Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και ΚΑλη Χρονια σε ολους

Διαβασα καμια 20αρια σελιδες και ειδα πολυ αναφορα σε 1536 - 144.. - φλασαρισματα - rootαρισματα κ.λ.π.

Βασικα εγω το θελω για την γυναικα μου ρε παιδια η οποια το χρησιμοποιει σαν κινητο και για παιχνιδια που και που.

Εσεις που το εχετε αξιζει χωρις πειραγματα οπως ειναι ¨μαμα¨ ?

 

Ναι αξιζει και με το παραπανω.... Και εγω ενα χρονο με την μαμα το ειχα... Δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

Μετα τον χρονο οταν δεις την μπαταρια να εξαντλειται τοτε ναι πειραξε το. Αν οχι αγορασε μια καινουργια μπαταρια.

 

Σαν αγορα ομως ναι αξιζει τα λεφτα του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλημέρα, έβαλα την 1536 του kadilak. Ψάχνω να βρω πως μπορώ να βλέπω την μπαταρία σε ποσοστό στην μπάρα αλλά δεν το βρίσκω. Επίσης χρησιμοποιώ το nova launcher υπάρχει τρόπος να βλέπω πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής αν υπάρχει ειδοποίηση...

 

Συρε την εικονα προς τα κατω(Οπως βλεπεις τις ειδοποιησεις wifi gps κλπ). Πατησε περισσοτερα μετα ειδοποιηση και θα δεις το μενου... Εκει σου λεει για την μπαταρια.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Kadilak σ ευχαριστώ πολύ. Η lenovo πρέπει να σου δώσει βραβείο για την βοήθεια σου στους κατόχους του τηλ γιατί χωρίς αυτήν πιστεύω ότι πολύ απο εμάς θα τλ είχαμε πετάξει...

Γι αυτό που ρωτησα για την εμφάνιση των ειδοποιησεων οανω συο εικονιδιου της εφαρμογής μπορούμε να κάνουμε κάτι.;;

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Άλλος launcher, τώρα ποιος δε θυμαμαι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει port του miui 7 για το κινητό μας από εδώ

http://www.movilesdualsim.com/tema/miui-v7-lenovo-a806-a808t-multilenguaje-v-5-10-30-beta-actualizacion-semanal-by-pirinvk.111351/

Εγώ έβαλα προχθές την 5.9.27 από το needrom.com (στο παραπάνω λινκ υπάρχει η 5.10.30) και από το λίγο που τη δούλεψα μπορώ να πω είναι πάρα πολύ καλή. Το μοναδικό bug που βρήκα είναι ότι ενδεχομένως την πρώτη φορά που πάει κάποιος να ανοίξει τη συσκευή να κρασάρει η welcome screen αλλά αυτό διορθώνεται με φλασάρισμα από την αρχή της ρομ. Κατά τα άλλα η ρομ είναι πολύ καλή, δεν είχα ξαναδεί miui και μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε (αν και παραμένω φαν της aosp), σίγουρα έχει πιο καλαίσθηστο και ολοκληρωμένο interface από τη vibeui. Επίσης παρατήρησα ότι ο developer έχει ενσωματώσει στις ρυθμίσεις το xposed, το greenify και κάποιες άλλες εφαρμογές που δεν τις θυμάμαι. Αν δεν ήταν τόσο διαφορετική από ό,τι ανδροειδές έχει πέσει στα χέρια μου και δεν βαριόμουνα να ξαναπερνάω τις εφαρμογές μου από την αρχή θα την κρατούσα, αλλά τελικά αποφάσισα να επιστρέψω στο backup και να της δώσω άλλη μια ευκαιρία μόλις βρω χρόνο.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος να την περάσει ας μας γράψει εντυπώσεις, μήπως τελικά υπάρχουν προβλήματα που δεν τα είδα. Όποιος το κάνει καλό θα είναι να έχει και ένα zip με τα gapps να το φλασάρει επί τόπου αφού δεν περιέχονται στη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Με τις miui δεν υποστηρίζεται το black screen control γενικά, δεν ξερω αν αυτός έκανε κάτι

