Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προφανως δεν ενδιαφερθηκες να διαβασειις λεξη απο το τοπικ γιατι ειναι το θεμα που εχει αναφερθει περισσοτερο απο καθε αλλο εδω μεσα !!

 

δες σχετικα ποστς μεσα απο το αναζητηση στο τοπικ:

http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=9072427

 

έχεις δίκιο, και τα είχα διαβάσει αλλά είμαι τόσο μπλοκαρισμένος σήμερα που δεν "στρόφαρα" :)

λοιπόν σκέφτομαι να φορτώσω την 1441 όπως περιγράφεται κι ελπίζω να τα καταφέρω γιατί είμαι begginer στην θεματική.

thanx anyway!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν λειτουργεί σωστά εδώ...στο facebook όντως αν δεν είμαι σε εξωτερικό χώρο για το gps μου λέει "Δεν προσδιορίστηκε η τοποθεσία σας".

Εγώ έβγαλα το συμπέρασμα ότι το agps δουλεύει γιατί στους χάρτες της Google μου βγάζει τοποθεσία χωρίς να είμαι σε εξωτερικό χώρο για να πιάσει GPS. Το ίδιο στα "Ειδήσεις και καιρός" και Google now μου έβγαλε τοποθεσία...κάτι δεν καταλαβαίνω....

 

ΟΚ μια απ'τα ίδια είμαστε. Ελπίζω να το διορθώσουν όσοι αναπτύσσουν το VibeUI στο A806. Μέχρι τότε αναγκαστικά μόνο σε εξωτερικό χώρο:(

 

παιδιά νομίζω έχω καταλάβει τη λογική του Αgps. κάντε το εξής πείραμα μπειτε στο Internet(wifi-data) και ανοίξτε από το notification bar το gps(μην είστε σε εξωτερικό χώρο πάτε κάπου που αποκλείεται να πιανει ο δορυφόρος) θα δείτε ότι θα βρει τοποθεσία. Απλά κοιτάζοντας τις ρυθμίσεις στο location αυτά τα δύο τα έχει σαν επιλογές και καλά κάθε εφαρμογή πώς να βρίσκει την τοποθεσία σας(μέσω δικτύου, μέσω δορυφόρου ή και τα δύο). Απλά όταν ενεργοποιείς gps ενεργοποιούνται όλα και όταν το κλείνεις απενεργοποιούνται όλα. Τσεκάρετε και πείτε ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά νομίζω έχω καταλάβει τη λογική του Αgps. κάντε το εξής πείραμα μπειτε στο Internet(wifi-data) και ανοίξτε από το notification bar το gps(μην είστε σε εξωτερικό χώρο πάτε κάπου που αποκλείεται να πιανει ο δορυφόρος) θα δείτε ότι θα βρει τοποθεσία. Απλά κοιτάζοντας τις ρυθμίσεις στο location αυτά τα δύο τα έχει σαν επιλογές και καλά κάθε εφαρμογή πώς να βρίσκει την τοποθεσία σας(μέσω δικτύου, μέσω δορυφόρου ή και τα δύο). Απλά όταν ενεργοποιείς gps ενεργοποιούνται όλα και όταν το κλείνεις απενεργοποιούνται όλα. Τσεκάρετε και πείτε ;)

Όχι , μιά απο τα ίδια κάνει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μολις παρελαβα το κινητο απο minideal αλλα εκανα μια βλακεια δεν ζητησα να μου εγκαταστησουν τα ελληνικα και το play store.τι μπορω να κανω?

Αν τουλάχιστον στο έχουν στείλει ρουταρισμένο κάνεις τα βήματα 1,2,5,6,7,12,13 από τον οδηγό εδώ για να έχεις gapps (περιλαμβάνει το playstore) και ελληνικά στην rom που έχεις τώρα. Μπορείς βέβαια να κάνεις και όλα τα βήματα του οδηγού ώστε να έχεις το τηλέφωνό σου ενημερωμένο στην τελευταία επίσημη rom.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι σε μία ακόμη εφαρμογή βρίσκει τοποθεσία, στο SHAZAM στο Facebook δεν μπορεί...

 

Και κάτι ακόμα: σε όλα τα screenshots που διαφημίζουν το κινητό, δείχνει στην αρχική οθόνη ένα τετραγωνικό widget που δείχνει την ώρα, ξέρει κανείς πως εμφανίζεται?

