Jump to content

Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I)


corolla001975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δλδ δεν σε αφηνει να κανεις install ενα app στην SD καρτα;

Ουτε καν αφήνει τις εφαρμογές να γράψουν data στην SD.

 

Μόνο τις μαμίσιες αφήνει να γράφουν data στην SD.

Aν πχ βάλεις ένα πρόγραμμα ηχογράφησης κλήσεων, τότε οι ηχογραφήσεις δεν μπορούν να γράφονται στην SD αλλά μόνο στην εσωτερική.

 

Αυτό βέβαια όπως προείπα, αλλάζει αν ρουτάρεις

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι πάω να γράψω μήνυμα SMS στα ελληνικά και δείχνει να έχει κολλήσει το Shift και μου βγάζει μόνο κεφαλαία ενώ στα αγγλικά μου δείνει δυνατότητα και για μικρά. Μπορεί να βοηθησει κανείς;

Πώς γίνεται να γράφω μηνύματα με πεζά ελληνικά?

 

- Το shift ΔΕΝ έχει κολλήσει

- Πεζά κεφαλαία μπορούμε να έχουμε αλλά δεν ξέρω αν το θέλουμε

 

Απο τις ρυθμίσεις μυνημάτων αλλάζουμε την [εισαγωγή λειτουργίας] από "GSM" σε "αυτόματο" και έχουμε πεζά

 

Αλλά...

Eνω με το αλφάβητο GSM (κεφαλαία) μπορούμε να γράφουμε μέχρι 160 χαρακτήρες ανά SMS,

με το αυτόματο (πεζά) μπορούμε να γράφουμε μόνο μέχρι 70 χαρακτήρες ανά SMS!

Οπότε ξανασκεφτείτε το...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κ μια τελευταια ερωτηση γνωριζετε αν το i9300i το οποιο ειναι το dual sim μοντελο εισαγεται κανονικα στην Ευρωπη γιατι βλεπω οτι πωλειται κυριως Ινδια και Νοτια Αμερικη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,σημερα απεκτησα το κινητο,πολυ καλες εντυπωσεις.Θα ηθελα μια βοηθεια,προσπαθω να βρω την εφαρμογη allshare cast αλλα δεν τα καταφερα..την εχει χρησιμοποιησει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

το πηρε το ματι μου παλια στο αμαζον αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ελλαδα δεν ηρθε και ισως αργησει.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κ χρονια πολλα!!!Εχω το κιν μια βδομαδα κ ψαχνω να δω αν κανει το screen mirroring οπως το S 3?

 

Μια απαντηση pleaseee!!!

Edited by dani13
Link to comment
Share on other sites

κατι διαβασα για 4.44 ισχυει

http://www.sammobile.com/2014/09/05/samsung-galaxy-s3-neo-gt-i9300i-gets-android-4-4-4-update/[

ειναι ειδηση 4 μηνων:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

την κανουμε η δεν αξιζει?

οπως εγραψα ειναι διορθωση επανω στην ρομ,πχ κερνελ.αφου ειναι επισημη καντην.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω δύο ερωτήσεις για την συγκεκριμένη συσκευή.

1. Για να γράψεις μήνυμα 160 χαρακτήρων πρέπει να εγκαταστήσεις άλλο πληκτρολόγιο; Το πληκτρολόγιο που έχει είναι πολύ βολικό! Με αυτό γίνεται;

 

2. Για ένα ανεξήγητο λόγο τώρα όταν προσπαθώ να στείλω SMS μου εμφανίζει ότι "Απέτυχε"!! Που μπορεί να οφείλεται; Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα πουθενά!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε αν μπορω να βρω καπακι μπαταριας με δερματινη σαν αυτο που εχει το s4 black edition?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω δύο ερωτήσεις για την συγκεκριμένη συσκευή.

1. Για να γράψεις μήνυμα 160 χαρακτήρων πρέπει να εγκαταστήσεις άλλο πληκτρολόγιο; Το πληκτρολόγιο που έχει είναι πολύ βολικό! Με αυτό γίνεται;

 

2. Για ένα ανεξήγητο λόγο τώρα όταν προσπαθώ να στείλω SMS μου εμφανίζει ότι "Απέτυχε"!! Που μπορεί να οφείλεται; Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα πουθενά!!

1. Γίνεται... (Δες 10 posts πιο πίσω)

2. Εμένα αυτό μου το έκανε όταν είχα εγκαταστήσει ένα "περίεργο" πληκτρολόγιο το οποίο έστελνε μαζί με το sms και κάποιο χαρακτήρα (CRC) που ΔΕΝ αναγνωρίζονταν από το δίκτυο

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν γινεται ομαλα, το κανει αποτομα, μην ανησυχεις, φυσιολογικο ειναι.

