Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

416 σελιδες..εναν οδηγο για root δεν βρηκα ρε παιδια.....!!! υπαρχει??? Ή δν χρειαζεται να βαλει.?

 

επισης αυτην την ρομ την εχει δοκιμασει κανεις? εχει ελληνικα μεσα?

http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/

 

Το v root. Είναι πολύ απλό και πολύ εύκολο από τον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερας σας. Πηρα στην αδερφη μου το συγκεκριμενο κινητο και το Power manager (του οποιου ειχα δωσει δικαιωματα superuser και το οποιο δεν μπορω να απεγκαταστησω) βγαζει συνεχεια ενα μυνηματακι σε μαυρο φοντο οτι "Power manager ελαβε δικαιωματα superuser". Πραγματικα με/την εχει εκνευρισει. Υπαρχει καποιος τροπος να το σταματησω?

Ξερω ειναι λιγο χαζη η ερωτηση, αλλα ειναι η πρωτη φορα που μου γινεται αυτο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Edit: Ακυρο, τελικα το βρηκα. Απο την εφαρμογη Superuser εβγαλα τα notifications.

 

Υπαρχει καποια διενεξη. Οταν βγαλεις την ειδοποιηση εξακολουθει να συμβαινει κι σπλα δε το μαθαινεις. Ανοιξε το power manager και κλειστο απο το task.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια διενεξη. Οταν βγαλεις την ειδοποιηση εξακολουθει να συμβαινει κι σπλα δε το μαθαινεις. Ανοιξε το power manager και κλειστο απο το task.

έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει όταν το τηλέφωνο μπαίνει για 1η φορά σε power saving mode , αλλά σταματάει γυρνώντας το σε normal mode. Κάποια στιγμή όμως σταματάει να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα ;)

 

Έχω το A806 εδώ και ένα μήνα κ όλα καλά μέχρι χθες.

Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το back(δεξιά) και το home(κεντρικό) σαν κουμπιά, ενώ το κουμπί των ρυθμίσεων(αριστερά) δουλεύει κανονικά. Αρχικά φαντάστηκα πως πάω για αντικατάσταση digitizer. Μίλησα με minideal και μου είπαν πως ίσως βοηθήσει να κάνω ένα restore factory setings, ή όπως γράψανε, "we can also send you an software to recovery the ROM." (πράγμα αδύνατο να κατεβάσω κ τα δύο αρχεία απο το κινέζικο hosting site- κατεβαίνει μόνο το flash tool.)

 

Το τηλέφωνο είναι rooted και φοράει

4.4.2

A806.v30, 2014/07/31 14:53

VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

 

Είναι πιθανό να έχουν βγει "εκτός" τα δυο κουμπιά απο θέμα software/rom ?

Κ αν πιστεύεται πως ναι, κ πως ένα φλασάρισμα με κάποια άλλη ρομ θα μας έλυνε το πρόβλημα, ποιά θα προτείνατε απο αυτές που βλέπω στο needrom ?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα ;)

 

Έχω το A806 εδώ και ένα μήνα κ όλα καλά μέχρι χθες.

Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το back(δεξιά) και το home(κεντρικό) σαν κουμπιά, ενώ το κουμπί των ρυθμίσεων(αριστερά) δουλεύει κανονικά. Αρχικά φαντάστηκα πως πάω για αντικατάσταση digitizer. Μίλησα με minideal και μου είπαν πως ίσως βοηθήσει να κάνω ένα restore factory setings, ή όπως γράψανε, "we can also send you an software to recovery the ROM." (πράγμα αδύνατο να κατεβάσω κ τα δύο αρχεία απο το κινέζικο hosting site- κατεβαίνει μόνο το flash tool.)

 

Το τηλέφωνο είναι rooted και φοράει

4.4.2

A806.v30, 2014/07/31 14:53

VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

 

Είναι πιθανό να έχουν βγει "εκτός" τα δυο κουμπιά απο θέμα software/rom ?

Κ αν πιστεύεται πως ναι, κ πως ένα φλασάρισμα με κάποια άλλη ρομ θα μας έλυνε το πρόβλημα, ποιά θα προτείνατε απο αυτές που βλέπω στο needrom ?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

;)

 

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις τι θα κάνει με άλλη ROM.

