Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω, φραπές γίνεται μόνο με νουνου? πχ με δελτα που πίνουμε, δε γίνεται;

επίσης, μπορείτε να προτείνετε καναν καλό καφέ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον μια ωραια πρωΐα

θελουμε να κανουμε φραπε.

 

αλλα!

 

εχουμε μονο ελληνικο καφε,

 

υπαρχει καμμια ιδέα καλή;

 

ευχαριστω

 

υγ: μην βαρατε.

Πας μεχρι το περιπτερο και αγοραζεις νεσκαφε σε φακελακια.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχω ελληνικο,

τελικα οπως ειπα πιο πανω πινεται.

πηρα και 4 φακελακια. :D

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, φραπές γίνεται μόνο με νουνου? πχ με δελτα που πίνουμε, δε γίνεται;

επίσης, μπορείτε να προτείνετε καναν καλό καφέ;

 

Με ότι θες εσύ γίνεται, γούστα είναι αυτά...

 

Άλλωστε, αν θυμάμαι καλά, στην Κύπρο όταν είχα πάει, ο φραπές με γάλα γίνεται με φρέσκο γάλα, τον χτυπάνε στη μηχανή και μετά αντί για νερό βάζουν το φρέσκο γάλα ως επάνω! :D Τουλάχιστον μία φορά που έτυχε και το συζήτησα έτσι μου είπαν πως το κάνουν.

 

@ nikosxeng3

Φραπέ κανονικό δεν θα φτιάξεις. Αλλά μπορείς να βράσεις ένα ελληνικό με μπόλικο καφέ ώστε να φτιάξεις ένα πηχτό ελληνικό, μετά είτε να τον σουρώσεις είτε να τον αφήσεις να κατακαθήσει και να πάρεις το υγρό και να το χτυπήσεις με παγάκια κλπ.

Θα έχεις τότε έναν ωραιότατο ελληνικό φρέντο!

 

 

Άλλο θέμα:

Πριν λίγες μέρες γύρισα από ταξίδι στην Ινδονησία, στην Ιάβα.

Εκεί έχουν τον Java coffee. Που όπως μου εξήγησαν τον φτιάχνουν ως εξής:

Βάζεις τον αλεσμένο καφέ arabika στην κούπα σου (1-2 κουταλάκια του γλυκού ανά φλυτζάνι). Προσθέτεις βραστό νερό και αφήνεις 2-3 λεπτά να "γίνει". Προσθέτεις γάλα και ζάχαρη κατά βούληση.

Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ καλός καφές με κατακάθι που θα έλεγα ότι μοιάζει κάπως με ελληνικό αλλά πολύ καλύτερης ποιότητας! Και δεν είναι και πολύ βαρύς, εξαρτάται και από το πόσο καφέ θα βαλεις βέβαια! :rolleyes:

 

Και να σας πω ότι σερβιρισμένος Java coffee είχε περίπου 40 λεπτά του ευρώ στα απλά καφέ και περίπου 2€ στα πιο "ευρωπαϊκά" καφέ, μέσα σε mall και τέτοια. :cool:

 

Για όποιον είχε απορία να σας πω ότι στα Starbucks στο αεροδρόμιο της Jakarta οι τιμές ήταν όπως και στην Ελλάδα περίπου -δηλαδή διαστημικές για τα δεδομένα της χώρας...

 

έχει δοκιμάσει κανείς την ποικιλία kopi luwak?

το έφερε κάποιος δώρο στον πατέρα μου,δεν ήξερα τι είναι κ με ένα πρόχειρο search βρήκα αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Kopi_Luwak

τελικά μετά απο πολύ σκέψη,αποφάσισα να δοκιμάσω και έμεινα.

θεσπέσιο άρωμα,κ μια γέυση ηδονική θα μπορούσα να πώ.

τέτοια γέυση δεν έχει κανένα ρόφημα-ποτό απο τα οποία είχα δοκιμάσει εως τώρα.

 

Φτουυ! Αυτό το είχα ξεχάσει και δεν έψαξα να το βρω να το δοκιμάσω δυστυχώς...

Δεν πειράζει, την επόμενη φορά! :p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

να τον σουρωσω

δηλ. να τον φιλτραρω;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σκέφτηκα ότι μόλις βράσει θα μπορούσες να τον περάσεις από κάποιο "σουρωτήρι" πχ ένα χάρτινο ή μεταλλικό ή πλαστικό φιλτρο για καφέ φίλτρου για να απαλλαγείς από το κατακάθι. Υποθέτω ότι θα δουλέψει αλλά μπορεί να λέω και βλακεία.

Ίσως είναι πιο απλό να αφήσεις το βρασμένο καφέ στο μπρίκι για 1-2 λεπτά ώστε να καθήσει στον πάτο το κατακάθι και μετά να σερβίρεις προσεχτικά.

Για δοκίμασε να μας πεις πώς είναι! Εγώ απλώς το σκέφτηκα σαν λύση, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ να σου πω την αλήθεια... :O

 

Μια φορά μόνο μου έφτιαξε μια φίλη μου έναν φραπέ -ελληνικό (λόγω λάθους συνεννόησης) και είχε πολλήήή πλάκα το αποτέλεσμα! Χτύπησε στο σέηκερ τον ελληνικό με τη ζάχαρη και τον έβαλε σε ποτήρι χωρίς καλαμάκι. Εκτός από την απερίγραπτη γεύση που είχε, η μισή ποσότητα καφέ ήταν στην επιφάνεια και μου ερχόταν στο στόμα σε κάθε γουλιά από τις 3 που ήπια :lol:.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως ηταν το αρνητικο.

