Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, βρήκα το κινητό στο aliexpress.com (link) πιο φθηνό από τα άλλα site... Έχει κανένας άποψη για την αξιοπιστία τους;

Επίσης γράφει στην περιγραφή: "Note: First store with Multi-language and playstore for Lenovo A806 FDD version!"

Να υποθέσω είμαι εντάξει σε θέμα root και rom;

 

ΥΓ: Δίνεται φορτιστής ανάλογα με τη χώρα που γίνεται η αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βρήκα το κινητό στο aliexpress.com (link) πιο φθηνό από τα άλλα site... Έχει κανένας άποψη για την αξιοπιστία τους;

Επίσης γράφει στην περιγραφή: "Note: First store with Multi-language and playstore for Lenovo A806 FDD version!"

Να υποθέσω είμαι εντάξει σε θέμα root και rom;

 

ΥΓ: Δίνεται φορτιστής ανάλογα με τη χώρα που γίνεται η αποστολή.

Δεν έψαξες καλά.......είσαι 10+ ευρώ πιο ακριβά από τα γνωστά "μαγαζιά" !!!!

;););)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας κι απο μενα. Ειμαι καινουριος στο forum. Τον τελευταιο καιρο ψαχνω να αλλαξω κινητο και εχει πεσει το ματι μου στο a806. Ειχα σιγουρευτει οτι θα το παρω αλλα με αυτα που διαβαζω το σκεφτομαι. Μικροπροβληματα βεβαια αλλα δεν ξερω το σκεφτομαι λεφτα θα δωσω ;) Τι μου προτεινετε εσεις να κανω γιατι εχω μπερδευτει! Να το παρω ή μηπως εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας κι απο μενα. Ειμαι καινουριος στο forum. Τον τελευταιο καιρο ψαχνω να αλλαξω κινητο και εχει πεσει το ματι μου στο a806. Ειχα σιγουρευτει οτι θα το παρω αλλα με αυτα που διαβαζω το σκεφτομαι. Μικροπροβληματα βεβαια αλλα δεν ξερω το σκεφτομαι λεφτα θα δωσω ;) Τι μου προτεινετε εσεις να κανω γιατι εχω μπερδευτει! Να το παρω ή μηπως εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Προσωπικά,για τις 2 εφαρμογές που δεν δουλεύουν, δεν τις ήθελα έτσι κι αλλιώς.

Για την φωτο,έκανα τις δοκιμές μου σε σκοτεινό μέρος και βρήκα τον τρόπο για ******ς λήψεις.Αρκεί αυτό που φωτογραφίζεις να μη κουνιέται !!!!!!

Για μέρα, και Hayabusa με 300+ φωτογραφίζει.......

Με το wifi βρήκα τη χαρά μου !!!!!! 25 μέτρα μακρυά με 4 τοίχους ενδιάμεσα,το σήμα full !!!Και το router είναι χωρίς κεραία......

Θα κάνω και δοκιμή από το απέναντι πεζοδρόμιο......ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΧΩ ΣΗΜΑ !!!!!!

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω τα soft keys δεν ανάβουν και είναι απλώς τυπωμένα.

Επίσης σε κάποιο βίντεο αναφέρεται πως δεν έχουν.δόνηση.

Μα τόσο δύσκολο να βάλουν φωτισμό και notification led ;

Και άντε αυτό να το κάνουν οι μικρές κινέζικες εταιρίες ... Η Lenovo πως δικαιολογείται;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω τα soft keys δεν ανάβουν και είναι απλώς τυπωμένα.

Επίσης σε κάποιο βίντεο αναφέρεται πως δεν έχουν.δόνηση.

Μα τόσο δύσκολο να βάλουν φωτισμό και notification led ;

Και άντε αυτό να το κάνουν οι μικρές κινέζικες εταιρίες ... Η Lenovo πως δικαιολογείται;

Δόνηση έχουν.

Και εμένα με ενόχλεισε που δεν έχει not. led μιας και το είχα συνηθήσει τόσα χρόνια.

Γιατί δεν έβαλαν αυτές τις λεπτομέρειες,δεν το κατάλαβα.

Τα έχει το S660 και δεν τα έχει αυτό !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έψαξες καλά.......είσαι 10+ ευρώ πιο ακριβά από τα γνωστά "μαγαζιά" !!!!

;););)

 

Η αλήθεια είναι δεν έκανα και τρομερή έρευνα αγοράς. Απλά το βρήκα φθηνότερα από minideals, vickmall που αναφέρονται κυρίως στο forum και ebay που κοίταξα μόνος μου, το οποίο έχει ίδια τιμή με aliexpress, αλλά με τρομάζουν τα έξτρα έξοδα(τελωνεία κτλ) για τα οποία δεν κάνουν τίποτα οι εταιρίες να τα αποφύγεις.

Τι έχεις να προτείνεις εσύ, άμα είναι να γλιτώσουμε το 10ρικο :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έψαξες καλά.......είσαι 10+ ευρώ πιο ακριβά από τα γνωστά "μαγαζιά" !!!!

