Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση με αλλαγή ROM να διορθώνετε?

Το κακό είναι ότι αν προβώ σε κάτι τέτοιο, τότε ίσως το κινητό να μην είναι αποδεκτό για επιστροφή :pig:

 

Νομίζω ότι δεν μας τα λες όλα. Δεν μπορεί έτσι ξαφνικά να χάσει το IMEI το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι κι εγώ, εδώ και μια βδομάδα, μια ευτυχής κάτοχος του Α806 και αφού ακολούθησα τους διάφορους οδηγούς, το κινητό δουλεύει ρολόϊ! Να'στε όλοι καλά! Έχω να πω ότι ένα απο τα πράγματα που μου αρέσει πάρα πολύ στη συσκευή είναι η αυτόματη απάντηση όταν την πλησιάζεις στο αυτί! Θα μου πείτε "Καλά, από τα τόσα που κάνει, εσένα αυτό σου έμεινε?". Ε, ξέρετε, είναι μεγάλη ευκολία και κέρδος χρόνου όταν το κινητό χτυπάει δαιμονισμένα κι έχεις κάνει ήδη λίγη ώρα να το βρεις μέσα στην τσάντα σου! :D
Link to comment
Share on other sites

Απαντάς σχεδόν σε όλα μόνος σου:)

Δεν έχει gorilla glass, οπότε κάποια προστασία οθόνης τη θέλει, βάλε τη ζελατίνα που ήρθε δώρο.

Εγώ του έβαλα tempered glass και όλα οκ, δεν έχω προβλήματα με την απόκριση του touch που έχουν αναφέρει κάποια μέλη.

 

Ποιο tempered glass του έχεις βάλει? Στο δικό μου αυτό που παρατηρώ είναι ότι κάποιες φορές όταν προσπαθείς να γράψεις γρήγορα μπορεί να έχεις "απώλειες" και να χρειαστεί να επαναλάβεις το πάτημα για να εμφανιστεί το γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχει βγάλει κανένας άκρη με την έλλειψη notification led? Δοκίμασα μερικά προγράμματα αλλά κανένα δεν δούλεψε... :(

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μας τα λες όλα. Δεν μπορεί έτσι ξαφνικά να χάσει το IMEI το τηλέφωνο.

 

Το μόνο που έγινε ήταν ένα Factory Reset... :confused:

 

Υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα η ROM να ήταν ήδη rooted από τον πωλητή.

Edited by Nick2002
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχει βγάλει κανένας άκρη με την έλλειψη notification led? Δοκίμασα μερικά προγράμματα αλλά κανένα δεν δούλεψε... :(

Καλημερα κατέληξα σε ένα που πρότεινε κάποιος φίλος εδώ μέσα, δε ξέρω αν είναι ανάμεσα σε αυτά που δοκίμασες. Ελαφρύ και διακριτικό. NOLED

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το κινητο, εκανα το antutu test κ μου εβγαλε σκορ 32450. Αφου φλασαρα την 1447 multi, το σκορ επεσε στο 27345 κ μαλιστα το τεστ το εκανα επειτα απο reboot. Ξερει κανεις τι μπορει να παιζει?

Υ.Γ Καπου διαβασα οτι μπορει να φταιει το greenify, το οποιο εχω, ισχυει? :O :O

Link to comment
Share on other sites

Ποιο tempered glass του έχεις βάλει? Στο δικό μου αυτό που παρατηρώ είναι ότι κάποιες φορές όταν προσπαθείς να γράψεις γρήγορα μπορεί να έχεις "απώλειες" και να χρειαστεί να επαναλάβεις το πάτημα για να εμφανιστεί το γράμμα.

Τη συσκευή τη δούλεψα 15 μέρες και μετά δόθηκε στον σημερινό κάτοχο, με τον οποίο έχω σχεδόν καθημερινή επαφή.

