Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To 4G δουλεύει τέλεια. Για να το ενεργοποιήσεις χρειάζονται δύο πράγματα.

 

α) SIM που να υποστηρίζει 4G (πέρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και στο λένε)

 

b) SMS στον πάροχό σου για να ενεργοποιήσει το 4G. (το οποίο στα χαμηλά πάγια έχει και επιπλέον χρέωση, στη VODA για πάγια μεγαλύτερα των 30Ε είναι δωρεάν)

Link to comment
Share on other sites

To 4G δουλεύει τέλεια. Για να το ενεργοποιήσεις χρειάζονται δύο πράγματα.

 

α) SIM που να υποστηρίζει 4G (πέρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και στο λένε)

 

b) SMS στον πάροχό σου για να ενεργοποιήσει το 4G. (το οποίο στα χαμηλά πάγια έχει και επιπλέον χρέωση, στη VODA για πάγια μεγαλύτερα των 30Ε είναι δωρεάν)

 

Για τα καρτοκινητά είναι δωρεάν τουλάχιστον στη cosmote.Πήγα Γερμανό και μου το ενεργοποίησαν, μου ήρθε και sms επιβεβαίωσης.

Για τη sim από στο site της cosmote γράφει "Μπορούν να χρησιμοποιηθούν κάρτες SIM που δουλεύουν με το υπάρχον 3G δίκτυο."

Επίσης στη χειροκίνητη επιλογή δικτύου το cosmote 4gτο βλέπει αλλά όταν πάω να συνδεθώ αρχικά πιάνω gprs και μετά πάλι 3g

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξες αν η περιοχή σου καλύπτεται με 4G, στη VODA που είμαι εγώ είδα ότι δεν καλύπτεται όλη η Αθήνα με 4G (και δυστυχώς δεν καλύπτεται η περιοχή που κατοικώ)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πείρα τηλέφωνο το κέντρο εξυπηρέτησης κοσμοτέ, ah καταρχήν το κινητό θα το χω επιτέλους αύριο στα χερια μου !!! τώρα η νεαρά μου πε τα έξεις

 

για SIM δεν έχουν ιδέα εάν είναι ok η όχι, εάν γίνουν σωστά οι ρυθμίσεις και δεν παίζει τότε κανεις αλλαγή της SIM :p

 

Το μονο σίγουρο θέλει όπως και δήποτε τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης η να πας σε κατάστημα γερμανό η κοσμοτέ για να ενεργοποιήσουν το 4g στο νούμερο σου, το οποιο δε παίρνει πάνω από 5-10 λεπτά, σου έρχεται SMS επιβεβαίωσης και για να δουλέψει πρέπει να κανεις μια επανεκκίνηση το κινητό σου. Έπειτα πρέπει χειροκίνητα να επιλέξεις εσύ το δίκτυο 4g της κοσμοτέ για να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για την απόκτηση του A8 μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο κατάστημα από Ευρώπη (για γρηγορότερη παραλαβή ) ? Αν όχι από ποιο κινεζομαγαζο ? καλό θα ήταν να έχει και μια θήκη δώρο γιατί λίγο δύσκολο να βρεθεί θήκη για το μοντέλο στην Ελλάδα . Είναι η πρώτη αγορά που θα κάνω απο Κίνα... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για την απόκτηση του A8 μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο κατάστημα από Ευρώπη (για γρηγορότερη παραλαβή ) ? Αν όχι από ποιο κινεζομαγαζο ? καλό θα ήταν να έχει και μια θήκη δώρο γιατί λίγο δύσκολο να βρεθεί θήκη για το μοντέλο στην Ελλάδα . Είναι η πρώτη αγορά που θα κάνω απο Κίνα... :worry:

 

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

Έχει και chat μιλα με την selina, έχει πολύ καλη εξυπηρέτηση και θα απαντήσουν σε όλες τις απορίες σου που τυχόν δεν έχεις διαβάσει στο topic εδώ :p

Link to comment
Share on other sites

OTG δεν υποστηρίζει δυστυχώς, έχει αναφερθεί και εδώ το δοκίμασα και εγώ πριν λίγο,

για τον άλλο αντάπτορα δε γνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

Και πως ξέρουμε εάν η SIM υποστηρίζει 4g ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Βασικά όντως οποιος μπορεί να το κάνει γράφοντας βήμα βήμα τι κάνουμε για όσους δεν γνωρίζουν πολλά θα βοηθούσε τα μέγιστα γιατί έτσι θα μπορέσουμε να περνάμε όλες τις official ROM τις Lenovo που θα βγαίνουν ανά 15 μέρες για το 806 χωρίς να περιμένουμε κάποιος τρίτος να βάλει gapps και root για ελληνικά είπαμε more locate ok.

