Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα,σε τέτοια πράγματα που έχουν να κάνουν με αισθήσεις,άμα δεν δοκιμάσεις το άλλο, δεν καταλαβαίνεις για ποιό πράγμα μιλάμε.

Εγώ έχω αγοράσει εδώ και πολλά χρόνια,τον καιρό της δραχμής πα να πει,μία μηχανή δίνοντας πολλά λεφτά,και μ' αυτήν έφτασα στην κορυφή της γεύσης μερικές φορές.Μιλάμε για πανδαισία,που ούτε σε μαγαζί δεν έχω νοιώσει.

Στο τέλος είχα πάρει και μύλο,άλλα,πολλά, λεφτά αυτά,αλλά και τελικά και καβουρδιστίρι,ένα κορεάτικο που δουλεύει μια χαρά.

Μετά από 17 χρόνια όμως, η μηχανή χάλασε,και επειδή δε βρίσκω ακομη κανέναν να την φτιάξει,αναγκαστικά πίνω το πρωί τον ακριβό στιγμιαίο της Νεστλέ στο γυάλινο μπουκαλάκι με το πράσινο καπάκι,και το απόγευμα Ελληνικό διπλό σκέτο.

Αυτά,τα είπα και χαλάρωσα.:lol:

 

Οκ, ο καθένας σίγουρα βλέπει/αντιλαμβάνεται διαφορετικά την σχέση του με τον καφέ.

Το ζητούμενο είναι να είμαστε ευχαριστημένοι με αυτό που μπορούμε/θέλουμε να έχουμε!;)

 

Για οσους χρησιμοποιουν το κλασσικο ιταλικο μπρικι για να φτιαχνουν εσπρεσσο η Bialetti εχει βγαλει και το Brikka το οποιο εχει μια βαλβιδα πανω για να βγαζει και ωραιο καιμακι.

 

Το μπρικι γενικα αν ξερεις να το δουλεψεις παρολο που δεν εχεις τις μπαρες των μηχανων, αν διαλεξεις καλο χαρμανι σου βγαζει ωραια ολα τα αρωματα. Αλλα οπως ειπα θελει αρκετες δοκιμες για να μαθεις ποτε ειναι ετοιμος ο καφες και τον ακριβη χρονο που πρεπει να το τραβηξεις απο τη φωτια ωστε να μην βρασει.

 

Οκ, σ’ ευχαριστώ για την πρόταση!

Νομίζω ότι είναι κάπως υπερτιμημένο στα 40€+, οπότε μάλλον μένω με αυτό που ήδη διαθέτω!:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να μην σου αρέσει και η γεύση στη brikka. Ο καφές βγαίνει λίγο πιο καμμένος...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τη βοηθεια σας σχετικα με αγορά μηχανής.

Θέλω για το σπίτι,και όχι για καθημερινή χρήση,για παρασκευή καπουτσίνο κυρίως.

Καλύτερο-ποιοτικότερο-γευστικότερο-πείτε το όπως θέλετε, αποτέλεσμα, θα πάρω με μια Nespresso με κάψουλες,(μαζί με το μηχάνημα για το αφρογαλο εννοείται) ή με μια μηχανή για αλεσμένο καφέ της τάξεως των 65-70€ που εχει και ακροφυσιο για αφρογαλο?

Edited by jkidd13
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σκάσεις μερικές εκατοντάδες ευρώ (μην πω χιλιάρικο+) να αγοράσεις μηχανή, δεν πρόκειται να δεις καλύτερο - ποιοτικότερο - γευστικότερο καφέ όπως γράφεις.
Link to comment
Share on other sites

H ερωτηση μου αφορά το καλύτερο αποτέλεσμα μεταξύ των 2 τύπων μηχανών.

Όχι γενικα ποιοτικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο όπως τα μαγαζιά αλλά εκεί θα πρέπει να δώσεις περισσότερα λεφτά από το 1ο και δεν αξίζει.

Για οικιακή χρήση φυσικά και το πρώτο. Θα σου έρθει πιο οικονομικά η μηχανή αλλά θα πρέπει τα "σκάσεις" κι εδώ όπως σου είπα για να ευχαριστηθείς καλό καφέ ειδικά αν είναι και μάρκας (ο καφές).

Link to comment
Share on other sites

Freddo cappuccino παιδιά. Χειμώνα καλοκαίρι.

