Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μια εσπρεσιέρα ,αλλά και να μη δώσω μια ολόκληρη περιουσία για να πάρω!Δηλαδή γύρω εώς 200 ευρώ το πολύ διαθέτω.Δε μ'ενδιαφέρει τόσο ο τρόπος που θα φτιάξω τον καφέ,ούτε ειδική είμαι οπότε απλά θέλω να έχει ένα καλό αποτέλεσμα.Τον τελευταίο καιρό διαφημίζουν αυτή https://www.dolce-gusto.gr/EL/machines/melody2/Pages/melody2.aspx?productId=0010942207900_04 έχει δοκιμάσει κανείς?Αξίζει τον κόπο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν κάποια φόρα με συζητήσεις που θα σε βοηθήσουν ή θα σε μπερδέψουν για να διαλέξεις...

Κατά τη δική μου γνώμη είναι σημαντικό αρχικά, να σκεφτείς αν θέλεις μια καφετιέρα που θα παίρνει οποιονδήποτε κομμένο καφέ ή μόνο ειδικές κάψουλες. Προσωπικά απέρριψα τελείως την εξάρτηση από ακριβές κάψουλες και πήγα σε λύση με κάφετιέρα που παίρνει απλό καφέ. Πήρα μια Guzzini σαν κι αυτή

http://www.amazon.co.uk/GUZZINI-GPLUS-ESPRESSO-COFFEE-MACHINE/dp/B003G0OM1O

από τα coffeway, η οποία είναι πανέμορφη, μικρή και δεν πιάνει πολύ χώρο, ο καφές της πίνεται, έχει βαλβίδα και κάνει πάντα κρέμα, παίρνει ότι καφέ θες, είναι τελείως απλή και γρήγορη και ΔΕΝ κάνει καπουτσίνο.

 

Άμα θέλεις κάψουλα, πάρε μία κεφετιέρα που να παίρνει nespresso και θα έχεις πολύ καλό καφέ τελείως απλά! Αρκεί να μην ξεμείνεις από κάψουλες... (δεν πουλιούνται παντού και άμα είσαι αμελής ή ξεχασιάρης κάποια στιγμή θα μείνεις χωρίς καφέ να πίεις).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω μια εσπρεσιέρα ,αλλά και να μη δώσω μια ολόκληρη περιουσία για να πάρω!Δηλαδή γύρω εώς 200 ευρώ το πολύ διαθέτω.Δε μ'ενδιαφέρει τόσο ο τρόπος που θα φτιάξω τον καφέ,ούτε ειδική είμαι οπότε απλά θέλω να έχει ένα καλό αποτέλεσμα.Τον τελευταίο καιρό διαφημίζουν αυτή https://www.dolce-gusto.gr/EL/machines/melody2/Pages/melody2.aspx?productId=0010942207900_04 έχει δοκιμάσει κανείς?Αξίζει τον κόπο?

φροντισε η καφετερια που θα παρεις να παιρνει καβουλες ese και να μπορεις να κανεις καφε με δικο σου χαρμανι.μια krups πιστευω ειναι οτι πρεπει ;) και με λιγοτερα χρηματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια φόρα με συζητήσεις που θα σε βοηθήσουν ή θα σε μπερδέψουν για να διαλέξεις...

Κατά τη δική μου γνώμη είναι σημαντικό αρχικά, να σκεφτείς αν θέλεις μια καφετιέρα που θα παίρνει οποιονδήποτε κομμένο καφέ ή μόνο ειδικές κάψουλες. Προσωπικά απέρριψα τελείως την εξάρτηση από ακριβές κάψουλες και πήγα σε λύση με κάφετιέρα που παίρνει απλό καφέ. Πήρα μια Guzzini σαν κι αυτή

http://www.amazon.co.uk/GUZZINI-GPLUS-ESPRESSO-COFFEE-MACHINE/dp/B003G0OM1O

από τα coffeway, η οποία είναι πανέμορφη, μικρή και δεν πιάνει πολύ χώρο, ο καφές της πίνεται, έχει βαλβίδα και κάνει πάντα κρέμα, παίρνει ότι καφέ θες, είναι τελείως απλή και γρήγορη και ΔΕΝ κάνει καπουτσίνο.

 

Άμα θέλεις κάψουλα, πάρε μία κεφετιέρα που να παίρνει nespresso και θα έχεις πολύ καλό καφέ τελείως απλά! Αρκεί να μην ξεμείνεις από κάψουλες... (δεν πουλιούνται παντού και άμα είσαι αμελής ή ξεχασιάρης κάποια στιγμή θα μείνεις χωρίς καφέ να πίεις).