Κατά τα άλλα και γω full miui είμαι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει και γω αυτό για το miui γενικότερα, αλλά ίσως να γίνεται με κάνα module του xposed. Τώρα που το λέμε το xposed στη miui πως είναι; Να υποθέσω gravitybox και τέτοια δεν δουλεύουν αλλά τι γίνεται με τα υπόλοιπα modules; Το λέω γιατί πιο βαριά καστομιά σε αντρόιντ (στο εμφανισιακό κομμάτι τουλάχιστον) δεν έχω ξαναδεί.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι δεν έχει xposed, αλλα δεν ξερω αν δουλεύουν κάποια και κάποια άλλα όχι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και γω να τη δοκιμασω αλλά φοβάμαι τυχον απώλειες ...

 

Όσο για τις ειδοποιήσεις στο nova launcher, αν εχεις το Premium είναι ενα add on που έχει μεσα, το Tesla Unread count. Δεν αξίζει όμως, καμια σχέση με το default του iOS πχ.

 

Σε κάνουν check in στο fb με αλλα 5 άτομα και στο πρωτο like σου βγάζει οτι εχεις 5 ειδοποιήσεις επειδή προφανώς "διαβάζει" το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξέρει κανείς αν γίνεται μέσα από το security να βάλω κωδικό σε κάποια εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για να περάσουμε την MIUI ποια είναι; Σε σχέση με του kandilak ποια είναι τα +& - ; μπορεί κάποιος που την δούλεψε / γνωρίζει να δώσει πληροφορίες;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχω την 1536 τρεις μερες τωρα. Το τηλ δουλεύει ποιο γρήγορα εχω την αίσθηση, την εφαρμογή επαφών και τηλ την παει σφεντονα ενω πριν υπήρχε μια καθυστέρηση. Τωρα θεματακια που έχω. 1)αστσθες σημα wifi και η γραμμές μειωμένες σε σχέση με πριν αλλα κατα ενα παραξενο τροπο δεν επειρεαζει την ταχύτητα. Το ειδιο συμβαίνει και με το σημα του τηλ ποη ανεβαινει και κατεβαινει μια δυο γραμμές ενω είμαι στο ιδιο σημείο.

2)μου βγαζει συνέχεια το μνμ οτι η εφαρμογή play store σταμάτησε να λειτουργεί αλλα δεν συμβαίνει κατι τέτοιο.

3)βγάζει και ένα μνμ που δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ολο οτι κάποιες εφαρμογές εινσι σε deep sleep.

Αυτά έχω δει μέχρι τώρα που θελω να φτιάξω αλλά γενικά θεωρώ οτι μου δίνει καλύτερη αίσθηση απο την 1447.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι καινουργειο εδω, παρακολουθησα 4 μερε διαβαζοντας το φορουμ και δεν υπαρχουν λογια για την δουλεια καποιον εδω μεσα, απλα ενα μεγαλο μπραβο.:up::up: σηνεχιστε ετσι οσο μπορειτε

εχω και μια απορια,στην κατοχη μου απο minidal εχω το lenovo A806 με vibeui_v2.0_3447_7.39.1_DEV_A806.πηγαινοντας να κανω system update μου βγαζει το μυνημα (unfortunately,settings has stoppend)αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ειμαι ευγνώμων.:):):)

να επισημανω πως δεν εχω και μεγαλες γνωσεις σε τετοιο ειδος κινητα ειναΙ το πρωτο μ,ου!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ρομ που βάζουν τα μαγαζιά είναι αγνώστου πατρός, δεν κάνουν updates. Οπότε αν δε σου έκανε ανεπανόρθωτη ζημιά, πάλι καλά να λες. Πέρνα την 1536 σύμφωνα με τους οδηγούς.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρομ που βάζουν τα μαγαζιά είναι αγνώστου πατρός, δεν κάνουν updates. Οπότε αν δε σου έκανε ανεπανόρθωτη ζημιά, πάλι καλά να λες. Πέρνα την 1536 σύμφωνα με τους οδηγούς.

 

αυτο ειναι που φοβαμε ποιο πολυ επειδη δεν εχω αυτες τις γνωσεις που αναφερει ο οδηγος μην τα κανω χειροτερα.μηπως καποιος εδω μεσα ξερει (καποιον,καταστημα) οτι διποτε σε λαρισα η πιερια ν α μου προτεινε να το παω να μου βαλει την 1536.