Και Freddo Mochaccino αλλά γιατί δεν το βρίσκω εύκολα αυτό στα μαγαζιά ;;;;;

Απεργίες GR - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Γιορτές - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Είμαι σε αναζήτηση να αγοράσω μία Nespresso έχω ήδη μηχανή espresso απλά θέλω μία Nespresso μόνο και μόνο για την ευκολία της τώρα στο θέμα μου προτείνετε μου μία μηχανή μέχρι 100 ευρώ γιατί λίγο που έψαξα γίνεται χαμός. Η αγορά θα γίνει από το internet
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση να αγοράσω μία Nespresso έχω ήδη μηχανή espresso απλά θέλω μία Nespresso μόνο και μόνο για την ευκολία της τώρα στο θέμα μου προτείνετε μου μία μηχανή μέχρι 100 ευρώ γιατί λίγο που έψαξα γίνεται χαμός. Η αγορά θα γίνει από το internet

 

και εγω ψαχνω μεχρι 100 αλλά οχι αποκλειστικα nespresso.

Ειμαι πιο κοντα σε καποια που θα παιρνει χυμα καφε για να εχω περισσοτερες δυνατοτητες.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ψαχνω μεχρι 100 αλλά οχι αποκλειστικα nespresso.

Ειμαι πιο κοντα σε καποια που θα παιρνει χυμα καφε για να εχω περισσοτερες δυνατοτητες.

εγω σχεδον 10 χρονια ειχα μια krups.ο καφες τοσα χρονια ηταν μεκτριος προς καλος.χωρια την καθε μηνα σχεδον αφαλατωση που τις εκανα.επισης τοσα χρονια που την εχω ο θορυβος εχει γινει πλεον ενοχλητικος και ενας μεγαλος λογος ειναι κι αυτος που θα την αλλαξω.

με μηχανη των 100 ευρο για το σπιτι δεν θα πινεις καλο καφε.επισης η καψουλομηχανες ειναι ευκολες στην χρηση..και ο καφες που βγαζει ειναι εξαιρετικος.γι αυτο αγορασα μια και περιμενω να ερθει.

παντως στα 100 ευρο που θελεις να δωσεις..πολυ κοσμος ειναι ευχαριστημενος με της ariellι.εγω δεν ειχα ποτε .με delonghi και krups.ισως οι 2 τελευταιες να θελεις να δωσεις κατι παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η tassimo μας άφησε χρόνους μετά από 8 χρόνια,και αγόρασα μία Nespresso delonghi essenza mini.Η απορία μου είναι αν μπορώ να βρω κάπου αυθεντικές κάψουλες nespresso,είτε από φυσικό κατάστημα ειτε για διαδικτυακή παραγγελία σε χαμηλότερες τιμές σε σχέση με το επίσημο κατάστημα της nespresso.Ενδιαφέρομαι για μαζική παραγγελία,πάνω από 100 κάψουλες.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Τύπου νεσπρεσσο(πχ ντιμελλο)  βγάζουν συνέχεια τα σούπερ μάρκετ σε προσφορές. Γύρω στα 20 λεπτά η καψουλα κοστίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω για τις συμβατές,ρωτάω για original κάψουλες της nespresso

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
On 2/10/2021 at 7:36 ΜΜ, NetSurfer_g7 said:

Ναι ξέρω για τις συμβατές,ρωτάω για original κάψουλες της nespresso

Μπα… στις αυθεντικές οι τιμές είναι fixed.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2021 at 6:36 ΜΜ, mol said:

Τύπου νεσπρεσσο(πχ ντιμελλο)  βγάζουν συνέχεια τα σούπερ μάρκετ σε προσφορές. Γύρω στα 20 λεπτά η καψουλα κοστίζει. 

dimello οτι χειροτερο σε καψουλα.η μηχανει την τσαλακωνει την καψουλα με αποτελεσμα να εχεις αρκετο νερο οταν κανεις καφε.ειναι πλαστικη και εχει θεμα.δοκιμασμενο σε 2 διαφορετικες μηχανες.

