Jump to content

Φοιτητικό πακέτο Vodafone CU


zipperant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα δικά μας 3 νούμερα που κάναμε ανανέωση δεν ήρθε τέτοιο μήνυμα ούτε επιστράφηκαν αυτά που χάσαμε.

Φοιτητικά και τα 3.

Ανανέωση κάναμε μέσα στο Μάιο.

Αυτό συμβαίνει και στην αδερφή, το τσεκαρα πριν λίγο

 

Της είχαν φαει 0.19 λεπτα, δεν το κυνήγησα και της έκανα μια ανανέωση (το νούμερο το χρησιμοποιεί ελάχιστα και μόνο για δεδομένα από τα δωρεάν)

 

Τα 19 λεπτά δεν τα έβαλαν ακόμα αν και η ανανέωση έγινε μερικές μέρες αφού το μηδένισαν.

 

Τώρα αν συμβεί αργότερα δεν γνωρίζω.

 

Ίσως αν μιλάμε για μεγάλο ποσό θα πρέπει να το κυνηγήσεις. Θα στα δώσουν σίγουρα από ότι φαίνεται.

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση κάνατε αφού ήρθε το μήνυμα ή πριν; Γιατί αν κάνατε πριν, δεν είναι υποχρεωμένοι να σας τα δώσουν.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα την Ευρωπαϊκή κάρτα νέων για 3o έτος, αλλά πρώτη φορά από κατάστημα Vodafone. Με το που πήγα εκεί, αμέσως μου έφεραν μαζί με το φάκελο, μία νέα SIM με φοιτητικό CU. Τους λέω ότι έχω ήδη, αλλά μου απαντάνε ότι πρέπει να το πάρω όπως και να 'χει και αν θέλω του βάζω 10€ κάρτα να ενεργοποιηθεί.

 

Υποθέτω όμως, ότι αν ενεργοποιηθεί ο νέος αριθμός, αυτόματα χάνω το φοιτητικό στον παλιό μου αριθμό. Ξέχασα να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση κάνατε αφού ήρθε το μήνυμα ή πριν; Γιατί αν κάνατε πριν, δεν είναι υποχρεωμένοι να σας τα δώσουν.
Για το τυπικό του πράγματος, είναι όπως τα λες

 

Αλλά το σωστό θα ήταν να τα δίνουν σε όλους τα χρήματα που έκαναν ανανέωση μιας και στο φινάλε αναγνωρίζουν το λάθος τούς

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχω σκοπό να βάλω κάρτα, θα γίνει φραγή ή όχι; Μου ήρθαν και σε μένα τα μηνύματα
Γνωρίζει κανείς αν όντως θα μπει φραγή;
Link to comment
Share on other sites

Update για τους ενδιαφερόμενους...

Μίλησα το πρωί από το CU App στο chat τους, μου είπαν ότι όντως θα έπρεπε να κάνω μια ανανέωση μέχρι 31/05 (χθες) για να μην ενεργοποιηθεί η φραγή. Επίσης ρώτησα: αν δεν κάνω τώρα ανανέωση, γίνει φραγή εισερχομένων και κάνω ανανέωση μετά από μέρες, φεύγει πάλι η φραγή κι όλα κομπλέ; Η απάντηση ήταν ναι, επανέρχονται κανονικά οι εισερχόμενες. Επίσης σε επόμενη ερώτησή μου για το αν με τη φραγή επηρεάζονται τα data, μου είπε ότι η φραγή ισχύει μόνο για εισερχόμενες και sms, για τα data όχι.

 

Anyway, εγώ επειδή δεν τους έχω και πολλή εμπιστοσύνη σε θέματα καρτοκινητών (από την πολύ μικρή μου εμπειρία σε καρτοκινητά τα 2,5 τελευταία χρόνια, ποτέ δε μου φάνηκε ακριβής η ενημέρωσή τους σε τέτοια θέματα, σαν να είναι δηλαδή κάπως στο φλου ό,τι έχει να κάνει με καρτοκινητά, καμία σχέση με τις συνδέσεις συμβολαίων που έχω)... Έβαλα λοιπόν πριν αλλάξει η μέρα 10 ευρώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μιας και έρχεται και καλοκαίρι και θα χρειαστώ πολλά data. Τέλος να πω ότι, 1-2 λεπτά μετά την ανανέωση, μου επιστράφηκαν και τα 6,5 ευρώ που είχαν "λήξει" στις 22/04/2021 και μου είχαν αφαιρεθεί τότε από το υπόλοιπό μου.

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μόλις τώρα δοκιμή να πάρω τηλέφωνο το CU μου και μια χαρά καλεί...!!! Καμμία φραγή! ΧΑ!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα όμως , μπήκε φραγή ....

