Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο smart phone flash tool τωρα αφου πατήσω download και συνδέσω, βγάζει ενα μηνυμα PMT changed for the ROM: it must be downloaded. Κάποια ιδέα?

Τώρα το τηλέφωνο ανοίγει η όχι?

Link to comment
Share on other sites

v2.0_1434 st

 

στο xda μόλις είδα ένα post

If SP Flash Tools Shows You PMT Error Just Download the Preloader.bin From (HERE) and Flash it along with the Recovery through Sp Tools

 

Procedure is same You'll Just have to tick Preloader option and Load Preloader.bin also

Link to comment
Share on other sites

v2.0_1434 st

 

στο xda μόλις είδα ένα post

If SP Flash Tools Shows You PMT Error Just Download the Preloader.bin From (HERE) and Flash it along with the Recovery through Sp Tools

 

Procedure is same You'll Just have to tick Preloader option and Load Preloader.bin also

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι έχεις διαφορετικό partition table από αυτό που υπάρχει στο scatter file. Θα χρειαστεί να το ψάξω για να δω τι μπορεί να γίνει.

Μην πειράξεις τιποτα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Δοκίμασα αυτό απ'το xda αλλά το ίδιο κάνει:mad:

Από που πήρες το τηλέφωνο μήπως βρούμε αντίγραφο της rom?

Προς το παρόν η λύση που σκέφτομαι είναι το φλασαρισμα της 1432(9432) rom του Vickmall από το flash tool με επιλογή Firmware upgarde ώστε να φλασαριστεί το τηλέφωνο με μια rom και partition table συμβατό με αυτό του TWRP.

Η άλλη λύση είναι να τραβήξουμε από το τηλέφωνο σου την πληροφορία που χρειάζεται με το MTK droid tools και να χρησιμοποιήσουμε αυτό το scatter file ώστε να φλασάρεις το TWRP στο τηλέφωνο σου.

Και απ'οτι βλεπω δεν είσαι ο μόνος με αυτό το προβλημα.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Back up πρωτα και σβησιμο ολα. Εγω παντως εχω σβησει πολυ περισσοτερες απο αυτες χωρις προβλημα. Παντα back up πρωτα στη rom σου.

 

Σε ευχαριστω ... Μια ερωτηση προς ολους . Πως σας φαινεται η καμερα του κινητου ? Το εχω δυο μερες και περιμενα κατι παραπανω το πρoηγουμενο κινητο μου ηταν Sony Experia Neo V (5mp) και δεν βλεπω τεραστια διαφορα. 250 ΚΒ δεν ειναι λιγα για φωτογραφικη 13mp ??

Link to comment
Share on other sites

από vickmall είναι το κινητό. θα δοκιμάσω τις δύο λύσεις που δίνεις με την πρωτη ευκαιρία και θα ενημερώσω. Edited by nikos_001
Link to comment
Share on other sites

όπως το πήρα. 2ημερών είναι:rolleyes: .

Κατέβασε την rom που σου γράφω παραπάνω.

Τρέξε το Sp flash tool, φόρτωσε στο Scatter loading το MT6592_Android_scatter.txt από τον φάκελο της rom. Στο κουτάκι κάτω από το Scatter loading file αντί για Download only επέλεξε Firmware upgrade. Πήγαινε και τσέκαρε και το DA DL checksum στην γνωστή τοποθεσία (Options-->Option-->Download-->τσεκάρεις το DA DL checksum) . Πάτα το Download (πράσινο βέλος) βγάλε την μπαταρία από το τηλέφωνο και συνδεσε στο PC.

Αν έχεις πρόβλημα με τους drivers και δεν φορτώνει δοκίμασε να κάνεις και αυτό που λέει στο http://www.needrom.com/download/twrp-in-english-for-lenovo-a806/ για να απεγκαταστήσεις και να εγκαταστήσεις πάλι τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

κάτι γίνεται λάθος φίλε. εμένα μου τις αποθηκεύει περίπου 2,5mb.

 

Οντος ηταν γυρο στο 1.5mb στις λεπτομεριες του κινητο απλα το ειδα απο το φακελο των φωτο του viber .Υποθετω τις μικραινει για να στελνονται ευκολα και γρηγορα.. Αλλα και παλι κατι δεν μου φαινεται νορμαλ.. Παιζει να ειναι μαιμου το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Οντος ηταν γυρο στο 1.5mb στις λεπτομεριες του κινητο απλα το ειδα απο το φακελο των φωτο του viber .Υποθετω τις μικραινει για να στελνονται ευκολα και γρηγορα.. Αλλα και παλι κατι δεν μου φαινεται νορμαλ.. Παιζει να ειναι μαιμου το κινητο?

Το μέγεθος της φωτογραφίας δεν είναι fixed. Εξαρτάται από το μέγεθος της πληροφορίας που υπάρχει σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και εγω σημερα και με την σειρα μου εκανα την αγορα του εργαλειου απο το vickmall.....πιστευω οτι θα προλαβει να μου ερθει πριν απο τις γιορτες.Να ρωτησω εαν κανεις εχει χρησιμοποιησει τα hands free που κανουν δωρο( γιατι προσωπικα μου φαινονται αμφιβολου ποιοτητας)

 

Η δικη μου παραγγελια δεν ειχε handsfree :mad::mad::mad::(:(:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστω ... Μια ερωτηση προς ολους . Πως σας φαινεται η καμερα του κινητου ? Το εχω δυο μερες και περιμενα κατι παραπανω το πρoηγουμενο κινητο μου ηταν Sony Experia Neo V (5mp) και δεν βλεπω τεραστια διαφορα. 250 ΚΒ δεν ειναι λιγα για φωτογραφικη 13mp ??

