Jump to content

Microsoft Surface Pro 3


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην δική μου περίπτωση έφυγε το Pro 3 από την ορoφή του αυτοκίνητου και πήγε μια βολτίτσα....

Έσπασε η οθόνη και το αλουμίνιο γέμισε γρατζουνιές.

Να ναι καλά η Ευαγγελία :up: που με ενημέρωσε και έτσι με ακριβώς τις ίδιες κινήσεις παρέλαβα και εγώ το καινούριο μου Surface.

Να πω ότι ήταν αγορασμένο από Αμερική και εκτός εγγύησης.

Thanks Microsoft!!!

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 698
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καμιά άλλη εταιρία δεν το κάνει αυτό ; )

Σήμερα επικοινώνησα μέσω chat γισ να αγοράσω ένα screen protector σαν.αυτό που μου έστειλαν σε αντικατασταση του δικού μου και επειδή δεν υπάρχει στο Store θα μου στείλουν δωρεάν ένα από αυτά που έχει κρατήσει το τεχνικό τμήμα της MS! !!!

Εξαιρετικοί! !!!

Edited by niotheros
Απαγορεύεται η γραφή SMS
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Εχω μερικές απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς δεν είμαι και πολυ σχετικος.

 

Αγορασα από το αγγλικό ebay ενα σφραγισμένο surface pro 3 μαζι με docking station, i5/8gb ram/256ssd. Στην αναμονή να μου έρθει.

 

1. Εχει windows 8. γίνεται να του βαλω τα win10 μεσω καποιου δωρεάν update? Έχω την εντύπωση οτι γινόταν παλιότερα.

 

2.το μηχάνημα θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για Outlook, browsing, office και pdf. Επίσης ενα custom λογισμικο της εταιρείας και άλλο ένα custom λογισμικο παρακολουθησης στόλου οχηματων. Λογικά πρέπει να είμαι υπερκαλυμμενος με το μηχάνημα για αυτη την χρήση?

 

3. Μέσω του docking station θα το συνδέσω σε μια οθόνη, πρέπει να αγοράσω κάποιο ειδικό καλώδιο? Επίσης ειδα καποια βίντεο οπου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστά την οθόνη του Tablet και ξεχωριστά της οθόνης (δεν το εξηγω και πολύ σωστά). Για την ακρίβεια θελω στην οθόνη του Tablet να εχω το πρόγραμμα για την παρακολούθηση του στόλου και στην μεγάλη οθόνη να κανω τις υπόλοιπες εργασίες. Είναι εφικτό?

 

4.εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο wireless keyboard και mouse? Επίσης ψάχνω τσάντα μεταφοράς που όμως να έχει ξεχωριστή θήκη για αρκετά εγγραφα. Αν παλι υπάρχει χώρος και για το Keyboard κ mouse θα ήταν η τέλεια τσάντα.

 

5. Το tablet θα είναι σχεδόν πάντα στο γραφείο πανω στο docking station με ρεύμα, ανοιχτό τουλάχιστον 12 ώρες καθημερινά, λέτε να το κλαιω μετά από καιρό?

 

Συγγνώμη για τις πολλές και μεγαλες ερωτήσεις αλλά ο έξυπνος μετά που το αγόρασα μου ήρθαν οι σημαντικές πρακτικες απορίες.

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

 

 

Εχω μερικές απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς δεν είμαι και πολυ σχετικος.

 

 

 

Αγορασα από το αγγλικό ebay ενα σφραγισμένο surface pro 3 μαζι με docking station, i5/8gb ram/256ssd. Στην αναμονή να μου έρθει.

 

 

 

1. Εχει windows 8. γίνεται να του βαλω τα win10 μεσω καποιου δωρεάν update? Έχω την εντύπωση οτι γινόταν παλιότερα.

 

 

 

2.το μηχάνημα θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για Outlook, browsing, office και pdf. Επίσης ενα custom λογισμικο της εταιρείας και άλλο ένα custom λογισμικο παρακολουθησης στόλου οχηματων. Λογικά πρέπει να είμαι υπερκαλυμμενος με το μηχάνημα για αυτη την χρήση?