1447 από το Vickmall σταθερή αξία για Ελληνικά και 1512 που έφτιαξε ο Kandilak από το A808 αν δε σε πειράζουν τα Αγγλικά. Θα βρεις Link στο θέμα.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει όταν το τηλέφωνο μπαίνει για 1η φορά σε power saving mode , αλλά σταματάει γυρνώντας το σε normal mode. Κάποια στιγμή όμως σταματάει να το κάνει.

 

Εχθές το άφησα με 75% στις 7 το πρωί και έμεινε από μπαταρία στις 11 η ώρα. Όταν το άνοιξα βρήκα στο αρχείο καταγραφής του SuperSu 12 καταγραφές το λεπτό από τις 6:45 που είχα βάλει το ξυπνητήρι μέχρι τις 11 που το ξανά άνοιξα. Ενώ είχε μείνει από μπαταρία, την οποία έβγαλα και ξανά έβαλα, όταν άνοιξε συνέχισε να το κάνει. Άνοιξα τον Power τον έκλεισα από το task και σταμάτησε.

Αν το καλοσκεφτείς... 175.000 φορές ζήτησε έγκριση ο Power Manager, την έδωσε το SuperSu και έκανε εγγραφή, δεν το κατάλαβε ο Power και ξανά ζήτησε. Πόσο να αντέξει η καψερή η μπαταρία...

Έκτοτε έβαλα τον SuperSu να με ρωτάει, τουλάχιστον να το παίρνω χαμπάρι.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Pavlos_P

Αυτό είναι και το δικό μου πρόβλημα (και ίσως και άλλων) από την 1η μέρα που πήρα το τηλ. Συμφωνώ μαζί σου πως κάτι "τρέχει" με το power manager. Γιατί άραγε;

Τελικά από χθες έχω βάλει την ΜΙUI (ποιο φτωχή από τις ViBeUI) και μέχρι τώρα 34 ώρες μετά από πλήρη φόρτιση το τηλ είναι στο 42% και κυρίως χωρίς καμιά καταγραφή στο supersu. Φαίνεται πως η MIUI τα πάει καλά.

Το ερώτημα είναι γιατί οι ViBeUI rom δημιουργούν αυτά τα προβλήματα σε ορισμένα (όχι σε όλα) τηλ.

Και μια ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να γίνουν ποιο μικρά τα εικονίδια των εφορμογών στη συγκεκριμένη rom; (Lenovo-A806-MIUI-V6-5.2.13).

Link to comment
Share on other sites

Pavlos_P

Αυτό είναι και το δικό μου πρόβλημα (και ίσως και άλλων) από την 1η μέρα που πήρα το τηλ. Συμφωνώ μαζί σου πως κάτι "τρέχει" με το power manager. Γιατί άραγε;

Τελικά από χθες έχω βάλει την ΜΙUI (ποιο φτωχή από τις ViBeUI) και μέχρι τώρα 34 ώρες μετά από πλήρη φόρτιση το τηλ είναι στο 42% και κυρίως χωρίς καμιά καταγραφή στο supersu. Φαίνεται πως η MIUI τα πάει καλά.

Το ερώτημα είναι γιατί οι ViBeUI rom δημιουργούν αυτά τα προβλήματα σε ορισμένα (όχι σε όλα) τηλ.

Και μια ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να γίνουν ποιο μικρά τα εικονίδια των εφορμογών στη συγκεκριμένη rom; (Lenovo-A806-MIUI-V6-5.2.13).

 

Γι αυτό σου είπα από την αρχή να κοιτάξεις το αρχείο καταγραφής του SuperSu. Το παραπάνω το κάνει στο δικό μου σπάνια και συνήθως το προλαβαίνω. Δε νομίζω να είναι θέμα Vibe, μάλλον για θέμα Lenovo UI το βλέπω. Το πιο πιθανό είναι ο Power Manager από τη Lenovo στο συγκεκριμένο Firmware να έχει τον ρόλο του "αρχηγού" οπότε μετά το Root να μην "αποδέχεται" το SuperSu.

Την MIUI δεν την έχω δουλέψει καθόλου.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

416 σελιδες..εναν οδηγο για root δεν βρηκα ρε παιδια.....!!! υπαρχει??? Ή δν χρειαζεται να βαλει.?

γραφει εκδοση 3447 και δεν ειναι και ρουτ!