Από τη πρώτη στιγμή φοράει αυτό το tempered http://www.vickmall.com/9h-hardness-tempered-glass-screen-protector-for-lenovo-a8-a808t-a806.html

Στη συνήθη καθημερινή χρήση, παιχνίδια μηνύματα κλπ ούτε εγώ, ούτε ο φίλος έχει κάποιο παράπονο από το touch. Βέβαια extreme conditions test δεν έκανα :) και προσωπικά δεν έχω λόγο να κάνω.

Και δεν κρύβω πως μέχρι να έρθει στα χέρια μου, έχοντας δει το βίντεο του hands on του myphone που φαίνονται κάποια θεματάκια στην απόκριση της οθόνης, τις είχα τις ανησυχίες μου.

Edited by kikos7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Εχω προβλημα με το την αφη της οθονης.

Δεν λειτουργει καθολου.

Πιο συγκεκριμενα οταν ηρθε το κινητο πριν λιγες μερες ανοιξαμε το κινητο,ολα δουλευαν ρολοι.

Ετσι φαινοταν τουλαχιστον.

Ειχε ενα θεμα στο ξεκλειδωμα,δλδ οταν πατουσα το κουμπι για να το ξεκλειδωσω με συρσιμο προς τα πανω,το κινητο δεν αναταποκρινοταν στην αφη για ~3 δευτερολεπτα,μετα κινουταν η οθονη και μπορουσα να ξεκλειδωσω.

Εκανα μια επανεκινηση το κινητο μπας και ισιωσει,αλλα οχι μονο δεν ισιωσε αλλα πλεον δεν λειτουργει καθολου το touch.

Περασα το twrp 2.8.00 αλλα κι εκει το touch δεν ανταποκρινεται πουθενα,ουτε στα κουμπια αφης.

Αξιζει να το φλασαρω μεσω sp tools ή παιζει να ειναι προβλημα υλικου?

Οποιος γνωριζει ας βοηθησει παρακαλω,πριν το στειλω πισω και οχι τπτ αλλο ειναι για φιλη που το περιμενε 1,5 μηνα...

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εδώ & 5 ημέρες είμαι & εγώ κάτοχος του Α806. Οσες ημέρες περίμενα να έρθει από την κίνα (αλλά & πριν να το παραγγείλω) διαβάζω το συγκεκριμένο άρθρα & πραγματικά μου έλυσε πολλές από τις απορίες μου μιας & είναι το πρώτο μου smartphone.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ορισμένα θέματα διότι δεν είμαι σίγουρος ότι τα έχω καταλάβει σωστά.

1. Η έκδοση που έχει είναι η VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 & δεν το έκαναν root αν & το ζήτησα από το vickmall. Προς το παρόν δεν θέλω να το κάνω root. Πρέπει να κάνω update την έκδοση που έχω ή να αφήσω αυτή ? & αν την αφήσω τι προβλήματα μπορει να έχω.

2. Υπάρχει άλλος τρόπος για full backup (εφαρμογών & επαφών) εκτός του TWRP ? & στην συνέχεια να το αποθηκεύσω στο pc ? Λόγω του είναι το πρώτο μου smartphone φοβάμαι να εγκαταστήσω το TWRP. Μπορώ να το κάνω με το Titanium backup ?

3. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει έλεγχο όλων των σένσορων & γενικά της λειτουργίας του κινητού ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το κινητο, εκανα το antutu test κ μου εβγαλε σκορ 32450. Αφου φλασαρα την 1447 multi, το σκορ επεσε στο 27345 κ μαλιστα το τεστ το εκανα επειτα απο reboot. Ξερει κανεις τι μπορει να παιζει?

Υ.Γ Καπου διαβασα οτι μπορει να φταιει το greenify, το οποιο εχω, ισχυει? :O :O

συμβαίνει να βγάζει χαμηλότερο σκορ στο antutu όταν η μπαταρία είναι χαμηλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μόνο που έγινε ήταν ένα Factory Reset... :confused:

 

Υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα η ROM να ήταν ήδη rooted από τον πωλητή.

