Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[/color]

Έχεις παγώσει-αφαιρέσει εφαρμογές συστήματος και αν ναι ποιες?

 

 

είχα παγώσε-αφαιρέσει διαφορα, αλλα ας πούμε οτι έφτεγαν αυτά... μετα την επαναφορα στην εργοστασιακή κατάσταση, παλι κανει τα ίδια χωρίς να πειράξω τίποτα αυτή τη φορά... όχι πάντα, με αφήνει να μπώ στο notification center, αλλα όχι όλες τις φορές. κάποια απο τισ φορές θα κολλήσει, και πάλι απο την αρχή επαναφορα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

είχα παγώσε-αφαιρέσει διαφορα, αλλα ας πούμε οτι έφτεγαν αυτά... μετα την επαναφορα στην εργοστασιακή κατάσταση, παλι κανει τα ίδια χωρίς να πειράξω τίποτα αυτή τη φορά... όχι πάντα, με αφήνει να μπώ στο notification center, αλλα όχι όλες τις φορές. κάποια απο τισ φορές θα κολλήσει, και πάλι απο την αρχή επαναφορα κλπ...

Η επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση αυτό που κάνει είναι να κάνει format στο data partition. Αν εσύ σβήσεις εφαρμογές από το σύστημα πειράζεις το system partition οπότε δεν έχεις κάνει τίποτα που να διορθώνει το πρόβλημα που δημιουργήθηκε. Αυτός είναι και ο λόγος που σε όλες οι εταιρίες δεν δίνουν τις συσκευές ρουταριμένες, γιατί με αυτό τον τρόπο μπορείς να επέμβεις στο σύστημα και να τα κάνεις (αν δεν ξέρεις) μπ....έλο!!!!

Εφόσον είσαι root ακολούθα τον οδηγό μου και να δεις ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Το ποιες κινέζικες εφαρμογές μπορείς να αφαιρέσεις-παγώσεις θα το δούμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προς όλους του ενδιαφερόμενους και για να τελειώνουμε με τα θέματα που έχουν οι "εργοστασιακές roms", όσοι πρόκειται να παραγγείλετε από τα διάφορα κινεζομάγαζα το μόνο που θα ζητάτε να αλλάξουν στην rom είναι το να της κάνουν Root+multilanguage+Playstore. Οι υπόλοιποι που παραλαμβάνουν τηλέφωνα των οποίων οι rom έχουν πειραχθεί σε επίπεδο αφαίρεσης εφαρμογών συστήματος, θα αναφέρουν τυχών θέματα που έχει το τηλέφωνό τους αφού πρώτα κάνουν την διαδικασία ενημέρωσης στην 1441.

Κάποιες από της κινέζικες εφαρμογές μπορούν να αφαιρεθούν και να μην δημιουργηθούν θέματα στη συσκευή όμως κάποιες άλλες όχι. Το ποιες είναι αυτές θα το ξεκαθαρίσουμε αργότερα.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το χω 24 ώρες στα χέρια μου και να πω τα πρώτα που είδα.

 

Καταρχήν εμενα ήρθε από vickmall με την διορθωμένη και καλά ROM όμως με το καλημέρα βγάλε πρόβλημα στο notification center, οποτε αργά η γρήγορα θα σας βγάλει πρόβλημα παιδιά διαβάστε προσεχτικά τις οδηγίες του φίλου και βάλτε την 1441 η νεότερη έκδοση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275

 

Από εκεί και πέρα δεν έχω βρει κανένα πρόβλημα όλα είναι OK μέχρι στιγμής.

 

Το GPS με sygic, nokia here maps και google play maps δουλεύει άψογα με γρήγορο κλείδωμα και το taxibeat δουλεύει άψογα.

 

Το wifi δουλεύει απροβλημάτιστα

 

το 4G με κοσμοτέ αφού τους πάρεις phone και στο ενεργοποιήσουν για το νούμερο σου το βλέπω κλειδώνει κανονικά και μέσα στο σπίτι

 

Η camera η πίσω όσο καλύτερος φωτισμός τόσο καλύτερες photos θα βγάλει, δοκίμασα για λίγη ώρα για τα δικά μου στάνταρ βγάζει μια χαρά photos :p

 

Δεν θερμαίνεται ιδιαιτερα μονο άμα φορτίζει η μπαταρία και αφού σχεδόν όλοι βάζουμε θήκη δεν θα το καταλάβουμε καν

 

Με το more locale που βάζουμε, ok βγάζει μισά ελληνικά μισά αγγλικά το κινητό δεν νομίζω για τους περισσοτερους που γνωρίζουν στοιχειώδη αγγλικά να υπάρχει πρόβλημα.