Τελικα το εκανα σημερα ρουτ με το RootGenius,

Πας στο κινητο ρυθμισεις/ σχετικα με το τηλεφωνο/ πληροφοριες συσκευης/ και πατας 8φορες το Αριθμος εκδοσης/ μετα πας πισω 2 φορες/ επιλογες για προγραμματιστες/ και ενεργοποιεις το "εντοπισμος σφαλματων USB".

 

Οταν συνδεσεις το κινητοο στο pc θα επιλεξεις στο παραθυρο που θα σου βγαλει στο κινητο "εντοπισμος σφαλματων USB" και "Συσκευη πολυμεσων (ΜΤΡ).

Μετα ανοιγεις το RootGenius στο pc σου, πατας αποδοχη σε οτι σου βγαλει στο κινητο, αποδοχη 2 εφαρμογων στο κιινητο και εισαι ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω δυο αποριες αν μπορει να με βοηθησει καποιος.

η πρωτη ειναι οτι ταξιδευω συνεχεια στην Ιταλια και το τηλ οταν ειμαι ιταλια και εχω εισερχομενη κλιση απο ελλαδα στον αριθμο μπροστα μου προσθετη +39 ( που ειναι ο κωδικος της Ιταλιας ) και μετα 30 και τον αριθμο δηλαδη τα νουμερα εχουν την μορφη +3930............. και αυτο γινετε ασχετα με το αν ειναι αποθηκευμενα με το +30 η οχι στο τηλ. οταν παω να καλεσω τον αριθμο απο το αρχειο καταγραφης του τηλ μου λεει κατι στα ιταλικα που νομιζω οτι ειναι ο αριθμος δεν υπαρχει. το ονομα της επαφης εμγανιζεται κανονικα και εχω κανει και αυτο που περιγραφεται στην πρωτη σελιδα για τα ψηφία των επαφων.

 

η δευτερη απορία ειναι οτι στο Δικτυα κνητης τηλεφωνιας - Data usage and APP control οταν το παταω μου γραφει Δυστυχος η εφαρμογη network settings εχει σταματησει . ειναι φυσιλογικο?

 

το τηλ εχει την vibeui 1447

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα στοιχεία του τηλεφώνου μετά από 3.30ωρες χρήση(λίγο ίντερνετ λίγο παιχνίδι λίγο ψάξιμο κ τ λ) και 9ωρες αναμονή (στο περίπου όλα αυτά) η μπαταρία φτάνει από 0 έως 20%.έκανα βαθμονομηση στην μπαταρία και στο τέλος μου έγραψε :ολοκληρωμένα τεστ. Internet WiFi 00:30:00 8%, βίντεο 00:30:00 6%, μουσική 00:42:00 3%. Εγώ τι πρέπει να καταλάβω απ όλο αυτό; διαβάζω στα τελευταία ποστ ότι αντέχει για 2-3 μέρες και κάπως μου ρχεται. Μπορώ να κάνω κάτι; έχω περάσει την 1447.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ένα καλό Powerbank, οικονομικό, που να μπορεί να βγάλει δυο φορτίσεις και να είναι συμβατό με τη συσκευή μπορεί να μου προτείνει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Εχθές το άφησα με 75% στις 7 το πρωί και έμεινε από μπαταρία στις 11 η ώρα. Όταν το άνοιξα βρήκα στο αρχείο καταγραφής του SuperSu 12 καταγραφές το λεπτό από τις 6:45 που είχα βάλει το ξυπνητήρι μέχρι τις 11 που το ξανά άνοιξα. Ενώ είχε μείνει από μπαταρία, την οποία έβγαλα και ξανά έβαλα, όταν άνοιξε συνέχισε να το κάνει. Άνοιξα τον Power τον έκλεισα από το task και σταμάτησε.

Αν το καλοσκεφτείς... 175.000 φορές ζήτησε έγκριση ο Power Manager, την έδωσε το SuperSu και έκανε εγγραφή, δεν το κατάλαβε ο Power και ξανά ζήτησε. Πόσο να αντέξει η καψερή η μπαταρία...

Έκτοτε έβαλα τον SuperSu να με ρωτάει, τουλάχιστον να το παίρνω χαμπάρι.