εάν είσαι root μπορείς να επαναφέρεις το IMEI με τις οδηγίες που υπάρχουν στο 1ο post. Το imei της συσκευής ξέρεις που θα το βρεις φαντάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κατέληξα σε ένα που πρότεινε κάποιος φίλος εδώ μέσα, δε ξέρω αν είναι ανάμεσα σε αυτά που δοκίμασες. Ελαφρύ και διακριτικό. NOLED

 

Δεν το είχα δοκιμάσει!!

 

Ευχαριστώ πολύ!! :):)

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

1) Μπες στο TWRP και φλάσαρε το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/SECUREit_REMOVE.zip

Για επαναφορά στην προηγούμενη κατάσταση σε περιπτώση που αρχίσουν ανεπιθύμητα προβλήματα θα πρέπει να ξαναφλασάρεις την rom.

2)θα βρεις απάντηση κάπου στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5919581#post5919581

 

Σ'ευχαριστώ φίλε μου.

Όσον αφορά το (2) βρήκα την λύση στο τέλος του post που παρέθεσες. :up:

Σχετικά με το (1) όμως, ενώ φλάσαρα επιτυχώς το zip, το security εξακολουθεί να είναι εγκατεστημένο και ενεργό.:what:

 

Και ρωτώ ξανά μήπως το δει και κάποιος άλλος που το έχει καταφέρει, ξηλώνεται κάπως αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην το κάνεις. πέρασε την 1447 DEV multi.

https://mega.co.nz/#!WM4yWaQL!IuWVkjZtbu7mxQ0tr-w1IdNoXprCgqDhPFPXaJfZEyY

 

καλησπερα πολυ περιεργο το φενομενο,σε υπολογιστη mac δεν κατεβαινει....τι μπορω να κανω MUSIC???

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

το Power manager Που λεει ο οδηγος για για το καλιπμπραρισμα ειναι

το du battery saver η οχι;

 

οχι δεν ειναι αυτο που λες ειναι το power manager της lenovo

 

δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5912451#post5912451

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε μου.

Όσον αφορά το (2) βρήκα την λύση στο τέλος του post που παρέθεσες. :up:

Σχετικά με το (1) όμως, ενώ φλάσαρα επιτυχώς το zip, το security εξακολουθεί να είναι εγκατεστημένο και ενεργό.:what:

 

Και ρωτώ ξανά μήπως το δει και κάποιος άλλος που το έχει καταφέρει, ξηλώνεται κάπως αυτό;

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα δοκιμάσει για να δω αν δουλεύει. Όμως αυτό που έχω δοκιμάσει είναι να το παγώσω με το Titanium backup pro και πάγωνε κανονικά χωρίς να ενεργοποιείται στο επόμενο restart.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σχετικά με την οθόνη κλήσεων, ξέρει κανείς εάν γίνεται όταν με καλούν και όταν καλώ εγώ να εμφανίζεται στην οθόνη φωτογραφία του άλλου ατόμου; Τουλάχιστον σε μεγαλύτερο μέγεθος.. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να μπορεί να το κάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σχετικά με την οθόνη κλήσεων, ξέρει κανείς εάν γίνεται όταν με καλούν και όταν καλώ εγώ να εμφανίζεται στην οθόνη φωτογραφία του άλλου ατόμου; Τουλάχιστον σε μεγαλύτερο μέγεθος.. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να μπορεί να το κάνει αυτό;

Γίνεται αλλά πρέπει να βάλεις εσύ χειροκίνητα την φωτογραφία σε κάθε επαφή που θες να φαίνεται σε όλη την οθόνη η εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αλλά πρέπει να βάλεις εσύ χειροκίνητα την φωτογραφία σε κάθε επαφή που θες να φαίνεται σε όλη την οθόνη η εικόνα.

Πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έκανα από τις ρυθμίσεις των επαφών αλλά όταν με καλούν η φωτογραφία είναι αρκετά μικρή, σε μέγεθος άβαταρ! Δεν γίνεται να φαίνεται κάπως πιο μεγάλη;

Επίσης όταν καλώ εγώ δεν εμφανίζεται κανέναν εικονίδιο..

Μπας και κάνω εγώ κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...