 

Αυτό που παρατήρησα, είναι πως μειώνεται ο φωτισμός σε 2 χρόνους. Σε οποιονδήποτε χρόνο κ αν το ρυθμίσω να μειώνεται. Είτε στα 15" είτε στα 30" είτε στο λεπτό. Δεν το κάνει απότομα.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα και καλη χρονια σε ολους. Ειμαι κατοχος εδω και κατι μερες ενος s3 neo που αγορασα απο τον κωτσοβολο στα 169ευρω.

Θελω να συνδεσω το τηλεφωνο με την τηλεοραση αλλα δεν βρικω πουθενα την εφαρμογη allshare cast.Στο σαιτ ο κωτσοβολος εγραφε οτι εχει allshare cast αλλα δεν το βρισκω πουθεναΜπορει να μου πει καποιος τι συμβαινει? μηπως πρεπει να κατεβασω την εφαρμογη απο καπου?

Link to comment
Share on other sites

 

καλημέρα,

έχει παίξει κανείς με αυτή την λίστα να μας πει τίποτα ψιλοάχρηστο που καταναλώνει σημαντικούς πόρους και συνίσταται να την σβήσουμε;

 

Επίσης, παίζει κάποιος να εξηγήσει τι παίζει με την λειτουργία αδράνειας;

Φαντάζομαι ότι παίζει κάποιο ρόλο στην κατανάλωση μπαταρίας και έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν κάθε εφαρμογή που εγκαθιστώ λέει ότι επηρεάζει την λειτουργία αδράνειας.

Αυτό συμβαίνει:

α. όταν είναι ανοιχτή η εφαρμογή και τρέχει;

β. όταν τρέχει στο παρασκήνιο; πχ fb

γ. ακόμα και όταν απλά την εγκαθιστούμε την εφαρμογή και δεν τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση παιδιά, το δικό μου φοράει 4.4.2 αλλά κάτι έχει ακουστεί ότι θα πάρει 4.4.4 , έχω κοιτάξει και μέσω OTA και μέσω Kies αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς τι παίζει με την αναβάθμιση? Καίγομαι όσο να ναι μπας και διορθώσει μερικά προβλήματα με την μπαταρία, χθες κόντεψε να πάρει φωτιά ενώ ήταν σε deep sleep mode και στο πι και φι από 50% μπαταρία πήγε στο 20%.
Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση παιδιά, το δικό μου φοράει 4.4.2 αλλά κάτι έχει ακουστεί ότι θα πάρει 4.4.4 , έχω κοιτάξει και μέσω OTA και μέσω Kies αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς τι παίζει με την αναβάθμιση? Καίγομαι όσο να ναι μπας και διορθώσει μερικά προβλήματα με την μπαταρία, χθες κόντεψε να πάρει φωτιά ενώ ήταν σε deep sleep mode και στο πι και φι από 50% μπαταρία πήγε στο 20%.

η μπαταρια απο πειρα(?) δεν διορθωνεται με καμια αναβαθμηση,οσο για την καταναλωση που ειχες και το ζεσταμα κατι ξεχασες ανοιχτο στο παρασκηνιο και μαλλον δουλευε και ο επεξεργαστης στο φουλ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

ειμαι κατοχος του κινητου 2 μερες τωρα και ξαφνικα σημερα το πρωι ειδα οτι δε μπορω πλεον να αλλαξω γλωσσα εισαγωγης οταν γραφω ειτε sms ειτε στο messenger - viber και γενικα παντου!

δηλαδη στο space bar δεν εχει επιλογη πλεον να το συρω δεξια αριστερα και να αλλαξω απο ελληνικα σε αγγλικα,

εχω παει στις ριθμυσεις στην εισαγωγη γλωσσας και εχω επιλεξει τις 2 αυτες , Αγγλικα και Ελληνικα δλδ , αλλα λειτουργει μονο μια , ετσι ξαφνικα χωρις να πειραξω κατι.

(χαρακτιριστικα , στελνω sms με κανονικα επιλογη 2 γλωσσων , κοιμαμαι , ξυπναω παω να στειλω sms και πουθενα η 2η γλωσσα)

εκανα restart μπας και εφαγε σκαλωμα , εκανα επαναφορα ρυθμισεων , ξαναπηγα στο μενου και επελεξα ξανα τις 2 γλωσσες που θελω αλλα αρνειται να δουλεψει.

προσωρινα και για να μπορω να κανω δουλεια μου εγκατεστησα το multiling πληκτρολογιο το οποιο δουλευει κανονικα αλλα δεν το θεωρω λυση.

ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει και να χαλασε ξαφνικα?

το κιν. ειναι ολοκαινουριο οπως ειπα , μολις 2 ημερες λειτουργιας

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια απο πειρα(?) δεν διορθωνεται με καμια αναβαθμηση,οσο για την καταναλωση που ειχες και το ζεσταμα κατι ξεχασες ανοιχτο στο παρασκηνιο και μαλλον δουλευε και ο επεξεργαστης στο φουλ.

 

Μονο το ραδιοφωνο ηταν ανοιχτο σαν εφαρμογη, με σβησμενη τη λειτουργια του. Παντα κλεινω τις εφαρμογες η τουλαχιστον ετσι πιστευω (πατας συνεχεια το κεντρικο πληκτρο και σου εμφανιζει αυτες που χρησιμοποιησες και τις κλεινεις) πες μου αν δεν κανω κατι καλα, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

ειμαι κατοχος του κινητου 2 μερες τωρα και ξαφνικα σημερα το πρωι ειδα οτι δε μπορω πλεον να αλλαξω γλωσσα εισαγωγης οταν γραφω ειτε sms ειτε στο messenger - viber και γενικα παντου!

δηλαδη στο space bar δεν εχει επιλογη πλεον να το συρω δεξια αριστερα και να αλλαξω απο ελληνικα σε αγγλικα,

εχω παει στις ριθμυσεις στην εισαγωγη γλωσσας και εχω επιλεξει τις 2 αυτες , Αγγλικα και Ελληνικα δλδ , αλλα λειτουργει μονο μια , ετσι ξαφνικα χωρις να πειραξω κατι.

(χαρακτιριστικα , στελνω sms με κανονικα επιλογη 2 γλωσσων , κοιμαμαι , ξυπναω παω να στειλω sms και πουθενα η 2η γλωσσα)

εκανα restart μπας και εφαγε σκαλωμα , εκανα επαναφορα ρυθμισεων , ξαναπηγα στο μενου και επελεξα ξανα τις 2 γλωσσες που θελω αλλα αρνειται να δουλεψει.

προσωρινα και για να μπορω να κανω δουλεια μου εγκατεστησα το multiling πληκτρολογιο το οποιο δουλευει κανονικα αλλα δεν το θεωρω λυση.

ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει και να χαλασε ξαφνικα?

το κιν. ειναι ολοκαινουριο οπως ειπα , μολις 2 ημερες λειτουργιας

Ελεγξε στο Device/Accessibility/Services ποια services έχεις ON. Αν τα απενεργοποιήσεις τότε θα επανέλθουν οι 2 γλώσσες στο πληκτρολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε εισαι φοβερος εισαι απιστευτος δε ξερω τι να πω. Μια Υπηρεσια greenify ειχα ενεργοποιηση μαλλον ,αυτο ηταν!!

Σε ευχαριστω παααρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για να μην τρελαθούμε... Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά θα σας πω τι κάνω και δεν εχω τα προβλήματα που λέτε... Προσπαθώ να το "λιώσω" 10 μέρες που το χω περίπου, για να δω αν βγάλει κανένα σφάλμα και μετά να το ρουτάρω..

Καταρχάς παρότι παίζω κάτι παιχνίδια 500 ΜΒ, το κινητό δεν καίει ΠΟΤΕ... Αν τώρα έχετε ανοίξει άλλα 5 προγράμματα και τρέχουν στο παρασκήνιο, τότε ναι..

Ή αν το φορτίζετε και παίζετε ταυτόχρονα.. Κανένα απ τα δύο δεν είναι σωστό..

 

Στο φίλο που κοιμάτε με μισή μπαταρία και ξυπνάει με 1%.. Κλείνεις όλα τα προγράμματα;; Εχεις ενεργοποιημένη την επιλογή για οικονομία;; Κλείνεις το WiFi ή όλη νύχτα είνα ανοιχτό;;

 

Τα περισσότερα που λέτε, δεν είναι βλάβες ή λάθη του κινητού.. Είναι επιλογές και ρυθμίσεις του λειτουργικού...

Γενικώς αν δείτε να ανεβάζει θερμοκρασία η συσκευή, αν ψιλοκολλάει κάτι δεν πάει καλα, κάτι τρέχει από πίσω κτλ...

