Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα του topic. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί στο Α8 κάποιο πρόγραμμα navigation σε καθημερινή χρήση για να μου πει εντυπώσεις. Είχα παλαιότερα πικρή εμπειρία με τσιπάκι της mediatek σε ένα jiayu g2s και επειδή το gps είναι απαραίτητο στη δουλειά μου δεν θέλω να προχωρήσω στην αγορά του lenovo χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μπορεί να με καθοδηγήσει με αξιοπιστία. Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη...
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

Το a806 όπως και πολλά ακόμα μοντέλα δεν έχουν υποστήριξη ούτε καν service στην ελλάδα.

Δηλαδη αν παθει κατι το Α8 κι το παω στο service εδω στην ελληνικη lenovo δεν θα ξερουν να μου το φτιαξουν εστω και χωρις εγγυηση?

Είχα παλαιότερα πικρή εμπειρία με τσιπάκι της mediatek σε ένα jiayu g2s

Τι ακριβως προβλημα σου εκανε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα....μηπως σε αυτο το λινκ http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ η 1439 ειναι δωρεαν;;;;; γιατι το κατεβασα και μου ανοιγει μια χαρα το ζιπ αρχειο χωρις κωδικο.....εσεις που δωσατε λεφτα οταν κανατε διπλο κλικ στο ζιπ αρχειο σας ζητουσε κωδικο ή μπαινατε κανονικα μεσα στο αρχειο;;;;
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα....μηπως σε αυτο το λινκ http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ η 1439 ειναι δωρεαν;;;;; γιατι το κατεβασα και μου ανοιγει μια χαρα το ζιπ αρχειο χωρις κωδικο.....εσεις που δωσατε λεφτα οταν κανατε διπλο κλικ στο ζιπ αρχειο σας ζητουσε κωδικο ή μπαινατε κανονικα μεσα στο αρχειο;;;;

 

Ναι δωρεάν είναι, αλλά αυτή ειναι η official με κανεζικα και αγγλικά μονο, χωρίς root και χωρίς google apps....

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως προβλημα σου εκανε?

 

Το jiayu Είχε πάρα πολύ κακό σήμα και όταν έπιανε δορυφόρους η ακρίβεια ήταν χάλια. Δεν μπορούσα να πλοηγηθώ με τίποτα!

Θα μοιραστεί κάποιος την εμπειρία του από πλοήγηση με το Lenovo Α8?

Edited by arkas5
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ σε κάποια να σου απαντήσω γιατί δεν έχω το κινητό ακομα, έχει google play, εάν κανεις ΟΤΑ update την γνήσια rom τις λενοβο χάνεις το root και τα ελληνικα γιατί έχει μονο αγγλικά και κινεζικα, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τον όρο γνήσια rom :rolleyes: αυτό που κάνουν βασικά είναι να περνούν την rom τις λενοβο που είναι μονο με αγγλικά και κινεζικα και να "προσθετουν" τις υπόλοιπες 70 γλώσσες από όσο ξέρω, η 1439 rom που γράφουμε έχει :

 

1.Αν το μόνο που αλλάζει στις ROM είναι η προσθήκη των επιπλέον γλωσσών τότε γιατί τα προβλήματα που υπάρχουν στις εφαρμογές δεν υπάρχουν και στις official ROM ?

 

2.Τελικά το hardwear του Α8 806 και του Α8 808 είναι τα ίδια και αλλάζει μόνο η ROM ; Στο site της Lenovo A8 αναφέρει και τις δυο συχνότητες για 4G. Δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά στα κινέζικα απλά το βλέπω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι δωρεάν είναι, αλλά αυτή ειναι η official με κανεζικα και αγγλικά μονο, χωρίς root και χωρίς google apps....

 

Ποια google apps δεν θα υπάρχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Εντέλει τα ολλανδικά ταχυδρομεία είναι χειρότερα από της Σιγκαπούρη, ελάχιστη ενημέρωση στο tracking για το δέμα το έλεος.
Link to comment
Share on other sites

Ποια google apps δεν θα υπάρχουν ?

 

Τιποτα απο google apps, ουτε καν playstore. Υπαρχει βεβαια τροπος να μπουν, αν ρουταρεις το τηλέφωνο και τα φλασαρεις απο custom recovery...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζει κανεις ο τυπας απο needrom ποτε σου στέλνει τους κωδικούς αφοτου του βάλεις τα λεφτά? ?

