Jump to content

Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I)


corolla001975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρέπει να έχει, όπως το δικό μου, πρόβλημα στις επαφές, το κουνώ κάθε τόσο και ξαναπαίρνει ενώ δείχνει ότι φορτίζει χωρίς να φορτίζει, ευτυχώς το βύσμα του MLS tablet είναι πολύ σφιχτό για το tablet μου και τα άλλαξα και έτσι βρήκα προσωρινή λύση στο δικό μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω ένα S3 Neo από τον Ιανουάριο του 2015. Άλλαξα μπαταρία πριν περίπου 6 μήνες. Τον τελευταίο καιρό μου παρουσιάστηκε πρόβλημα με την φόρτιση. Έβαλα το κινητό να φορτίσει το βράδυ αλλά δεν φόρτισε και το πρωί δεν άνοιγε με τίποτα. Φοβήθηκα πως θα κάηκε, αλλά ευτυχώς ακόμα ζει. Φανταστείτε να έχανα όλα τα αρχεία που είχα στην μνήμη του κινητού. Σοκ!

Σκέφτηκα ότι θα υπήρχε πρόβλημα με τα καλώδια, τα οποία δεν ήταν στην καλύτερη κατάστασή τους και είχα σκοπό να αγοράσω λίγες μέρες μετά την παρουσίαση του προβλήματος. Με πρόλαβε το άτιμο ομως! Αφού δανείστηκα φορτιστή, το κινητό ας πούμε φόρτισε κανονικά, μετά όμως μου έκανε και 2 ωραιότατες επανεκιννήσεις από μόνο του. Περνάω τα αρχεία και κάνω επαναφορά εργοστασιακών και πάλι έχω θέμα. Αφού ήρθαν τα καλώδια φόρτισε κανονικά το κινητό αλλά πάρα πάρα πολύ αργά. Λέω θα έχει θέμα ο αντάπτορας.. Κάνω ένα τσεκ με παουερ μπανκ στα 2.1 Α και τίποτα. Εκεί είναι που σκέφτηκα ότι ή θα έχει θέμα η παουερ μπανκ, ή εγώ.. ή είναι τυχαίο γεγονός.. Αλλά πόσο τυχαίο;; Στην φίλη μου η φόρτιση γινόταν κανονικα... Κάνω ενα τσεκ με το αγόρι μου με τον δικό του τον φορτιστή και βλέπουμε φορτίζει. Αγοράζω καινούριο φορτιστή της Samsung και φορτίζει σε νορμαλ ρυθμό, αλλά για να φορτίσει πρέπει να το αφήσω χωρίς να το πειράζω γιατί αλλιώς κολλάει και επίσης να μην αφήνω την μπαταρία να πέφτει κάτω απο 15% γτ είναι μεγάλες οι πιθανότητες να κολλήσει. Τέλος πάντων από χθες το βράδυ το έβαλα να φορτίσει και μέχρι σημερα το πρωί η μπαταρία κολλημένη στο 58%. Έκανε και κανα 2-3 επανεκκινήσεις μέσα στο βράδυ λογικά. Τέλος πάντων το πρωί ξεκόλλησε με τα χίλια ζόρια αλλά επειδή έπρεπε να φύγω δεν γινόταν να το αφήσω να φορτίσει. Τώρα που γύρισα η μπαταρία 15% το βάζω για φόρτιση. Πάω μετά απο κανα μισάωρο βλέπω οτι δεν φορτίζει, κανονικά το καλώδιο στην υποδοχή και το κινητό πάνω στο κομοδίνο. 4% η μπαταρία, Βγάζω το καλώδιο και το ξαναβάζω και φορτίζει για 5 λέπτα και μετα απο μόνο του σταματάει. Πάνω στην γραμμή δείχνει ότι φορτίζει αλλά στο πρόγραμμα που έχω κατεβάσει δείχνει ότι δεν φορτίζει.

Επειδή πολυλόγισα για να πω το στορι να πω ότι έβγαλα την μπαταρία και το αφήσα το κινητο έτσι για κανα 30λεπτο. Κοντά στην υποδοχή της βάσης, κάτω από τις υποδοχές καρτών μυρίζει καμμένο.

