Jump to content

[Επίσημο] NOKIA Lumia Cyan - Windows Phone 8.1 Update


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ότι κόλλησε κάποιος συγχρονισμός πριν λίγες μέρες και σου έφαγε την μπαταρία δεν έχει να κάνει με το Power Save Mode... Μην τα μπερδεύεις...

 

Επίσης όταν είναι στο "ON" αυτή είναι η σημασία του... Όταν φτάνεις στο 20% να σταματάει τις εργασίες στο παρασκήνιο και για να κάνει όσο περισσότερη εξοικονόμηση γίνεται... Τι περίμενες να κάνει? :p

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις κάποιες εφαρμογές να λειτουργούν και τότε μπορείς να μπεις στην οικονομία μπαταρίας και πατάς πάνω στην εφαρμογή που θες και επιλέγεις "Να εκτελείται ακόμα και όταν είναι ενεργοποιημένη η Οικονομία Μπαταρίας"... Δηλαδή θα σταματά όλες τις εργασίες (για να κάνει Οικονομία) εκτός από αυτές που έχεις ορίσει... Αλλιώς δεν θα κάνει κάποια Οικονομία...

Ok θα το ρυθμισω ετσι.Το θεμα με το κολλημα ειναι οτι αν ηταν στο ON τοτε φτανοντας στο 20% θα σταματαγε να συγχρονιζει και θα ειχε τουλαχιστο λιγο μπαταρια το πρωι.Δεν ειναι λογικο να εφαγε πανω απο 60% μπαταρια με ενα κολλημα.Και απο την αλλη καθε ποτε να περιμενω κολλημα σε καποια εφαρμογη/λογαριασμο για να ξερω τι μου γινεται?

Οσο για την οθονη υπαρχει καποια ιδεα για το προβλημα μου?

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα όποια προβλήματα παρουσιάζονται οφείλονται κατά πάσα πιθανότητα στην επαναφορά του back up. Hard reset κάνεις μια φορά και τελειώνεις, δεν χρειάζεται συνέχεια.

 

δηλ, κανεις ενα hard reset πριν το update για να κάτσει καλύτερα, και ξαναπερνας της εφαρμογές απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

δηλ, κανεις ενα hard reset πριν το update για να κάτσει καλύτερα, και ξαναπερνας της εφαρμογές απο την αρχη...

 

Προσωπικά το κάνω μετά την αναβάθμιση για να σβηστούν σκουπίδια και προσωρινά αρχεία που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης. Εκτός και αν φλασάρω το firmware μέσω υπολογιστή που ουσιαστικά κάνω καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού στη συσκευή οπότε δεν χρειάζεται η επαναφορά.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το κάνω μετά την αναβάθμιση για να σβηστούν σκουπίδια και προσωρινά αρχεία που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης. Εκτός και αν φλασάρω το firmware μέσω υπολογιστή που ουσιαστικά κάνω καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού στη συσκευή οπότε δεν χρειάζεται η επαναφορά.

 

Συγνώμη κιόλας άλλα αν είναι να κάνω hard reset μετά από κάθε αναβάθμιση, που δεν είναι και λίγες, και να ξαναστήνω το κινητό το κάνω και με Android. Ο σκοπός είναι να αποφύγουμε τέτοια θέματα. Προσωπικά δε έκανα hard reset και ευτυχώς το κινητό δείχνει να στρώνει με τον καιρό.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας άλλα αν είναι να κάνω hard reset μετά από κάθε αναβάθμιση, που δεν είναι και λίγες, και να ξαναστήνω το κινητό το κάνω και με Android. Ο σκοπός είναι να αποφύγουμε τέτοια θέματα. Προσωπικά δε έκανα hard reset και ευτυχώς το κινητό δείχνει να στρώνει με τον καιρό.

 

Ναι, σωστά, εννοείται ότι δεν γίνεται μετά από ότι αναβάθμιση βγαίνει! Μόνο σε μεγάλες πχ WP8->WP8.1. Δεν διευκρινίστηκε πριν! :)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το κάνω μετά την αναβάθμιση για να σβηστούν σκουπίδια και προσωρινά αρχεία που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης. Εκτός και αν φλασάρω το firmware μέσω υπολογιστή που ουσιαστικά κάνω καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού στη συσκευή οπότε δεν χρειάζεται η επαναφορά.

 

 

Είναι καλύτερα θεωρείς να το κατεβάσεις και να το περάσεις μέσω υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Για παραδειγμα οταν η οθονη ειναι στο auto τοτε εντος σπιτιου ειναι πολυ αδυναμη (και κανει κατι τρεμοπαιγματα απο πιο φωτεινη στην αρχη σε πιο σκοτεινη) και αντιθετα οταν την βαζω στο manual και συνηθως στο Low εντος σπιτιου ειναι οκ αλλα εκτος στον δρομο δεν βλεπεις την τυφλα σου.Εκει στο αυτοματο δουλευει καλυτερα.

