Jump to content

Φοιτητικό πακέτο Vodafone CU


zipperant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ είχα στείλει από την Παρασκευή τη βεβαίωση σπουδών, τελικά πριν λίγα λεπτά με γύρισαν στο CU Special!! :mad:

 

Μου μηδενισε και τα ΜΒ και το χρόνο ομιλίας προς CU, που μάζευα 5,5 χρόνια! Πάνε 7GB και καμιά 30αρια χιλιάδες λεπτά προς CU... :mad: :mad: Άρχισαν να μετράνε από την αρχή, χωρίς να είναι 1η του μήνα...

 

 

"MOΛIΣ ENEPΓOΠOIHΘHKE H ΠPOΣΦOPA CU SPECIAL. ΓIA TA NEA ΣOY ΠAKETA MΠEΣ MY CU APP H KAΛEΣE TO 1252."

 

Screenshot-My-CU-20190318-180327.png

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα ρε παιδιά χάνετε ότι έχετε. Τρώτε τα αυτοί δεν έχουν το θεό τους στο καρτελ. Άλλος είχε χάσει 70gb σε what's up φοιτητικό. Τι να πω ώρες ώρες. Τους κάνουμε μάγκες.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμία ιδέα πως να φαγωθούν; Για να μαζεύονται τόσα πολλά είναι προφανές πως δεν τα χρειάζεται.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμία ιδέα πως να φαγωθούν; Για να μαζεύονται τόσα πολλά είναι προφανές πως δεν τα χρειάζεται.

 

Sent from my SM-G970F

Ίσως με tethering κυρίως με φίλους που δεν έχουν? Δεν ξέρω απλά λέω ότι είναι κρίμα να χάνονται τόσα GB οι εταιρείες κάνουν πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το βλέπεις εσύ. Η άλλη άποψη είναι πως κοιτάς να κάνεις τη δουλειά σου όσο πιο οικονομικά γίνεται, και αν μαζεύεις παραπάνω καλό είναι να υπάρχουν για περίπτωση ανάγκης. Δεν ξέρω κανέναν φίλο μου που να μην έχει mobile internet. Και πάλι, δεν θα ήταν λύση να το κάνω αυτό συχνά (tethering) και να χαλάω και τη μπαταρία μου. Ωστόσο, όταν έτυχα σε βλάβη του σταθερού την ώρα που έβλεπα netflix, μια χαρά με εξυπηρέτησε που έδωσα από το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις το καρτοκινητό cu σε φοιτητικό??? Χωρίς να αλλάξεις νούμερο

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περί φοιτητικού,στη Πολωνία πριν 2 βδομάδες το Roaming υπολειτουργούσε.

Έπαιζαν ορισμένα MB και εισερχόμενες κλήσεις.Το φοιτητικό πακέτο δεν λειτουργεί έξω.

Αυτό έγινε σε 2 καρτοκινητα φοιτητικά των γονιών μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Χτές γύρισα από Μάλτα και το φοιτητικό πακέτο λειτουργούσε μιά χαρά.

Ίσως στην Πολωνία να συνδέυηκες με δίκτυο που δεν εξυπηρετούσε εξερχόμενες κλήσεις,

Εννοείτε ότι μόνο οι κλήσεις προςε όλα τα δίκτυα λειτουργούν

Λεπτά προς CU ποτέ δεν λειτουργούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Χτές γύρισα από Μάλτα και το φοιτητικό πακέτο λειτουργούσε μιά χαρά.

Ίσως στην Πολωνία να συνδέυηκες με δίκτυο που δεν εξυπηρετούσε εξερχόμενες κλήσεις,

Εννοείτε ότι μόνο οι κλήσεις προςε όλα τα δίκτυα λειτουργούν

Λεπτά προς CU ποτέ δεν λειτουργούσαν.

