 τηλεφωνα φιλων την 1536_ST την οποια ειχα βαλει και στο δικο μου οταν ειχε βγει. Ενω στο δικο μου δουλευει απροβληματιστα στα τηλεφωνα των φιλων(και στα 2) βγαζει συνεχεια pop up error για το google play services. Τι μπορει να εχει παει στραβα? η εγκατασταση εγινε και στα 3 τηλεφωνα (και αλλα στο παρελθον χωρις προβλημα) με τον ιδιο τροπο οπως περιγραφεται στον οδηγο του kadilak για καθαρη εγκατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τον Καντιλακ

 

Ποσο χωρο πρεπει να εχει το system και ποσο πρεπει να ειναι free στην 1536

 

Σε μενα βλεπω

 

1.44gb συνολικα και used ειναι τα 872mb

 

Ειναι οκ με λιγα λογια ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα παραξενο προβλημα....

Εβαλα σε 2 τηλεφωνα φιλων την 1536_ST την οποια ειχα βαλει και στο δικο μου οταν ειχε βγει. Ενω στο δικο μου δουλευει απροβληματιστα στα τηλεφωνα των φιλων(και στα 2) βγαζει συνεχεια pop up error για το google play services. Τι μπορει να εχει παει στραβα? η εγκατασταση εγινε και στα 3 τηλεφωνα (και αλλα στο παρελθον χωρις προβλημα) με τον ιδιο τροπο οπως περιγραφεται στον οδηγο του kadilak για καθαρη εγκατασταση...

Δες το 2ο link στην υπογραφή μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερωτηση για τον Καντιλακ

 

Ποσο χωρο πρεπει να εχει το system και ποσο πρεπει να ειναι free στην 1536

 

Σε μενα βλεπω

 

1.44gb συνολικα και used ειναι τα 872mb

 

Ειναι οκ με λιγα λογια ?

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μου φαίνεται OK.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εκτός από το App Settings, το VibeXpert και το AdBlocker ποιά άλλα Xposed modules είναι συμβατά με το κινητό μας και δουλεύουν απροβλημάτιστα....??

 

Ευχαριστώ!!

Υπάρχουν πολλά. Αυτά που δεν είναι συμβατά είναι κυρίως αυτά που πειράζουν κομμάτι του UI του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Τυχον λαγκ στο σκρολ που να οφειλονται αραγε ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

- κατεβάζεις την εφαρμογή Link2SD https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=el και θα κανεις την απεγκατάσταση στις εφαρμογές (πάνω στην εφαρμογή/ επιλογές/ απεγκατάσταση)

Τους 2 Browser (βάλε κάποιον γνωστό, εγώ έχω τον Opera https://play.google.com/store/apps/details?id=com.opera.browser&hl=el)

Game center

Players Tutorial

SHAREit

twitter

clean master

Dr safety

caller ID

 

Και θα παγώσεις (αν υπαρχουν) τις εφαρμογές (πάνω στην εφαρμογή/ επιλογές/ πάγωμα)

DU Battery saver

DU Speed Booster

 

καλησπέρα,

 

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει το παραπάνω app τι ακριβώς κάνει?

Link to comment
Share on other sites

twitter ειναι η κινεζικη εκδοση και τρωει μπαταρια

SHAREit ειναι εφαρμογη για να στελνεις αρχεια, αλλα αν ειναι απο την αρχη μεσα στο κινητο ισως να ειναι η κινεζικη εκδοση

clean master ισως και αυτη να ειναι η κινεζικη εκδοση γιαυτο την βγαζεις και την βαζεις κανονικα απο το play store αν την χρειαζεσαι.

Dr safety, caller ID, Game center, Players Tutorial δεν ξερω τι κανουν.

DU Battery saver και DU Speed Booster ειναιι spam εφαρμογες γιαυτο αν τις εχεις τις παγωνεις γιατι καιι να τις βγαλεις μετα θα σου πεταει ειδοποιησεις για της ξαναβαλεις.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εγώ έβαλα αυτό το rom vibeui v2.0_1432 ST (4.4.2)... όμως αντιμετωπίζει πρόβλημα στο συγχρονισμό επαφών από google.... ξέρεις ή ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι παλια ρομ, αρα ισως αυτο φταει. Οι επομενες ρομ ειναι σταθερες.