 

Επιβεβαιώνω.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε εσας που μπηκε φραγη, τα λεπτα και τα Data που ειχατε μαζεμενα , μηδενιστηκαν ?

 

Ευτυχώς είναι ανέπαφα!! Παραμένουν ως είχαν.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η φραγή είναι μόνο στις εισερχόμενες.

Εξερχόμενες έκανα κανονικά.

Τελικά έβαλα 10 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Η φραγή είναι μόνο στις εισερχόμενες.

Εξερχόμενες έκανα κανονικά.

Τελικά έβαλα 10 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμανα λειτουργεί ακόμα κανονικά παρόλο που έλαβα το μήνυμα για φραγή. Πριν 10λεπτα δέχτηκα κλήση κανονικά και τώρα ακόμα καλεί κανονικά μόνο cu αριθμούς αφού μου μηδενισαν το υπόλοιπο. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα την Ευρωπαϊκή κάρτα νέων για 3o έτος, αλλά πρώτη φορά από κατάστημα Vodafone. Με το που πήγα εκεί, αμέσως μου έφεραν μαζί με το φάκελο, μία νέα SIM με φοιτητικό CU. Τους λέω ότι έχω ήδη, αλλά μου απαντάνε ότι πρέπει να το πάρω όπως και να 'χει και αν θέλω του βάζω 10€ κάρτα να ενεργοποιηθεί.

 

Υποθέτω όμως, ότι αν ενεργοποιηθεί ο νέος αριθμός, αυτόματα χάνω το φοιτητικό στον παλιό μου αριθμό. Ξέχασα να ρωτήσω.

 

Έβγαλες άκρη; Γιατί έγινε και σε εμένα χθες το ίδιο σκηνικό, αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι το παλιό υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί. Βέβαια δεν την έχω ενεργοποιήσει, απλά την έβαλα στο κινητό (το κανονικό μου φοιτητικό το έχω δώσει στον πατέρα μου).

 

Επίσης για όποιον ξέρει, με την ενεργοποίηση κερδίζεις δωρεάν GB; Πόσα και για πόση διάρκεια; Να αξιοποιηθούν τώρα το καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη βλέπουμε αν θα το κρατήσω ή όχι.

 

Edit: επικοινώνησα στο Chat και μετά από έλεγχο και των 2 αριθμών, ο υπάλληλος με ενημέρωσε ότι το νούμερο που παραλάβαμε προφανώς δεν είναι φοιτητικό νούμερο.

 

Επίσης σου πουλάνε φούμαρα προφορικά, ότι η προσφορά της ευρωπαϊκής κάρτας Νέων ενεργοποιείται μόνο στο νούμερο που παραλαμβάνεις. Προφανώς αυτό είναι ψέμα.

 

Προσπαθούν με τον τρόπο αυτό, να κερδίσουν έναν δεύτερο αριθμό, γιατί ίσως δεν θα μπεις στην διαδικασία να μεταφέρεις το φοιτητικό σου (είτε λόγω ότι βαριέσαι, είτε είναι ένα νούμερο που το έχεις χρόνια και δεν θα μπεις στην διαδικασία αυτή να μεταφέρεις τα φοιτητικά σου προνόμια σε άλλον αριθμό).

 

Το μόνο που δεν ξέρω αν αληθεύει, αν βάλεις υπόλοιπο στην νέα κάρτα, αν ενεργοποιείται αυτόματα η προσφορά της ευρωπαϊκής κάρτας Νέων, χωρίς να στείλεις μήνυμα δηλαδή στο 1280. Εγώ αμέσως πάντως την έβαλα στο φοιτητικό μου νούμερο. Τέλος, ο νέος αριθμός δεν έχει το οποιοδήποτε μπόνους, αν τον ενεργοποιήσεις, έστω για τους πρώτους 1-2-3 μήνες.

Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες άκρη; Γιατί έγινε και σε εμένα χθες το ίδιο σκηνικό, αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι το παλιό υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί. Βέβαια δεν την έχω ενεργοποιήσει, απλά την έβαλα στο κινητό (το κανονικό μου φοιτητικό το έχω δώσει στον πατέρα μου).

 

Επίσης για όποιον ξέρει, με την ενεργοποίηση κερδίζεις δωρεάν GB; Πόσα και για πόση διάρκεια; Να αξιοποιηθούν τώρα το καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη βλέπουμε αν θα το κρατήσω ή όχι.

 

Edit: επικοινώνησα στο Chat και μετά από έλεγχο και των 2 αριθμών, ο υπάλληλος με ενημέρωσε ότι το νούμερο που παραλάβαμε προφανώς δεν είναι φοιτητικό νούμερο.