 

Θεωρητικά όλοι οι πάροχοι δεν είναι υποχρεωμένοι μέσω roaming, εντός ΕΕ, να επιτρέπουν τις εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όλοι οι πάροχοι δεν είναι υποχρεωμένοι μέσω roaming, εντός ΕΕ, να επιτρέπουν τις εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις?

 

Η κάθε Ελληνική εταιρεία έχει συμβάσεις με τις κατά τόπους εταιρείες . Σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες μπορεί να μην έχεις εξερχόμενες ή 4g αναλόγως του δικτύου που σύνδεσης. Στο site του παρόχου συνήθως αναφέρονται οι εταιρείες και οι υπηρεσίες ανά χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε Ελληνική εταιρεία έχει συμβάσεις με τις κατά τόπους εταιρείες . Σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες μπορεί να μην έχεις εξερχόμενες ή 4g αναλόγως του δικτύου που σύνδεσης. Στο site του παρόχου συνήθως αναφέρονται οι εταιρείες και οι υπηρεσίες ανά χώρα.

 

Για το 4G και συγκεκριμένα για τα δεδομένα, ναι το γνωρίζω

Για το άλλο δεν το ήξερα γιατί με το WU, δεν είχα θέμα κλήσεων όπου και να έμπαινα.

Δυστυχώς η Voda, δεν αναφέρει πουθενά τα πλήρως συμβατά δίκτυα

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχα στείλει από την Παρασκευή τη βεβαίωση σπουδών, τελικά πριν λίγα λεπτά με γύρισαν στο CU Special!! :mad:

 

Μου μηδενισε και τα ΜΒ και το χρόνο ομιλίας προς CU, που μάζευα 5,5 χρόνια! Πάνε 7GB και καμιά 30αρια χιλιάδες λεπτά προς CU... :mad: :mad: Άρχισαν να μετράνε από την αρχή, χωρίς να είναι 1η του μήνα...

 

 

"MOΛIΣ ENEPΓOΠOIHΘHKE H ΠPOΣΦOPA CU SPECIAL. ΓIA TA NEA ΣOY ΠAKETA MΠEΣ MY CU APP H KAΛEΣE TO 1252."

 

Screenshot-My-CU-20190318-180327.png

 

Ρώτησα χθες το πρωί στο chat, το λόγο για τον οποίο δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί το Φοιτητικό (ούτε ανανεώθηκε) και μου λένε ότι μπορεί να πάρει ακόμα και 20 μέρες!

 

Μου είπε μάλιστα, πως ειδοποίησε το σχετικό τμήμα να με πάρει τηλέφωνο μέσα στη μέρα. Ακόμα περιμένω το τηλεφώνημα... :down:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όλοι οι πάροχοι δεν είναι υποχρεωμένοι μέσω roaming, εντός ΕΕ, να επιτρέπουν τις εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις?

 

 

 

 

Όχι .

Η Melita στην Μάλτα επιτρέπει μόνο εισερχόμενες.

Επιπλέον κάποιοι στο εξωτερικό ξεχνουν να βάλουν το 0030 και δεν μπορουν να καλέσουν

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τα φοιτητικά πακέτα δεν λειτουργούν στο εξωτερικό. Θα πρέπει να επιλέξετε κάποιο άλλο με χρόνο ομιλίας προς όλους.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι δεν λειτουργούν

Αλλά επιδή 2 χρόνια τώρα πηγαινοέργομαι στην Μάλτα , μεταφέρω την εμπειρεία μου..

Μια χαρά λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Χτές γύρισα από Μάλτα και το φοιτητικό πακέτο λειτουργούσε μιά χαρά.

Ίσως στην Πολωνία να συνδέυηκες με δίκτυο που δεν εξυπηρετούσε εξερχόμενες κλήσεις,

Εννοείτε ότι μόνο οι κλήσεις προςε όλα τα δίκτυα λειτουργούν

Λεπτά προς CU ποτέ δεν λειτουργούσαν.

