Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βρηκα τον dolce gusto piccolo στα 69ευρω μαζι με δωρο 5 συσκευασιες για 64 ροφηματα. η προσφορα ισχυει μεχρι αυριο. αξιζει να την παρω?επισης freddo espresso κανει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H dolce gusto εχει το μειονεκτημα οτι ειναι μη αυτοματη αρα πρεπει να σταματησεις την μηχανη την σωστη στιγμη για να μην βγει δυνατο η νερουλο το ροφημα.Νομιζω κανει freddo espresso αφου κανει και κρυα ροφηματα αρκει να εχεις την σωστη καψουλα.
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει καψουλα για freddo espresso ακομα, μονο για cappuccino και τωρα βγαινει και για φραπε.

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, στην Λαρισα κυκλοφορει φρεντο καπουτσινο με ροδονερο! Ξερει κανεις κατι ?

 

Δεν ειμαστε καλα , σε λιγο θα πουλανε και με αγιασμο ...Αθανατε Ελληνα με τις πατεντες σου

Link to comment
Share on other sites

φιλη θελει να παρει δωρο γαμου μια εσπρεσιερα.

 

μεχρι 80€. ποια να προτιμησει? η αγορα θα πρεπει να γινει μεχρι τελη ιουλιου, οποτε μπορει να το παρει και απο καποιο ηλεκτρονικο καταστημα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει μηχανή για αλεσμένο καφέ η Delonghi EC 150 είναι καλή επιλογή σ' αυτά τα λεφτά

 

http://www.skroutz.gr/s/296342/Delonghi-EC-150.html?keyphrase=delonghi+ec+150

 

Αν θέλει μηχανή με καψούλες μπορεί να δει την Dolce gusto piccolo

 

http://www.skroutz.gr/s/292576/Krups-Dolce-Gusto-Piccolo.html

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ισως να την σπασω και σε μερικους αλλα η dolce gusto δεν μου αρεσει καθολου, δεν κανει καλο καφε
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δυστυχως και γω θα συμφωνησω! Tassimo ξανα και ξανα. Μακαρι να βγαλει και αλλες γευσεις και στα σουπερ μαρκετ. Ειναι λιγο δεσμευτικο να αγοραζεις online.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και γω θα συμφωνησω! Tassimo ξανα και ξανα. Μακαρι να βγαλει και αλλες γευσεις και στα σουπερ μαρκετ. Ειναι λιγο δεσμευτικο να αγοραζεις online.

 

ασε που κανουν και καιρο να ερθουν. ουτε προσφορες δεν εχουν. αντε κανενα δειγμα!! :mad:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχει βγει για την Tassimo σοκολατα Lacta ?

Γιατι το ειδα σε διαφιμηση στο ραφι στο Carrefour αλλα δεν ειδα πουθενα τη συσκευασια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κανείς ή ξέρει γενικά αν είναι καλή η μηχανή espresso krups XP5240 (http://www.krups.gr/All+Products/Pump+Espresso+Machines/Products/Espresso+Solo+Programmatic+XP5240/Espresso+Solo+XP5240.htm) ?

 

Δεν θέλω ούτε μύλους ούτε ακριβές μηχανές με μετρήσεις κλπ. Μια μηχανή για το σπίτι θέλω απλή με αποδεκτή ποιότητα κατασκευής και παρασκευής espresso. Θα αγοράζω αλεσμένο καφέ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

ασε που κανουν και καιρο να ερθουν. ουτε προσφορες δεν εχουν. αντε κανενα δειγμα!! :mad:

 

Το ίδιο ισχύει και για το dolce gusto. Τα καλύτερα ροφήματα μόνο στο on line κατάστημα.

 

Έχει κανείς ή ξέρει γενικά αν είναι καλή η μηχανή espresso krups XP5240 (http://www.krups.gr/All+Products/Pump+Espresso+Machines/Products/Espresso+Solo+Programmatic+XP5240/Espresso+Solo+XP5240.htm) ?

 

Δεν θέλω ούτε μύλους ούτε ακριβές μηχανές με μετρήσεις κλπ. Μια μηχανή για το σπίτι θέλω απλή με αποδεκτή ποιότητα κατασκευής και παρασκευής espresso. Θα αγοράζω αλεσμένο καφέ.

 

 

Εγω σου προτείνω την dolce gusto piccolo. Και φτηνή και πολυ καλή.

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτείνω την dolce gusto piccolo. Και φτηνή και πολυ καλή.

 

Η οποία νομίζω παίρνει μόνο τις δικές της μερίδες.

Ενώ αυτή που λέει ο Lurker παίρνει και απλό αλεσμένο καφέ.

