Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να θελω να διαφωνήσω, εγω έχω ακόμα την αρχική ROM που το παρέλαβα την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 , και έχω βγάλει-παγώσει και το market το κινέζικο, και το security, και το power manager και διάφορα άλλα που δεν ήθελα από αυτά που είχε όταν το πήρα, και δεν έχω κανάνα απολύτως πρόβλημα. Μόνο το ότι δεν μπορώ να σβήσω το frequent call list μου τη δίνει και μάλλον θα αναβαθμίσω τελικά ROM κάποια στιγμή.

Τι είναι αυτό που ενοχλεί στο Security ή στο power manager που σε κάνει να τα παγώνεις?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια εχω κι εγω καποια θεματακια με το συγκεκριμενο κινητο.......εχω καταρχην προβλημα με το fb messenger το οποιο οταν μου στελνουν μηνυμα και το τηλ ειναι κλειδωμενο δεν μου χτυπανε οι ειδοποιησεις....νομιζω οτι ολες οι ρυθμισεις ειναι σωστες.......χτυπαει μια δυο φορες και μετα τιποτε.....το εχω απεγκαταστησει 100 φορες αλλα παλι τα ιδια......εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα και αν ναι πως το ελυσε?Το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι εχω κατεβασει την εφαρμογη escore η οποια ενω ενημερωνει κανονικα για το ποιο ειναι το σκορ,για τα γκολ,τις καρτες και οτιδηποτε αλλο μου κολλαει τα ματς και μου δειχνει η οτι ειναι στο 1ο λεπτο η αν ειναι στο δευτερο ημιχρονο οτι ειναι στο 46ο.....και δεν ακουγονται ουτε οι ειδοποιησεις και σε αυτο..........Το εχω παρει εδω και 4 μερες.........
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια εχω κι εγω καποια θεματακια με το συγκεκριμενο κινητο.......εχω καταρχην προβλημα με το fb messenger το οποιο οταν μου στελνουν μηνυμα και το τηλ ειναι κλειδωμενο δεν μου χτυπανε οι ειδοποιησεις....νομιζω οτι ολες οι ρυθμισεις ειναι σωστες.......χτυπαει μια δυο φορες και μετα τιποτε.....το εχω απεγκαταστησει 100 φορες αλλα παλι τα ιδια......εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα και αν ναι πως το ελυσε?Το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι εχω κατεβασει την εφαρμογη escore η οποια ενω ενημερωνει κανονικα για το ποιο ειναι το σκορ,για τα γκολ,τις καρτες και οτιδηποτε αλλο μου κολλαει τα ματς και μου δειχνει η οτι ειναι στο 1ο λεπτο η αν ειναι στο δευτερο ημιχρονο οτι ειναι στο 46ο.....και δεν ακουγονται ουτε οι ειδοποιησεις και σε αυτο..........Το εχω παρει εδω και 4 μερες.........

 

Στις ρυθμίσεις του wifi επελεξε να ειναι παντα ανοιχτο και οχι το smart που εχει σαν προεπιλογη. Αν δεν διορθωθεί δοκίμασε απο το μαρκετ το push notifications fixer.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για το κινητό αλλά έχω διαβάσει για θέματα με το gps και με υπερθέρμανση.

Επίσης βρήκα μια ρομ που υποτίθεται ότι διορθώνει αρκετά θέματα.

http://www.1949deal.com/blog/index.php/lenovo-golden-warrior-a8lenovo-a806-rom-firmwave-download-and-install/Την έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

έχω φλασάρει την rom των 2$...Στο Super user μετα απο δύο μέρες λειτουργίας μου έβγαλε πρόβλημα (όπως φαίνεται στην φώτο) και δεν την ανοίγει, προσπάθησα και με τις δύο επιλογές αλλά δεν βρήκα άκρη...

[ATTACH]51305[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό που ενοχλεί στο Security ή στο power manager που σε κάνει να τα παγώνεις?