 

Δεν ξέρω...μάλλον με δίκτυο.Γιατι μια χαρά ήταν άλλες φορες.

Παντως θέμα συσκευής δεν είναι (Xiaomi)

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Περί φοιτητικού,στη Πολωνία πριν 2 βδομάδες το Roaming υπολειτουργούσε.

 

Έπαιζαν ορισμένα MB και εισερχόμενες κλήσεις.Το φοιτητικό πακέτο δεν λειτουργεί έξω.

 

Αυτό έγινε σε 2 καρτοκινητα φοιτητικά των γονιών μου.

Περίεργο μόλις γύρισα από Πολωνία και όλα λειτουργούσαν κανονικότητα όπως και σε όλες τις άλλες χώρες άλλωστε. Κανονικά ξόδευα από το φοιτητικό πακετο τόσο τα ΜΒ όσο και την ομιλία του xclusive 7. Συνδεδεμένος όλες τις μέρες με Orange 4G και xiaomi συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα χθες το πρωί στο chat, το λόγο για τον οποίο δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί το Φοιτητικό (ούτε ανανεώθηκε) και μου λένε ότι μπορεί να πάρει ακόμα και 20 μέρες!

 

Μου είπε μάλιστα, πως ειδοποίησε το σχετικό τμήμα να με πάρει τηλέφωνο μέσα στη μέρα. Ακόμα περιμένω το τηλεφώνημα... :down:

 

Ζήτησα επίσπευση σήμερα στο chat, επειδή το υπάρχον πακέτο λήγει 29/3 και ήθελα να το αγοράσω ξανά, για να μη χάσω τα λεπτά και MB που έχω μαζέψει.

 

Τελικά λίγη ώρα αργότερα, έλαβα ειδοποίηση ότι το Φοιτητικό έχει ενεργοποιηθεί και μάλιστα θα παίρνω το Students Xclusive 7 (που έχει καταργηθεί για αγορά), δωρεάν για τους επόμενους 3 μήνες! Οπότε και να χάσω το υπόλοιπο που έχω μαζέψει, δε με πειράζει. :)

 

Screenshot-My-CU-20190326-191157.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Φίλος ενδιαφέρεται να βαλει το φοιτητικό μαλλον από βόνταφον και θα ήθελα να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα. Καταρχάς τις παροχές, απ όσο ξέρω έχει 2 φοιτητικά πακέτα, 1 με 8.5 ευρώ και 1 με 7 ευρώ. Αυτό με τα 8.5 δίνει 1200 λεπτά προς όλους, 1200 μηνύματα και 1.2 γίγα ίντερνετ, σωστά; Υπάρχει κάτι άλλο 'έστω μέσω online ανανέωσης με χρεωστική μέσα από την εφαρμογή; πχ παραπάνω ίντερνετ. Δίνει 600 mb και 600΄λεπτά κάθε μήνα; Άλλες παροχές ή έστω δωράκια; Επίσης υπάρχει κάποια υπηρεσία όπως στην κοσμοτέ που μεταφέρεις χρήματα από ένα καρτοκινητό σε ένα άλλο; Και τέλος τι ισχύει για την περιαγωγή, διαβάζω πιο πάνω ότι πρέπει να βάλει κανονικό πακέτο στο εξωτερικό αλλά στη ζούλα ισχύουν και τα φοιτητικά, σωστά; Αυτά συγνώμη αν σας κούρασα.... :O:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Φίλος ενδιαφέρεται να βαλει το φοιτητικό μαλλον από βόνταφον και θα ήθελα να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα. Καταρχάς τις παροχές, απ όσο ξέρω έχει 2 φοιτητικά πακέτα, 1 με 8.5 ευρώ και 1 με 7 ευρώ. Αυτό με τα 8.5 δίνει 1200 λεπτά προς όλους, 1200 μηνύματα και 1.2 γίγα ίντερνετ, σωστά; Υπάρχει κάτι άλλο 'έστω μέσω online ανανέωσης με χρεωστική μέσα από την εφαρμογή; πχ παραπάνω ίντερνετ. Δίνει 600 mb και 600΄λεπτά κάθε μήνα; Άλλες παροχές ή έστω δωράκια; Επίσης υπάρχει κάποια υπηρεσία όπως στην κοσμοτέ που μεταφέρεις χρήματα από ένα καρτοκινητό σε ένα άλλο; Και τέλος τι ισχύει για την περιαγωγή, διαβάζω πιο πάνω ότι πρέπει να βάλει κανονικό πακέτο στο εξωτερικό αλλά στη ζούλα ισχύουν και τα φοιτητικά, σωστά; Αυτά συγνώμη αν σας κούρασα.... :O:O