 

φροντισε η καφετερια που θα παρεις να παιρνει καβουλες ese και να μπορεις να κανεις καφε με δικο σου χαρμανι.μια krups πιστευω ειναι οτι πρεπει ;) και με λιγοτερα χρηματα.

 

Τελικά όσο πιο πολύ το ψάχνω το θέμα τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι!Η αλήθεια είναι ότι αν πάρω μια σχετικά φθηνή μηχανή που παίρνει μόνο κάψουλες,τότε τα λεφτά θα τα δίνω στις κάψουλες .Πιστεύω πάντως πως αν δε δοκιμάσω τι καφέ κάνει η καθεμία δεν μπορώ να αποφασίσω.Μπορεί να πάρω π.χ. την καλύτερη μηχανή αλλά εμένα να μη μου αρέσει ο καφές που βγάζει,γούστα είναι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Έρχεσαι καθόλου στην Αθήνα; Υπάρχουν μαγαζιά που σου φτιάχνουν καφέ και δοκιμάζεις επιτόπου. Το 'χω δει στο Via Espresso στο The Mall και στο "Αντώνης Λουμίδης" στην πλατεία στον πλάτανο στην Κηφισιά. Αλλά επειδή αυτοί οι δύο είναι coffeeway, ίσως να μπορέσεις να δοκιμάσεις και σε κανένα μεγάλο coffeway στα μέρη που κινείσαι εσύ.

Όσο μαθαίνεις, μπερδεύεσαι, αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ! :lol:

Βγάλε ένα λογικό budget και πήγαινε σε ένα καλό μαγαζί (όπως αυτά που αναφέρω) και πάρε ότι σου γυαλίσει. Αυτή είναι μια γρήγορη αλλά πρόχειρη λύση. Αλλιώς, ψάξε και απόλαυσε το!

Και μια διαπίστωση που έκανα σήμερα: με τον αλεσμένο καφέ έρχεται περίπου 15 με 20 λεπτά τουε ευρώ (αν έχει 4 ευρώ το πακετάκι των 250 γραμμαρίων και βγάζει γύρω στα 25 καφεδάκια, νομίζω). Με την κάψουλα πόσο βγαίνει; Αν βγαίνει 50 με 60 λεπτά, δεν είναι τόσο δυσβάσταχτη η διαφορά σε σχέση με την ευκολία. Αν έχει 1 ευρώ... χμμμ...

Link to comment
Share on other sites

Έρχεσαι καθόλου στην Αθήνα; Υπάρχουν μαγαζιά που σου φτιάχνουν καφέ και δοκιμάζεις επιτόπου. Το 'χω δει στο Via Espresso στο The Mall και στο "Αντώνης Λουμίδης" στην πλατεία στον πλάτανο στην Κηφισιά. Αλλά επειδή αυτοί οι δύο είναι coffeeway, ίσως να μπορέσεις να δοκιμάσεις και σε κανένα μεγάλο coffeway στα μέρη που κινείσαι εσύ.

Όσο μαθαίνεις, μπερδεύεσαι, αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ! :lol:

Βγάλε ένα λογικό budget και πήγαινε σε ένα καλό μαγαζί (όπως αυτά που αναφέρω) και πάρε ότι σου γυαλίσει. Αυτή είναι μια γρήγορη αλλά πρόχειρη λύση. Αλλιώς, ψάξε και απόλαυσε το!

Και μια διαπίστωση που έκανα σήμερα: με τον αλεσμένο καφέ έρχεται περίπου 15 με 20 λεπτά τουε ευρώ (αν έχει 4 ευρώ το πακετάκι των 250 γραμμαρίων και βγάζει γύρω στα 25 καφεδάκια, νομίζω). Με την κάψουλα πόσο βγαίνει; Αν βγαίνει 50 με 60 λεπτά, δεν είναι τόσο δυσβάσταχτη η διαφορά σε σχέση με την ευκολία. Αν έχει 1 ευρώ... χμμμ...

 

Καλά δεν το συζητώ η κάψουλα είναι μεγάλη ευκολία,αλλά από την άλλη θα πίνεις συνέχεια τον ίδιο κ τον ίδιο καφέ.Ενώ με τον καφέ σε σκόνη μπορείς να δοκιμάζεις κ άλλους!Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι έτσι κ αλλιώς μόνο illy μ'αρέσει να πίνω ,οπότε...!Μάλλον θα καταλήξω σε μηχανή της illy!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις κατι για την tassimo??http://www.tassimo.gr/tassimo/page?siteid=tassimo-prd&locale=grel1&PagecRef=845

 

ειναι πρακτικη?καψουλες βρισκουμε ευκολα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις κατι για την tassimo??http://www.tassimo.gr/tassimo/page?siteid=tassimo-prd&locale=grel1&PagecRef=845

 

ειναι πρακτικη?καψουλες βρισκουμε ευκολα?