Έχεις την 1447? Το Power manager δεν χρειάζεται να το έχεις στο τηλέφωνο σου. Η δουλειά γίνεται από το Διαχείριση ενέργειας που υπάρχει ενσωματωμένη στις Ρυθμίσεις. To calibration το κάνεις μια φορά όταν αλλάζεις rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

η δευτερη απορία ειναι οτι στο Δικτυα κνητης τηλεφωνιας - Data usage and APP control οταν το παταω μου γραφει Δυστυχος η εφαρμογη network settings εχει σταματησει . ειναι φυσιλογικο?

 

το τηλ εχει την vibeui 1447

Το Data usage and APP control κρασάρει όταν το τηλέφωνο είναι στην ελληνική γλώσσα. Αν το γυρίσεις στα αγγλικά, εμφανίζονται κανονικά η πληροφορίες χρήσης δεδομένων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία του τηλεφώνου μετά από 3.30ωρες χρήση(λίγο ίντερνετ λίγο παιχνίδι λίγο ψάξιμο κ τ λ) και 9ωρες αναμονή (στο περίπου όλα αυτά) η μπαταρία φτάνει από 0 έως 20%.έκανα βαθμονομηση στην μπαταρία και στο τέλος μου έγραψε :ολοκληρωμένα τεστ. Internet WiFi 00:30:00 8%, βίντεο 00:30:00 6%, μουσική 00:42:00 3%. Εγώ τι πρέπει να καταλάβω απ όλο αυτό; διαβάζω στα τελευταία ποστ ότι αντέχει για 2-3 μέρες και κάπως μου ρχεται. Μπορώ να κάνω κάτι; έχω περάσει την 1447.

Μια χαρά είναι η διάρκεια της μπαταρίας σου. Μην τρελαίνεσαι!! 3h30min χρήση είναι ΟΚ! Αυτή που έχουν 3 μέρες διάρκεια να μας που και πόσες ώρες χρήση έχει το τηλέφωνό τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την 1447? Το Power manager δεν χρειάζεται να το έχεις στο τηλέφωνο σου. Η δουλειά γίνεται από το Διαχείριση ενέργειας που υπάρχει ενσωματωμένη στις Ρυθμίσεις. To calibration το κάνεις μια φορά όταν αλλάζεις rom.

Μετά την ταλαιπωρία με τα κλεισίματα μπορώ να πω πως εντοπίσαμε την αιτία. Είναι ο power Manager (και η διαχείριση ενέργειας) που κάνουν συνεχώς καταγραφές στο supersu.

Έβαλα τη MIUI Rom και εκφορτίστηκε ομαλά το κινητό μετά από 2 ημέρες και 9 ώρες. Στο διάστημα αυτό παρακολουθούσα τις καταγραφές του supersu και ώ του θαύματος δεν έχει καμία. Το τηλ. δούλευε τέλεια (ευχαριστώ giannisthe).

Άρα το τηλ. είναι εντάξει και θέμα software είναι (ευτυχώς).

Τώρα φόρτωσα την 1447 (που μου αρέσει) και αμέσως είδα τη διαχείριση ενέργειας να καταγράφει στο supersu. Έτσι είπα να παρέμβω. Την απεγκατάστησα (με το Link2sd), διέγραψα τις παλιές καταγραφές και μέχρι τώρα ο supersu δεν έχει κάνει καμία καταγραfή.

Δε γνωρίζω τι κάνει ακριβώς ο διαχειριστής ενέργειας, αλλά έχω στη θέση του το HDBattery. Θα παρακολουθήσω τη συμπεριφορά του τηλ και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την 1447? Το Power manager δεν χρειάζεται να το έχεις στο τηλέφωνο σου. Η δουλειά γίνεται από το Διαχείριση ενέργειας που υπάρχει ενσωματωμένη στις Ρυθμίσεις. To calibration το κάνεις μια φορά όταν αλλάζεις rom.