 

Αν μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα μίνι οδηγό να τον βάλουμε sticky στο θέμα μαζί με τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου και links για νέες rom

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σημ.1- Ο παρακάτω οδηγός ισχύει για rooted συσκευές. Αν έχετε εγκατεστημένο ήδη TWRP recovery παραλείπετε τα βήματα 1,2,6.

Σημ.2.- Γενικά για να μπούμε σε recovery mode , απενεργοποιούμε το τηλέφωνο και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power.

  • 1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools
  • 2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)
  • 3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την official 1441 rom. Εάν την έχετε κατεβάσει μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota
  • 4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.
  • 5. Κατεβάστε τα gapps και αποθηκεύστε τα στην sdcard
  • 6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.
  • 7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.
  • 8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.
  • 9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.
  • 10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.
  • 11. Με εντελώς κλειστό το τηλέφωνο πατήστε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power μέχρι το τηλέφωνο να κάνει μία δόνηση. Μετά από λίγο θα μπει πάλι στο TWRP recovery.
  • 12.Επιλέξτε Install και βρείτε κει επιλέξτε το αρχείο gapps-kk-20140606-signed.zip . Στην επόμενη οθόνη κάνε swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system".
  • 13. Για να βάλετε Ελληνικά εγκαταστήστε από το Playstore το Locale more pro. Τρέξτε την εφαρμογή και στην καρτέλα Locales επιλέξτε "Greek (Greece)". Την 1η φορά που θα το κάνετε θα πετάξει μήνυμα του Superuser στο οποίο θα πατήσετε "Grant". Αμέσως μετά ξαναπατήστε το "Greek (Greece)" και η γλώσσα των εφαρμογών που υποστηρίζουν ελληνικά θα γυρίσει στα ελληνικά. Τη γλώσσα στο μενού ρυθμίσεων συστήματος θα παραμείνουν στα αγγλικά.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο kandilak.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον kandilak.

 

Παρακαλείται κάποιος moderator να κάνει τον παραπάνω οδηγό sticky στο θέμα.

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα είναι rooted.

 

Σορρυ κιολας για το πρηξιμο αλλα επειδη το κατεχεις σιγουρα δεν εχει καποιο bug η συγκεκριμενη και λειτουργουν ολα κομπλε?και επισης θα υπαρχουν τα ελληνικα σαν γλωσσα γραφης στα μηνυματα?

Edited by pantskom
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος kandilak μας έλυσες τα χερια φιλε μου ευχαριστούμε να σε καλά.

 

Μια ερώτηση, αυτό που βγήκε προ ημερών και για ελλάδα στο android η δυνατότητα φωνητικής υπαγόρευσης κειμένου, καθώς και αναζήτησης στα ελληνικά σου λειτουργεί στην 1441?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=401071

 

επειδή δεν έχει τα ελληνικά σαν γλώσσα ρωτάω :p

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιολας για το πρηξιμο αλλα επειδη το κατεχεις σιγουρα δεν εχει καποιο bug η συγκεκριμενη και λειτουργουν ολα κομπλε? και επισης θα υπαρχουν τα ελληνικα σαν γλωσσα γραφης στα μηνυματα?

Θα μπορείς να γράψεις στα ελληνικά . Για την rom αν ακολουθήσεις όλα τα βήματα, τότε σε περίπτωση που δεν σε ικανοποιεί μπορείς να επαναφέρεις το τηλέφωνο στην προηγούμενη κατάσταση , απλά μπαίνοντας στο TWRP recovery και κάνοντας επαναφορά μέσω της επιλογής Restore.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραίος kandilak μας έλυσες τα χερια φιλε μου ευχαριστούμε να σε καλά.

 

Μια ερώτηση, αυτό που βγήκε προ ημερών και για ελλάδα στο android η δυνατότητα φωνητικής υπαγόρευσης κειμένου, καθώς και αναζήτησης στα ελληνικά σου λειτουργεί στην 1441?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=401071

 

επειδή δεν έχει τα ελληνικά σαν γλώσσα ρωτάω :p

Ναι λειτουργεί, αρκεί να ρυθμίσεις σωστά (επέλεξε κύρια γλώσσα τα ελληνικά) την Φωνιτική πληκτρολόγηση Google.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχες γράψει κάτι προβληματάκια με το GPS και την 1441 με αυτά τι γίνε τα έλυσες? εάν θυμάμαι καλά με τον εντοπισμό θέσεις δεν λειτουργούσε?
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχες γράψει κάτι προβληματάκια με το GPS και την 1441 με αυτά τι γίνε τα έλυσες? εάν θυμάμαι καλά με τον εντοπισμό θέσεις δεν λειτουργούσε?

