Jump to content

Φοιτητικό πακέτο Vodafone CU


zipperant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, είναι εφικτή η μεταφορά της φοιτητικής ιδιότητας από έναν υπάρχον αριθμό CU σε κάποιον καινούργιο;

 

Ναι αλλά μονο 1 φορα οπως μου είπαν στην εξυπηρέτηση στο Facebook!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε αυτό το μήνυμα: ENHMEPΩΣOY ΓIA TO ΠΩΣ ΘA ΣYNEXIΣEIΣ NA EΠIKOINΩNEIΣ OTAN TAΞIΔEYEIΣ ΣTHN EE AΠO 29/06/2017 ΣTO : http://bit.ly/Prepay-Roaming_EU
Link to comment
Share on other sites

μόλις ρωτήσω στο chat τι γίνεται με το φοιτητικό, αν ισχύει η περιαγωγή και η απάντηση ειναι ΟΧΙ.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ENHMEPΩΣOY ΓIA TO ΠΩΣ ΘA ΣYNEXIΣEIΣ NA EΠIKOINΩNEIΣ OTAN TAΞIΔEYEIΣ ΣTHN EE AΠO 29/06/2017 ΣTO : http://bit.ly/Prepay-Roaming_EU
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε αυτό το μήνυμα: ENHMEPΩΣOY ΓIA TO ΠΩΣ ΘA ΣYNEXIΣEIΣ NA EΠIKOINΩNEIΣ OTAN TAΞIΔEYEIΣ ΣTHN EE AΠO 29/06/2017 ΣTO : http://bit.ly/Prepay-Roaming_EU

 

Ναι επιβεβαίωση και από εμένα. Ήρθε στις 14:54.

Όταν θα ταξιδευουμε εντός ε.ε. μιλάμε και χρησιμοποιούμε ίντερνετ όπως ακριβώς και στην Ελλάδα.

Τα πακέτα cu xclusive θα είναι διαθέσιμα μόνο εντός Ελλάδος λέει.. Άρα αυτά τα 10.000 λεπτά προς cu και κάτι γκιγκα δεν θα μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε..

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα cu xclusive θα είναι διαθέσιμα μόνο εντός Ελλάδος λέει.. Άρα αυτά τα 10.000 λεπτά προς cu και κάτι γκιγκα δεν θα μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε..

 

Αυτό παρατήρησες από την ανακοίνωση;; Δυστυχώς δε λέει αυτό αλλά ότι δε θα έχουμε καθόλου υπηρεσίες στο εξωτερικό εμείς, δε θα συνδέεται καθόλου το τηλέφωνο μας σε δίκτυο. Περιαγωγή τέλος. Και τώρα το επιβεβαίωσα και με μήνυμα στην εξυπηρέτηση πελατών όπου μου απάντησαν:

"Οι συνδρομητές που έχουν καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό θα έχουν φραγή περιαγωγής (roaming) για Ε.Ε. και υπόλοιπο κόσμο από 29/06/2017 και μετά, δηλαδή η περιαγωγή δε θα είναι δυνατή, δε θα συνδέονται σε κανένα δίκτυο. Για να είναι δυνατή η περιαγωγή ή θα χρειαστεί να μετατρέψουν το υπάρχον καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό σε απλό CU , ή να προμηθευτούν νέο νούμερο καρτοκινητού CU. "

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρατήρησες από την ανακοίνωση;; Δυστυχώς δε λέει αυτό αλλά ότι δε θα έχουμε καθόλου υπηρεσίες στο εξωτερικό εμείς, δε θα συνδέεται καθόλου το τηλέφωνο μας σε δίκτυο. Περιαγωγή τέλος. Και τώρα το επιβεβαίωσα και με μήνυμα στην εξυπηρέτηση πελατών όπου μου απάντησαν:

"Οι συνδρομητές που έχουν καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό θα έχουν φραγή περιαγωγής (roaming) για Ε.Ε. και υπόλοιπο κόσμο από 29/06/2017 και μετά, δηλαδή η περιαγωγή δε θα είναι δυνατή, δε θα συνδέονται σε κανένα δίκτυο. Για να είναι δυνατή η περιαγωγή ή θα χρειαστεί να μετατρέψουν το υπάρχον καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό σε απλό CU , ή να προμηθευτούν νέο νούμερο καρτοκινητού CU. "

 

Ακόμα χειρότερα! Ευχαριστώ για την διευκρίνηση, το διάβασα φευγαλεα!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

μόλις ρωτήσω στο chat τι γίνεται με το φοιτητικό, αν ισχύει η περιαγωγή και η απάντηση ειναι ΟΧΙ.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Aκριβώς και εγώ ρώτησα τώρα που μου ήρθε το μήνυμα και η απάντηση είναι αυτό που υποθέταμε