 

το πέρασα με flash-αρα ποιο σταθερό ROM να του βάλω? και με ποιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως νομίζεις ότι ξέρεις να περνάς ρομ πέρασε την 1536 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

 

η αλήθεια είναι πως δεν είμαι γνωστής με κλειστά μάτια ακολουθώ οδηγίες.... απλώς έχω ένα μικρό κενό TWRP τι ακριβώς είναι γιατί και εγώ έχω lenovo αλλά το Vibe shot και μου φάνηκε κάπως διαφορετικό... ουσιαστικά αντιγράφω όλο το zip και με το vol + & vol - & power μπαίνω σε αυτό το TWRP σωστά? και συνεχίζω όλα κανονικά τις οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε και αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=net.sourceforge.opencamera και πες μας αν λειτουργει.

Γενικα δοκιμασε διαφορες εφαρμογες για καμερα και πες μας αν δουλευει καμια.

η αλήθεια είναι πως δεν είμαι γνωστής με κλειστά μάτια ακολουθώ οδηγίες.... απλώς έχω ένα μικρό κενό TWRP τι ακριβώς είναι γιατί και εγώ έχω lenovo αλλά το Vibe shot και μου φάνηκε κάπως διαφορετικό...

Διαβασε πρωτα και αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν κανει καμια οσες δοκιμασες 5-6. Μπηκα στο ραδιοφωνο να δω τι κανει αν πατησω το κουμπι. Απλα ξενικα το ραδιο και το κλεινει. Η αν θες καλυτερα, λειτουργει οπως στα handsfree που ανοιγει και κλεινει μια κληση.

 

Καλα δεν πειραζει 2 ευρω απο ebay το πηρα :P

Δοκίμασε και αυτό αν δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,έκανα μια ερώτηση εδω και λίγο καιρό όσον αφορά το θέμα του gps,είδα παραπάνω οτι και αλλος φίλος έχει το ιδιο πρόβλημα.τον τελευταίο καιρό δυσκολευεται να βρει σήμα,και αν το βρεί το χάνει.Παρακαλώ πολύ αν ξέρει κάποιος κάτι ας ενημερώσει γιατί το χρειάζομαι στη δουλεία μου,ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας και παλι !!!

δεν ξερω τι ειχα κανει και για καποιο λογο ειχε xαθει το imei

τελος παντων το εφτιαξα με το προγραματακι ιmei.exe και εχω το αρχειακι

αλλα σε καθε επαναφορα το χανει και θελει παλι να το βαλω στη θεση του στο συστημα.

υοαρχει καποιος τροπος ωστε να μην φευγει το αρχειο αποψτο κινητο... ειναι με την ρομ του kandilac αν το θυμαμαι σωστα το παλικαρι.

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερωτησούλα αν και νομιζω οτι έχει ξαναγίνει. η ρομ του kandilak μπορεί να λειτουργήσει - φλασσαρισθεί σε Α 808Τ ?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας και παλι !!!

δεν ξερω τι ειχα κανει και για καποιο λογο ειχε xαθει το imei

τελος παντων το εφτιαξα με το προγραματακι ιmei.exe και εχω το αρχειακι

αλλα σε καθε επαναφορα το χανει και θελει παλι να το βαλω στη θεση του στο συστημα.

υοαρχει καποιος τροπος ωστε να μην φευγει το αρχειο αποψτο κινητο... ειναι με την ρομ του kandilac αν το θυμαμαι σωστα το παλικαρι.

Πρέπει να δοκιμάσεις φλασαρισμα με το sp flash tool κάποια συμβατή ( με το sp flash tool) rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μιά ερωτησούλα αν και νομιζω οτι έχει ξαναγίνει. η ρομ του kandilak μπορεί να λειτουργήσει - φλασσαρισθεί σε Α 808Τ ?
Όπως είναι όχι.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δοκιμάσεις φλασαρισμα με το sp flash tool κάποια συμβατή ( με το sp flash tool) rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως είναι όχι.

 

Υπάρχει κατι αντιστοιχο? Εχεις να μου προτείνεις κάποια?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κατι αντιστοιχο? Εχεις να μου προτείνεις κάποια?

http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-mod-lenovo-a806-a808t-vibeui-2-0-1536-android-4-4-2-multilenguaje-por-manowaracero.115674/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...