 

Auto=Ρυθμίζεται η φωτεινότητα αναλόγως τις συνθήκες. Πχ. είσαι σε δωμάτιο με φως; Τότε αυτόματα πάει σε φωτεινότητα Medium. Πας σε πιο σκοτεινό δωμάτιο; Με τη μια πέφτει στο Low. Αν πας σε τελείως σκοτεινό, τότε πέφτει και κάτω του Low και ίσως φαίνεται υπερβολικά σκοτεινή, απλά φταίει ότι το μάτι δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα πλήρως στο σκοτάδι. Είναι όμως για να ξεκουράζει. Γενικά στο σπίτι λόγω πολλών εναλλαγών φωτεινότητας, προτιμώ κάτι σταθερό όπως το Low ή Medium και έξω Medium ή αν έχει ηλιοφάνεια το Auto. (Γιατί σε συνδιασμό με μια άλλη ρύθμιση τα βλέπεις όλα άνετα, ακόμη και φουλ ήλιο!)

Επομένως δεν είναι προβληματικό ή κάτι άλλο. Έτσι λειτουργεί.. ;)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Auto=Ρυθμίζεται η φωτεινότητα αναλόγως τις συνθήκες. Πχ. είσαι σε δωμάτιο με φως; Τότε αυτόματα πάει σε φωτεινότητα Medium. Πας σε πιο σκοτεινό δωμάτιο; Με τη μια πέφτει στο Low. Αν πας σε τελείως σκοτεινό, τότε πέφτει και κάτω του Low και ίσως φαίνεται υπερβολικά σκοτεινή, απλά φταίει ότι το μάτι δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα πλήρως στο σκοτάδι. Είναι όμως για να ξεκουράζει. Γενικά στο σπίτι λόγω πολλών εναλλαγών φωτεινότητας, προτιμώ κάτι σταθερό όπως το Low ή Medium και έξω Medium ή αν έχει ηλιοφάνεια το Auto. (Γιατί σε συνδιασμό με μια άλλη ρύθμιση τα βλέπεις όλα άνετα, ακόμη και φουλ ήλιο!)

Επομένως δεν είναι προβληματικό ή κάτι άλλο. Έτσι λειτουργεί.. ;)

 

Ευχαριστω φιλε μου για το ποστ σου.

Το προβλημα μου ειναι οτι οτι στο αυτοματο η οθονη γινεται τοσο σκοτεινη που ειναι κατω του LOW.Oταν το βαλω στο LOW ειναι μια χαρα.Μιλαμε για ενα σαλονι 50-60 μετρα με 2 λαμπες 100αρες.

Τωρα οταν παω εξω την ημερα δεν βλεπω την τυφλα μου με το LOW.Αντε παλι να μπω ρυθμισεις να το βαλω στο auto.Αυτο με εκνευριζει να σου πω πιο πολυ και οτι καθε φορα πρεπει να μπαινω να ρυθμιζω την οθονη.

:ninja:

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για το ποστ σου.

Το προβλημα μου ειναι οτι οτι στο αυτοματο η οθονη γινεται τοσο σκοτεινη που ειναι κατω του LOW.Oταν το βαλω στο LOW ειναι μια χαρα.Μιλαμε για ενα σαλονι 50-60 μετρα με 2 λαμπες 100αρες.

Τωρα οταν παω εξω την ημερα δεν βλεπω την τυφλα μου με το LOW.Αντε παλι να μπω ρυθμισεις να το βαλω στο auto.Αυτο με εκνευριζει να σου πω πιο πολυ και οτι καθε φορα πρεπει να μπαινω να ρυθμιζω την οθονη.

:ninja:

 

Λογικό είναι... Όταν είσαι στο σκοτάδι τερματίζει τη φωτεινότητα για να μπορείς να διαβάσεις... Όταν βγαίνεις στον ήλιο δεν ανεβαίνει όταν είναι στο αυτόματο???

 

Επίσης αν δεν θες να μπαινοβγαίνεις στις ρυθμίσεις απλά βάλε τη ρύθμιση της φωτεινότητας στο notification center ώστε να την αλλάζεις με ένα κλικ όταν κατεβάζεις τη μπάρα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι... Όταν είσαι στο σκοτάδι τερματίζει τη φωτεινότητα για να μπορείς να διαβάσεις... Όταν βγαίνεις στον ήλιο δεν ανεβαίνει όταν είναι στο αυτόματο???

 

Επίσης αν δεν θες να μπαινοβγαίνεις στις ρυθμίσεις απλά βάλε τη ρύθμιση της φωτεινότητας στο notification center ώστε να την αλλάζεις με ένα κλικ όταν κατεβάζεις τη μπάρα...

 

Ναι με 8.1 είναι ψιλοκλασσική ρύθμιση για notification center.. Εμένα με βόλεψε πολύ!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Χμμ....ναι ειναι καλη ιδεα στο notification center.Αυτο θα κανω.