Edited by takislemon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, τελευταια ερωτηση πριν το παραγγειλω μαλλον απο minideal,

να τους ζητησω να μου σβησουν τα κινεζικα apps ή θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, και τα είχα διαβάσει αλλά είμαι τόσο μπλοκαρισμένος σήμερα που δεν "στρόφαρα" :)

λοιπόν σκέφτομαι να φορτώσω την 1441 όπως περιγράφεται κι ελπίζω να τα καταφέρω γιατί είμαι begginer στην θεματική.

thanx anyway!!

 

για να το επαναφερεις δεν χρειαζεσαι νεα ρομ.

Γινεται και κανοντας haed reset (factory reset) απο το stock recovery (φυσικα θα εχεις lost data).

Τωρα αν θελεις να δουλευει και το notifications center σαφως καλυτερα βαλε πιο προσφατη ρομ οπως την 1441(official) με αγγλικα, η αν θελεις και με κανονικα ελληνικα βαλε αυητν που εχει ανεβασει καποιος φιλος απο το vickmall (δουλευει και σε αυτη το notification).

Link to comment
Share on other sites

παιδια αφου διαβασα τις 44 σελιδες και επειδη θελω να το παραγγειλω εν ολιγης τωρα που μιλαμε εχει προβληματα με ρομ ελληνικα με αναγνωριση κλησεων κλπ?και στην παραγγελια να βαλω ρουτ η να το αφησω ετσι για να μην εχω προβληματα.αν το αφησω ετσι εχει play store και ελληνικα?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω βασική εφαρμογή το Handcent χωρίς όμως να αλλάζει στην πορεία?? Ενώ το κάνω βασική εφαρμογή που και που εμφανίζεται η δική του εφαρμογή για SMS την οποία αν την παγώσω δε δουλεύει ούτε το Handcent.

Επίσης πως μπορώ να απενεργοποιήσω τα contacts του κινητού χωρίς να επιρρεαστεί το ex dialer??

Βασικά με χαλάει το γραφικό περιβάλλον των δύο εφαρμογών του κινητού αλλά πολύ φοβάμαι ότι άμα τις πετάξω δε θα δουλεύουν οι βοηθητικές!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, τελευταια ερωτηση πριν το παραγγειλω μαλλον απο minideal,

να τους ζητησω να μου σβησουν τα κινεζικα apps ή θα εχω προβλημα?

 

Να στα σβήσουν, εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

παιδια αφου διαβασα τις 44 σελιδες και επειδη θελω να το παραγγειλω εν ολιγης τωρα που μιλαμε εχει προβληματα με ρομ ελληνικα με αναγνωριση κλησεων κλπ?και στην παραγγελια να βαλω ρουτ η να το αφησω ετσι για να μην εχω προβληματα.αν το αφησω ετσι εχει play store και ελληνικα?

 

να στο κάνουν root, κερδίζεις δεν χάνεις ούτε παθαίνει κάτι το κινητό. Και αν δεν στο κάνουν γίνεται πολύ εύκολα και μετά. Το αναφέρει ο kandilak λίγο πιο πάνω στον οδηγό του.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ το τηλ από vickmall,λοιποοον,antutu 21250 απογοήτευση,γιατί?Δεν με αφήνει να σβήσω σχεδόν καμία εφαρμογή ενώ είμαι ροοτ,το link2sd δεν δουλεύει λόγω ρομ(όπως μου γράφει ένα popup μήνυμα που βγάζει) Πήγα να αλλάξω ρομ και μου έχουν σπάσει τα νεύρα,μόλις παω να φορτώσω το scatter στο flash tool μου βγάζει spflash tool error(8417)the load scatter file is invalid.Γιατί?Πήγα να το κάνω και με άλλο τρόπο(mobileuncle,ζιπαρισμένη 1441 στηνsd,Recovery Update κλπ άλλα και εκεί...κόλλησα κάπου,δεν μου έβγαλε τις επιλογές που διάβαζα στο φόρουμ,πατάω system update και μου λέι οτι η εφαρμογή έχει τερματηστεί, please help Edited by martinacos
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ το τηλ από vickmall,λοιποοον,antutu 21250 απογοήτευση,γιατί?Δεν με αφήνει να σβήσω σχεδόν καμία εφαρμογή ενώ είμαι ροοτ,το link2sd δεν δουλεύει λόγω ρομ(όπως μου γράφει ένα popup μήνυμα που βγάζει) Πήγα να αλλάξω ρομ και μου έχουν σπάσει τα νεύρα,μόλις παω να φορτώσω το scatter στο flash tool μου βγάζει spflash tool error(8417)the load scatter file is invalid.Γιατί?Πήγα να το κάνω και με άλλο τρόπο(mobileuncle,ζιπαρισμένη 1441 στηνsd,Recovery Update κλπ άλλα και εκεί...κόλλησα κάπου,δεν μου έβγαλε τις επιλογές που διάβαζα στο φόρουμ,πατάω system update και μου λέι οτι η εφαρμογή έχει τερματηστεί, please help