 

Καλησπέρα

Με κάθε ONLINE ανανέωση από 10 ευρώ και άνω, δίνει 100mb ως bonus και 1200ΜΒ για 1 μήνα Ή 2GB για 1 βδομάδα.

Για μεταφορά υπολοίπου, υπάρχει σαν υπηρεσία αλλά παίζουν πολλά ψιλά γράμματα που θα πρέπει να τα δεις καλύτερα

Η περιαγωγή ισχύει κανονικά ακόμα και στα τζάμπα 600mb που αθροίζονται κάθε μήνα

Link to comment
Share on other sites

Α δίνει δηλαδή 600mb δωρεάν κάθε μήνα σαν φοιτητικό έτσι απλά; Δίνει μήπως και κάποιο άλλο δώρο; Και ένα τελευταίο, ο χρόνος ομιλίας είναι 3λέπτα; Τι βήμα χρέωσης έχει; Ο χρόνος ομιλίας αν δεν καταναλωθεί, μεταφέρεται ή το ίντερνετ; Και πάλι ευχαριστώ....
Link to comment
Share on other sites

Α δίνει δηλαδή 600mb δωρεάν κάθε μήνα σαν φοιτητικό έτσι απλά; Δίνει μήπως και κάποιο άλλο δώρο; Και ένα τελευταίο, ο χρόνος ομιλίας είναι 3λέπτα; Τι βήμα χρέωσης έχει; Ο χρόνος ομιλίας αν δεν καταναλωθεί, μεταφέρεται ή το ίντερνετ; Και πάλι ευχαριστώ....

 

Ναι 3 λεπτο είναι. Μηνύματα χρόνος ίντερνετ αν βάλεις το ίδιο πακέτο πριν την λήξη του (την τελευταία μέρα) μεταφέρονται

Link to comment
Share on other sites

Α δίνει δηλαδή 600mb δωρεάν κάθε μήνα σαν φοιτητικό έτσι απλά; Δίνει μήπως και κάποιο άλλο δώρο; Και ένα τελευταίο, ο χρόνος ομιλίας είναι 3λέπτα; Τι βήμα χρέωσης έχει; Ο χρόνος ομιλίας αν δεν καταναλωθεί, μεταφέρεται ή το ίντερνετ; Και πάλι ευχαριστώ....

 

Κάθε μήνα δίνει 600' προς CU και 600MB(1η του μηνα).

Ο χρόνος χρέωσης στα λεπτά είναι 3λεπτα.

Είτε μιλήσεις 1 λεπτό είτε 3 πάλι 3 θα χρεωθεις.Μετα πάει ανά δευτερόλεπτο.

Αν περισσέψει χρόνος ομιλίας και ίντερνετ μεταφέρονται.

Στη δικιά μου περίπτωση μενει μόνο λεπτά και μηνύματα,το ίντερνετ μηδενίζεται γιατι καταναλώνω 3GB χαλαρά.

Το πακέτο των 8,5€ να βάζεις,δεν συμφέρει των 7€.Εκτος αν δεν χρησιμοποιείς καθόλου μηνύματα και θέλεις να έχεις λεφτά στη κάρτα.