Πχ ο φίλος που είπε ότι τα κλείνει όλα και τρέχουν 900 ΜΒ η RAM κάτι έχει κάτι... Κανονικά θέλει 600 ΜΒ περίπου να τρέξει τα βασικά... Και τα υπόλοιπα μέχρι τα 1,35 που ναι τα ωφέλιμα, απ τον χρήστη.. Όσο βαζεις εφαρμογες, προσθαφερείς και τέτοια, τα 600 ΜΒ ανεβαίνουν.. Μόνο με ρεσετ θα ξαναέρθει.. Όποιο πρόγραμμα και να έχεις, άντα θα αφήνει κατάλοιπα, ίσως να μην τα σβήνει όλα κτλ κτ.. Εγώ το Clean Master έχω..

 

Στο φίλο με την Κάμερα που έλεγε ότι δεν μπορεί να βρει το κουμπί για σέλφι.. Εκτός ότι έχει ρύθμιση (που την βρήκες) να τραβάει όταν πατάς στην οθόνη.. Έει και χρονοδιακόπτη!!! Βάλε 2 ή 5 δεύτερα, πάτα το να τραβήξει, κράτησέ το όως θες και βγηκε! Τόσο απλά.. Μπορείς επίσης να τραβήξεις και με την μπροστά.. Μη την υποτιμάς.. με σχεδόν 2 ΜΡ βγάζεις πού καλές selfies..Ρώτα και μας που βγάζαμε με την VGA και βίντεο χωρίς ήχο.. ή 10 δεύτερα.. :lol::lol::lol:

 

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.. Θέλω μόνο να κάνω μια εκμάθηση στο ρουτάρισμα.. Αν γίνεται να αφήσω μόνο τον πυρήνα και να μην τρέχει τίποτα.. Αλλά δνε ξέρω και φοβάμαι ακόμα, θέλω να το ψάξω λίγο.. 4,5 GB λογισμικό και 600 MB στη RAM το θεωρώ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ...

 

Τέλος εγώ ενεργοποίησα τις "επιλογές προγραμματιστή". Ότι και να κάνω, κρατάω πατημένο το home button και τα σβήνω αμέσως!

Έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενεργειας πάντα!

Κλείνω το WiFi και το ανοίγω όταν το είμαι σε δικτυο ή θα μείνω κάπου που πιάνει ώρα!

Φορτίζω το κντ όταν τελειώσει τελείως η μπαταρία και όταν φορτίζει δεν κάνω κάτι.. Το αφήνω να φορτίσει χωρίς να καταναλώνω..

(Για όσους δε θέλουν την εξοικονόμηση ενέργειας, χαμηλώστε την φωτεινότητα.. Η αν σας παιρνουν συχνά τηλέφωνο, μνμ, μην εχετε τέρμα όλους τους ήχους! Ακούγονται δυνατα και τέρμα να μην είναι.. Αλλά αν συνηθίσεις τέρμα, δύσκολα το μειώνεις!! :p

 

Αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως να ρουτάρω ας μου στείλει μήνυμα παρακαλώ! (Οχι μονο τα βήματα.. Γενικως πως λειτουργεί το ρουτ! Για να το εμπεδώσω!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά. Εγώ παρήγγειλα τη συσκευή σε ένα φίλο μου. Είχα δουλέψει παλιότερα το S3 και σκέφτηκα ότι το neo είναι αρκετά κοντινό ως προς εκείνο και σε πολύ καλά χρήματα πλέον (170 ευρώ). Όταν ήρθε το κινητό και το έστησα για το φίλο μου, παρατήρησα ότι η κάμερα δεν τραβάει σε burst mode όπως το S3. Το S3 είχε αν θυμάμαι καλά βέβαια τη λειτουργία Best photo (που έχουν και τα επόμενα Galaxy) με την οποία τραβούσε σε burst Mode 8 αν δεν κάνω λάθος φωτογραφίες και επέλεγες μετά όποια εσύ ήθελες. Στο neo του φίλου μου ενώ η κάμερα έχει τη λειτουργία αυτή, όταν τη δοκίμασα η κάμερα τράβηξε μεν απανωτές φωτογραφίες αλλά το έκανε με πάρα πολύ αργό ρυθμό. Σχεδόν μια φωτογραφία κάθε δευτερόλεπτο. Το έχει δει κανένας αυτό; Εννοείται ότι έκανα επαννεκίνηση στο κινητό όπως και ότι έσβησα ο,τι εφαρμογές είχα προλάβει να του περάσω (2 - 3 το πολύ ) αλλά πάλι το ίδιο έκανε.

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να συνδεσω το τηλεφωνο ως συσκευη μαζικης αποθηκευσης μεσω usb αλλα συνδεεται μονο σαν αναπαραγωγη πολυμεσων. Εχω ψαξει αλλα δεν βρηκα επιλογη που να εχει καποια τετοια ρυθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...