Αυτό που είχα αναφέρει είναι ότι οι εφαρμογές δεν παίρνουν πληροφορία τοποθεσίας από το δίκτυο αλλά μόνο από το GPS. Το GPS δουλεύει πάρα πολύ καλά. Και δεν αναφερόμουν μόνο στην 1441 αλλά σε όλες. Ήταν για όλες που δοκίμασα. Απ'οτι καταλαβαίνω είναι διαφορετικός ο τρόπος που λειτουργεί η VibeUI rom με το AGPS. Όμως μόνο εγώ και άλλο ένα μέλος παρατηρήσαμε το πρόβλημα. Σε σένα λειτουργεί σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα αναφέρει είναι ότι οι εφαρμογές δεν παίρνουν πληροφορία τοποθεσίας από το δίκτυο αλλά μόνο από το GPS. Το GPS δουλεύει πάρα πολύ καλά. Και δεν αναφερόμουν μόνο στην 1441 αλλά σε όλες. Ήταν για όλες που δοκίμασα. Απ'οτι καταλαβαίνω είναι διαφορετικός ο τρόπος που λειτουργεί η VibeUI rom με το AGPS. Όμως μόνο εγώ και άλλο ένα μέλος παρατηρήσαμε το πρόβλημα. Σε σένα λειτουργεί σωστά?

 

Σήμερα ήρθε το χαρτί ελτα αύριο θα πάω να το πάρω το τιμημένο να αρχίσω το ψάξιμο !!!. Βασικά το taxibeat με ενδιαφέρει εάν παίζει που είναι χρήσιμο μέσο των google maps.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για την απόκτηση του A8 μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο κατάστημα από Ευρώπη (για γρηγορότερη παραλαβή ) ? Αν όχι από ποιο κινεζομαγαζο ? καλό θα ήταν να έχει και μια θήκη δώρο γιατί λίγο δύσκολο να βρεθεί θήκη για το μοντέλο στην Ελλάδα . Είναι η πρώτη αγορά που θα κάνω απο Κίνα... :worry:

 

Vickmall.com, minideal.net, to2c.com. Tα 2 τελευταία πρέπει να έχουν και στην Ευρώπη. Να υπολογίζεις περίπου 25,00 euro παραπάνω αν το πάρεις από Ευρώπη αλλά λογικά θα σου έρθει σε καμιά βδομάδα και όχι σε 3-4 βδομάδες από Κίνα. Εσύ αποφασίζεις.

 

Για φωνητική υπαγόρευση μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το Swype + dragon.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα αναφέρει είναι ότι οι εφαρμογές δεν παίρνουν πληροφορία τοποθεσίας από το δίκτυο αλλά μόνο από το GPS. Το GPS δουλεύει πάρα πολύ καλά. Και δεν αναφερόμουν μόνο στην 1441 αλλά σε όλες. Ήταν για όλες που δοκίμασα. Απ'οτι καταλαβαίνω είναι διαφορετικός ο τρόπος που λειτουργεί η VibeUI rom με το AGPS. Όμως μόνο εγώ και άλλο ένα μέλος παρατηρήσαμε το πρόβλημα. Σε σένα λειτουργεί σωστά?

 

Ναι όντως και σε εμένα έχει το ίδιο θέμα με το Agps δεν έχω καταφέρει να κάνω κάτι όπως και με τα 2 αλλά προβλήματα που έχω με το wifi και με το Roaming Waring message. Και έχω περάσει ότι Rom υπάρχει με όλες τα ίδια θέματα. Τώρα έχω πάνω την 1441.

Link to comment
Share on other sites

Vickmall.com, minideal.net, to2c.com. Tα 2 τελευταία πρέπει να έχουν και στην Ευρώπη. Να υπολογίζεις περίπου 25,00 euro παραπάνω αν το πάρεις από Ευρώπη αλλά λογικά θα σου έρθει σε καμιά βδομάδα και όχι σε 3-4 βδομάδες από Κίνα. Εσύ αποφασίζεις.

 

Για φωνητική υπαγόρευση μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το Swype + dragon.

 

Φίλε μου εδώ που λέει το minideal.net

Free shipping from Europe

Local warehouse in Europe,please choose this method if you buy the products from our local warehouse in Europe $0.00

δωρεάν μεταφορικά, εννοεί να πας εσύ από την αποθήκη?

Ή το στέλνει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εδώ που λέει το minideal.net

Free shipping from Europe

Local warehouse in Europe,please choose this method if you buy the products from our local warehouse in Europe $0.00

δωρεάν μεταφορικά, εννοεί να πας εσύ από την αποθήκη?

Ή το στέλνει κανονικά?

 

Τα μεταφορικά είναι δωρεάν αλλά η τιμή πρέπει να είναι ανεβασμένη σε σχέση με την αποθήκη της Κίνας.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...