 

Το vickmall εμενα δώσε κανονικά και τα gifts παρότι δεν τα τσέκαρα γιατί πείρα καλύτερες θήκες και έβαλα και γω tempered glass οποτε τι να τα κάνα αλλα μου τα στείλανε !!! μια χαρά η συσκευασία απλά υπάρχει καθυστέρηση πλέον λόγο φόρτου εργασίας υποθέτω στις αποστολές από κίνα.

 

Δεν έβγαλα το security ούτε το battery manager της Lenovo ούτε πάγωσα ούτε έβγαλα καμια από τις "κινεζιες" τους για σιγουριά μην δημιουργήσει τίποτα προβλήματα, χώρο έχει το κινητό οποτε ok. Ισα ισα το security center το βρήκα και πολύ καλο πρόγραμμα.

 

Εάν η 1441 δεν βγάλει τίποτα προβληματάκια το κινητό είναι αστέρι για τα λεφτά του πιστεύω. :p

 

Ωραιος!

Πες μας και ποσο σου κραταει και η μπαταρια,

επισης απ τα γραφομενα σου καταλαβα οτι δεν τους ειπες να απεγκαταστησουν απο μεσα τα κινεζοπρογραμματα?!?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

Πες μας και ποσο σου κραταει και η μπαταρια,

επισης απ τα γραφομενα σου καταλαβα οτι δεν τους ειπες να απεγκαταστησουν απο μεσα τα κινεζοπρογραμματα?!?

 

Περνάμε την official 1441 ROM εμείς, βγάζουμε αυτή που μας στέλνουν τα κινεζομαγαζα. Η official τις λενοβο έχει μέσα κινέζο προγράμματα αλλα όπως λέει ο φίλος kandilak πρέπει να ξέρουμε pies μπορούμε να βγάλουμε η να παγώσουμε για να μην κάνουμε το κινητό .....

 

Προς όλους του ενδιαφερόμενους και για να τελειώνουμε με τα θέματα που έχουν οι "εργοστασιακές roms", όσοι πρόκειται να παραγγείλετε από τα διάφορα κινεζομάγαζα το μόνο που θα ζητάτε να αλλάξουν στην rom είναι το να της κάνουν Root+multilanguage+Playstore.

 

Οι υπόλοιποι που παραλαμβάνουν τηλέφωνα των οποίων οι rom έχουν πειραχθεί σε επίπεδο αφαίρεσης εφαρμογών συστήματος, θα αναφέρουν τυχών θέματα που έχει το τηλέφωνό τους αφού πρώτα κάνουν την διαδικασία ενημέρωσης στην 1441.

 

Κάποιες από της κινέζικες εφαρμογές μπορούν να αφαιρεθούν και να μην δημιουργηθούν θέματα στη συσκευή όμως κάποιες άλλες όχι. Το ποιες είναι αυτές θα το ξεκαθαρίσουμε αργότερα.

 

+1000 :up: Αλλα μην νομίζεις εγώ vickmall δεν είπα να βγάλουν τίποτα αυτή μάλιστα η ROM διόρθωνε την πρώτη ROM με πρόβλημα στο theme center και στο πρόγραμμα τις λενοβο για την μπαταρία όμως και αυτή η ROM ήταν η προβληματική τωρα με το notification center !!! το μονο που ζήτησα να μην έχει προβλήματα και να xi gapps root και ελληνικά :) εν ολίγοις δεν γλιτώνουν την διαδικασία τις 1441 rom εκτος εάν φτιάξουν νέα ROM η ζητήσουμε να κάνουν αυτοί την διαδικασία να περάσουν αυτοί την 1441 με gapps root έπειτα το more locale το κάνουμε και εμείς δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι αυτό το αρχείο zip θα το φλασάρεις μέσω flash tool. Θα το αφήσεις όπως είναι zipαρισμένο και θα το φλασάρεις μέσω recovery.