 

το power manager δεν δούλευε, όπως και τα άλλα που έσβησα-πάγωσα, και το security δεν ήθελα να δουλεύει συνέχεια και να τρώει μπαταρία και ανα δουλεύει συνέχεια στο background (δούλευε κανονικά όμως αυτό)

Link to comment
Share on other sites

έχω φλασάρει την rom των 2$...Στο Super user μετα απο δύο μέρες λειτουργίας μου έβγαλε πρόβλημα (όπως φαίνεται στην φώτο) και δεν την ανοίγει, προσπάθησα και με τις δύο επιλογές αλλά δεν βρήκα άκρη...

[ATTACH]51305[/ATTACH]

1. Εγκατέστησε το Mobileuncle MTK tools

2. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

3. Κατέβασε το TWRP recovery και αποθύκευσε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)

4. Τρέξε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πάτα "Χορήγησε" (Grant αν το έχεις στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επέλεξε "Recovery Update". Πάτα πάνω στο "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

5. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Install" και στην επόμενη οθόνη βρες και επέλεξε το UPDATE-SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνε Swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το φλασάρισμα (πρόσεξε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πάτα το "Reboot system" όταν εμφανιστεί.

6. Δες αν διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το power manager δεν δούλευε, όπως και τα άλλα που έσβησα-πάγωσα, και το security δεν ήθελα να δουλεύει συνέχεια και να τρώει μπαταρία και ανα δουλεύει συνέχεια στο background (δούλευε κανονικά όμως αυτό)

Όταν ανοίγεις το κινητό πρώτη φορά πετάει κάτι μηνύματα (στα κινέζικα) για να δοθούν superuser δικαιώματα στο power manager. Αν απέρριψες την αίτηση του power manager τότε μάλλον γι'αυτο δεν δουλεύει. Τόσο το Security όσο και το power manager είναι εργαλεία ώστε να ελέγχεις τις υπόλοιπες εφαρμογές που έχεις στο κινητό σου και να διαχειρίζεσαι τι πόρους καταναλώνει κάθε μια από αυτές. Αν σε ενδιαφέρει η διάρκεια της μπαταρίας σου τότε η απενεργοποίηση των δύο αυτών εφαρμογών μάλλον είναι λάθος επιλογή.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

1. Εγκατέστησε το Mobileuncle MTK tools

2. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

2. Κατέβασε το TWRP recovery και αποθύκευσε το στην sdcard (χήμα, όχι σε φάκελο)

3. Τρέξε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πάτα "Χορήγησε" (Grant αν το έχεις στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επέλεξε "Recovery Update". Πάτα πάνω στο "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

4. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Install" και στην επόμενη οθόνη βρες και επέλεξε το UPDATE-SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνε Swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το φλασάρισμα (πρόσεξε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πάτα το "Reboot system" όταν εμφανιστεί.

5. Δες αν διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

 

ευχαριστώ πολύ αδερφε ολα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα διορθωσα το προβλημα με τις ειδοποιησεις απο το fb messenger με τη βοηθεια του katagias.Aπλα θελω να πω οτι κατεβαζοντας το push notifications fixer απο το play store το μονο που χρειαστηκε να κανω ηταν να πατησω την επιλογη restore default heartbeats η οποια εβαλε τις τιμες mobile heartbeat στο 28 και wifi heartbeat στο 15 στις οποιες εγραφε adroid default....Nα ειστε καλα για την βοηθεια....Ευχαριστω πολυ............. :)
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το κινητό αλλά έχω διαβάσει για θέματα με το gps και με υπερθέρμανση.

Εδω μεσα δεν εχουν αναφερθει αυτα τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για το κινητό αλλά έχω διαβάσει για θέματα με το gps και με υπερθέρμανση.

Επίσης βρήκα μια ρομ που υποτίθεται ότι διορθώνει αρκετά θέματα.

http://www.1949deal.com/blog/index.php/lenovo-golden-warrior-a8lenovo-a806-rom-firmwave-download-and-install/Την έχει δοκιμάσει κανείς?

 

το gps δουλεύει κομπλέ!