Παλιά που ήταν 6€ και από τις αρχές του φοιτητικού μέχρι προπερυσι θυμάμαι έδινε 1000' με 400MB με μόλις 4€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Φίλος ενδιαφέρεται να βαλει το φοιτητικό μαλλον από βόνταφον και θα ήθελα να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα. Καταρχάς τις παροχές, απ όσο ξέρω έχει 2 φοιτητικά πακέτα, 1 με 8.5 ευρώ και 1 με 7 ευρώ. Αυτό με τα 8.5 δίνει 1200 λεπτά προς όλους, 1200 μηνύματα και 1.2 γίγα ίντερνετ, σωστά; Υπάρχει κάτι άλλο 'έστω μέσω online ανανέωσης με χρεωστική μέσα από την εφαρμογή; πχ παραπάνω ίντερνετ. Δίνει 600 mb και 600΄λεπτά κάθε μήνα; Άλλες παροχές ή έστω δωράκια; Επίσης υπάρχει κάποια υπηρεσία όπως στην κοσμοτέ που μεταφέρεις χρήματα από ένα καρτοκινητό σε ένα άλλο; Και τέλος τι ισχύει για την περιαγωγή, διαβάζω πιο πάνω ότι πρέπει να βάλει κανονικό πακέτο στο εξωτερικό αλλά στη ζούλα ισχύουν και τα φοιτητικά, σωστά; Αυτά συγνώμη αν σας κούρασα.... :O:O

 

καλημερα βεβαιως και υπαρχει μεταφορα χρηματων απο ενα cu νουμερο σε ενα αλλο δες εδω https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/metafora-xronou-omilias-vodafone-sharing/

Προϋποθέσεις χρήσης

Προϋπόθεση για τη χρήση της υπηρεσίας είναι ο συνδρομητής από τον οποίο γίνεται η μεταφορά να έχει πραγματοποιήσει συνολικό ποσό ανανεώσεων τουλάχιστον 25€ (ονομαστική αξία) τους τελευταίους 3 μήνες.

Σε περίπτωση που ο συνδρομητής από τον οποίο γίνεται η μεταφορά ή ο παραλήπτης έχουν κάνει χρήση της υπηρεσίας επέκτασης υπολοίπου και έχουν υπολειπόμενο χρέος, δεν τους παρέχεται η δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας Vodafone Sharing.

Ο παραλήπτης θα πρέπει να έχει πραγματοποιήσει τουλάχιστον 1 ανανέωση τους τελευταίους 3 μήνες

Μπορείς να μεταφέρεις ή να ζητήσεις άμεσα χρόνο ομιλίας από 5€ έως και 30€, προς ή από οποιονδήποτε συνδρομητή της καρτοκινητής Vodafone. Και όλα αυτά, μόνο με ένα δωρεάν SMS στο 1331.Το κόστος μεταφοράς είναι 0,50€.

Πώς θα ζητήσω να μου στείλουν μονάδες;

Στείλε δωρεάν SMS στο 1331, όπως παρακάτω:

Γράψε το νούμερο του ποσού που θες να ζητήσεις από 5€ έως και 30€, χωρίς δεκαδικά (π.χ. "5").

Άφησε ένα κενό και στη συνέχεια γράψε τη λέξη "ΑΠΟ”.

Τέλος, άφησε ένα κενό και γράψε τον αριθμό του κινητού από το οποίο θες να ζητήσεις μονάδες.

Για παράδειγμα, το SMS σου θα γράφει: "5 ΑΠΟ 69xxxxxxxx"

 

Το να ζητήσεις μονάδες από έναν συνδρομητή είναι εντελώς δωρεάν. Ο συνδρομητής που θα σου τις στείλει, θα χρεωθεί 0,50€.

To υψηλότερο ποσό που μπορείς να πάρεις συνολικά σε μία ημέρα είναι 60€ και 150€ για όλο τον μήνα.

Το μέγιστο ημερήσιο όριο που μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν μονάδες, είναι 40 φορές.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...