 

Στην 35 σελίδα γράφει:

Λοιπον, προσεξε με.

Ξεζιπαρεις την ΡΟΜ μεσα στον φακελο του flash tools.

 

Ανοιγεις το flash tools και επιλεγεις το scatter το οποιο βρισκεται μεσα στον φακελο της ΡΟΜ ( ο οποιος ειναι μεσα στον φακελο του flash tools)

Αυτο πήγα να κάνω...

Edited by martinacos
Link to comment
Share on other sites

τελικά otg έχει ?

 

Ας μας πει κάποιος που πέρασε την 1441. οι παλιότερες δεν το υποστηρίζουν.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχετε βάλει SC Card ξεχωριστή, και όταν λέμε οτι το αποθηκεύουμε στην SD card ενοούμε στην κάρτα που μπορούμε να βάλουμε επιπλέον? Εγω το έχω όπως το αγόρασα, χωρίς επιπλέον κάρτα. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με όλα όσα λέμε πως αποθηκεύουμε στην SD card?
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι αυτό το αρχείο zip θα το φλασάρεις μέσω flash tool. Θα το αφήσεις όπως είναι zipαρισμένο και θα το φλασάρεις μέσω recovery.

 

Στην 35 σελίδα γράφει:

Λοιπον, προσεξε με.

Ξεζιπαρεις την ΡΟΜ μεσα στον φακελο του flash tools.

 

Ανοιγεις το flash tools και επιλεγεις το scatter το οποιο βρισκεται μεσα στον φακελο της ΡΟΜ ( ο οποιος ειναι μεσα στον φακελο του flash tools)

Αυτο πήγα να κάνω...

Αυτό αναφέρετε σε άλλη rom. Συγκεκριμένα για αυτή

Ο οδηγός για να φλασάρεις την 1441 rom που αναφέρθηκες πριν είναι εδώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω, έχετε βάλει SC Card ξεχωριστή, και όταν λέμε οτι το αποθηκεύουμε στην SD card ενοούμε στην κάρτα που μπορούμε να βάλουμε επιπλέον? Εγω το έχω όπως το αγόρασα, χωρίς επιπλέον κάρτα. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με όλα όσα λέμε πως αποθηκεύουμε στην SD card?

Λοιπόν , όταν βρίσκεσε στο TWRP recovery ή εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου αναφέρετε ως internal storage. Αν δεν έχεις βάλει λοιπόν extra sdcard στο τηλέφωνο τότε το backup αποθηκεύεται στην internal storage. Όταν στο TWRP recovery πατήσεις το "Install", γράφει "Select zip to install" και από κάτω "Storage:Internal Storage (xxxxxΜΒ)". Αυτό σημαίνει ότι οι φάκελοι και τα αρχεία που βλέπεις από κάτω είναι αυτά που βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη. Αν πατήσεις πάνω στο "Storage:Internal Storage (xxxxxΜΒ)" θα βγάλει μια οθόνη για να επιλέξεις μεταξύ Internal storage και sdcard η οποία sdcard αναφέρεται στην extra κάρτα αν βέβαια έχεις εγκαταστήσει extra καρτα.

Η internal storage όμως σε κάποιες περιπτώσεις φλασαρίσματος μπορεί να διαγραφεί (κυρίως όταν φλασάρεις με το Sp_flash_tool) όποτε θα διαγραφεί και το backup σου. Γι' αυτό γράφω προτιμότερο να αποθηκεύσετε σε εξωτερική sdcard.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας μας πει κάποιος που πέρασε την 1441. οι παλιότερες δεν το υποστηρίζουν.

Όχι δεν υποστηρίζει.....ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και ένα μικρό προβληματάκι, εάν ορίσεις default sms πρόγραμμα κάποιο άλλο από αυτό που xi στο reboot του κινητού το χάνει και γυρνάει στο δικό του ...

 

όχι δεν έχει otg

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και ένα μικρό προβληματάκι, εάν ορίσεις default sms πρόγραμμα κάποιο άλλο από αυτό που xi στο reboot του κινητού το χάνει και γυρνάει στο δικό του ...