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομη η ολη διαδικασια τισ 1536,ο οδηγος αυτος ειναι μονο με το κινητο η και μεσο λαπτοπ και επισης θελει οποσδηποτε sdcard?? sory αλλα εχω πολλες απορριες που πρεπει να λυσω πριν ξεκινησω κατι στο κινητο :help::help:
Link to comment
Share on other sites

Γινεται μεσα απο το κινητο. Καρτα sd δεν ειναι απολύτως αναγκαια, αλλα ενδείκνυται. Αμα σβησεις τα παντα απο το τηλέφωνο, θα σβηστει και η ρομ και δε θα εχεις τι να περασεις. (καλα, ποιος δεν εχει καρτα sd? :X )

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

μηπως καποιος εδω μεσα ξερει (καποιον,καταστημα) οτι διποτε σε λαρισα η πιερια ν α μου προτεινε να το παω να μου βαλει την 1536.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γινεται μεσα απο το κινητο. Καρτα sd δεν ειναι απολύτως αναγκαια, αλλα ενδείκνυται. Αμα σβησεις τα παντα απο το τηλέφωνο, θα σβηστει και η ρομ και δε θα εχεις τι να περασεις. (καλα, ποιος δεν εχει καρτα sd? :X )

 

μεσο λαπτοπ δεν γιεν ετε ε?:O

Link to comment
Share on other sites

εχω και μια απορια,στην κατοχη μου απο minidal εχω το lenovo A806 με vibeui_v2.0_3447_7.39.1_DEV_A806.

Η ρομ που εχεις ειναι η 1447 τροποποιημενη απο το minideal. Δεν ειναι κακη ρομ αλλα αν ακολουθησεις καποια βηματα θα μπορεσεις να βγαλεις καποιες κινεζικες εφαρμογες και να το ρυθμισεις καλυτερα.

Αν θεωρεις οτι μπορεις να τα κανεις αυτα τα βηματα τοτε να σου τα γραψω. Γενικα ξερεις να κατεβαζεις εφαρμογες απο το play store ? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω τώρα τελευταία το εξής πρόβλημα, που μάλλον εμφανίστηκε μετά από πτώση του κινητού. Πατιούνται από μόνα τους κάποια συγκεκριμένα σημεία στην οθόνη, όπως φαίνεται στο screenshot. Το περίεργο είναι ότι μου το έκανε και παλιότερα μόνο όταν φόρτιζε. Είδα σε παλαιότερα posts, ότι ένας ακόμα είχε το πρόβλημα και ανέφερε ότι ήταν στον τρόπο που το κρατούσε, ίσως λόγω προβλήματος στην οθόνη. Αναφέρθηκε και η μπαταρία ως πιθανός λόγος προβλήματος, χωρίς όμως να καταλήξει κάπου το θέμα. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω rom, χωρίς αποτέλεσμα. Τώρα έχω την 1536 του kandilak. Υπάρχει κάποια ιδέα; Μήπως θέλει αλλαγή digitizer;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Έχω το S90 και αντιμετωπίζω 3 θεματάκια. Γράφω εδώ, γιατί το ίδιο θέμα έχει και η γυναίκα με το Lemo K3 και γιατί το εν λόγω thread είναι πιο ενεργό από τα άλλα.

 

1ον: Έχω επαφές που εμφανίζεται 2 φορές το κινητό της επαφής. Και σταθερό να έχω περασμένο, μόνο το κινητό εμφανίζεται εις διπλούν. Πατάω στην επεξεργασία και φαίνεται 1 νούμερο. Στις επιλογές προβολής, έχω επιλέξει να φαίνονται τα τηλέφωνα μόνο από το gmail. Τόσο επαφές από το viber, όσο και από το whatsapp δεν έχω επιλέξει να φαίνονται.