On 2/10/2021 at 7:36 ΜΜ, NetSurfer_g7 said:

Ναι ξέρω για τις συμβατές,ρωτάω για original κάψουλες της nespresso

μπορεις να επιλεξεις καψουλες Lor που ειναι θυγατρικη της Nespresso και εχει καφεδαρες και πολυ συχνα αρκετες προσφορες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τις dimello, το διαπιστωσα,οντως ειναι φτηνιαρικες και πλαστικες οι καψουλες και οχι αλουμινιου,και αυτο εχει επηρεαζει αρνητικα την γευση του καφε.Τις LOR τιε βρηκα σε προσφορα στον Βασιλοπουλο και πηρα 3 πακετα απο διαφορετικες ποικιλιες,μπορω να πω οτι ο καφες πλησιαζε αρκετα σε γευση και ποιοτητα τις αυθεντικες καψουλες nespresso.Απλως δεν βρηκα καθολου καψουλες για lungo απο LOR,ειχε μονο dimello.Μου εστειλαν και απ'το διαδικτυακο καταστημα της nespresso 60 αυθεντικες καψουλες δωρο απο διαφορες ποικιλιες+τις 14 που ειχε μεσα στο κουτι μαζι με την μηχανη,οποτε τωρα εχω αποθεμα για κανα 2 μηνες.Μεσα στο πακετο του δωρου ειχε και 2 δεκαδες καψουλες για freddo.
Η απορια μου ειναι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να φτιαξω freddo με την nespresso.Με την tassimo εβγαζα μια δοση απο με την καψουλα,το χτυπουσα με την φραπεδιερα μεχρι να αφρισει και το αδειαζα σε ενα ποτηρι με παγακια.Δοκιμασα να κανω το ιδιο και με την nespresso αλλα καταληξα να εχω περισσοτερο αφρο παρα καφε,μαλλον γιατι δεν ηταν αρκετος ο καφες που βγηκε απο την καψουλα.Σκευτηκα να το κανω lungo αλλα στο κουτι αναφερεται οι  η καψουλα ειναι σχεδιασμενη για κανονικη δοση εσπρεσσο και φοβαμαι μην μου νερουλιασει αν το κανω lungo.Σε κατι βιντεακια στο youtube ειδα οτι χρησημοποιουν 2 καψουλες και δεν χτυπανε καθολου τον καφε.Μηπως ο freddo στην nespresso ειναι σχεδιασμενος για γινεται μονο διπλος?Σε κατι αλλες συντεγες στο Internet βαζουν κανονικα μια καψουλα αλλα προσθετουν και κρυο νερο μεσα στο ποτηρι με εκτος απο τα παγακια.Μηπως θα ηταν καλη ιδεα να πατησω 2 φορες το κουμπι με την ιδια καψουλα?

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Οι Lor και οι Starbucks για μενα ειναι απο τις καλυτερες καψουλες που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη και ευτυχως τις βρισκεις σε πολυ συμφερουσες προσφορες στα Super Markets (ειδικα Σκλαβενιτη). Γενικα να προτιμας τις καψουλες αλουμινιου απο τις πλαστικες, αν και ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι. Η διαφορα που εχω παρατηρησει μεταξυ των δυο ειναι στο κλεισιμο τους. Στις πλαστικες για παραδειγμα εχει πανω και κατω αυτο το αλουμινοχαρτο το οποιο δεν εχει αριστη εφαρμογη, αντιθετα με τις αλουμινενιες που εχει μονο πανω και ειναι ενα "σωμα".

Οσο τωρα για την παρασκευη του φρεντο, γενικα οι καψουλες δεν ειναι και η καλυτερη λυση, πρεπει να κανεις πειραματα. Αλλα σε γενικες γραμμες αν πατησεις το κουμπι για τον μεγαλο καφε, ειναι σωστη η αναλογια τον χτυπας και τον ριχνεις στο ποτηρι. Για να μην εχεις πολυ αφρο πρεπει να χρησιμοποιεις το σεικερ με σουρωτηρι ή ασε λιγο τον καφε να "κατσει" πριν τον ριξεις στα παγακια. Για κανενα λογο μη βαζεις νερο μεσα, δεν ειναι φραπες! Αν δεν τον χτυπησεις καθολου ειναι ο "ιταλικος" φρεντο!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτο με το νερο κι εμενα δεν μου κολλαει.Μου περασε απο το μυαλο να πατησω την μεγαλη δοση (lungo) αλλα φοβηθηκα μηπως νερουλιασει πολυ ο καφες αφου εχει που εχει τα παγακια,αν βαλεις και 110 ml νερου που εχει ο lungo μηπως ειναι too much.Γι'αυτο σκευτομαι μηπως ειναι καλυτερα να πατησω 2 φορες το κουμπι της κανονικης δοσης (40+40=80 ml).Τελος παντων,φανταζομαι οτι ο μονος τροπος να βρω την καλυτερη μεθοδο ειναι να πειραματιστω.Θα δοκιμασω και μηπως ειναι καλυτερα να το σερβιρω σε μικρο ποτηρι με λιγοτερα παγακια.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