 

Το 'χω ξαναπεί, προσωπικά για οικολογικούς και οικονομικούς λόγους δεν θα έπαιρνα για καθημερινή χρήση εσπρεσομηχανή που να παίρνει μόνο μερίδες. Κι ας πίνω (λίγο, κατά την γευστική αντίληψη μου) χειρότερο καφέ μιας που δεν έχω μύλο κλπ και παίρνω φτηνό συσκευασμένο αλεσμένο καφέ. Στο εξοχικό, για ευκολία, ναι, το σκέφτομαι κι εγώ να πάρω μηχανή με μερίδες.

Βέβαια, ο καθένας ό,τι θέλει κάνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θα ηθελα να αγορασω μια μηχανη για espresso και capuccino με αλεσμενο καφε ή καψουλες Nespresso.Η τιμη να ειναι το πολυ 100-120 €, αλλα να ειναι καλης ποιοτητας και να μην μου χαλασει κατευθειαν απο τα αλατα.Εχετε κατι να προτινετε?
Link to comment
Share on other sites

Aν ενδιαφέρεσαι για τη nespresso τότε θα πας για την πιο φτηνή.

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=575

Όλες τον ίδιο καφέ βγάζουν. Για αφρόγαλα δες και εδώ τι σου κάνει

http://www.skroutz.gr/c/410/diafores-oikiakes-syskeues.html?keyphrase=%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1

 

Αν έχεις γνωστό που έχει NESPRESSO τρέχει μια προσφορά για τις νέες Pixie (-70Ε για αγορά καφέδων) Άρα έρχεται στα 79 Ε αν την αγοράσει αυτός για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Aν ενδιαφέρεσαι για τη nespresso τότε θα πας για την πιο φτηνή.

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=575

Όλες τον ίδιο καφέ βγάζουν. Για αφρόγαλα δες και εδώ τι σου κάνει

http://www.skroutz.gr/c/410/diafores-oikiakes-syskeues.html?keyphrase=%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1

 

Αν έχεις γνωστό που έχει NESPRESSO τρέχει μια προσφορά για τις νέες Pixie (-70Ε για αγορά καφέδων) Άρα έρχεται στα 79 Ε αν την αγοράσει αυτός για σένα.

 

Θα προτιμουσα μια συσκευη που να εχει ενσωματομενο εξαρτημα για αφρογαλα(μηχανη espresso-capuccino,οχι μονο espresso).Σε nespresso υπαρχει κατι τετοιο?Αλλιως θα παω σε Delonghi,Crups η κατι αλλο με αλεσμενο καφε.

Link to comment
Share on other sites

Στα 100-120 ευρώ που ζητάς όχι. Υπάρχουν αυτές

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=923

 

Στα 279Ε είναι πολύ ακριβή

 

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=850

 

Στα 249Ε , αλλά ουσιαστικά είναι σαν το φτηνότερο μοντέλο που σου πρότεινα μαζί με το aeroccino. ( οπότε γιατί να μην το αγοράσεις ξεχωριστά και πιο φτηνά)

 

Μέχρι 120 Ε μην περιμένεις και οι απλές κλασσικές μηχανές espresso να σου κάνουν καλό αφρόγαλο. Σε αυτά τα λεφτά αφρόγαλο μόνο με ξεχωριστό μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το νήμα έχει τίτλο τα πάντα για καφέ/τσάι κανείς δεν γράφει για το τσάι!!

Ας μαζευτούμε λοιπόν όλοι αυτοί που έχουμε αντικαταστήσει τον καφέ με τσάι.

 

Προσωπικά καταναλώνω μία με δύο κούπες τσάι την ημέρα και το χειμώνα ίσως λιγο παραπάνω.

Πίνω αρκετό μαύρο τσάι, και τελευταία ανακάλυψα το oolong το οποίο έχει πολύ ιδιαίτερη γεύση.

Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για το ροιμπος. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Αν και στο τσάι με <<μύησε>> η lipton και τα έτοιμα τα φακελάκια της εδώ και κανα εξάμηνο

προτειμώ το τσάι χύμα λόγω τιμής, ποιότητας (πιστεύω), μεγάλης ποικιλίας ειδών (δεν το περίμενα στην Ελλάδα).

Η γεύση είναι σαφώς ανώτερη από τα έτοιμα φακελάκια.

Αγοράζω από το ίντερνετ πάντα γιατί δεν έχουμε κανένα μαγαζί με ποικιλία στην επαρχία που βρίσκομαι. Συνήθως προτειμώ τα tsai.gr tearoute.gr και το timefortea.gr που το ανακάλυψα πρόσφατα. Και τα τρία έχουν μεγάλη ποικιλία και στέλνουν γρήγορα. Ίσως το τελευταίο έχει καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το νήμα έχει τίτλο τα πάντα για καφέ/τσάι κανείς δεν γράφει για το τσάι!!

Ας μαζευτούμε λοιπόν όλοι αυτοί που έχουμε αντικαταστήσει τον καφέ με τσάι.

