Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά θα κάνω για άλλη μια φορά την ίδια ερώτηση..πως ελέγχο ότι το κινητό μου είναι root.Με το root checker που είχα διαβάσει όταν το ανοίγω πατάω εκεί που λέει verify root και μου λέει ''sorry!this device does not have root access.''

Επίσης ;exv κατεβάσει και το link2sd που είχα διαβάσει και δεν μπορώ να κάνω μεταφορά των εφαρμογών στην sd διότι δεν βρίσκω τέτοια εντολή στο μενού του κινητού όπωσ είχα στο galaxy s2.Σε μία εφαρμογή μάλιστα όταν προσπάθησα να την κάνω μεταφορά στην sd μου εβγαλε το εξής μύνημα ''το link2sd δεν μπορει να αποκτήσει πρόσβαση root.Εάν έχετε πρόσβαση root βεβαιωθείτε πωσ την επιτρέψατε στο superuser''

Και κάτι αλλο έβγαλα κατά λάθος φωτο την οθόνη του κινητού...ξέρετε να μου πείτε πωσ γίνεται "?:rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!

Το πείρα απο vickmall που υποτίθεται ότι το έστελναν root και φοράει την 1447!

Edited by KOLES1973
Link to comment
Share on other sites

Για να τσεκάρεις αν είσαι root μπορείς είτε με το root checker είτε κατεβάζοντας ένα τερμιναλ να και γράφοντας su. Εφ' όσον το root checker σου λέει ότι δεν είσαι μπορείς με το twrp να περάσεις το supersu, το δίνει σε ένα post o kandilak εκεί που λέει πως να αναβαθμίσεις τη ρομ σου.

Για τη φώτο που λες ότι έβγαλες μάλλον πάτησες το κουμπί feedback στη μπάρα με τις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ειχα αγορασει απο το vicmall στης 24 δεκεμβριου εφυγε απο εκει στης 29 και τελικα εκανε ακριβως 30 μερες να το δω στο αεροδρομιο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον Root Explorer (την paid version) το έκανα....

Δεν ειχα προσεξει οτι θελει την paid version, το εκανα μια χαρα και δουλεψε ευχαριστω!

 

Να μπει το βιντεακι στην αρχικη σελιδα, αυτη ειναι η λυση για τον καιρο της lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το έχω παραγγείλει από to2c και έχει ταχυδρομηθεί στις 30 Δεκεμβρίου και ακόμα να έρθει Ελλάδα. Πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτό... Λέτε να χάθηκε; Πάντα μου έρχονταν σε 15 μέρες το πάρα πολύ... Να περιμένω κι άλλο;

 

Απο την στιγμη που εχεις tracking number, μην φοβασαι.

Και εγω ειχα παραγγειλει ενα Vamo ηλεκτρονικο τσιγαρο απο Fasttech και αργησε 25μερες να μπει Ελλάδα.

Σημερα εφτασε αεροδρομιο.

Γιορτές βλέπεις...

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Για να τσεκάρεις αν είσαι root μπορείς είτε με το root checker είτε κατεβάζοντας ένα τερμιναλ να και γράφοντας su. Εφ' όσον το root checker σου λέει ότι δεν είσαι μπορείς με το twrp να περάσεις το supersu, το δίνει σε ένα post o kandilak εκεί που λέει πως να αναβαθμίσεις τη ρομ σου.

Για τη φώτο που λες ότι έβγαλες μάλλον πάτησες το κουμπί feedback στη μπάρα με τις ειδοποιήσεις.

 

Όντως το feedback ήταν

Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να το κάνω root, απλά θέλω να καταλάβω αν είναι τελικά η όχι (το vickmall έγραφε ότι αποστέλεσε root ).Ως προς αυτό που σε ρώτησα για να μεταφέρω τις εφαρμογές μου στην sd τη να κάνω?

Και κάτι τελευταίο ξέρει κανείς να μου πει. Μια τριπουλα που είναι στο κάτω μέρος δεξιά Του κινητού τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα αν ξερει καποιος αν και πως βγαινει μονιμα το serurity appplication απο το κινητο μου.Εχω το root explorer απλα δεν ξερω πως να το κανω ,δεν βρηκα ουτε στο forum κατι.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Όντως το feedback ήταν

Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να το κάνω root, απλά θέλω να καταλάβω αν είναι τελικά η όχι (το vickmall έγραφε ότι αποστέλεσε root ).Ως προς αυτό που σε ρώτησα για να μεταφέρω τις εφαρμογές μου στην sd τη να κάνω?

Και κάτι τελευταίο ξέρει κανείς να μου πει. Μια τριπουλα που είναι στο κάτω μέρος δεξιά Του κινητού τι είναι?