 

όχι δεν έχει otg

 

Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω και είχα ρωτήσει σχετικά σε προηγούμνο post. Εν το μεταξύ αν παγώσεις το δικό του δε δουλεύει ούτε το άλλο (πχ handcent) και έχουν γενικότερο πρόβλημα και οι επαφές, όπως και το πρόγραμμα των επαφών.

Link to comment
Share on other sites

Πώς αφαιρούμε το μήνυμα περιαγωγής που εμφανίζει κάθε φορά που πάω να κάνω κλήση ξέρει κανείς; Στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου δεν υπάρχει επιλογή υπάρχει μήπως καμιά εφαρμογή να κάνει αυτή τη δουλειά;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου kandilak ακολούθησα τον οδηγό σου και στο 6 βήμα μόλις πατάω "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ,και μου βγάζει lenovo-recovery, επιλέγω english (έχει και κινέζικα) και μου βγάζει main menu με επιλογές 1.reboot 2.install update package 3.wipe user data 4.poweroff .Πατάω install update και μου βγάζει install failure,πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου kandilak ακολούθησα τον οδηγό σου και στο 6 βήμα μόλις πατάω "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ,και μου βγάζει lenovo-recovery, επιλέγω english (έχει και κινέζικα) και μου βγάζει main menu με επιλογές 1.reboot 2.install update package 3.wipe user data 4.poweroff .Πατάω install update και μου βγάζει install failure,πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
Το πρόβλημα είναι το εξής. Ή δεν έχεις root την συσκευή σου ή αν είσαι root δεν έδωσες δικαίωμα αλλαγών (μέσω του superuser) στο mobileuncle tools. Εφαρμογή superuser ή supersu ή κάποια κινέζικη που να έχει σχέση με root υπάρχει στο τηλέφωνο? κατέβασε και το root checker να δεις αν σε δείχνει rooted.
Link to comment
Share on other sites

Το root checker μου λέει οτι είμαι ροοτ,το mobileuncle πηρε άδεια superuser

Ξανακάνε το βήμα 6 και δες αν σου βγάλει σφάλμα πριν πατήσεις το 2ο OK. Αν δεν σου βγάλει πάτα και το δεύτερο OK και δες αν μπει σε TWRP recovery. Αν μπει σε Lenovo recovery, υπάρχει κάτι στην rom σου που μπλοκάρει το φλασαρισμα του TWRP recovery.

Link to comment
Share on other sites

δεν βγάζει σφάλμα αλλά με πάει σε lenovo...μόνο σε εμένα έχει συμβεί??
Τι να σου πω, δεν ξέρω. Πες μου ποια rom έχεις τώρα να δω αν μπορώ να βγάλω άκρη αύριο.
Link to comment
Share on other sites

vibeui v2.0_9432_st_a806. Σευχαριστώ πολύ φίλε μου.Εχω άλλη μια ερώτηση,εκτός από την rom που την βάζουμε στην sd ζιπαρισμενη,τα gapps και το updatesuper su μπαίνουν παρομοίως ζιπαρισμενα? Edited by martinacos
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του inew εδω και 8 μηνες και του lenovo για δεκα ημερες. Το inew εχει την ρομ απο το minideal ενω το lenovo εβαλα την αγοραστη με 2$ απο το needrom. Ξεκιναμε οθονη πιο φωτεινη το inew πιο ποιοτικη o lenovo (το inew εχει σκιες). Φωτογραφιες .Ισοπαλια με το lenovo να εχει καλυτερη εστιαση και flash. Video καλυτερο το lenovo. Μπαταρια . Πολυ καλυτερο το lenovo χωρις τα bugs της μη φορτισης του inew. GPS LENOVO μεγαλυτερη ακριβεια και ποιο γρηγορο lock. Wifi lenovo πιανει σε σημεια που το inew οχι. Σερφαρισμα lenovo δεν κολαει πουθενα ενω inew θελει refresh αρκετες φορες. Λογω 4g το lenovo παιρνει ενα ποντο παραπανω. To lenovo εχει ως τωρα λιγοτερα bugs του τυπου χανω την ημνια οταν βγαζω μπαταρια. Bluetooth το lenovo πιανει με τα carkits χωρις ανοιξε κλεισε τους διακοπτες. Γενικα ειναι πολυ πιο γρηγορο και σταθερο κινητο. To inew εχει περισσοτερους αισθητηρες και otg και nfc και ειναι λιγο πιο λεπτο με το ωραιο μεταλικο περιβλημα που στο lenovo το κοβω για απομιμηση πλαστικη. Εβαλα ενα τζαμι nilkin 9h και μια hard case και ειναι εξισου ομορφο. To inew το δωσα στον γιο μου!!!. ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΙΝΩ LINK http://vifocal.com/catalogsearch/result/?q=bl229 .Με paypal ηρθε μια χαρα συστημενο χωρις να δοσουν Tracking number. Τη στιγμη που αρχισα να ανησυχω ηρθε η μπαταρια και ειναι αυθεντικη lenovo!!! Εγω παντως σταματαω το σκαλισμα και τα flashαρισματα και απολαμβανω το κινητο!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν βγάζει σφάλμα αλλά με πάει σε lenovo...μόνο σε εμένα έχει συμβεί??