 

Ναι φίλε kandilak 1447, την Διαχείριση ενέργειας εννοώ. Τον άλλο Power Manager δεν τον έβαλα καθόλου. Καλιμπράρισμα έκανα με το Battery HD. Και να σου πω την αλήθεια, με τον τρόπο που το κάνει το θεωρώ πιο αξιόπιστο.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Pavlos_P

Είναι φως - φανάρι πως δεν φταίει η μπαταρία. Τα ίδια έκανα κι εγώ. Όμως με τη 1447 δεν κατάφερα ποτέ σε ένα μήνα να ξεφορτιστεί ομαλά η μπαταρία. Πάντα το τηλ "κρασσάριζε". Αναγκάστηκα να παραγγείλω 2η μπαταρία (χωρίς λόγο τελικά), αλλά το ξαναλέω δεν φταίει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε kandilak 1447, την Διαχείριση ενέργειας εννοώ. Τον άλλο Power Manager δεν τον έβαλα καθόλου. Καλιμπράρισμα έκανα με το Battery HD. Και να σου πω την αλήθεια, με τον τρόπο που το κάνει το θεωρώ πιο αξιόπιστο.

 

Όταν έχεις το τηλέφωνο σε Normal mode και όχι σε Power saving το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Όταν κτυπήσει το τηλ. πλησιάζοντας το στο αυτί, η οθόνη σβήνει. Όταν όμως τελειώσεις τη συνομιλία και το απομακρύνεις από το αυτί, στη rom 1447 δεν ενεργοποιείται πάλι η οθόνη ώστε να τερματίσεις την κλήση. Μπορεί αυτό να διορθωθεί; Στην MIUI γίνεται αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Όταν κτυπήσει το τηλ. πλησιάζοντας το στο αυτί, η οθόνη σβήνει. Όταν όμως τελειώσεις τη συνομιλία και το απομακρύνεις από το αυτί, στη rom 1447 δεν ενεργοποιείται πάλι η οθόνη ώστε να τερματίσεις την κλήση. Μπορεί αυτό να διορθωθεί; Στην MIUI γίνεται αυτόματα.
Έτσι γίνεται και στη vibeui. Κάνε μια επανεκκίνηση μήπως έχει κολλήσει τίποτα στο τηλεφωνό σου. Βέβαια έχουμε ξαναπεί ότι εφαρμογές σαν το power manager δεν τις αφαιρούμε από την vibeui γιατί πολύ πιθανών να αρχίσουν περίεργες συμπεριφορές.
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Μια χαρά είναι η διάρκεια της μπαταρίας σου. Μην τρελαίνεσαι!! 3h30min χρήση είναι ΟΚ! Αυτή που έχουν 3 μέρες διάρκεια να μας που και πόσες ώρες χρήση έχει το τηλέφωνό τους.

 

ευχαριστω φιλε με ηρεμησες.[σου εχω εμπιστοσυνη]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται και στη vibeui. Κάνε μια επανεκκίνηση μήπως έχει κολλήσει τίποτα στο τηλεφωνό σου. Βέβαια έχουμε ξαναπεί ότι εφαρμογές σαν το power manager δεν τις αφαιρούμε από την vibeui γιατί πολύ πιθανών να αρχίσουν περίεργες συμπεριφορές.

H λειτουργία που αναφέρω δεν δούλεψε ποτέ (και δεν δουλεύει) κι επειδή δεν είχα καμία εμπειρία από smartphones δεν κατάλαβα πως πρόκειται για πρόβλημα. Το ανακάλυψα τώρα με τη MIUI.

Όσον αφορά τον manager, έχεις δίκιο, αλλά το έκανα να δώ πως θα συμπεριφερθεί η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Την 128gb φορμαρουμε ή και την 64gb?

 

Μερικές κάρτες είναι απο την μάνα τους φορμαρισμένες σε exFat.

Τσεκάρουμε και αν είνα exFat την φορμάρουμε σε fat32.

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια διενεξη. Οταν βγαλεις την ειδοποιηση εξακολουθει να συμβαινει κι σπλα δε το μαθαινεις. Ανοιξε το power manager και κλειστο απο το task.

 

Το ειδα αυτο που λες και οντως γινοταν. Μαλιστα της ετρωγε την μπαταρια. Τελικα (μιας και ειναι rooted το κινητο), διεγραψα την εφαρμογη αφου εχω περασει αλλη στην θεση της. Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις θεμα με τις ειδοποιησεις στο viber?αν ειναι κλειστο και συνδεθω στο ιντερνετ δεν ερχονται τα μηνυματα παρα μονο αν ανοιξω το viber. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις θεμα με τις ειδοποιησεις στο viber?αν ειναι κλειστο και συνδεθω στο ιντερνετ δεν ερχονται τα μηνυματα παρα μονο αν ανοιξω το viber. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

ξέρεις να κάνεις edit το build.prop?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...