Για υπερθέρμανση δεν νομίζω. Έπαιζα asphalt 8 για κανα 40λεπτο και στο κινητό ένιωθα μια ζέστη αλλά σε λογικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Το gps κλειδώνει σε λιγότερο απο 1λεπτο. Παίζοντας asphalt 8 για πανω απο 1 ωρα η θερμοκρασία δεν ξεπερασε τους 40 βαθμους.Φωτογραφία και βίντεο σε ημέρα,όπως και περιήγηση σε φωτισμό ημέρας πάρα πολύ καλά. Έχω αλλάξει και τον launcher σε nova για να με βολεύει παραπανω και όλα πάνε καλα. Το wifi του αρκετά δυνατότερο από αυτο του galaxy s3 που είχα.Όλα αυτά με την multilangue rom που μου βάλανε από το minideal. Τα security και power manager δεν με ενοχλήσανε ποτέ χωρίς λόγο.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

έχω φλασάρει την rom των 2$...Στο Super user μετα απο δύο μέρες λειτουργίας μου έβγαλε πρόβλημα (όπως φαίνεται στην φώτο) και δεν την ανοίγει, προσπάθησα και με τις δύο επιλογές αλλά δεν βρήκα άκρη...

[ATTACH]51305[/ATTACH]

 

Πάτα το "κανονική" και είσαι εντάξει.

 

Για tempered glass έχετε να προτείνετε κάτι καλό που να μην χαράζει, να μην λερώνει από τα δάκτυλα?

 

sorry δεν ήξερα ότι το προηγούμενο μύνημα ήταν δικό μου.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για tempered glass έχετε να προτείνετε κάτι καλό που να μην χαράζει, να μην λερώνει από τα δάκτυλα?

 

Έμενα μου το στείλανε από το To2C μαζί με το τηλέφωνο και είναι αυτό . Δεν ξέρω αν χαράζει και δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω για σένα:p . Μου φαίνεται ότι το δάκτυλο γλυστράει ακόμα και στα taps :D . Τώρα για το αν λερώνει τα δάχτυλα...ουδέν σχόλιον!!!

Link to comment
Share on other sites

Έμενα μου το στείλανε από το To2C μαζί με το τηλέφωνο και είναι αυτό . Δεν ξέρω αν χαράζει και δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω για σένα:p . Μου φαίνεται ότι το δάκτυλο γλυστράει ακόμα και στα taps :D . Τώρα για το αν λερώνει τα δάχτυλα...ουδέν σχόλιον!!!

Όχι αν λερώνει τα δάχτυλα, αλλά αν αφήνει δαχτυλιές παρόλο που λέει oleophobic coating.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι αν λερώνει τα δάχτυλα, αλλά αν αφήνει δαχτυλιές παρόλο που λέει oleophobic coating.

ααα.....στραβομάρα μου , αλλιώς το διάβασα. Η δική μου αφήνει δαχτυλιές.........εεεε εννοώ το δάχτυλό μου αφήνει δαχτυλιές στο tempered glass.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για ποιο site ειναι προτιμοτερο για παραγγελια αυτου του κινητου??Vickmall,minideal,to2c-απο οτι διαβαζω εδω μεσα το Vickmall μηπως εχει καλυτερη multilanguage rom(μια που νομιζω ειναι update)??H' εχουν φτιαξει μια multilanguage για αυτο το κινητο που χρησιμοποιουν ολα τα κινεζομαγαζα??

Επισης,ειχα σκεφτει να αγοραζα τη rom με τα 2$ (1439) απο το needrom κ να εστελνα τον κωδικο στο μαγαζι να μου την περνουσαν για να αποφυγω την ταλαιπωρια..αλλα κ για αυτην εχουν αναφερθει προβληματα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Σταθερή ρομ με ρουτ, ελληνικά και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υπάρχει?

Αυτή που πόσταρα την έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Εν γένει από την εμπειρία σας ποια θεωρείται τα βασικά προβλήματα του κινητού (αν υπάρχουν κάποια πλέον)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για ποιο site ειναι προτιμοτερο για παραγγελια αυτου του κινητου??Vickmall,minideal,to2c-απο οτι διαβαζω εδω μεσα το Vickmall μηπως εχει καλυτερη multilanguage rom(μια που νομιζω ειναι update)??H' εχουν φτιαξει μια multilanguage για αυτο το κινητο που χρησιμοποιουν ολα τα κινεζομαγαζα??