 

αφου οπως σου ειπαμε ελεγξες με το root checker και σου λεει οτι ειναι οκ kai to MU Tools παινρει permission, κοιταξε μηπως δεν εχει κατεβει σωστα το zip toy recovery η δεν εχει περαστει καλα στην sd. Ελεγξε το με τον internet explorer sto pc να δεις το ακριβες size του zip αρχειου που κατεβασες και ξανακατεβασε το μηπως εχει διαφορα στα bytes.

 

Διαφορετικα κατι του εχεις σκαλισει αγρια βαθεια μεσα στην συκωταρια του !! και τοτε ειναι μονοδρομος να περασεις νεα ρομ μονο μεσα απο flash tools.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα σας! Σήμερα πρωί πρωί παρέλαβα το κινητό και είπα να το δοκιμάσω, αλλά δεν άνοιγε. Σκέφτηκα μήπως δεν είχε αρκετή μπαταρία και το έβαλα για φόρτιση αλλά δεν μου έβγαλε ένδειξη ότι φορτίζει, κάνει μόνο μικρές δονήσεις ανά 1 λεπτό περίπου και συνεχίζει να μην ανοίγει. Ξέρει κάποιος κάτι που μπορεί να βοηθήσει για να μην κλαίω τα λεφτά μου?
Link to comment
Share on other sites

KONSOT

 

θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου.....ακολουθησα ακριβως τα βηματα του καντιλακ και τωρα με τη 1441 δεν εχω κανενα προβλημα....και οπως λες και εσυ πλεον απολαμβανω τις δυνατοτητες του κινητου...επειδη το εγραψε και ενας αλλος φιλος....οταν εβαλα την 1441 ετρεξα το antutu και μου εβγαλε και εμενα 22000 αλλα μετα απο τις ρυθμισεις και παραμτροποιησεις ειμαι στα 33366 με φορτομενα προγραματα.....επισης να αναφερω οτι η μπαταρια του κινητου κρατα 3,5 μερες με κανονικη χρηση αλλα.... μονιμα 2g (οταν θελω 3g το γυρναω χειροκινητα, 4g δεν εχω στη περιοχη μου), wlan κλειστο, δεδομενα κλειστα, και στο power manager επιλογη power saving....με την 1441 μεχρι στιγμης κυλανε καλα τα πραγματα να τη βαλετε....τωρα εαν βγει επισημη απο lenovo ....θα το σκεφτω πολυ σοβαρα εαν θα μπω παλι σε διαδικασια αλλαγης της ρομ....1441 αφοβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα σας! Σήμερα πρωί πρωί παρέλαβα το κινητό και είπα να το δοκιμάσω, αλλά δεν άνοιγε. Σκέφτηκα μήπως δεν είχε αρκετή μπαταρία και το έβαλα για φόρτιση αλλά δεν μου έβγαλε ένδειξη ότι φορτίζει, κάνει μόνο μικρές δονήσεις ανά 1 λεπτό περίπου και συνεχίζει να μην ανοίγει. Ξέρει κάποιος κάτι που μπορεί να βοηθήσει για να μην κλαίω τα λεφτά μου?

 

Έβγαλες το αυτοκολλητακι απο τις επαφές της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες το αυτοκολλητακι απο τις επαφές της μπαταρίας;

 

Φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ. Ούτε που το είχα δει το αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...