Είναι για την βασική λειτουργεία της συσκευής..... Μικρόφωνο!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι για την βασική λειτουργεία της συσκευής..... Μικρόφωνο!!!!!!

 

Καλά. Ντε μην φωνάζεις!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

1)Εχω το κινητο με την 9432. Τον τελευταιο καιρο η μπαταρια τελειωνει αρκετα γρηγορα σε σχεση με παλιοτερα, μπηκα στο Power Manager-Power Consuption και βλεπω οτι το 81% το καταναλωνει το "συγχρονισμος επαφων Google". Πως το απενεργοποιω?

 

2)Μπορω να φλασαρω την 1447,αλλα αντι να κανω backup μεσω TWRP, να το κανω σε Dropbox μεσω Titanium?

Link to comment
Share on other sites

Το backup μεσω TWRP ειναι καθολικο, δλδ συστημα, εφαμογες, ρυθμίσεις, τα παντα. Επαναφερεις το τηλέφωνο ακριβως οπως ηταν πριν. Του Titanium θα ειναι εφαρμογων.

 

Στις ρυθμίσεις του καταλόγου επιλεγεις με τι και αν θα κανει συγχρονισμο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το backup μεσω TWRP ειναι καθολικο, δλδ συστημα, εφαμογες, ρυθμίσεις, τα παντα. Επαναφερεις το τηλέφωνο ακριβως οπως ηταν πριν. Του Titanium θα ειναι εφαρμογων.

 

Στις ρυθμίσεις του καταλόγου επιλεγεις με τι και αν θα κανει συγχρονισμο..

 

Βασικα, πηγα "Ρυθμισεις" , "Λογαριασμοι", "Google" και ξετίκαρα "Επαφες" και "Στοιχεια Ατομων", αλλα στο Power Consuption μου βγαζει ακομη πως το "Συγχρονισμος επαφων Google" καταναλωνει 85%

Edited by g_mos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, αλλά το παρακολουθώ πολύ καιρό και έχω επιλέξει σχεδόν όλα μου τα κινητά με βάση τις απίστευτες πληροφορίες σας εδώ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Αποφάσισα να γράψω γιατί έχω σκοπό να αγοράσω το Original Lenovo A8 A806 από minideal (141 ευρώ τώρα με δώρο και δερμάτινη θήκη). Από εκεί έχω πάρει και τα άλλα δύο κινητά μου και είμαι πολύ ευχαριστημένη, με εξαίρεση ότι στο τελευταίο (Lenovo A650) ζήτησα να αφαιρέσουν τις κινέζικες εφαρμογές και σχεδόν από την πρώτη στιγμή κολλούσε το κόντακτ μάνατζερ. Από ότι διάβασα εδώ μάλλον σε αυτό οφείλεται το πρόβλημα. Αν κάνω λάθος πείτε μου... μαζί με το τι πρέπει να προσέξω σχετικά με αυτό αγοράζοντας το καινούριο. Δεν έκανα κάτι για να διορθώσω το πρόβλημα και τώρα σχεδόν δεν δουλεύει (8 μήνες μετά) κάνει κυριολεκτικά ώρες ή και μέρες να ανοίξουν τα μηνύματα, οι επαφές και οι κλήσεις μου... Γι αυτό το λόγο σκέφτομαι να αγοράσω το Lenovo A8 A806. Ωστόσο υπάρχει κάτι που μπορείτε να μου προτείνετε να κάνω έτσι ώστε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα με το κόντακτ μάνατζερ γιατί θέλω να κρατήσω το Lenovo A650 που έχω ως μπακ απ σμαρτ φον.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, αλλά το παρακολουθώ πολύ καιρό και έχω επιλέξει σχεδόν όλα μου τα κινητά με βάση τις απίστευτες πληροφορίες σας εδώ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Αποφάσισα να γράψω γιατί έχω σκοπό να αγοράσω το Original Lenovo A8 A806 από minideal (141 ευρώ τώρα με δώρο και δερμάτινη θήκη). Από εκεί έχω πάρει και τα άλλα δύο κινητά μου και είμαι πολύ ευχαριστημένη, με εξαίρεση ότι στο τελευταίο (Lenovo A650) ζήτησα να αφαιρέσουν τις κινέζικες εφαρμογές και σχεδόν από την πρώτη στιγμή κολλούσε το κόντακτ μάνατζερ. Από ότι διάβασα εδώ μάλλον σε αυτό οφείλεται το πρόβλημα. Αν κάνω λάθος πείτε μου... μαζί με το τι πρέπει να προσέξω σχετικά με αυτό αγοράζοντας το καινούριο. Δεν έκανα κάτι για να διορθώσω το πρόβλημα και τώρα σχεδόν δεν δουλεύει (8 μήνες μετά) κάνει κυριολεκτικά ώρες ή και μέρες να ανοίξουν τα μηνύματα, οι επαφές και οι κλήσεις μου... Γι αυτό το λόγο σκέφτομαι να αγοράσω το Lenovo A8 A806. Ωστόσο υπάρχει κάτι που μπορείτε να μου προτείνετε να κάνω έτσι ώστε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα με το κόντακτ μάνατζερ γιατί θέλω να κρατήσω το Lenovo A650 που έχω ως μπακ απ σμαρτ φον.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Επειδή είμαι καινούρια και σε φόρουμ γενικότερα... Μου ήρθε μια ειδοποίηση για απάντηση, αλλά δεν πολυκαταλαβαίνω... Συγνώμη για την ταλαιπωρία λόγω ασχετοσύνης... Υποθέτω ότι πρέπει να κάνω backup στο κινητό, αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς και κυρίως φοβάμαι μήπως γυρίσει στα κινέζικα και το χάσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!! alani48_ Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!! Την είχα δει αυτή την εξαιρετικά χρήσιμη λίστα αλλά δεν καταλάβαινα τι έπρεπε να εφαρμόσω για να λυθεί το πρόβλημα με τον κόντακτ μάνατζερ.... Υποθέτω αυτό: ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC...??? Φαίνεται περίπλοκο, αλλά θα το προσπαθήσω... Ναι, είμαι εντελώς άσχετη...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!! Την είχα δει αυτή την εξαιρετικά χρήσιμη λίστα αλλά δεν καταλάβαινα τι έπρεπε να εφαρμόσω για να λυθεί το πρόβλημα με τον κόντακτ μάνατζερ.... Υποθέτω αυτό: ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC...??? Φαίνεται περίπλοκο, αλλά θα το προσπαθήσω... Ναι, είμαι εντελώς άσχετη...