 

 

 

3. Μέσω του docking station θα το συνδέσω σε μια οθόνη, πρέπει να αγοράσω κάποιο ειδικό καλώδιο? Επίσης ειδα καποια βίντεο οπου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστά την οθόνη του Tablet και ξεχωριστά της οθόνης (δεν το εξηγω και πολύ σωστά). Για την ακρίβεια θελω στην οθόνη του Tablet να εχω το πρόγραμμα για την παρακολούθηση του στόλου και στην μεγάλη οθόνη να κανω τις υπόλοιπες εργασίες. Είναι εφικτό?

 

 

 

4.εχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο wireless keyboard και mouse? Επίσης ψάχνω τσάντα μεταφοράς που όμως να έχει ξεχωριστή θήκη για αρκετά εγγραφα. Αν παλι υπάρχει χώρος και για το Keyboard κ mouse θα ήταν η τέλεια τσάντα.

 

 

 

5. Το tablet θα είναι σχεδόν πάντα στο γραφείο πανω στο docking station με ρεύμα, ανοιχτό τουλάχιστον 12 ώρες καθημερινά, λέτε να το κλαιω μετά από καιρό?

 

 

 

Συγγνώμη για τις πολλές και μεγαλες ερωτήσεις αλλά ο έξυπνος μετά που το αγόρασα μου ήρθαν οι σημαντικές πρακτικες απορίες.

 

 

1. Με την παρακάτω διαδικασία μπορείς ακόμα να αναβαθμίσεις νόμιμα στα 10.

https://www.cnet.com/news/microsoft-windows-10-free-upgrade-offer-assistive-features/

 

2.Μια χαρά θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

 

3.Εφοσον έχεις το docking station Θα χρειαστείς αντίστοιχο adaptor που σου προσφέρει με την ανάλογα θύρα της οθόνης σου.

 

Μπορείς και 2 οθόνες να συνδέσεις παράλληλα μέσω docking station.

 

Αλλιώς σκέτη σύνδεση το surface με οθόνη θα χρειαστείς adaptor mini display port σε HDMI

Πχ κάτι τέτοιο.

https://www.amazon.co.uk/Rankie-Plated-DisplayPort-Thunderbolt-Compatible/dp/B00YONKZ72/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1489042181&sr=8-3&keywords=mini+displayport+to+hdmi

 

Για το δεύτερο σκέλος δες εδώ.

http://www.windowscentral.com/how-connect-and-set-multiple-monitors-windows-10

 

4. Τώρα Bluetooth keyboard or mouse θα βρεις μεγάλη ποικιλία στην αγορά.

Ποντίκι χρησιμοποιώ το παρακάτω.

https://www.logitech.com/el-gr/product/mx-anywhere2

 

Αντίστοιχα πληκτρολόγιο αυτό.

https://www.amazon.com/Logitech-Multi-Device-Bluetooth-Keyboard-920-007558/dp/B0148NPH9I

http://www.skroutz.gr/s/7657466/Logitech-Multi-Device-Bluetooth-Keyboard-K380-Grey.html

 

Θήκες και τσάντες θα βρεις πολύ μεγάλη ποικιλία σε amazon η eBay.

 

5. Εφόσον το έχεις μόνιμα σε ρεύμα σίγουρα θα κανεις κακό στην μπαταρία του μετά ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Αυτή είναι η μεγαλύτερη αρνητική παρενέργεια.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Alextrela σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!

 

Υπαρχει καποιος αντάπτορας για να κάνω αυτό που λεω απλα να εχει διαφορες υποδοχες πχ για vga η hdmi η κατι αλλο? Κατι σαν all in one adaptor?

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Alextrela σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!

 

 

 

Υπαρχει καποιος αντάπτορας για να κάνω αυτό που λεω απλα να εχει διαφορες υποδοχες πχ για vga η hdmi η κατι αλλο? Κατι σαν all in one adaptor?