Επισης,ειχα σκεφτει να αγοραζα τη rom με τα 2$ (1439) απο το needrom κ να εστελνα τον κωδικο στο μαγαζι να μου την περνουσαν για να αποφυγω την ταλαιπωρια..αλλα κ για αυτην εχουν αναφερθει προβληματα εδω.

Ρε παιδιά μπορούν αυτοί που έχουν το οποιοδήποτε πρόβλημα με την rom που φοράει το κινητό τους να αναφέρουν ποιο συγκεκριμένο πρόβλημα αντιμετωπίζουν για να δούμε ποιες απ'αυτές έχουν πραγματικά πρόβλημα και ποια απ'αυτά τα προβλήματα οφείλονται σε λάθος-παράληψη χρήστη ή κινεζομάγαζου?

 

Η προσωπική μου εμπειρία 1 εβδομάδα τώρα με την συσκευή αυτή και την VibeUI V2.0 rom είναι ότι πρόκειται για μία εξαιρετική πρόταση που στην τιμή αυτή δύσκολα βρίσκει αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Σταθερή ρομ με ρουτ, ελληνικά και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υπάρχει?

Αυτή που πόσταρα την έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Εν γένει από την εμπειρία σας ποια θεωρείται τα βασικά προβλήματα του κινητού (αν υπάρχουν κάποια πλέον)?

 

Από το minideal μου ήρθε με τη Rom που πόσταρες και δουλεύει μια χαρά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

H 1441 είναι αγγλοκινέζικη official . Root και gapps τα πέρασα μόνος μου από το TWRP recovery. Για ελληνικά (εκτός μενού συστήματος και κινέζικων εφαρμογών) μπορείς να τα βάλεις με το Locale more pro.

 

Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και με την 1443?

 

Μήπως μπορείς να πεις βήματα λόγω μεγάλης ασχετοσύνης ?

Πως μπορώ να βάλω 1443 + root + gapps και μετά ελληνικά μέσω locale more pro ???

 

Τώρα έχει την VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806

Edited by sthatzi

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Από το minideal μου ήρθε με τη Rom που πόσταρες και δουλεύει μια χαρά.

 

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Οπότε να το παραγγείλω άφοβα?

 

Το 4g παίζει σωστά? Υπάρχουν προβλήματα σε συνομιλίες ή ακούς καθαρά και δυνατά?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Οπότε να το παραγγείλω άφοβα?

 

Το 4g παίζει σωστά? Υπάρχουν προβλήματα σε συνομιλίες ή ακούς καθαρά και δυνατά?

 

Εγώ 4g δεν έχω πιάσει έχει πιάσει κανείς; Το ενεργοποήσα αλλά πιάνω σταθερά 3g. Θέλει μήπως κάποια ρύθμιση(έχω ενεργοποιήσει τη ρύθμιση που λέει να αφήνω το 4g). Κέντρο Αθήνας μένω

Με του minideal τη ρομ είμαι

 

Συνομιλίες μουσική και ηχείο είναι πολύ καλα!

Edited by alehi
Link to comment
Share on other sites

H sim σου υποστηρίζει 4G;

 

Και πως ξέρουμε εάν η SIM υποστηρίζει 4g ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και με την 1443?

 

Μήπως μπορείς να πεις βήματα λόγω μεγάλης ασχετοσύνης ?

Πως μπορώ να βάλω 1443 + root + gapps και μετά ελληνικά μέσω locale more pro ???

 

Τώρα έχει την VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806

 

Βασικά όντως οποιος μπορεί να το κάνει γράφοντας βήμα βήμα τι κάνουμε για όσους δεν γνωρίζουν πολλά θα βοηθούσε τα μέγιστα γιατί έτσι θα μπορέσουμε να περνάμε όλες τις official ROM τις Lenovo που θα βγαίνουν ανά 15 μέρες για το 806 χωρίς να περιμένουμε κάποιος τρίτος να βάλει gapps και root για ελληνικά είπαμε more locate ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...