μην πειράζεις τίποτα στο τηλέφωνο σου γιατί αυτά που διαβάζεις εδώ ισχύουν μόνο για το Α806.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo 806 από χθες (mindeal) και θέλω να ρωτήσω 1-2 πράγματα.

 

Πρώτον, ποια rom να βάλω, γιατί χάθηκα σε 200+ σελίδες.

Έβαλα για αρχή το ideafriend_contacts.zip για τo πρόβλημα του +30.

 

Δεύτερον, δεν έχει επιλογή για αλλαγή σε 2G/3G, αλλά μόνο 3G/4G. Που σημαίνει ότι τρέχει συνεχώς σε 3G καταναλώνοντας μπαταρία. Με το Mobileuncle MTK tools, μπορώ να γυρίσω σε 2G, αλλά θέλεις 10 click για να το κάνεις και άλλα 10 για να γυρίσεις σε 3G. Είναι δυνατόν να μην έχει default επιλογή για επιλογή δικτύου/ταχύτητας;

 

Κατά τα άλλα, το τηλέφωνο αξίζει και είναι ταχύτατο. το GPS έπιασε σήμα σε λιγότερο από μισό λεπτό ΜΕΣΑ στο σπίτι, με ακρίβεια ανατριχιαστική!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo 806 από χθες (mindeal) και θέλω να ρωτήσω 1-2 πράγματα.

 

Πρώτον, ποια rom να βάλω, γιατί χάθηκα σε 200+ σελίδες.

Έβαλα για αρχή το ideafriend_contacts.zip για τo πρόβλημα του +30.

 

Δεύτερον, δεν έχει επιλογή για αλλαγή σε 2G/3G, αλλά μόνο 3G/4G. Που σημαίνει ότι τρέχει συνεχώς σε 3G καταναλώνοντας μπαταρία. Με το Mobileuncle MTK tools, μπορώ να γυρίσω σε 2G, αλλά θέλεις 10 click για να το κάνεις και άλλα 10 για να γυρίσεις σε 3G. Είναι δυνατόν να μην έχει default επιλογή για επιλογή δικτύου/ταχύτητας;

 

Κατά τα άλλα, το τηλέφωνο αξίζει και είναι ταχύτατο. το GPS έπιασε σήμα σε λιγότερο από μισό λεπτό ΜΕΣΑ στο σπίτι, με ακρίβεια ανατριχιαστική!

Με τον nova launcher μπορείς να φτιάξεις shortcut που να σε πηγαίνει απ'ευθείας στο network selection του engineer mode.

Αν δεν έχεις και δεν θες να βάλεις άλλον launcher μπορείς να το κάνεις με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sika524.android.quickshortcut&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Να ρωτησω Γιατι και για ποιο λογο εφαρμογες ζητουν προσβαση στον superuser και αν μπορω να δεχτω αφοβα η οχι .

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...