 

Έχει και τέτοιο πχ

https://www.amazon.com/CableDeconn-Appearance-Multi-Function-Thunderbolt-DisplayPort/dp/B01FM9NV7W/ref=pd_sbs_147_3?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=CY00DAGNVHTKP5GJFM6P

https://www.amazon.com/Displayport-CableDeconn-Thunderbolt-Compatible-Converter/dp/B01CELKL1A/ref=pd_sbs_147_5?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=MGRCMHEPF1YK8Y1DCK0K

 

Η αλλιώς το docking station έχει εξίσου αρκετές υποδοχές.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα παδια

Ημουν και εγω ενας ευτυχης κατοχος surface book i5 το οποιο πηρα απο αγγλια.

Εδω και λίγο καιρο αρχισε να μην μου βλεπει το keyboard το οποίο ηταν ψιλοκλασσικο πρόβλημα και λυνοτανε με το να το βγαλεις και να το ξαναβαλεις.

Εδω και μερικές ημέρες όμως πλεον δεν αναγνωρίζει το keyborad και το ouse και τις θυρες usb και ΤΙΠΟΤΑ.Ειναι σαν να μην υπαρχει το κάτω μερος (Παραδόξως την δευτερη μπαταρια την βλεπει κανονικα).

 

Του έκανα system restore καθαρο install τιποτα.

 

Τι προτείνετε ρε παιδια.Εχω απογοητευτει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησε καλύτερα με τη microsoft.

Αν ειναι hardware προβλημα, το πιο πιθανο να σου στειλουν νεα συσκευη δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους...

Να κάνω μια ερώτηση, μήπως έχει συμβεί σε κάποιον άλλον;

Πήγα εχθές από περιέργεια και μόνο να δω τι παίζει με την εγγύηση και με δείχνει εκτός εγγύησης και λογικό μιας και έχει λήξει από τον Ιούνιο.

Όταν όμως έβαλα ένα δήθεν πρόβλημα και εν προκειμένω σπάσιμο οθονης, μου έβγαλε κόστος 0.

Τι παίζει, ξέρει κανεις;

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα ακούσει για εγγύηση forever!

Δε ξέρω αν, που και πόσο ισχύει!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτες τις μερες ψαχνω ενα τετοιο μεταχειρισμενο με i5 ή i7 για να παρω,πιστευετε αξιζει σημερα η αγορα του;

Θα αντεξει 2-3 χρονακια ακομα ή αγκομαχαει;

Θεματακια ειχε σαν συσκευη;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτες τις μερες ψαχνω ενα τετοιο μεταχειρισμενο με i5 ή i7 για να παρω,πιστευετε αξιζει σημερα η αγορα του;

Θα αντεξει 2-3 χρονακια ακομα ή αγκομαχαει;

Θεματακια ειχε σαν συσκευη;

 

Χωρίς να είμαι κάτοχος, θεωρώ ότι θα σε βγάλει παλικάρι, με μόνο ερωτηματικό την μπαταρία, για την οποία καλύτερα να μοιραστεί την εμπειρία του κάποιος κάτοχος της συσκευής.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι κάτοχος, θεωρώ ότι θα σε βγάλει παλικάρι, με μόνο ερωτηματικό την μπαταρία, για την οποία καλύτερα να μοιραστεί την εμπειρία του κάποιος κάτοχος της συσκευής.

 

Και να φανταστω μπαταρια δεν αλλαζει ε;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστω μπαταρια δεν αλλαζει ε;

 

Όχι σε κανένα surface αν και υψηλής ποιότητας μπαταρίες έχουν που κρατάνε το μεγαλύτερο ποσοστό της χωρητικότητας τους για σεβαστό διάστημα 2-3 ετών.

 

Πχ το δικό μου 15 μηνών είχε απωλέσει μόλις 5% της συνολικής χωρητικότητα και είχα κάνει καμία 250 πλήρους κύκλους φόρτισης.

 

 

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα ενα surface pro 3 με πληκτρολογιο απο pro 4 πριν λιγο απο αγγελια.

