Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, είμαι καινούριος στο φόρουμ που το παρακολουθώ καιρό και επίσης εδώ και δύο εβδομάδες ευτυχισμένος κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου. Έχω μόνο μία απορία που δεν έχω καταφέρει να λύσω ξεψαχνίζοντας το υπέροχο τηλέφωνό μας. Τι πρέπει να κάνω για να ακούω τις ειδοποιήσεις από τα μηνύματα του messenger και του viber; Τώρα ο ήχος τους ακούγεται μόνο όταν ανοίξω τις συγκεκριμένες εφαρμογές και όχι όταν το τηλ είναι σε κατάσταση αναμονής. Έχω κάνει τα προφανή (ρυθμίσεις τηλ ήχοι, ειδοποιήσεις και τις ρυθμίσεις των συγκεκριμένων εφαρμογών) αλλά κάτι μου ξεφεύγει. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι καινούριος στο φόρουμ που το παρακολουθώ καιρό και επίσης εδώ και δύο εβδομάδες ευτυχισμένος κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου. Έχω μόνο μία απορία που δεν έχω καταφέρει να λύσω ξεψαχνίζοντας το υπέροχο τηλέφωνό μας. Τι πρέπει να κάνω για να ακούω τις ειδοποιήσεις από τα μηνύματα του messenger και του viber; Τώρα ο ήχος τους ακούγεται μόνο όταν ανοίξω τις συγκεκριμένες εφαρμογές και όχι όταν το τηλ είναι σε κατάσταση αναμονής. Έχω κάνει τα προφανή (ρυθμίσεις τηλ ήχοι, ειδοποιήσεις και τις ρυθμίσεις των συγκεκριμένων εφαρμογών) αλλά κάτι μου ξεφεύγει. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;

 

Δεν πρέπει να τις κλείνεις από τον task manager. Όταν τις κλείνεις από τον task manager για κάποιο λόγο (προφανώς bug) κλείνει μαζί και το service της εφαρμογής το οποίο κανονικά θα έπρεπε να τρέχει στο παρασκήνιο.

 

Δες επίσης στον Security Center μήπως τις έχει μπλοκαρισμένες, και στο power manager ρύθμισε στο deep sleep να μην τις κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια νεος εδω στο φορουμ.εχω εδω και 5 μερες το κινητο και μπορω να πω οτι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις του.(εκτος της μπαταριας) υπαρχει καπου να αγορασουμε μεγαλυτερη σε χωρητικοτητα μπαταρια και επισης αν εχετε να μου προτεινετε να κατεβασω κανενα GPS και απο που.και τελος αν οι ρομ που αναφερετε εχουν αρκετη διαφορα στην επιδοση απο την στοκ.
Link to comment
Share on other sites

Διαφορα στις επιδοσεις δεν θα δεις. Απλα θα διορθωθει το προβλημα με την αναγνωρηση κλησης και θα γινουν και καποιες μικρες βελτιωσεις στα προγραμματα του τηλεφωνου. Πιθανοτατα θα υπαρχει και μια μικρη βελτιωση στις επιδοσεις αλλα δεν γινεται αισθητη μιας και το τηλεφωνο ακομα και με τη stock rom πεταει. Τωρα για την μπαταρια, ποσο σου κραταει? Εγω με αρκετα μεγαλη χρηση που περιλαμβανει wifi ανοιχτο ολη μερα, 30 λεπτα gps, 2-3 ωρες παιχνιδι και 2 ωρες fb μου τρωει περιπου τα 2/5 της μπαταριας(δλδ ουτε τη μιση). Με νορμαλ χρηση κραταει 2-3 μερες.... θες κατι καλυτερο με 2500mAh?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι καινούριος στο φόρουμ που το παρακολουθώ καιρό και επίσης εδώ και δύο εβδομάδες ευτυχισμένος κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου. Έχω μόνο μία απορία που δεν έχω καταφέρει να λύσω ξεψαχνίζοντας το υπέροχο τηλέφωνό μας. Τι πρέπει να κάνω για να ακούω τις ειδοποιήσεις από τα μηνύματα του messenger και του viber; Τώρα ο ήχος τους ακούγεται μόνο όταν ανοίξω τις συγκεκριμένες εφαρμογές και όχι όταν το τηλ είναι σε κατάσταση αναμονής. Έχω κάνει τα προφανή (ρυθμίσεις τηλ ήχοι, ειδοποιήσεις και τις ρυθμίσεις των συγκεκριμένων εφαρμογών) αλλά κάτι μου ξεφεύγει. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;