εγω για φρεντο παντα βαζω 2 καψουλες.για εσπρεσσο και οχι loungo.συνηθως βαζω τον onyx lor η γενικα βαζω καφε απο 10 και πανω σε ενταση.βεβαια ειναι ολα θεμα γουστου.

εγω κανω freddo χωρις χτυπημα,απλα βαζω παγο και στο καπακι τον καφε..

επισης εχω δοκιμασει 10δες nespresso καψουλες και λιγες μου αρεσανε..αλλα για μενα δεν αξιζει να αγοραζω 10αδα αυθεντικη στα 5ευρο οταν πινω εξισου καλους καφεδες απο lor με 3ευρο.οπως ο columbia lor

κι εγω πηρα τα δωρα απο αγορα νεας μηχανης αλλα και παλι ακριβοτερα βγηκε στην τελικη απο επιλογη after market καψουλων.

τον πρωτο χρονο ειχα αγορασει αρκετες καψουλες καφε ανεξαρτητως εταιριας και δοκιμαζα.συνηθως αγοραζα προσφορες.οκ..πλεον εχω στα αγαπημενα μου γυρω στις 10 επλογες και κατα καιρους οποτε βρισκω προσφορα κανω αποθεματικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικα φρεντο σπανια φτιαχνω στο σπιτι,απλως μπηκα τωρα αναγκαστικα σε αυτο το τριπακι επειδη μου ηρθαν και καψουλες για φρεντο μεσα στο πακετο του δωρου που πρεπει να καταναλωθουν συντομα γιατι ληγουν σε λιγους μηνες.Θα δοκιμασω και lungo και διπλο και 2 μονες δοσεις με την ιδια καψουλα να δω τι ειναι καλυτερο.Παντως εχω την αισθηση οτι θα ηταν καλυτερα χωρις χτυπημα,αφου σε οτι συνταγες εχω δει στο internet πουθενα δεν τον χτυπανε.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NetSurfer_g7 said:

Εγω γενικα φρεντο σπανια φτιαχνω στο σπιτι,απλως μπηκα τωρα αναγκαστικα σε αυτο το τριπακι επειδη μου ηρθαν και καψουλες για φρεντο μεσα στο πακετο του δωρου που πρεπει να καταναλωθουν συντομα γιατι ληγουν σε λιγους μηνες.Θα δοκιμασω και lungo και διπλο και 2 μονες δοσεις με την ιδια καψουλα να δω τι ειναι καλυτερο.Παντως εχω την αισθηση οτι θα ηταν καλυτερα χωρις χτυπημα,αφου σε οτι συνταγες εχω δει στο internet πουθενα δεν τον χτυπανε.

εγω freedo και εγω που ζηταω δεν τον χτυπανε.απλα δεν θελει πολυ παγο.επισης κι εξω λιγα μαγαζια κανουν freddo με 2πλη δοση οπως ειναι το σωστο.

τωρα τις freddo nespresso δεν τις εχω δοκιμασει ποτε..ισως να εχουν περισσοτερο καφε η χαρμανι καλυτερο..παντως ενα (-) που εχουν οι αυθεντικες καψουλες ειναι ο συντομος χρονος ληξης.(οχι οτι παιζει ρολο) ειτε αγορασεις εξτρα..ειτε σου στειλουν δωρο οι καψουλες ειναι συντομο χρονικο διαστημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι σχετικα καινουρια ποικιλια.Υπαρχει μαλιστα σε 2 παραλλαγες,freddo delicato και freddo intenso.Μεγα φαουλ εκ μερους τους παντως που δεν γραφουν ειτε επανω στο πακετο ειτε στο site ποιος ειναι ο προτεινομενος τροπος για να φτιαξεις φρεντο με τις συγκεκρειμενες καψουλες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...