 

λογικα κατι εχεις πειραξει,,,,,

με τον δευτερο τροπο που λες αν εισαι σιγουρος οτι ειναι σωστα ρουταρισμενο κανε πρωτα factory reset μηπως στρωσει και μετα πηγαινε να αλλαξεις recovery apo MUTools.

Poio recovery πας να βαλεις?

Edited by Thanos_ATH
Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται και τι είναι το factory reset?όπως καταλαβαίνεις είμαι αρκετά άσχετος και παω να κάνω παπαγαλία κάποιους οδηγούς που είδα εδω μέσα,
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είναι φορτωμένο το κινητό σου από εφαρμογές την ώρα που τρέχει το antutu, εγώ το έτρεξα μετά από reboot και τα αποτελέσματα στη φωτό
Link to comment
Share on other sites

δεν με αφήνει να τις σβήσω...mobomarket,hotknot,lovoo και κάτι άλλα που δεν ξέρω τι είναι,με ενδιαφέρει να του περάσω την 1441 με το flash tool αλλα μένει εκεί,γιατί?
Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται και τι είναι το factory reset?όπως καταλαβαίνεις είμαι αρκετά άσχετος και παω να κάνω παπαγαλία κάποιους οδηγούς που είδα εδω μέσα,

 

!. Κατέβασε απο το play το root checker και τσεκαρε το. Αν σου πει οκ τοτε προχωρας για factory reset (επαναφορα) μεσα απο τα settings (θα χασεις τα data που του εχεις περασει), η αν δεν μπορεις απο το μενου και δεν σου ανοιγει με κλειστό το τηλέφωνο πατησε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power να μπεις στο recovery να κανεις factory reset.

Ετσι ισως επανελθει και στρωσει για να προχωρησεις μετα για αλλαγη ρομ.

Ακολουθησε οπως λεει ο οδηγος του kandilak http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275 για αλλαγη recovery - rom αν θελεις να τα κανεις.

....... Πιο αναλυτικα απο αυτο και απο τον οδηγο δεν γινεται :)

Link to comment
Share on other sites

Απόψε παρέλαβα καί εγώ το τηλέφωνο. Πολύ καλό γιά μένα πού δεν πολυασχολούμαι με ρυθμίσεις, από το minideal μέσα σε 13 ημέρες αλλά επειδή εργάζομαι στο αεροδρόμιο το παρέλαβα απόψε διαφορετικά θα περίμενα καμιά 10ριά μερες, παιδιά υπάρχει τόση κίνηση στο αεροδρόμιο από αποστολές πού γίνεται χαμός, ειδικά απο κίνα σιγκαπούρη, καί αν βλέπεται καθηστέριση δικαιολογημένα, 12-15 ατομα να βγάλουν χιλιάδες αντικείμενα τα περισσότερα από αυτά πού περιμένουμε εμείς!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν με αφήνει να τις σβήσω...mobomarket,hotknot,lovoo και κάτι άλλα που δεν ξέρω τι είναι,με ενδιαφέρει να του περάσω την 1441 με το flash tool αλλα μένει εκεί,γιατί?

 

Χρησιμοποίησε το root app delete μπες στις system apps και σβήσε αυτά που θες.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οπως σας ειπα κ πιο πανω μου εχει ερθει απο minideal χωρις ελληνικα και playstore. τους εστειλα ενα mail γιατι κ τι μπορω να κανω κ η απαντηση τους ηταν "Hello, dear friend

 

Thanks for your order from our shop before.