 

Να ξερεις οτι αν τρεξεις τον cleaner Που καθαριζει την ΡΑΜ κλεινει αυτοματα και τις εφαρμογες.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο οντως πεταει γιαυτο ρωτησα αν αξιζει καποια αλλη ρομ.οσο για την αναγνωριση αν εννοεις αυτο με το +30 μικρο το κακο.τωρα για την μπαταρια αν ενοεις τα 2/5 απο 0 μεχρι 100 ναι ισως εχεις δικαιο αλλα εχω διαβασει οτι δεν ειναι καλο να πεφτει κατω απο 30 η μπαταρια.πιο πολυ ρωτησα απο περιεργια οχι οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος.απλα πριν ειχα ενα Jiayu με 2750 και νομιζω κρατουσε αρκετα παραπανω,μαλλον θα ειχα καλομαθει!
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στη 1447 τοσο στη ST όσο και στη DEV δεν μπορώ να βάλω τον ήχο κλήσης που θέλω στο κινητό.

Επίσης στη Notification bar όσο και να πατάω το more δεν ανοίγει για να δω τα υπόλοιπα εικονίδια.

Εχει παρατηρηθεί από κάποιον άλλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο οντως πεταει γιαυτο ρωτησα αν αξιζει καποια αλλη ρομ.οσο για την αναγνωριση αν εννοεις αυτο με το +30 μικρο το κακο.τωρα για την μπαταρια αν ενοεις τα 2/5 απο 0 μεχρι 100 ναι ισως εχεις δικαιο αλλα εχω διαβασει οτι δεν ειναι καλο να πεφτει κατω απο 30 η μπαταρια.πιο πολυ ρωτησα απο περιεργια οχι οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος.απλα πριν ειχα ενα Jiayu με 2750 και νομιζω κρατουσε αρκετα παραπανω,μαλλον θα ειχα καλομαθει!

 

Προσωπικα δεν ειχα θεμα με την αναγνωριση σε κανενα νουμερο που με καλεσε εως τωρα.

 

Οπως και στην φορτιση να μην ξεπερναει το 90%

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στη 1447 τοσο στη ST όσο και στη DEV δεν μπορώ να βάλω τον ήχο κλήσης που θέλω στο κινητό.

Επίσης στη Notification bar όσο και να πατάω το more δεν ανοίγει για να δω τα υπόλοιπα εικονίδια.

Εχει παρατηρηθεί από κάποιον άλλο αυτό?

Για τους ήχους κλήσης πας στις ρυθμίσεις Ringtones and volumes --> Calls ringtone --> More ringtones>>>> . Εκεί πρέπει να δεις ότι αρχείο ήχου έχεις αποθηκευμενο στο τηλέφωνο.

Για την notification bar δεν έχει αλλά εικονίδια, αυτά είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έχει που το παρήγγειλες;

 

Μόλις παραλάβεις πες μου σε παρακαλώ αν δουλεύουν σωστά τα κουμπιά και πως τα πάνε από ποιότητα ήχου.

 

Το εστειλαν στις 18-11-2014 απο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ αλλά στο tracking δεν εχει αλλαξει ακομα κατι :(

Ok αν περιμενεις ως που να ερθει ευχαριστως να σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Το εστειλαν στις 18-11-2014 απο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ αλλά στο tracking δεν εχει αλλαξει ακομα κατι :(

Ok αν περιμενεις ως που να ερθει ευχαριστως να σου πω..

 

ΟΚ ευχαριστώ. Λογικά θα πρέπει να έχει φτάσει Ελλάδα. Tracking number δεν σου έχουν δώσει;

 

Εγώ το τελευταίο που παρήγγειλα έφυγε από εκεί 20/11.

Link to comment
Share on other sites

Για τους ήχους κλήσης πας στις ρυθμίσεις Ringtones and volumes --> Calls ringtone --> More ringtones>>>> . Εκεί πρέπει να δεις ότι αρχείο ήχου έχεις αποθηκευμενο στο τηλέφωνο.

Για την notification bar δεν έχει αλλά εικονίδια, αυτά είναι όλα.

Το έκανα αυτο αλλα βάζει προσωρινά τον ήχο που θέλω.Μετά από λίγο γυρίζει σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΣ ΣΒΉΝΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΕΦΑΡΜΟΓΕς Η ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ??