 

Τουμπανο ειναι η καμερα για την αξια του τηλεφωνου. Δεν συγκρινεται καν με το BLade III που ειχα.

 

Εχω παθει πλακα με το focus που κανει στο ζουμ... Η λεπτομερεια παντα μετραει.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους που έχουν βοηθήσει σε αυτό το θέμα. Ιδαίτερα τον kandilak που μου έδωσε λύση στο πρόβλημα που δεν άνοιγε καν το κινητό μετά από λάθος μου χειρισμό. Πλέον το κινητό έχει την 1447 έκδοση. Μία ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Πριν ξεκινήσω να βάλω titanium back up και να αρχίσω να διαγράφω κάτι κινέζικες εφαρμογές που γέμισε το κινητό, (εγώ θέλω να κρατήσω μόνο το security center, το power manager και το notification center) μπορώ να κάνω και δεύτερο back up μέσω του recovery και να το αποθηκεύσω πάλι στην εξωτερική κάρτα? Θα σβηστεί το πρώτο που είχα κάνει ή όχι?? Είναι κάποια άλλη εφαρμογή που δεν πρέπει να σβήσω για την σωστή λειτουργία του κινητού? Edited by theosdor
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους που έχουν βοηθήσει σε αυτό το θέμα. Ιδαίτερα τον kandilak που μου έδωσε λύση στο πρόβλημα που δεν άνοιγε καν το κινητό μετά από λάθος μου χειρισμό. Πλέον το κινητό έχει την 1447 έκδοση. Μία ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Πριν ξεκινήσω να βάλω titanium back up και να αρχίσω να διαγράφω κάτι κινέζικες εφαρμογές που γέμισε το κινητό, (εγώ θέλω να κρατήσω μόνο το security center και το power manager) μπορώ να κάνω και δεύτερο back up μέσω του recovery και να το αποθηκεύσω πάλι στην εξωτερική κάρτα? Θα σβηστεί το πρώτο που είχα κάνει ή όχι?? Είναι κάποια άλλη εφαρμογή που δεν πρέπει να σβήσω για την σωστή λειτουργία του κινητού?

Μπορείς να κάνεις όσα backup θες, περιορισμός είναι ο ελευθερος χώρος στην εσωτερική μνήμη ή στην εξωτερική κάρτα SD που έχεις (αν έχεις στο τηλέφωνο σου) . Πριν διαγράψεις εφαρμογές αντί να τις διαγράψεις , κάνε τις freeze, δοκίμασε τις λειτουργίες του τηλεφώνου και αν δεν υπάρχει πρόβλημα τις διαγράφεις εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης αλλα δεν εχει σημα το κινητο κ μου βγαζει μηνυμα invalid IMEI στο notification screen. Δεν διεγραψα τιποτα ωστοσο
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης αλλα δεν εχει σημα το κινητο κ μου βγαζει μηνυμα invalid IMEI στο notification screen. Δεν διεγραψα τιποτα ωστοσο

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι τέτοιο μετά το φλασαρισμα με το flash tool. Διορθώνεται μην απογοητεύεσαι. Άσε να ψαξω να βρω την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος κάτοχος που να το έχει κάποιο διάστημα να μου πει εαν είναι όντως τόσο καλό ή αν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα;

Δεν εχει γραψει καποιος καποιο προβλημα για το κινητο, μονο για την μαμισια ρομ που διορθωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης αλλα δεν εχει σημα το κινητο κ μου βγαζει μηνυμα invalid IMEI στο notification screen. Δεν διεγραψα τιποτα ωστοσο

 

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι τέτοιο μετά το φλασαρισμα με το flash tool. Διορθώνεται μην απογοητεύεσαι. Άσε να ψαξω να βρω την απάντηση.

 

Το βρήκα -->

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ. Λογικά θα πρέπει να έχει φτάσει Ελλάδα. Tracking number δεν σου έχουν δώσει;

 

Εγώ το τελευταίο που παρήγγειλα έφυγε από εκεί 20/11.

 

 

Στο τρακινγκ ακομα λεει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 18-11-2014 17:25 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ χωρις να εχει αλλαξει κατι..

Οποτε αναμενω γιατι Ελλαδα σιγουρα δε θα εχει φτασει :(

Link to comment
Share on other sites

Ένα Μ Ε Γ Α Λ Ο ευχαριστώ στον kantilak και στα υπόλοιπα παιδιά για την βοήθεια που δίνουν σε όλους τους κατόχους αυτού του

πραγματικά υπέροχου τηλεφώνου!!!!! :thanks::up::clap::dance::w00t: Σεταρίστηκε στην 1447 και πάει απλά....σφεντόνα!!!!

Για όποιους ρωτάνε για handsfree, αυτά που δίνει το Tο2C από όπου και το αγόρασα, είναι τούμπανα!!! παίζουν φοβερά και πολύ δυνατά για τα λεφτά τους !!!!!

Μια ερώτηση μόνο! Ξέρει κανείς πώς αλλάζει αυτό το λευκό φόντο όταν είμαστε στο περιβάλλον των επαφών και μερικών άλλων

εφαρμογών???

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης αλλα δεν εχει σημα το κινητο κ μου βγαζει μηνυμα invalid IMEI στο notification screen. Δεν διεγραψα τιποτα ωστοσο

Κοίτα αν αυτό σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...