Actually, this cell phone had been root, we had imstalled the Google play store and multi language,

so the cell phone has become a multi language cell phone, and you can look for "Settings" to reset the language,

and try to reset the "Application settings".

 

Maybe your cell phone are installed a lot of Chinese apps??

Hope your fast response.

 

Thank you, and have a nice day!!" τοσο ασχετος ειμαι? τουλαχιστον για την γλωσσα πηγαινω settings --> language &input και εκει εχει μονο αγλικα κ δυο κινεζικες γλωσσες. οσο για το playstore αφαντο. καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Ο takislemon είχε δίκιο,μετά απο reboot το antutu έγραψε 33401!Η χαρά μου όμως με το τηλέφωνο δεν κράτησε πολύ.Μπήκα στις ρυθμίσεις και πάτησα notification settings και απο τότε μου βγάζει όλη την ώρα μήνυμα <<δυστυχώς η εφαρμογή notification center έχει σταματησει>>.Πατάω οκ και την ξαναβγάζει σε μισό δευτερόλεπτο,μέσα σε αυτό το μισο δευτερόλεπτο το κιν. δουλεύει και προσπάθησα να κάνω επαναφορά τηλεφώνου απο τις ρυθμίσεις αλλά και εκεί τζίφος , με το που πατάω επαναφορά τηλεφώνου μου βγάζει ενα please open SYNCit ,τι εννοεί?Δεν μπορώ να του αλλάξω ούτε ρομ γιατί όπως ανέφερα και πιο πριν προσπάθησα να την αλλάξω και μόλις πάω να φορτώσω το scatter στο flash tool μου βγάζει spflash tool error(8417)the load scatter file is invalid...Στην ουσία δεν έχω τηλέφωνο. Edited by martinacos
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα, εκεί που λειτουργούσε μια χαρά τόσες μέρες, ξαφνικά σήμερα πρόβλημα με το notification center. Έκανα wipe user data απο το recovery, και όλα καλά, (χάνονται όλα όσα έχεις περάσει μέσα όμως) και μετά μόλις πάω να πειράξω το notification center, μια είναι όλα καλά και μιά ξανα καρασάρει και πάλι από την αρχή wipe user data ...

Όλα αυτά ξαφνικά σήμερα μετά από μιά εβδομάδα τουλάχιστον που το έχω ... (μαμίσια rom)

Link to comment
Share on other sites

για να το επαναφερεις δεν χρειαζεσαι νεα ρομ.

Γινεται και κανοντας haed reset (factory reset) απο το stock recovery (φυσικα θα εχεις lost data).

Τωρα αν θελεις να δουλευει και το notifications center σαφως καλυτερα βαλε πιο προσφατη ρομ οπως την 1441(official) με αγγλικα, η αν θελεις και με κανονικα ελληνικα βαλε αυητν που εχει ανεβασει καποιος φιλος απο το vickmall (δουλευει και σε αυτη το notification).

 

 

Ευχαριστώ πολύ , τελικά ακολούθησα τις οδηγίες τοy kantilak κι έβαλα την 1441. Έχουν μείνει βέβαια κάτι κινέζικα app και δεν ξέρω πως θα τα βγάλω αλλά το βασικότερο θέμα αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω την ζωνη ώρας , έχει τσεκαρισμένη της κίνας και δεν δίνει δυνατότητα να επιλέξω άλλη. :(

Κατά τα άλλα το τηλέφωνο φαίνεται να λειτουργεί για την ώρα.

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by tazrho
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μου πει κάποιος γιατί δεν μου ανοίγει το scatter στη διαδικασία του flashαρισματος?Με το που πατάω skatter loading και επιλέγω το αρχείο scatter μου βγάζει incorrect scatter file format.

Εχω κατεβάσει την VIBEUI_V2.0_1441_7.1.1_DEV_A806_NK_W_76B3 και έκανα ότι λέει στο σαιτ μας,την ξεζιπαρα και την έβαλα μέσα στον φάκελο flash tool.

Είναι το δεύτερο flash tool που κατεβάζω,μου έχουνε γίνει τα νεύρα σμπαράλια.