[ATTACH]53237[/ATTACH]

 

Back up πρωτα και σβησιμο ολα. Εγω παντως εχω σβησει πολυ περισσοτερες απο αυτες χωρις προβλημα. Παντα back up πρωτα στη rom σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.ο supersu σημερα

ζητησε ενημερωση,την κανουμε η οχι;;

 

Εγώ το έκανα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

To παρελαβα τριτη και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες για 1ο smartphone.

Αυτο που μου την εσπασε ειναι οτι δεν τους ειπα να διαγραψουν τις κινεζικες εφαρμογες.... τελικα εγω δεν ειδα καμια κινεζικη εφαρμογη αλλα δεν εντοπισα καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχω πάρει κι εγώ το κινητό και ήθελα μια βοήθεια σε κάποιες απορίες. Πήρα το κινητό με την ''γνήσια'' rom, μόνο αγγλικά/κινέζικα και χωρίς root. To μόνο που θέλω να κάνω προς το παρόν είναι root και να βάλω gapps. Αν ακολουθήσω τις οδηγίες του kadilak, μπορώ να το κάνω (εκει που λέει ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC) ή είναι άλλη διαδικασία για το root του:blink: ?

Επίσης κατέβασα το facebook απο το κινέζικο market που χει μεσα, αλλά βγάζει ένα μήνυμα όταν δεν υποστηρίζεται πλέον απο αυτο το android, όπως επίσης και το youtube η εφαρμογή απο κει δεν ανοίγει. Γνωρίζει κανείς γιατι γίνεται αυτό :blink: ?

Link to comment
Share on other sites

Back up πρωτα και σβησιμο ολα. Εγω παντως εχω σβησει πολυ περισσοτερες απο αυτες χωρις προβλημα. Παντα back up πρωτα στη rom σου.

 

Τις διεγραψες η απλα τις φριζαρες ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

μπαινω στο needrom να κατεβασω την 1447 κανω register απενεργοποιω το adblock αλλα παλι δε μπορω να το κατεβασω...συναντησε κανεις το ιδιο προβλημα ή κατι δε κανω σωστα?

το Mobileuncle MTK tools ειναι στα κινεζικα οως φαινεται στο store η εχει κ αγγλικη εκδοση?

Edited by stormnick
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και εγω σημερα και με την σειρα μου εκανα την αγορα του εργαλειου απο το vickmall.....πιστευω οτι θα προλαβει να μου ερθει πριν απο τις γιορτες.Να ρωτησω εαν κανεις εχει χρησιμοποιησει τα hands free που κανουν δωρο( γιατι προσωπικα μου φαινονται αμφιβολου ποιοτητας)
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτο αλλα βάζει προσωρινά τον ήχο που θέλω.Μετά από λίγο γυρίζει σε άλλον.

Που έχεις αποθηκευμένο το αρχείο ήχου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Σιδερένια τα Lenovo σας

 

Παρέλαβα το κινητό από Vickmall σε 17 ημέρες με singaporepost

 

Θέλω τα φώτα σας τώρα...

 

Διάβασα πολλές σελίδες του τοπικ αλλά μπερδεύτηκα

 

Ζήτησα να μου έρθει το κινητό απείραχτο με Αγγλικά και η rom η οποία φοράει είναι η vibeui_v2.0_1434_st a806_cu

 

Τι πρέπει να κάνω τώρα για να το κάνω root και να βάλω gapps;;;

 

Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχει Ελληνικά αρκεί το root και τα gapps

 

Ειλικρινά μπερδεύτηκα με όλες τις πληροφορίες και δεν ξέρω ποια διαδικασία να ακολουθήσω για root + gapps

Link to comment
Share on other sites

Που έχεις αποθηκευμένο το αρχείο ήχου?

με τοσα που διαβασα εδω μεσα απο σενα ,απλα νιωθω οτι καπως πρεπει να στο ανταποδωσουμε, να μαζευτουμε να σου παρουμε αλλο ενα λενοβο!!

 

οπως σου ειχα πει και σε μηνυμα πριν λιγες μερες, το παρηγγειλα χθες, και το περιμενω.με φοβιζει ωστοσο λιγο το πως θα αλλαξω ρομ χαχαχα :lol::lol: θα το καταφερουμε μωρε (λες? :O:blink:)

 

-ειχα ενα zopo c2 platinum για κανα χρονο-μεχρι που του εβγαλα τη παναγια και ξεψυχησε- αλλα μονο ρουτ το ειχα κανει

 

 

οποτε εν αναμονη και εγω

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...