Στείλε του PM με το Paypal confirmation number . Αν είναι εκεινη την στιγμη online σου το στελνει αμέσως στο email σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.Εχω μερικες ερωτησεις παιδες μιας και ειμαι ασχετος.Εχω το κινητο καμια βδομαδα περιπου.Τουμπανο για την χρηση που του κανω,το πηρα απο το minideal ρουταρισμενο με τα γνωστα προβληματα που εχετε γραψει οι κατοχοι παραπανω.Αν το γυρισω στην εργοστασιακη ρομ με αγγλοκινεζικα θα λυθουν τα προβληματα με τις εφαρμογες που δεν ανοιγουν κτλ?Και αν λυνονται πως μπορω να το γυρισω στην εργοστασιακη ρομ?Θα εχω μετα το playstore?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αν το γυρισω στην εργοστασιακη ρομ με αγγλοκινεζικα θα λυθουν τα προβληματα με τις εφαρμογες που δεν ανοιγουν κτλ?Και αν λυνονται πως μπορω να το γυρισω στην εργοστασιακη ρομ?Θα εχω μετα το playstore?

 

Κι εγώ έχω την ίδια ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημέρα. Εχει 2 μέρες περιπου που χρησιμοποιω τη ρομ με τα 2$ και όλα λειτουργουν πολυ καλα. Λυθηκε και το προβλημα με την μπαταρία (δεν κρατουσε ουτε 1 μερα, με πολυ λιγη χρήση), εβγαλε και μεγαλυτερο antutu (33400 σχεδον). Το GPS και το navi λειτουργησε αψογα. Κανενα προβλημα με notification center.
Link to comment
Share on other sites

Η 2$ rom 1439, λύνει όλα τα προβλήματα και θεωρώ οτι μπορείτε άφοβα να προχωρήσετε στην αγορά του.

Είναι καλό τηλέφωνο τελικά σε πολύ καλη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

στο vickmall εχει αυτη την επιλογη:

 

Multi-Language ROM(root,install google play)

 

Original ROM(only has English)

 

αν επιλεξεις την πρωτη, θα πρεπει να κανεις root εσυ ο ιδιος σωστα;

Link to comment
Share on other sites

στο vickmall εχει αυτη την επιλογη:

 

Multi-Language ROM(root,install google play)

 

Original ROM(only has English)

 

αν επιλεξεις την πρωτη, θα πρεπει να κανεις root εσυ ο ιδιος σωστα;

Ότι σου γράφει , στην Multi έρχεται ρουταρισμένο και εγκατεστημένο το google play στην Original όχι (εκτός αν τους το ζητήσεις )

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου γράφει , στην Multi έρχεται ρουταρισμένο και εγκατεστημένο το google play στην Original όχι (εκτός αν τους το ζητήσεις )

 

oποτε αν παρω με τη γνησια την rom δεν θα αντιμετωπισω τα προβληματα που λενε παραπανω;

 

(σορυ, αλλα δεν εχω ιδεα απο τα τεχνικα :p )

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις πρώτα την 1437 και μετά την 1439 ή με την μια την δεύτερη?

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι δωρεάν είναι, αλλά αυτή ειναι η official με κανεζικα και αγγλικά μονο, χωρίς root και χωρίς google apps....

και ποια είνα αυτή που πρέπει να κατεβάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-mod-lenovo-a806-vibeui-2-0-1439-25-09-14-android-4-4-2-por-tiode-y-manowaracero.83100/

ρίξτε και ένα μάτι εδώ 1439 rootarismeni και playstore και λογικά την δίνουν και δωρεάν. Από ότι κατάλαβα από την αυτόματη μετάφραση οι Ισπανοί είναι ικανοποιημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, πληρώνετε για να περάσετε μια Rom της προκοπής; :O

Εδώ φιλαράκι πλερώνει η google, εμείς θα τη γλιτώσουμε;

http://www.androidauthority.com/cyanogenmod-google-acq-532914/

Link to comment
Share on other sites

http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-mod-lenovo-a806-vibeui-2-0-1439-25-09-14-android-4-4-2-por-tiode-y-manowaracero.83100/

ρίξτε και ένα μάτι εδώ 1439 rootarismeni και playstore και λογικά την δίνουν και δωρεάν. Από ότι κατάλαβα από την αυτόματη μετάφραση οι Ισπανοί είναι ικανοποιημένοι.

 

Την είδα και εγώ εχτές και απο τι κατάλαβα δεν είναι multi language, πρέπει να την έχει μεταφράσει μόνο στα ισπανικά. Θα προσπαθήσω να ρίξω μια ερώτηση με Google translate, να δω τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...