Edited by martinacos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το χω 24 ώρες στα χέρια μου και να πω τα πρώτα που είδα.

 

Καταρχήν εμενα ήρθε από vickmall με την διορθωμένη και καλά ROM όμως με το καλημέρα βγάλε πρόβλημα στο notification center, οποτε αργά η γρήγορα θα σας βγάλει πρόβλημα παιδιά διαβάστε προσεχτικά τις οδηγίες του φίλου και βάλτε την 1441 η νεότερη έκδοση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275

 

Από εκεί και πέρα δεν έχω βρει κανένα πρόβλημα όλα είναι OK μέχρι στιγμής.

 

Το GPS με sygic, nokia here maps και google play maps δουλεύει άψογα με γρήγορο κλείδωμα και το taxibeat δουλεύει άψογα.

 

Το wifi δουλεύει απροβλημάτιστα

 

το 4G με κοσμοτέ αφού τους πάρεις phone και στο ενεργοποιήσουν για το νούμερο σου το βλέπω κλειδώνει κανονικά και μέσα στο σπίτι

 

Η camera η πίσω όσο καλύτερος φωτισμός τόσο καλύτερες photos θα βγάλει, δοκίμασα για λίγη ώρα για τα δικά μου στάνταρ βγάζει μια χαρά photos :p

 

Δεν θερμαίνεται ιδιαιτερα μονο άμα φορτίζει η μπαταρία και αφού σχεδόν όλοι βάζουμε θήκη δεν θα το καταλάβουμε καν

 

Με το more locale που βάζουμε, ok βγάζει μισά ελληνικά μισά αγγλικά το κινητό δεν νομίζω για τους περισσοτερους που γνωρίζουν στοιχειώδη αγγλικά να υπάρχει πρόβλημα.

 

Το vickmall εμενα δώσε κανονικά και τα gifts παρότι δεν τα τσέκαρα γιατί πείρα καλύτερες θήκες και έβαλα και γω tempered glass οποτε τι να τα κάνα αλλα μου τα στείλανε !!! μια χαρά η συσκευασία απλά υπάρχει καθυστέρηση πλέον λόγο φόρτου εργασίας υποθέτω στις αποστολές από κίνα.

 

Δεν έβγαλα το security ούτε το battery manager της Lenovo ούτε πάγωσα ούτε έβγαλα καμια από τις "κινεζιες" τους για σιγουριά μην δημιουργήσει τίποτα προβλήματα, χώρο έχει το κινητό οποτε ok. Ισα ισα το security center το βρήκα και πολύ καλο πρόγραμμα.

 

Εάν η 1441 δεν βγάλει τίποτα προβληματάκια το κινητό είναι αστέρι για τα λεφτά του πιστεύω. :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μου πει κάποιος γιατί δεν μου ανοίγει το scatter στη διαδικασία του flashαρισματος?Με το που πατάω skatter loading και επιλέγω το αρχείο scatter μου βγάζει incorrect scatter file format.

Εχω κατεβάσει την VIBEUI_V2.0_1441_7.1.1_DEV_A806_NK_W_76B3 και έκανα ότι λέει στο σαιτ μας,την ξεζιπαρα και την έβαλα μέσα στον φάκελο flash tool.

Είναι το δεύτερο flash tool που κατεβάζω,μου έχουνε γίνει τα νεύρα σμπαράλια.

Ποιος σου είπε ότι αυτό το αρχείο zip θα το φλασάρεις μέσω flash tool. Θα το αφήσεις όπως είναι zipαρισμένο και θα το φλασάρεις μέσω recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εμένα, εκεί που λειτουργούσε μια χαρά τόσες μέρες, ξαφνικά σήμερα πρόβλημα με το notification center. Έκανα wipe user data απο το recovery, και όλα καλά, (χάνονται όλα όσα έχεις περάσει μέσα όμως) και μετά μόλις πάω να πειράξω το notification center, μια είναι όλα καλά και μιά ξανα καρασάρει και πάλι από την αρχή wipe user data ...

Όλα αυτά ξαφνικά σήμερα μετά από μιά εβδομάδα τουλάχιστον που το έχω ... (μαμίσια rom)

Έχεις παγώσει-αφαιρέσει εφαρμογές συστήματος και αν ναι ποιες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...