"Οι συνδρομητές που έχουν καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό θα έχουν φραγή περιαγωγής (roaming) για Ε.Ε. και υπόλοιπο κόσμο από 29/06/2017 και μετά, δηλαδή η περιαγωγή δε θα είναι δυνατή, δε θα συνδέονται σε κανένα δίκτυο. Για να είναι δυνατή η περιαγωγή ή θα χρειαστεί να μετατρέψουν το υπάρχον καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό σε απλό CU , ή να προμηθευτούν νέο νούμερο καρτοκινητού CU. "

 

Μάλιστα σε ερώτηση μου αν το μετατρέψω σε απλό cu μετά την επιστροφή μου θα μπορώ να επιστρέψω μου απάντησαν ότι είναι καλύτερα να πάρω νέο νούμερο για τις μέρες που θα είμαι έξω γιατί θα υπάρχει πρόβλημα να ξαναγινει φοιτητικό :wacko:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εμ ρε παιδιά ΚΑΙ (πτωχός) φοιτητής ΚΑΙ ταξίδια στο εξωτερικό δεν γινεται :))

 

Δηλαδη αυτοί που έχουν πάει έξω με τα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών να μην αξιοποιουν τα λεπτα που τους δίνονται.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτοί που έχουν πάει έξω με τα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών να μην αξιοποιουν τα λεπτα που τους δίνονται.

Τα λεπτά προς CU και τα MB έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις.

Το πρόβλημα είναι τα λεπτά προς όλους από τα φθηνά φοιτητικά, αλλά πες ότι το καταλαβαίνεις γιατί και η Cosmote το ίδιο έκανε και θέλανε να τους αντιγράψουν.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος(που να βασίζεται σε λογικό σκεπτικό τουλάχιστον) να μην σε αφήσουν να αγοράζεις απλά πακέτα. Των 6€ με τα 300' προς όλους και άλλα π.χ., που μπορείς αν θέλεις να αγοράσεις σε φοιτητικό στην Ελλάδα.

 

Εγώ πάντως αν έπρεπε να πάω έξω, και με το δεδομένο ότι έχω 10χιλιάδες λεπτά προς CU, θα έπαιρνα ένα νέο νούμερο CU και θα έθετα όλες τις εισερχόμενες από το φοιτητικό να προωθούνται σε αυτό. Θα αγόραζα και κανένα πακέτο για να παίρνω και θα έκανα τη δουλειά μου.

 

Δυστυχώς επιβεβαιώνεται το γνωστό ρητό του Αϊνστάιν περί της σύγκρισης κάποιου ανθρώπινου χαρακτηριστικού και της έκτασης του σύμπαντος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση,έβαλα την ένα cu φοιτητικό που έχει μαζέψει κοντά 10gb internet σε ένα Mifi Vodafone,έβαλα pin κτλ,δείχνει ότι πιάνει 3G μέσα από το application mobile wi-fi της Vodafone,αλλά δεν έχω internet,γνωρίζει κανεις τι πρέπει να κάνω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

ναι νομίζω ειναι καλύτερη λύση να μην μετατρέψεις το φοιτητικό αε απλο γιατί μετά μπαίνεις σε μπελάδες....

 

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση,έβαλα την ένα cu φοιτητικό που έχει μαζέψει κοντά 10gb internet σε ένα Mifi Vodafone,έβαλα pin κτλ,δείχνει ότι πιάνει 3G μέσα από το application mobile wi-fi της Vodafone,αλλά δεν έχω internet,γνωρίζει κανεις τι πρέπει να κάνω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

Τσέκαρε τις ρυθμίσεις για apn. Πρέπει να είναι internet.vodafone.gr.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Από τη πρωτη στιγμη είχε ανακοινώσει η Vodafone ότι στο xclusive θα καταργηθεί η περιαγωγή εντός ΕΕ.

http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpg

Όπως και στο taza και το international.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τις ρυθμίσεις για apn. Πρέπει να είναι internet.vodafone.gr.

 

 

 

Μέσα στην εφαρμογή δεν το βρίσκω αυτό,επίσης ποιος είναι ο default admin κωδικός;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα λεπτά προς CU και τα MB έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις.

Το πρόβλημα είναι τα λεπτά προς όλους από τα φθηνά φοιτητικά, αλλά πες ότι το καταλαβαίνεις γιατί και η Cosmote το ίδιο έκανε και θέλανε να τους αντιγράψουν.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος(που να βασίζεται σε λογικό σκεπτικό τουλάχιστον) να μην σε αφήσουν να αγοράζεις απλά πακέτα. Των 6€ με τα 300' προς όλους και άλλα π.χ., που μπορείς αν θέλεις να αγοράσεις σε φοιτητικό στην Ελλάδα.