 

Επίσης σου πουλάνε φούμαρα προφορικά, ότι η προσφορά της ευρωπαϊκής κάρτας Νέων ενεργοποιείται μόνο στο νούμερο που παραλαμβάνεις. Προφανώς αυτό είναι ψέμα.

 

Προσπαθούν με τον τρόπο αυτό, να κερδίσουν έναν δεύτερο αριθμό, γιατί ίσως δεν θα μπεις στην διαδικασία να μεταφέρεις το φοιτητικό σου (είτε λόγω ότι βαριέσαι, είτε είναι ένα νούμερο που το έχεις χρόνια και δεν θα μπεις στην διαδικασία αυτή να μεταφέρεις τα φοιτητικά σου προνόμια σε άλλον αριθμό).

 

Το μόνο που δεν ξέρω αν αληθεύει, αν βάλεις υπόλοιπο στην νέα κάρτα, αν ενεργοποιείται αυτόματα η προσφορά της ευρωπαϊκής κάρτας Νέων, χωρίς να στείλεις μήνυμα δηλαδή στο 1280. Εγώ αμέσως πάντως την έβαλα στο φοιτητικό μου νούμερο. Τέλος, ο νέος αριθμός δεν έχει το οποιοδήποτε μπόνους, αν τον ενεργοποιήσεις, έστω για τους πρώτους 1-2-3 μήνες.

 

Δεν το έψαξα περισσότερο. Δεν μου χρειάζεται ο έξτρα αριθμός κιόλας, απλά φαίνεται να ισχύει αυτό που λες, ότι η Vodafone θέλει να δώσει νούμερα και ούτε καν με ρώτησαν, απλά μου πήραν την ταυτότητα και την έβγαλαν φωτοτυπία.

 

Κι εμένα η κοπέλα στο κατάστημα αυτό μου είπε, ότι αν βάλω την ευρωπαϊκή κάρτα νέων στον καινούργιο αριθμό, αυτόματα θα μου κάνει τα 10€>20€. Ότι και καλά είμαι χαζός και τώρα δεν θα την βάλω στο παλιό φοιτητικό που έχω, για να πάρω το ίδιο δώρο... :p

 

Του χρόνου με την επόμενη ανανέωση της κάρτας νέων, θα την βάλω να έρχεται ξανά στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έψαξα περισσότερο. Δεν μου χρειάζεται ο έξτρα αριθμός κιόλας, απλά φαίνεται να ισχύει αυτό που λες, ότι η Vodafone θέλει να δώσει νούμερα και ούτε καν με ρώτησαν, απλά μου πήραν την ταυτότητα και την έβγαλαν φωτοτυπία.

 

Κι εμένα η κοπέλα στο κατάστημα αυτό μου είπε, ότι αν βάλω την ευρωπαϊκή κάρτα νέων στον καινούργιο αριθμό, αυτόματα θα μου κάνει τα 10€>20€. Ότι και καλά είμαι χαζός και τώρα δεν θα την βάλω στο παλιό φοιτητικό που έχω, για να πάρω το ίδιο δώρο... :p

 

Του χρόνου με την επόμενη ανανέωση της κάρτας νέων, θα την βάλω να έρχεται ξανά στο σπίτι.

 

Το θέμα είναι ότι εσύ και εγώ ήμασταν και είμαστε υποψιασμένοι. Πόσοι θα την πατήσουν με τα ψέματα που λένε όμως, όπου εκμεταλλεύονται ότι στα προφορικά μπορούν να λένε ό,τι θέλουν χωρίς επιπτώσεις. Πραγματικά τέτοιες πρακτικές θέλουν να ηχογράφηση και να την γνωστοποιήσεις, ώστε να δούμε τι θα πουν.

 

Προσωπικά εγώ το φοιτητικό το έχαψα (μάλιστα της είπα ότι έχω ήδη και μου λέει "μόλις απέκτησες και δεύτερο") να σου πω την αλήθεια και το βρήκα και σαν μια καλή ευκαιρία με το καλοκαίρι, αφού μου είπε τα κλασικά για τα bonuses τους πρώτους 3 μήνες.

 

Γλίτωσα τα 2€ μεταφορικά και έφαγα την κοροϊδία στα μάπα.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα καιου πρότειναν ένα καρτοσυμβολαιο με 13.5 ευρώ.εχει 1000 σε όλους,600 σε βονταφον και 3 giga internet.αυτο σημαίνει τερμα το φοιτητικό;
Link to comment
Share on other sites

αυτο σημαίνει τερμα το φοιτητικό;

 

Σου είπαν κάτι τέτοιο;;;

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...