την συγκεκριμενη δεν την ξερω,αλλα προτιμησε μια μηχανη που να κανει καφε και χωρις καψουλα,δηλαδη με δικο σου καφε.

επισης αν καταλαβα καλα..οτι η συγκεκριμενη παιρνει μονο καψουλες δικες της και οχι ESE που μπορεις να της βρεις και στο σουπερ μαρκετ.δεν ειδα καπου να το γραφει.

και η τιμη της???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μονο freddo espresso...συνηθως illy kai buondi

στο σπιτι κανω nes ή γαλλικο...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να μας πεί εντυπώσεις?Αξίζει τα λεφτά της η νεα καφετιέρα της krups?
Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα δύο μοντέλα που πουλιώνται στην Ελλάδα, υπάρχει και η krups piccollo. Την αγόρασα πριν από μια εβδομάδα από το γερμανικό amazon μόνο 70 ευρώ, όταν τα δύο μοντέλα που πωλούνται εδώ κάνουν 129 και 159 ευρώ αντίστοιχα. Είναι εξίσου όμορφη και πολύ πιο μικρή. Η μόνη διαφορά στις δυνατότητες είναι ότι έχει μικρότερη δεξαμενή νερού (0,6 λίτρα). Φυσικά στο Ελλάντα δεν την εισάγουν, για να αγοράζουμε τα ακριβότερα μοντέλα.

 

Ο καφές που φτιάχνει είναι απλά εκπληκτικός. Εφάμιλος με έναν πολύ καλό καφέ καφετέριας. Έχω φτιάξει esspresso, cappuccino, latte machiatto και chocochino.

 

Για τον φίλο που ρώτησε παραπάνω, το κόστος είναι 30 λεπτά για τον espresso, ενώ για τα ροφήματα που απαιτούν δύο κάψουλες (π.χ. cappuccino, chocochino), το κόστος είναι 60 λεπτά. Δηλαδή το κουτί κάνει 4,80€ και έχει μέσα κάψουλες για 16 ή για 8 ροφήματα. Αυτό για τις 4 ποικιλίες που βρίσκεις στο supermarket. Για όσες παραγγέλνεις από το site, προσθέστε και 4 ευρώ μεταφορικά.

 

Δύο πράγμα που δεν μου αρέσουν:

 

Πρώτον, δεν είναι πλήρως αυτόματη όπως η Tassimo της BOSCH. Δηλαδή πρέπει εσύ να την σταματήσεις την κατάλληλη στιγμή, αλλιώς το ρόφημα γίνεται νερουλό.

 

Και δεύτερον, δεν είναι όλες οι γεύσεις διαθέσιμες στην Ελλάδα, ακόμα και από το ελληνικό site. Δηλαδή, στο supermarket υπάρχουν 4 είδη καφέ, και μέσω του site διατίθενται ακόμα 3. Όμως στα αντίστοιχα sites του εξωτερικού, υπάρχουν καμιά 20ριά είδη καφέ: με λιγότερα λιπαρά, ντεκαφ κλπ. Επιπλέον, το ελληνικό site της tassimo, έχει πολύ περισσότερες ποικιλίες.

 

Τελικά, αν ήταν να διαλέξω μεταξύ krups dolce gusto (160 ή 130 ευρώ) και BOSCH tassimo (130 ευρώ), θα διάλεγα tassimo (πλήρως αυτόματη και μεγάλη ποικιλία ροφημάτων). Όμως, η KRUPS PICOLLO με μόνο 70 ευρώ είναι πραγματικά ευκαιρία.

Edited by manasta
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια...προχτες ηπια ενα φοβερο καφε για δοκιμη...fredochino απο everest...φοβερος και δεν ηταν και βαρυς:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει από καφέδες φίλτρου, να μου προτείνει κάποιον καλό; Γιατί έχω δοκιμάσει όσους κυκλοφορούν στα Σούπερ Μάρκετ και εκτός από τον Douwe Egberts (φουντούκι και irish cream) δεν έχω βρει άλλον που να είναι πολύ αρωματικός και γεμάτος στη γεύση. Οι γεύσεις του Jacobs είναι απλά άθλιες...
Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω αναμεσα σε Tassimo και την αντιστοιχη της Krups!

Μηπως δοκιμασε καποιος απο τις δυο?

Εαν και μαλλον για Tassimo λεω γιατι εχει πολλλλεεεςς ποικιλιες!

Και οχι απο Ελλαδα αλλα απο amazon σε μιση τιμη........!!!!!