 

τον σουρωνω και τον βαζω αντι για νερο, στο χτυπημενο φραπε και πινεται, βαζω και φρεσκο γαλα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

NAI

με γαλα και μέλι κάτι λεει.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μετά το στάδιο της μηχανής που τον χτυπάμε με πάγο στην φραπεδιέρα λέτε ότι ο καφές χαλάει, δλδ καλύτερα να τον ρίχνουμε αχτύπητο σε ενα ποτήρι με πάγο και ζάχαρη?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να φτιαξω cappuccino με μια καφετιερα φιλτρου?!

 

Υπάρχει ειδικός καφές για καφετιέρα φίλτρου... Μετά με το "μηχανάκι" χτυπάς το γάλα (μακράς διαρκείας είναι καλύτερο) με ένα παγάκι σε μεταλλικό σκεύος (για να κρυώσει γρήγορα και να φουσκώσει και το γάλα) και μετά έτοιμοςςς...!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πήρα τις προάλλες γαλλικό καφέ με γεύση μαύρης σοκολάτας..Τον εχει δοκιμάσει κανείς άλλος?!? Από μυρωδιά σε παραπέμπει στην σοκολάτα αλλά από γεύση χάνει..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τις προάλλες γαλλικό καφέ με γεύση μαύρης σοκολάτας..Τον εχει δοκιμάσει κανείς άλλος?!? Από μυρωδιά σε παραπέμπει στην σοκολάτα αλλά από γεύση χάνει..

εχω δοκιμασει εγω στραγγιστο καφε με πολλες γευσεις..αλλα προτιμω τον σκετο!

και επειδη δεν ειναι αγαπημενος καφες,προτιμω να εχω ατομικες μεριδες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγω Γαλλικο κανω στο σπιτι μου αρκετα συχνα. Πινω με γευση καραμελα. Και σε γευση και σε μυρωδια ειναι τελειος..:love:

Οταν κανω μοσχοβολαει ολοκληρο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Πινω freddo χειμωνα καλοκαιρι freddo capuchino

Μόνο Mokka ή Buondi.

Αν ειναι Buondi επιλεγω μονο την μπλε σακουλα γιατι ειναι πολυ καλυτερος και λιγο ακριβοτερος.δηλαδη διαφορα +1,5 ευρω το κιλο

LG KP 500 Cookie = Life is Good :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μας και έχω φτιάξει χιλιάδες καφεδες παιδιά ποτέ γάλα στο φραπέ

Ο φραπές είναι ο χειρότερος καφές και ποτέ δεν βγαίνει ίδιος στην γεύση

Σε αντιθέσει με τούς ιταλικούς

Επίσης ο φραπές είναι 100% ελληνικός και φτιάχτηκε πρώτη φορά το 1959

Κατά τύχη

Η ξένοι το πίνουν μονορούφι και έχει πλακά το έχω δει πολλές φορες και τους αρέσει

Επίσης σερβίρετε μονό εκτός Ελλάδας σε Ταϊλανδή και Σιγκαπούρη

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο φραπές είναι 100% ελληνικός και φτιάχτηκε πρώτη φορά το 1959

Κατά τύχη

Ναι ενας που ηταν στην εκθεση Θεσσαλονικης στο περιπτερο της Nestle.

 

Η ξένοι το πίνουν μονορούφι και έχει πλακά το έχω δει πολλές φορες και τους αρέσει

Επίσης σερβίρετε μονό εκτός Ελλάδας σε Ταϊλανδή και Σιγκαπούρη

Μην το λες το καλοκαιρι που ημουν στην Τσεχια σε καφετερια ειχε στον καταλογο κανονικα Greek Frape.

Βεβαια δεν πετυχαιναν οπως εδω.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το φραπέ,στις περισσότερες καφετέριες δεν πίνεται...Πολύ παχύρευστος ο αφρός και γενικά ο καφές.Ενώ ο "σπιτικός" είναι απόλαυση...!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μην το λες το καλοκαιρι που ημουν στην Τσεχια σε καφετερια ειχε στον καταλογο κανονικα Greek Frape.

Βεβαια δεν πετυχαιναν οπως εδω.

 

Σίγουρα θα ήταν σε καμιά κεντρική πλατεία ή σε κανένα υπερτουριστικό μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε κεντρικη πλατεια αλλα ΣΤΗΝ κεντρικη πλατεια της πολης.

Υπαρχει την Ευρωπη ο γφαπες αλλα σε συγκεκριμενα σημεια μονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην Βουλγαρία πριν απο μερικά χρόνια πίνανε τον φραπέ με coca-cola. Δηλαδή coca-cola με nescafe. Αηδία ε;

 

Μιλώντας για καφέδες, θυμήθηκα στον στρατό έναν φαντάρο που μοίραζε το πρωί καφέδες σε γραφεία να φτύνει στον καφέ του διοικητή...

Link to comment
Share on other sites

, θυμήθηκα στον στρατό έναν φαντάρο που μοίραζε το πρωί καφέδες σε γραφεία να φτύνει στον καφέ του διοικητή...

 

Aντε ρε συ...χοντρο αυτο παντος!:rolleyes:

 

Τελος παντον..τελευταια εγω περνω ipanema!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...