Καμιά ιδέα τι φταίει; Και τι κόστος επισκευής υπάρχει;; Αξίζει να το επισκευάσω ή να πάρω καινούριο κινητό;;:cry::cry::cry:

 

 

Συγγνώμη για την πολυλογία :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω ένα S3 Neo από τον Ιανουάριο του 2015. Άλλαξα μπαταρία πριν περίπου 6 μήνες. Τον τελευταίο καιρό μου παρουσιάστηκε πρόβλημα με την φόρτιση. Έβαλα το κινητό να φορτίσει το βράδυ αλλά δεν φόρτισε και το πρωί δεν άνοιγε με τίποτα. Φοβήθηκα πως θα κάηκε, αλλά ευτυχώς ακόμα ζει. Φανταστείτε να έχανα όλα τα αρχεία που είχα στην μνήμη του κινητού. Σοκ!

Σκέφτηκα ότι θα υπήρχε πρόβλημα με τα καλώδια, τα οποία δεν ήταν στην καλύτερη κατάστασή τους και είχα σκοπό να αγοράσω λίγες μέρες μετά την παρουσίαση του προβλήματος. Με πρόλαβε το άτιμο ομως! Αφού δανείστηκα φορτιστή, το κινητό ας πούμε φόρτισε κανονικά, μετά όμως μου έκανε και 2 ωραιότατες επανεκιννήσεις από μόνο του. Περνάω τα αρχεία και κάνω επαναφορά εργοστασιακών και πάλι έχω θέμα. Αφού ήρθαν τα καλώδια φόρτισε κανονικά το κινητό αλλά πάρα πάρα πολύ αργά. Λέω θα έχει θέμα ο αντάπτορας.. Κάνω ένα τσεκ με παουερ μπανκ στα 2.1 Α και τίποτα. Εκεί είναι που σκέφτηκα ότι ή θα έχει θέμα η παουερ μπανκ, ή εγώ.. ή είναι τυχαίο γεγονός.. Αλλά πόσο τυχαίο;; Στην φίλη μου η φόρτιση γινόταν κανονικα... Κάνω ενα τσεκ με το αγόρι μου με τον δικό του τον φορτιστή και βλέπουμε φορτίζει. Αγοράζω καινούριο φορτιστή της Samsung και φορτίζει σε νορμαλ ρυθμό, αλλά για να φορτίσει πρέπει να το αφήσω χωρίς να το πειράζω γιατί αλλιώς κολλάει και επίσης να μην αφήνω την μπαταρία να πέφτει κάτω απο 15% γτ είναι μεγάλες οι πιθανότητες να κολλήσει. Τέλος πάντων από χθες το βράδυ το έβαλα να φορτίσει και μέχρι σημερα το πρωί η μπαταρία κολλημένη στο 58%. Έκανε και κανα 2-3 επανεκκινήσεις μέσα στο βράδυ λογικά. Τέλος πάντων το πρωί ξεκόλλησε με τα χίλια ζόρια αλλά επειδή έπρεπε να φύγω δεν γινόταν να το αφήσω να φορτίσει. Τώρα που γύρισα η μπαταρία 15% το βάζω για φόρτιση. Πάω μετά απο κανα μισάωρο βλέπω οτι δεν φορτίζει, κανονικά το καλώδιο στην υποδοχή και το κινητό πάνω στο κομοδίνο. 4% η μπαταρία, Βγάζω το καλώδιο και το ξαναβάζω και φορτίζει για 5 λέπτα και μετα απο μόνο του σταματάει. Πάνω στην γραμμή δείχνει ότι φορτίζει αλλά στο πρόγραμμα που έχω κατεβάσει δείχνει ότι δεν φορτίζει.

Επειδή πολυλόγισα για να πω το στορι να πω ότι έβγαλα την μπαταρία και το αφήσα το κινητο έτσι για κανα 30λεπτο. Κοντά στην υποδοχή της βάσης, κάτω από τις υποδοχές καρτών μυρίζει καμμένο.