Περιμενω γνωμες , Thanxs

Link to comment
Share on other sites

tassimo πηραμε στην δουλεια μου μια ομαδα συναδελφων. Οι μεχρι στιγμης εντυπωσεις ειναι πολυ καλες παντως απο τους περισσότερους. Στα θετικα (μιας που εγω δεν πινω καφε) ειναι η μεγαλη ποικιλια ροφηματων οπως τσαι, σοκολατα, μιλκα :)

Πρωτα μας παραγγελια online εκανε περιπου 2 εβδομαδες να ερθει (απο Ολλανδια!) και ειχαμε -€20 στη πρωτη παραγγελια.

Καψουλες βρισκεις πανευκολα πια σε σκλαβενιτη, καρφουρ, βασιλοπουλο αλλα μικροτερη φυσικα ποικιλια απο το online shop.

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ, καφετιέρα με κάψουλες ή μα κανονικό καφέ;

 

Για γραφείο σίγουρα με κάψουλες, για σπίτι παίζεται. Ο καφές βγαίνει αρκετά πιο ακριβός με τις κάψουλες αλλά από την άλλη η ευκολία χρήσης που προσφέρουν είναι μεγάλη. Κρίνεις και αποφασίζεις.

 

Εγώ έχω μια Nespresso Krups και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά σήμερα αγόρασα την tassimo t65 στα 160ευρο διάβασα κάποια reviews και είδα συγκρίσεις με dolce gusto. Στο κατάστημα είχε μια με τα ίδια λεφτά dolce gusto δεν πρόσεξα μοντέλο - λογικά το τελευταίο μοντέλο πρέπει να είναι, θα ρωτήσω αύριο ποιο. Σκέφτομαι να την αλλάξω δεν την έχω ανοίξει ακόμη. Τι προτείνετε? Μια άμεση βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει Edited by befos
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά & από εμένα,

ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση, έλιωσα το θέμα & αφού τα δοκίμασα όλα 2 & 3 φορές αγόρασα Dolce Gusto Circolo σε χρώμα titan.

Η μηχανή τα σπάει!

Αρχικά έχει τρελό design & ταιριάζει super με τη κουζίνα μου - βασικό επίσης είναι πως κάνει & κρύα ροφήματα (ενώ η Tassimo μόνο ζεστά), ενώ δουλεύει & με 15 bar vs. 3 μόνο της Tassimo.

& το βασικότερο έχει την υπογραφή του NESCAFE και φτιάχνει και Nes.

Για γεύσεις έχει 4 στα σουπερ market, άλλες 4-5 στο website τους ενώ η κοπέλα στο Media Markt μου είπε πως έρχονται & πολλές άλλες.

& η παραγγελία από το website τους μου ήρθε σε 2 μέρες μόνο

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

Edited by tron29
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια χαρά & από εμένα,

ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση, έλιωσα το θέμα & αφού τα δοκίμασα όλα 2 & 3 φορές αγόρασα Dolce Gusto Circolo σε χρώμα titan.

Η μηχανή τα σπάει!

Αρχικά έχει τρελό design & ταιριάζει super με τη κουζίνα μου - βασικό επίσης είναι πως κάνει & κρύα ροφήματα (ενώ η Tassimo μόνο ζεστά), ενώ δουλεύει & με 15 bar vs. 3 μόνο της Tassimo.

& το βασικότερο έχει την υπογραφή του NESCAFE και φτιάχνει και Nes.

Για γεύσεις έχει 4 στα σουπερ market, άλλες 4-5 στο website τους ενώ η κοπέλα στο Media Markt μου είπε πως έρχονται & πολλές άλλες.

& η παραγγελία από το website τους μου ήρθε σε 2 μέρες μόνο

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

φιλε μου θελω να παρω και εγω την ιδια μηχανη το γαλα ειναι και αυτο σε καψουλα? ο καφες εχει διαφορα απο το καφε που κανουμε μονοι μας?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ παρήγγειλα τελικα την TASSIMO Τ65 απο Amazon!

Ειδα οτι εχει και t-discs της Starbucks στην Αγγλια οποτε με κλειστα τα ματια πηγα προς τα εκει.

 

Θα σας πω εντυπωσεις οταν ερθει!

Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω κατι???ο freddito τι σχεση εχει με τον fredochino?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω κατι???ο freddito τι σχεση εχει με τον fredochino?

 

O Freddito ΔΕΝ ειναι καφες.... περιεχει εκτος απο λιγο καφε σοκολατα (σαντιγι, σιροπια, οτι θες βαζεις μεσα) και γαλα. Με λιγα λογια ενα ροφημα που θυμιζει μπακλαβα παρα καφε.

 

Ο Fredoccino δεν ειναι τιποτα αλλο απο τον Cappuccino Freddo μονο που ο καφες ειναι μαρκας Fredoccino.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχουν πει ακριβως το αντιθετο...εγω πινω fredocchino chocolate...δηλαδη πινω εναν αλλο freddito?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...