 

Προσωπικά καταναλώνω μία με δύο κούπες τσάι την ημέρα και το χειμώνα ίσως λιγο παραπάνω.

Πίνω αρκετό μαύρο τσάι, και τελευταία ανακάλυψα το oolong το οποίο έχει πολύ ιδιαίτερη γεύση.

Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για το ροιμπος. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Αν και στο τσάι με <<μύησε>> η lipton και τα έτοιμα τα φακελάκια της εδώ και κανα εξάμηνο

προτειμώ το τσάι χύμα λόγω τιμής, ποιότητας (πιστεύω), μεγάλης ποικιλίας ειδών (δεν το περίμενα στην Ελλάδα).

Η γεύση είναι σαφώς ανώτερη από τα έτοιμα φακελάκια.

Αγοράζω από το ίντερνετ πάντα γιατί δεν έχουμε κανένα μαγαζί με ποικιλία στην επαρχία που βρίσκομαι. Συνήθως προτειμώ τα tsai.gr tearoute.gr και το timefortea.gr που το ανακάλυψα πρόσφατα. Και τα τρία έχουν μεγάλη ποικιλία και στέλνουν γρήγορα. Ίσως το τελευταίο έχει καλύτερες τιμές.

 

Κι εγώ αντικατάστησα τον καφέ με το τσάι αλλά προτίμησα το πράσινο.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γεμίσει το ράφι με διάφορα είδη ροφημάτων της fino και άλλα όπως το μαύρο τσάι και πίνω κάθε φορά διαφορετικό για ποικιλία:p. Φυσικά χωρίς ζάχαρη, με λίγο μέλι όταν έχω υποψίες κρυολογήματος ή πονόλαιμου προληπτικά.

 

Πίνω και 1-2 φλιτζάνια καφέ την εβδομάδα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 2-3 τσάι απτο tsai.gr αλλα επειδή χειμώνα καλοκαίρι πίνω μόνο κρύα, όταν ταφήσω να κρυώσουν δεν μαρέσουν ή μου φαίνονται άγλυκα ή πολύ γλυκά και ξαναγυρνάω στο κλασικό lipton ice tea των super market. έχετε να μου προτείνετε κάποιο που να είναι γευστικό ακόμα και κρύο;
...
Link to comment
Share on other sites

Στα 100-120 ευρώ που ζητάς όχι. Υπάρχουν αυτές

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=923

 

Στα 279Ε είναι πολύ ακριβή

 

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=850

 

Στα 249Ε , αλλά ουσιαστικά είναι σαν το φτηνότερο μοντέλο που σου πρότεινα μαζί με το aeroccino. ( οπότε γιατί να μην το αγοράσεις ξεχωριστά και πιο φτηνά)

 

Μέχρι 120 Ε μην περιμένεις και οι απλές κλασσικές μηχανές espresso να σου κάνουν καλό αφρόγαλο. Σε αυτά τα λεφτά αφρόγαλο μόνο με ξεχωριστό μηχανάκι.

 

Στο site της nespresso τρέχει προσφορά όπου αν αγοράσεις μια μηχανή σου δίνουν πιστωτικό (30euro ή 50euro) ανάλογα την συσκευή για την αγορά είτε αναλώσιμων είτε περιφερειακών.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της nespresso τρέχει προσφορά όπου αν αγοράσεις μια μηχανή σου δίνουν πιστωτικό (30euro ή 50euro) ανάλογα την συσκευή για την αγορά είτε αναλώσιμων είτε περιφερειακών.

 

Περιφερειακων τι ενοεις?Υπαρχουν εξωτερικες συσκευες που να συνδεονται με την εσπρεσσομηχανη?

Link to comment
Share on other sites

Περιφερειακων τι ενοεις?Υπαρχουν εξωτερικες συσκευες που να συνδεονται με την εσπρεσσομηχανη?

 

Δεν το είπα καλά...Αναλώσιμα λέει ή καφέ το site και θεώρησα ότι εννοούσε την μηχανή παρασκευής αφρόγαλου που στην ουσία περιφερειακό είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψιλοάσχετο, αλλά δεν βρίσκω πιο ταιριαστό νήμα για να ποστάρω:

γιατί κλείνουν/θα κλείσουν κάποια καταστήματα starbucks; Το γουγλάρησα και δεν μου έβγαλε τίποτα, μήπως ξέρει κανείς κάτι;

Έκλεισε το μικρό στον Ερυθρό Σταυρό στην Κηφισίας και τώρα άκουσα από φίλη ότι θα κλείσει και ένα άλλο στα νότια προάστια. Ρώτησα υπάλληλο στο κατάστημα στο Μοναστηράκι και μου είπαν ότι θα κλείσουν 5 συνολικά και κατά τα άλλα όλα οκ -μήπως, όμως, δεν είναι ακριβώς έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...