;););)

 

Άκυρο το προηγούμενο ποστ... Είμαι όντως ταγάρι. Για κάποιον παράξενο λόγο δεν έκανα κανένα search εντός του ίδιου του site και νόμιζα ότι υπάρχει μόνο ένας retailer που προσφέρει το κινητό.

Τώρα το 'χω :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει απο κοντα ενα lenovo p780 και διαβαζοντας τις διαστασεις του A8 καταλαβαινω οτι ειναι πιο "μαζεμενο" απο το p780. Το θεμα ειναι ομως οτι αν και πιο μαζεμενο και με μικροτερη μπαταρια απο το p780 , το Α8 ειναι βαρυτερο απο το p780 (180 g - 176 g) . To ερωτημα μου ,προς τα παιδια που τους εχει ερθει το Α8, ειναι αν τα 180 g τα καταλαβαινεις στο χερι σου και γενικα αν ειναι υποφερτα . Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βρήκα το κινητό στο aliexpress.com (link) πιο φθηνό από τα άλλα site... Έχει κανένας άποψη για την αξιοπιστία τους;

Επίσης γράφει στην περιγραφή: "Note: First store with Multi-language and playstore for Lenovo A806 FDD version!"

Να υποθέσω είμαι εντάξει σε θέμα root και rom;

 

ΥΓ: Δίνεται φορτιστής ανάλογα με τη χώρα που γίνεται η αποστολή.

 

Πιο ακριβό ( στο συγκεκριμένο κινητό) και πιο αναξιόπιστο ως σάιτ.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι δεν έκανα και τρομερή έρευνα αγοράς. Απλά το βρήκα φθηνότερα από minideals, vickmall που αναφέρονται κυρίως στο forum και ebay που κοίταξα μόνος μου, το οποίο έχει ίδια τιμή με aliexpress, αλλά με τρομάζουν τα έξτρα έξοδα(τελωνεία κτλ) για τα οποία δεν κάνουν τίποτα οι εταιρίες να τα αποφύγεις.

Τι έχεις να προτείνεις εσύ, άμα είναι να γλιτώσουμε το 10ρικο :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Άκυρο το προηγούμενο ποστ... Είμαι όντως ταγάρι. Για κάποιον παράξενο λόγο δεν έκανα κανένα search εντός του ίδιου του site και νόμιζα ότι υπάρχει μόνο ένας retailer που προσφέρει το κινητό.

Τώρα το 'χω :p

Δεν σχολίασα μήπως και το βρεις και τα κατάφερες!

Από e-bay και ali υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να στο στείλουν μέσω DHL και να το κλαις το 50ρικο.

Στα ¨γνωστά" μαγαζιά,τους λες να το στείλουν με απλό ταχυδρομείο (SG,Netherlands,Swiss κ.ά.) ως garden tools και με τιμή ~25$ και σε 20 μέρες περίπου έρχεται......Ζητάμε και κανα δωράκι ;) ....

Υπάρχει σχετικό νήμα για αγορά από Κίνα.Διάβασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η S σειρά και άλλο η A. Αν τα ειχε ολα αυτα θα ηταν και ακριβοτερο. Octacore με 4G 2GB RAM 16 GB αποθηκευτικο dual led flash και 13 mp και επωνυμη μαρκα σε αυτη την τιμη δεν παιζει... Εχω inew v3 που εχει σχεδον τα ιδια λεφτα με πολυ περισσοτερους αισθητηρες και notification led και ολα τα τζερτζελα αλλα θα το κανω πασα στη γυναικα μου. Περιμενω το lenovo που παρηγγειλα απο minideal!!!
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.staniek.BBSNotification

 

Αυτό εάν δουλεύει στο κινητό ίσως δώσει μια λύση το θεματάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην σειρά s υπάρχει 5ιντσο με όλα τα λαμπάκια να ανάβουν; ( χαριτολογώντας )

 

Καλο!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Χαριτολογώντας μεν αλλά σοβαρά η Lenovo εχει να επιδείξει κάτι πλήρες στις 5" ;

 

Για κατι πληρεστερο και καλυτερο υπαρχει το ξεχωριστο αλλα ακριβο ακομα 5" vibe x2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σήμερα παρέλαβα κι εγω το κινητο, το ειχα παραγγειλει απο minideal.Ειχα πει να αφαιρεθουν οι κινεζικες εφαρμογες κτλ και ετσι οπως ειπαν και παραπανω δεν δουλευουν οι εφαρμογες power και theme.Ειμαι λιγο newbi γενικα στην φαση αλλα μου ειπε φιλος και εγραψα στην ουσια το κινητο να ερθει root.Το κινητο εχει ενα app που λεγεται superuser,το θεμα ειναι οτι εγω θελω να αφαιρεσω εφαρμογες οπως το security που βασανιζει την χρηση του κινητου αλλα δεν ξερω πως να το κανω.Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει σε αυτο?