 

2ον: Κλείνουν οι εφαρμογές.... Τι εννοώ.. Πχ στο viber, μπορεί να μην έχει έρθει τίποτα όλη μέρα και όταν ανοίγω την εφαρμογή σκάνε τα μηνύματα, το ένα πίσω από τα άλλα. Το παρατήρησα και με το ραδιόφωνο. Όταν το έχω και παίζει και ακούω, αφού σβήσει η οθόνη, μετά από λίγο κλείνει και η εφαμοργή.

 

3ον: Τώρα τελευταία δε "θυμάται" τα wifi. Κυρίως του σπιτιού. Tο βλέπει, δε συνδέεται και όταν επιλέξω σύνδεση μου ζητάει το pass...

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ που εχεις ειναι η 1447 τροποποιημενη απο το minideal. Δεν ειναι κακη ρομ αλλα αν ακολουθησεις καποια βηματα θα μπορεσεις να βγαλεις καποιες κινεζικες εφαρμογες και να το ρυθμισεις καλυτερα.

Αν θεωρεις οτι μπορεις να τα κανεις αυτα τα βηματα τοτε να σου τα γραψω. Γενικα ξερεις να κατεβαζεις εφαρμογες απο το play store ? :p

 

εφαρμογες ξερω να κατεαζω.οταν το πηρα τους ειπα να βγαλουν τις κινεζικες εφαρμογες εχει καποιες ωμος ακομη.το θεμα ειναι οτι δεν κανει updatews.

θα ηθελα να μου πεις τα βηματα να τα κανω μηπως αλλαξει κατι.(να δω και εαν μπορω κιολας)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω τώρα τελευταία το εξής πρόβλημα, που μάλλον εμφανίστηκε μετά από πτώση του κινητού. Πατιούνται από μόνα τους κάποια συγκεκριμένα σημεία στην οθόνη, όπως φαίνεται στο screenshot. Το περίεργο είναι ότι μου το έκανε και παλιότερα μόνο όταν φόρτιζε. Είδα σε παλαιότερα posts, ότι ένας ακόμα είχε το πρόβλημα και ανέφερε ότι ήταν στον τρόπο που το κρατούσε, ίσως λόγω προβλήματος στην οθόνη. Αναφέρθηκε και η μπαταρία ως πιθανός λόγος προβλήματος, χωρίς όμως να καταλήξει κάπου το θέμα. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω rom, χωρίς αποτέλεσμα. Τώρα έχω την 1536 του kandilak. Υπάρχει κάποια ιδέα; Μήπως θέλει αλλαγή digitizer;
Γεια χαρά!

Εμένα δεν μου το έκανε πάντως όταν φόρτιζε για να μην πω (δεν είμαι σίγουρος 100% διότι το φόρτιζα σχεδόν πάντα σε όρθια θέση λόγο του ότι δεν έχω αμολήσει το καλώδιο από την κατάσταση που το παρέλαβα στο κουτί) πως όταν φόρτιζε κιόλας δεν το έκανε. Όπως είχα ξαναγράψει παλιότερα αφετέρου, επιλύθηκε μόνο του χωρίς να αλλάξω μπαταρία ή να κάνω οποιαδήποτε άλλη ενέργεια. Μάλιστα τότε που αντιμετώπιζα το παρόν πρόβλημα έχοντας την 1447 δοκίμασα να αλλάξω ρομ και να βάλω την προηγούμενη που μου ήρθε το τηλέφωνο αλλά εξακολουθούσε να κάνει τα ίδια οπότε και ξανά έβαλα την 1447. Τώρα πλέον φοράω την 1536 του φίλου kandilak και δεν αντιμετωπίζω επίσης κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην 1536 μου βγάζει ένα μυνημα ότι κάποιες εφαρμογές γίνονται deep sleep πρέπει να κανω κατι;στην 1447 δεν ειχα τέτοια μνμ. Επίσης οταν με καλουν καποιες φορες ενω χτυπάει το τηλ παραμένει στην μαυρη οθόνη και δεν μπορώ να κανω κάτι....
letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ρυθμίσεων του Power manager. Αν το έχεις σε εξοικονόμηση ενέργειας θα έχεις τέτοιες ειδοποιήσεις. Για την μαύρη οθόνη στις κλήσεις , μάλλον θέλει καλιμπράρισμα ο proximity sensor --> http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51675245
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...