 

Εγώ πάντως αν έπρεπε να πάω έξω, και με το δεδομένο ότι έχω 10χιλιάδες λεπτά προς CU, θα έπαιρνα ένα νέο νούμερο CU και θα έθετα όλες τις εισερχόμενες από το φοιτητικό να προωθούνται σε αυτό. Θα αγόραζα και κανένα πακέτο για να παίρνω και θα έκανα τη δουλειά μου.

 

Δυστυχώς επιβεβαιώνεται το γνωστό ρητό του Αϊνστάιν περί της σύγκρισης κάποιου ανθρώπινου χαρακτηριστικού και της έκτασης του σύμπαντος.

Διακρίνω ειρωνεία προς το πρόσωπό μου;

Εντάξει μη δαγκωνετε δεν ξέρω τους όρους πολύ καλά γιατί πολύ απλά δεν είμαι στο εξωτερικό. Τότε θα με ένοιαζε πραγματικά.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην εφαρμογή δεν το βρίσκω αυτό,επίσης ποιος είναι ο default admin κωδικός;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Δες τις οδηγίες. Τα περισσότερα mi fi έχουν κάποιο web based interface που ρυθμίζεις ότι θες.

Διακρίνω ειρωνεία προς το πρόσωπό μου;

Εντάξει μη δαγκωνετε δεν ξέρω τους όρους πολύ καλά γιατί πολύ απλά δεν είμαι στο εξωτερικό. Τότε θα με ένοιαζε πραγματικά.

Είδες να αναφερθώ σε εσένα κάπου; Αν εννοείς για το τελευταίο κομμάτι, αυτό πήγαινε σε όποιον εμπνέυστηκε μια τέτοια αλλαγή.

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Δες τις οδηγίες. Τα περισσότερα mi fi έχουν κάποιο web based interface που ρυθμίζεις ότι θες.

 

Είδες να αναφερθώ σε εσένα κάπου; Αν εννοείς για το τελευταίο κομμάτι, αυτό πήγαινε σε όποιον εμπνέυστηκε μια τέτοια αλλαγή.

 

Sent from my XT1068

Οκ σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες που ανέφερες όμως :)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρατήρησες από την ανακοίνωση;; Δυστυχώς δε λέει αυτό αλλά ότι δε θα έχουμε καθόλου υπηρεσίες στο εξωτερικό εμείς, δε θα συνδέεται καθόλου το τηλέφωνο μας σε δίκτυο. Περιαγωγή τέλος. Και τώρα το επιβεβαίωσα και με μήνυμα στην εξυπηρέτηση πελατών όπου μου απάντησαν:

"Οι συνδρομητές που έχουν καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό θα έχουν φραγή περιαγωγής (roaming) για Ε.Ε. και υπόλοιπο κόσμο από 29/06/2017 και μετά, δηλαδή η περιαγωγή δε θα είναι δυνατή, δε θα συνδέονται σε κανένα δίκτυο. Για να είναι δυνατή η περιαγωγή ή θα χρειαστεί να μετατρέψουν το υπάρχον καρτοκινητό CU Student Xclusive φοιτητικό σε απλό CU , ή να προμηθευτούν νέο νούμερο καρτοκινητού CU. "

Το τερμάτισαν αλλά είναι ήδη γνωστό από την Τετάρτη 14/6 που βγήκε η εμπορική ανακοινωση της περιαγωγής ότι θα κοπεί τελείως το roaming (εντός ΕΕ) στα φοιτητικά.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

μισό γιατί κάπου έχασα την μπαλα....

 

και στο φοιτητικό της κοσμοτε δεν θα έχει περιαγωγή;;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν δεν είσαι φοιτητής πλέον...

:p

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από τη πρωτη στιγμη είχε ανακοινώσει η Vodafone ότι στο xclusive θα καταργηθεί η περιαγωγή εντός ΕΕ.

http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpg

Όπως και στο taza και το international.

ε ναι σωστά, απλα ήλπιζα ότι εγινε κάποιο λάθος :)

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μισό γιατί κάπου έχασα την μπαλα....

 

και στο φοιτητικό της κοσμοτε δεν θα έχει περιαγωγή;;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Ποιος είπε ότι δεν θα έχει;

Αν εννοείς αυτό που γράφω εγώ πιο πάνω, το what's up δεν σου δίνει roaming στα φοιτητικά πακέτα. Στα υπόλοιπα κανονικά.

 

Προσωπικά θα ήθελα να πιστεύω πως δεν έχουν καταλάβει καλά οι εκπρόσωποι που μιλάνε στους πελάτες, και ότι υπάρχει μια ελπίδα να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο και το CU. Μου φαίνεται αδιανόητο να έχουν σκεφτεί μια τόσο μεγάλη ηλιθιότητα/γκάφα και να την εφαρμόσουν. Πρακτικά δεν έχουν κανένα όφελος από μια τέτοια κίνηση.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...