Καμιά ιδέα τι φταίει; Και τι κόστος επισκευής υπάρχει;; Αξίζει να το επισκευάσω ή να πάρω καινούριο κινητό;;:cry::cry::cry:

 

 

Συγγνώμη για την πολυλογία :whistle:

 

Να περασεις την official ρομ με odin.αν μετά απο αυτά σου κανει τα ιδια,πας για καινουργιο κινητο

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε ευχάριστη έκπληξη που μού ήρθε μία ενημέρωση συστήματος σήμερα, κάτι που νόμιζα ότι είχε σταματήσει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα

 

Έχω ένα S3 Neo από τον Ιανουάριο του 2015. Άλλαξα μπαταρία πριν περίπου 6 μήνες. Τον τελευταίο καιρό μου παρουσιάστηκε πρόβλημα με την φόρτιση. Έβαλα το κινητό να φορτίσει το βράδυ αλλά δεν φόρτισε και το πρωί δεν άνοιγε με τίποτα. Φοβήθηκα πως θα κάηκε, αλλά ευτυχώς ακόμα ζει. Φανταστείτε να έχανα όλα τα αρχεία που είχα στην μνήμη του κινητού. Σοκ!

Σκέφτηκα ότι θα υπήρχε πρόβλημα με τα καλώδια, τα οποία δεν ήταν στην καλύτερη κατάστασή τους και είχα σκοπό να αγοράσω λίγες μέρες μετά την παρουσίαση του προβλήματος. Με πρόλαβε το άτιμο ομως! Αφού δανείστηκα φορτιστή, το κινητό ας πούμε φόρτισε κανονικά, μετά όμως μου έκανε και 2 ωραιότατες επανεκιννήσεις από μόνο του. Περνάω τα αρχεία και κάνω επαναφορά εργοστασιακών και πάλι έχω θέμα. Αφού ήρθαν τα καλώδια φόρτισε κανονικά το κινητό αλλά πάρα πάρα πολύ αργά. Λέω θα έχει θέμα ο αντάπτορας.. Κάνω ένα τσεκ με παουερ μπανκ στα 2.1 Α και τίποτα. Εκεί είναι που σκέφτηκα ότι ή θα έχει θέμα η παουερ μπανκ, ή εγώ.. ή είναι τυχαίο γεγονός.. Αλλά πόσο τυχαίο;; Στην φίλη μου η φόρτιση γινόταν κανονικα... Κάνω ενα τσεκ με το αγόρι μου με τον δικό του τον φορτιστή και βλέπουμε φορτίζει. Αγοράζω καινούριο φορτιστή της Samsung και φορτίζει σε νορμαλ ρυθμό, αλλά για να φορτίσει πρέπει να το αφήσω χωρίς να το πειράζω γιατί αλλιώς κολλάει και επίσης να μην αφήνω την μπαταρία να πέφτει κάτω απο 15% γτ είναι μεγάλες οι πιθανότητες να κολλήσει. Τέλος πάντων από χθες το βράδυ το έβαλα να φορτίσει και μέχρι σημερα το πρωί η μπαταρία κολλημένη στο 58%. Έκανε και κανα 2-3 επανεκκινήσεις μέσα στο βράδυ λογικά. Τέλος πάντων το πρωί ξεκόλλησε με τα χίλια ζόρια αλλά επειδή έπρεπε να φύγω δεν γινόταν να το αφήσω να φορτίσει. Τώρα που γύρισα η μπαταρία 15% το βάζω για φόρτιση. Πάω μετά απο κανα μισάωρο βλέπω οτι δεν φορτίζει, κανονικά το καλώδιο στην υποδοχή και το κινητό πάνω στο κομοδίνο. 4% η μπαταρία, Βγάζω το καλώδιο και το ξαναβάζω και φορτίζει για 5 λέπτα και μετα απο μόνο του σταματάει. Πάνω στην γραμμή δείχνει ότι φορτίζει αλλά στο πρόγραμμα που έχω κατεβάσει δείχνει ότι δεν φορτίζει.