Επειδη δεν ξαναειχα τετοιου ειδους ταμπλετ με windows ,οι εφαρμογες .exe δεν γινονται εγκατασταση;

Ουτε το viber.exe μπορουσα να δουλεψω ουτε ενα android emulator το andydroid.

Μπορειτε να με βοηθησετε λιγο με αυτο;

Νομιζα οτι ειναι σαν λαπτοπ το εργαλειο.

Με εχει δυσκολεψει λιγο με την λειτουργια ταμπλετ και desktop,και ποτε δουλευει το πληκτρολογιο κτλ. αλλα ελπιζω να το συνηθισω...

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ surface και ενός οποιοδήποτε λαπτοπ η ντεσκτοπ.

Ότι κάνεις στο ένα μπορείς και στο δεύτερο και το ανάποδο.

 

Τσεκαρε στο store να βρεις ότι εφαρμογές σε ενδιαφέρουν και οτιδήποτε άλλο που είτε δεν βρήκες η δεν σε κσλυοτει εγκατέστησε τα αντίστοιχα exe.

 

Τώρα όσον αφορά tablet και desktop mode θα πρότεινα να δεις tutorials στο Ίντερνετ πχ YouTube να πάρεις μια ιδέα.

 

Θα βρεις δεκάδες οδηγούς.

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Alex!

Ειναι τρομερο εργαλειο και θελει συνηθεια.Ειναι δυσκολο να εχεις ταμπλετα με windows οταν εχεις μαθει να τα δουλευεις με mouse κι οχι με δαχτυλο.

Επισης εχει tempered glass κι εχω μια εντυπωση πως η γραφιδα δεν δουλευει αψογα λογω αυτου αλλα οκ με τον καιρο θα βρουμε τα κουμπια του.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Το tempered glass μπορεί να επηρεάζει το touch feeling.

Όπως και αρνητικά την χρήση γραφίδας.

 

Δοκίμασε με η χωρίς γυαλί να δεις αν θα βρεις διαφορά είτε σε touch feeling η ανταπόκριση γραφιδας.

 

Προσωπικά δεν βάζω γυαλι.

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το tempered glass δεν επιρρεαζει καθολου την αποδοση της γραφιδας.

Αν δεν δουλευει καλα ισως να χρειαζεται καινουρια μπαταρια η γραφιδα.

Link to comment
Share on other sites

Το tempered glass δεν επιρρεαζει καθολου την αποδοση της γραφιδας.

Αν δεν δουλευει καλα ισως να χρειαζεται καινουρια μπαταρια η γραφιδα.

 

Αλλαξαμε.Λες να θελει μυτακι;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι θεματα σου βγαζει?

Παντως μην προσπαθεις να το συγκρίνεις με wacom. Πιστευω ειναι πισω το πενακι του surface pro 3. Αν καποιες φορες δεν λειτουργει αριστα το palm rejection ειναι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι θεματα σου βγαζει?

Παντως μην προσπαθεις να το συγκρίνεις με wacom. Πιστευω ειναι πισω το πενακι του surface pro 3. Αν καποιες φορες δεν λειτουργει αριστα το palm rejection ειναι φυσιολογικο.

Ok τωρα καταλαβα.Ενταξει απλα θελει συνηθεια.

Ωρες ωρες νιωθω λες κι η μυτη γρατζουναει την οθονη,αλλα θελει να βρεις το κολπο του.

Γενικα οσο περναει η ωρα το συνηθιζω και το βολευομαι.

Ειναι δυνατο το εργαλειο!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εχω tempered glass σε όλα τα surface που περασαν από τα χερια μου (pro 1,2,3,4, book) και σε ΟΛΑ υπαρχει μειωση της ευαισθησίας της οθονης, μετα την τοποθετηση του γυαλιου (ναι, επιλεγω καλα tempered glass). Αντιστοιχη μειωση υπαρχει (μικρη, αλλα αισθητη) και στην αποκριση της γραφιδας...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...