 

Ακομα το κινητο εχει την επιλογη για πλοηγηση στα ελληνικα που δεν με απασχολει γτ χησιμοποιω περισσοτερο τα αγγλικα,αλλα δεν βρισκω πως μπορω να αλλαξω το keyboard language να μπορω δηλαδη να γραψω μηνυματα στα ελληνικα.Γνωριζετε γι αυτο κατι?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

#10486: This transaction couldn't be completed οταν πηγα να κανω παραγγελεια το lenovo μου βγαζει το παραπανω,τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω, το αντιμετωπισαν και αλλοι και προτεινουν λυσεις...

https://www.paypal-community.com/t5/About-eBay-Archive/Error-Code-10486/td-p/472434/page/9

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σήμερα παρέλαβα κι εγω το κινητο, το ειχα παραγγειλει απο minideal.Ειχα πει να αφαιρεθουν οι κινεζικες εφαρμογες κτλ και ετσι οπως ειπαν και παραπανω δεν δουλευουν οι εφαρμογες power και theme.Ειμαι λιγο newbi γενικα στην φαση αλλα μου ειπε φιλος και εγραψα στην ουσια το κινητο να ερθει root.Το κινητο εχει ενα app που λεγεται superuser,το θεμα ειναι οτι εγω θελω να αφαιρεσω εφαρμογες οπως το security που βασανιζει την χρηση του κινητου αλλα δεν ξερω πως να το κανω.Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει σε αυτο?

 

Ακομα το κινητο εχει την επιλογη για πλοηγηση στα ελληνικα που δεν με απασχολει γτ χησιμοποιω περισσοτερο τα αγγλικα,αλλα δεν βρισκω πως μπορω να αλλαξω το keyboard language να μπορω δηλαδη να γραψω μηνυματα στα ελληνικα.Γνωριζετε γι αυτο κατι?

 

Ευχαριστω.

Λοιπον, δεν το εχω το κινητο αλλα πιστευω μπορω να σε βοηθησω.

Καταρχας, καλοριζικο. Το γλυκοκοιταζω κι εγω για φιλο.

 

Για να εχεις το superuser εισαι root τοτε. Για να σιγουρευτεις κατεβασε την εφαρμογη root checker: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

 

Για να αφαιρεσεις εφαρμογες κατεβασε το titanium back up: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup

Αυτη η εφαρμογη σου επιτρεπει να σβησεις οποια εφαρμογη θες. Θα σου προτεινα να μην τη σβησεις τελειως αλλα να την "παγωσεις"/"freeze". Επισης μπορεις να κανεις back up τις εφαρμογες σου.

 

Για τα ελληνικα στο πληκτρολογιο ή θα υπαρχει καποιο κουμπι πανω στο πλητρολογιο για να επιλεξεις γλωσσα(μπορει και παρατεταμενα) ή να "σηρεις" οριζοντια το κουμπι space ή δεν εχεις επιλεξει απο τις ρυθμισεις του κινητου την ελληνικη γλωσσα. Πηγαινε στις ρυθμισεις και καπου θα εχει επιλογη "γλωσσα και πληκτρολογιο ή εισαγωγη". Μπες στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου που χρησιμοποιεις και επελεξε και τα ελληνικα.

 

Για τον πλοηγο δεν καταλαβα τι εννοεις. Ποια εφαρμογη εχεις;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.ΟΚ για τα ελληνικα στο πληκτρολογιο βλακεια μου απλα ειμαι πολυ αρχαριος συγχωρειστε με :rolleyes:

 

Μολις μπορεσω θα κανω αυτα που ειπες για να μπορεσω να κανω freeze οπως λες το ενοχλητικο security.Το αλλο θεμα που εχω ακούσει οτι ειναι θεμα γενικως με κινεζικα κινητα ειναι αυτο με τις επαφες και το +30 μπροστα.Εχετε καποια ιδεα γι αυτο?Εκανα import τις επαφες απο την sim μου αλλα δεν αναγνωριζονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικως ομως το κινητο ειναι αστερι. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις δοκιμασα και το Titanium, αλλά μαλλον χρειαζεται αγορα γτ σε αυτο που κατεβασα δεν επιτρεπει το freeze,μονο για donate εκδοσεις λεει.Ξερετε καποιο αλλο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικως εγκατεστησα και εκανα freeze με αυτην την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.app.managerfree

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απ οτι παρατηρησα το θηριο μας μπηκε στο σκρουτζ με 300 ευρω αυτο σημαινει οτι εχουμε εγγυηση;; οπως οτσν ηρθε το s4με τον 800 αρι;;; επισης λογικα θα ρχεται με ρομ χωρις τιποτσ κινεζικο και που ολα δουλευουν κομπλε πιστευω τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απ οτι παρατηρησα το θηριο μας μπηκε στο σκρουτζ με 300 ευρω αυτο σημαινει οτι εχουμε εγγυηση;; οπως οτσν ηρθε το s4με τον 800 αρι;;; επισης λογικα θα ρχεται με ρομ χωρις τιποτσ κινεζικο και που ολα δουλευουν κομπλε πιστευω τι λετε;

Απ' ότι είδα μόνο ένα μαγαζί το 'χει κι αν δείς δεν είναι το μοναδικό κινέζικο που πουλάει , οπότε μάλλον από τα κινεζομάγαζα το πήρε κι απλά πάει να βγάλει

το κάτι τις του ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...