Επειδή πολυλόγισα για να πω το στορι να πω ότι έβγαλα την μπαταρία και το αφήσα το κινητο έτσι για κανα 30λεπτο. Κοντά στην υποδοχή της βάσης, κάτω από τις υποδοχές καρτών μυρίζει καμμένο.

Καμιά ιδέα τι φταίει; Και τι κόστος επισκευής υπάρχει;; Αξίζει να το επισκευάσω ή να πάρω καινούριο κινητό;;:cry::cry::cry:

 

 

Συγγνώμη για την πολυλογία :whistle:

Τα ίδια έκανε και σε μένα.

Στην αρχή φορτιζε μόνο με το ενα καλωδιο απο τα δυο που είχα (ενα στη δουλειά ενα στο σπίτι)

αργότερα αργούσε...έβαλα ενα charge monitor κ φορτιζε με 100 mA.

Μετά χειροτέρεψε...έπρεπε να το κρατάω σε μια συγκεκριμενη θέση.

Τα βαρέθηκα ολα αυτά κ πήρα τελικά μια ακόμα μπαταρια κ ενα φορτιστη κινέζικο μπαταριας με 5 εύρω. Και ας πούμε σώθηκα.

Δεν υπάρχει άλλη λύση...κάπου στα 2μιση χρόνια άρχισαν τα προβλήματα.

Τώρα δεν δουλεύει ούτε η κάμερα.

Ετοιμάσου για νέα αγορά.

 

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
Καλησπερα παιδια τα φωτα σας. Δοκιμασα να κανω επαναφορα στο s3 για να το χαρισω αλλα δεν ειχα δει οτι μεαα δεν ειχε sd card. Ηταν ρουτ και περασμενη η cm13 μεσα. Αφου την εκανε κολλησε για αρχη στην επαναφορα. Μετα αναγκαστικα εβγαλα την μπαταρια και μπηκα στην recovery αλλα δεν κανει ουτε install ουτε wipe κολλαει στο λογοτυπο. Tο συνδεσα στο λαπτοπ και στον εσωτερικο του μου εμφανιζει 2 φακςλους ο ενας ειναι του twrp κενος και ο αλλος ο tmp- gapps οπου οταν τον ανοιγω μου βγαζει τον φακελο system με τους υποφαλελους τους. Και η sd οπου εχει και τις recovery την ανοιγει κανονικα . Tι μπορω να κανω για να το ξεκολησω απο το logo της cyanogen και να ανοιξει παλι; Πρωτη φορα μου τυχαινει αυτο. Σε ολα κανει κανει failed μεχρι και στο install οταν θελω να περασω αλλη ρομ.
Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ένας φίλος έχει αυτό το κινητό και σήμερα ενώ ήταν στη δουλειά όσοι τον καλούσαμε φαινόταν οτι το κιν ήταν κλειστό ή δεν έπιανε σήμα. Ενώ κάποιος άλλος είπε ότι το σήκωσε άλλη φωνή. Σε κάποια φάση του είπε ένας συνάδελφος γιατί με παίρνεις τηλ; Ενώ ήταν πιο δίπλα. Κοιτάει το κιν ο φίλος και του ζήταγε το pin. Και όταν έβαλε το pin του έβγαλε λάθος ώρα. Γιατί έγινε αυτό;;;; Το κιν δεν ήταν ζεστό (που λένε ότι αν έχει μπει άλλος και το υποκλεπτει είναι ζεστό)
...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει αυτό το κινητό και σήμερα ενώ ήταν στη δουλειά όσοι τον καλούσαμε φαινόταν οτι το κιν ήταν κλειστό ή δεν έπιανε σήμα. Ενώ κάποιος άλλος είπε ότι το σήκωσε άλλη φωνή. Σε κάποια φάση του είπε ένας συνάδελφος γιατί με παίρνεις τηλ; Ενώ ήταν πιο δίπλα. Κοιτάει το κιν ο φίλος και του ζήταγε το pin. Και όταν έβαλε το pin του έβγαλε λάθος ώρα. Γιατί έγινε αυτό;;;; Το κιν δεν ήταν ζεστό (που λένε ότι αν έχει μπει άλλος και το υποκλεπτει είναι ζεστό)

 