Ευχαριστω.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτο??

 

Ρυθμίσεις>ειδοποιήσεις+ ενέργειες

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δε ξέρω αν θα συμφωνήσετε άλλα μετά από αρκετό διάστημα που έχω την cyan είμαι σίγουρος πλέον ότι η αυτονομία έχει πέσει αισθητά, όχι τραγικά βέβαια. Με τα 8 black έβγαζα συνήθως 1,5 μέρα ενώ με την ίδια χρήση τώρα βγάζω άνετα 1 άλλα 1,5 με πολύ ζόρι και σπάνια. Γενικά βλέπω τα WP από εκεί που ήταν αρκετά energy efficient μάλλον έχουν μείνει πίσω σε σχέση με τα σύγχρονα android σε συνδυασμό και με τις μικρές μπαταρίες που μπαίνουν στα καινούρια κινητά της Nokia.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με cyan είδα τρομερή βελτίωση στην μπαταρία...Καλύτερη από κάθε άλλη αναβάθμιση

 

Συμφωνώ κι εγώ. Πολύ καλή αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι μέχρι 50% πέφτει με νορμάλ ρυθμούς και έπειτα υπάρχει τρελή κατανάλωση! Σε 24 ώρες έπεσε στο 50% και τις υπόλοιπες 5 ώρες έπεσε στο 7%!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι μέχρι 50% πέφτει με νορμάλ ρυθμούς και έπειτα υπάρχει τρελή κατανάλωση! Σε 24 ώρες έπεσε στο 50% και τις υπόλοιπες 5 ώρες έπεσε στο 7%!!

 

Εξαρτάται κι από τη συσκευή που έχεις υποθέτω. Σε lumnia 1320 που έχω εγώ δουλεύει ρολόι..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εξαρτάται από το μοντέλο και τον αλγόριθμο υπολογισμού του φορτίου της μπαταρίας. Εμένα στο 920 η μπαταρία μειώνεται αρκετά πιο αργά όταν πέφτει στο 35% περίπου και μέχρι να φτάσει 10% οπότε συνήθως και το φορτίζω. Γενικά πάντως πέφτει πιο γρήγορα από ότι με την black. Παρατηρώ πάντως ότι πιο ευχαριστημένοι είναι οι κάτοχοι 1020. Μπας και μας σπρώχνει σε αλλαγή συσκευής η MS;:p

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εξαρτάται από το μοντέλο και τον αλγόριθμο υπολογισμού του φορτίου της μπαταρίας. Εμένα στο 920 η μπαταρία μειώνεται αρκετά πιο αργά όταν πέφτει στο 35% περίπου και μέχρι να φτάσει 10% οπότε συνήθως και το φορτίζω. Γενικά πάντως πέφτει πιο γρήγορα από ότι με την black. Παρατηρώ πάντως ότι πιο ευχαριστημένοι είναι οι κάτοχοι 1020. Μπας και μας σπρώχνει σε αλλαγή συσκευής η MS;:p

 

Όχι, μην το ξαναπείς αυτό.. :lol: Πάντως, μια μείωση στη διάρκεια της μπαταρίας έπρεπε να την περιμένουμε. Οι αναβαθμίσεις γράφονται για τις καινούριες cpu, gpu κλπ, οπότε, για να αποδώσουν οι παλαιότερες συσκευές x20, από κάπου θα πρέπει να χάσουν, όπως τη διάρκεια μπαταρίας, το ανέβασμα θερμοκρασιών πιο γρήγορα ή το να μην παίρνουν πλήρεις αναβαθμίσεις. Ευτυχώς που πήρα το 820 και μπορώ να αλλάξω μπαταρία. :D Πάντως, από το update σε Cyan, με DP, ό,τι πρόβλημα είχα, διορθώθηκε. :happy: Μια διόρθωση της κάμερας θα ήθελα, για να έρθει σε επίπεδα Black και δε θέλω τίποτα άλλο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα μελη της ομαδας και καλως σας βρηκα!Ειμαι νεος κατοχος Nokia lumia 1320 και εχω ενα θεματακι με την αποθηκευση στην sd.Κανω μετακινηση εφαρμογων στην καρτα και ενω μετακινουνται κανονικα,υστερα δεν ανοιγουν.Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα μνημης ή κατι δεν κανω σωστα?:wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα μελη της ομαδας και καλως σας βρηκα!Ειμαι νεος κατοχος Nokia lumia 1320 και εχω ενα θεματακι με την αποθηκευση στην sd.Κανω μετακινηση εφαρμογων στην καρτα και ενω μετακινουνται κανονικα,υστερα δεν ανοιγουν.Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα μνημης ή κατι δεν κανω σωστα?:wacko::wacko:

 

Κι εγώ το έπαθα αυτό μερικές φορές αλλά κάθε φορά είχε θέμα η κάρτα.

Βέβαια έχω πάρει μια φτηνή κινέζικη, οπότε δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...