Σεναριο ταινιας θριλερ 'Το τηλεφωνο του Μυστηριου' :cry:... Ενα τσουτσουρωμα το εφαγα...Επαθα πλακα πως το περιγραφεις μπραβο...:lol:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Σεναριο ταινιας θριλερ 'Το τηλεφωνο του Μυστηριου' :cry:... Ενα τσουτσουρωμα το εφαγα...Επαθα πλακα πως το περιγραφεις μπραβο...:lol:

 

Τα γράφω αστεία; Εεε μα όπως έγιναν τα γράφω..είναι περίεργο!! Όταν έγινε η κλήση στον συνάδελφο, στο κινητό του φίλου στις κλήσεις δεν φαινόταν αυτή η κλήση.

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω αστεία; Εεε μα όπως έγιναν τα γράφω..είναι περίεργο!! Όταν έγινε η κλήση στον συνάδελφο, στο κινητό του φίλου στις κλήσεις δεν φαινόταν αυτή η κλήση.

 

Αστο εισαι κορυφη .Εχεις μεταφερει ολη την εικονα και η περιγραφη αριστη. Εισαι πολυ κοντα στο Σκηνοθετη "Ναιτ Σιαμαλαν' .:D

Και επι του θεματος.Πρεπει να εχει υψηλη θεση αλλιως τι νοημα εχει μωρε να παρακολουθησουν το κινητο του ; Δεν ειναι και ευκολο πραγμα η παρακολουθηση κινητου δεν ειναι σταθερο θελει ειδικα μηχανηματα για υποκλοπη.

Link to comment
Share on other sites

Αστο εισαι κορυφη .Εχεις μεταφερει ολη την εικονα και η περιγραφη αριστη. Εισαι πολυ κοντα στο Σκηνοθετη "Ναιτ Σιαμαλαν' .:D

Και επι του θεματος.Πρεπει να εχει υψηλη θεση αλλιως τι νοημα εχει μωρε να παρακολουθησουν το κινητο του ; Δεν ειναι και ευκολο πραγμα η παρακολουθηση κινητου δεν ειναι σταθερο θελει ειδικα μηχανηματα για υποκλοπη.

 

Χαχα.. Μπορεί να ήταν θέμα δικτύου..τι να πω.

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα φώτα σας παρακαλώ:

 

- Το κινητό το έχει πάρει η κόρη μου και βρίσκεται στη Γαλλία.

- Εχει βάλει πακέτο με ομιλία data και SMS (Wind F2G).

 

Ενώ η ομιλία και τα SMS λειτουργούν, δεν έχει data access. Καμία ιδέα?

 

-----------------

 

Τελικά το πρόβλημα της παρουσιάζόταν μόνο στη συγκεκριμένη περιοχή!

Μόλις άλλαξε περιοχή δούλεψε...

Θέμα της κεραίας?? Μάλλον..

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα στο φόρουμ

θέλουμε να πάρουμε ένα καλώδιο για το S3 neo

λέμε να μην πάρουμε της Samsung αλλά συμβατό

αυτό εδώ θα μας κάνει;

https://www.e-shop.gr/lanberg-cable-usb-qc-30-micro-bm-am-20-05m-black-p-TEL.060553

και με την προοπτική ότι υποστηρίζει QC3.0 για μελλοντική χρήση ως καλώδιο

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνει. Και γιατί δεν θες το συμβατό της; :)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παραξενιές που δεν ανήκουν σε εμένα...:lol:

άσε...!!!:cry::wacko::D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παραξενιές που δεν ανήκουν σε εμένα...:lol:

άσε...!!!:cry::wacko::D

Κατάλαβα. :D Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ στιβαρό καλώδιο είναι το έχω σε Type-C QC 3.0, αλλά Micro usb δεν το έχει σε qc.

 

https://www.e-shop.gr/baseus-cable-cafule-micro-usb-15a-2m-red-black-p-TEL.066745

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους.

S3 Neo κόλλησε στο boot loading

 

βγάλαμε την μπαταρία και επανήλθε.

Να πάμε για Service.

Επίσης αργεί στη Φόρτιση,να αλλάξουμε μπαταρία :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...