Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην υπερκινότητα. Αν και γνωριζω απο root/boot/reset miu και flyme, αυτη τη στιγμη καποιος με εχει καταραστει/ματιασει....

 

Λοιπον ηθελα και εγω να βάλω την καινουρια προσπάθησα στην αρχή κατι δεν πηγε καλά ξεκιναω fastboot,τα κανω ολα σωστα μεχρι που παω να πατησω το flash στον miflash και μου βγαζει ενα error (λογικα yo ονομα του path που ηταν το αρχείο της flashboot rom)Τέλος πάντων, εκει που τοση ωρα ηταν το κινητακι με τον αγαπητο μηχανικο της miu να λεει FASTBOOT ξαφνικα μαυριλα η οθονη, δεν δεινω σημασια συνεχιζω και παω να κανω σωστα το flashboot αυτη τη φορα.Το κινητο αναγνωριζεται ακομη απο το miflash αλλα παλι error οσες rom και αν δοκιμασα error.Βγαζω το κινητο απο το usb προσπαθω να το ανοιξω τι power+volume up ,power+volume down τιποτα οθόνη μαυρη και καμια ανταπόκριση. Το συνδέω στο usb με το pc το βλεπει το usb κανονικα αλλα δεν το δειχνει στο miflash.

 

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην υπερκινότητα. Αν και γνωριζω απο root/boot/reset miu και flyme, αυτη τη στιγμη καποιος με εχει καταραστει/ματιασει....

 

Λοιπον ηθελα και εγω να βάλω την καινουρια προσπάθησα στην αρχή κατι δεν πηγε καλά ξεκιναω fastboot,τα κανω ολα σωστα μεχρι που παω να πατησω το flash στον miflash και μου βγαζει ενα error (λογικα yo ονομα του path που ηταν το αρχείο της flashboot rom)Τέλος πάντων, εκει που τοση ωρα ηταν το κινητακι με τον αγαπητο μηχανικο της miu να λεει FASTBOOT ξαφνικα μαυριλα η οθονη, δεν δεινω σημασια συνεχιζω και παω να κανω σωστα το flashboot αυτη τη φορα.Το κινητο αναγνωριζεται ακομη απο το miflash αλλα παλι error οσες rom και αν δοκιμασα error.Βγαζω το κινητο απο το usb προσπαθω να το ανοιξω τι power+volume up ,power+volume down τιποτα οθόνη μαυρη και καμια ανταπόκριση. Το συνδέω στο usb με το pc το βλεπει το usb κανονικα αλλα δεν το δειχνει στο miflash.

 

Αυτα

 

Η FASTBOOT rom πρέπει να είναι σε έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας, και εγώ όταν την είχα σε φακέλους κάπου χωμένη έβγαζε μνμ λάθους μόλις την ξεζίπαρα στην επ. εργασίας πέρασε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου ή το έμαθα το θέμα ειναι οτι το κινητάκι τώρα ειναι μόνιμα σε μαυρη οθόνη οταν το συνδέω με το usb το pc το αναγνωρίζει αλλα το miflash δεν το βλέπει στο refresh....
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου ή το έμαθα το θέμα ειναι οτι το κινητάκι τώρα ειναι μόνιμα σε μαυρη οθόνη οταν το συνδέω με το usb το pc το αναγνωρίζει αλλα το miflash δεν το βλέπει στο refresh....

 

δοκίμασες να κρατήσεις αρκετά πατημένο το power για να σβήσει και μετά να το ξανανάψεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έφτιαξα!!!

Είχα κολλήσει στο partition 2 και είχε μπλοκάρει.

Έβαλα cwm και όχι TWRP έκανα wipe και στο system 1 και στο system 2 μετά όρισα σαν προεπιλογή system 1.

Κατόπιν πέρασα μία ρομ την 5.12.17 αν θυμάμαι καλά που εννοποιεί τα partition και το ξεκίνησα.

Μετά πέρασα μέσα από το cwm το TWRP πέρασα την τελευταία Ελληνική και όλα κομπλέ!!!

Βέβαια όλα αυτά θα τα είχα αποφύγει αν ο υπολογιστής μου δεν ονομαζόταν ΧΑΡΗΣ με Ελληνικά γιατί το MIFLASH έβλεπε το Ελληνικό όνομα στην διαδρομή που είχα την ρομ δεν μπορούσε να το διαβάσει και έβγαζε απροσδιόριστο σφάλμα 0xfffffff.

Αυτό το τελευταιο μου το εξήγησε ο MIUI ART από το MIUI.gr τον οποίο και ευχαριστώ πολύ!!!

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έφτιαξα!!!

Είχα κολλήσει στο partition 2 και είχε μπλοκάρει.

 

Όλα καλά λοιπόν.

Aν μπορείς δες αν με την τελευταία Ελληνική ρομ το τηλ. συνδέεται στο MI PC suite και αν το αναγνωρίζει. Εμένα δεν το αναγνωρίζει και δεν μπόρεσα με τίποτε να το κάνω να δουλέψει με το mi pc suite.

Ποιά έκδοση developer έχεις??? την 6.6.30???

Edited by newworld
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω developer θα σου πω για αυτή μόλις γυρίσω σπίτι

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο φίλε έπαθε και η δικιά μου πριν κανά μήνα..... Αλλα εγώ είμαι εκτός εγγύησης.... Να το στείλεις για φτιάξιμο, δεν λέει να μείνεις έτσι απο τόσο νωρίς.

 

Πάντως φαίνεται να εχει θέματα το τηλεφωνο, αν κάποιος θέλει να το κρατήσει πανω απο 2 χρονια (εγώ παρόλα αυτά θα ξαναγοραζα xiaomi με κλειστά ματια..)

 

Απλά ετυχες ελαττωματική οθόνη, εμένα 2 χρόνια τώρα δεν έχει παρουσιάσει τίποτα μη το ματιασω..

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει ένα θέμα με το messenger. Κλείνει όταν πάω να στείλω ή να κάνω upload ένα βίντεο. Και μου λέει ότι η εφαρμογή σταμάτησε. Γνωρίζετε από τι μπορεί να προκαλείται; Την απεγκαθιστώ, την εγκαθιστώ και πάλι τα ίδια. Edited by Zep
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει ένα θέμα με το messenger. Κλείνει όταν πάω να στείλω ή να κάνω upload ένα βίντεο. Και μου λέει ότι η εφαρμογή σταμάτησε. Γνωρίζετε από τι μπορεί να προκαλείται; Την απεγκαθιστώ, την εγκαθιστώ και πάλι τα ίδια.
κανε wipe cache and Dalvik cache απο recovery λογικα θα φτιαξει ! αλλα γενικα το messenger ειναι προβληματικη εφαρμογη!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει ένα θέμα με το messenger. Κλείνει όταν πάω να στείλω ή να κάνω upload ένα βίντεο. Και μου λέει ότι η εφαρμογή σταμάτησε. Γνωρίζετε από τι μπορεί να προκαλείται; Την απεγκαθιστώ, την εγκαθιστώ και πάλι τα ίδια.

Το αναφέρω και εγώ σε ποιο πίσω σελίδες αλλά δεν πήρα απάντηση από κανέναν...Αν βρεις την λύση πες...:)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η μετάβαση σε redmi note 3 pro ή σε MI note pro.

Ποιο έχει καλύτερη φωτογραφική.

Απ ότι καταλαβαίνω μόνο οθόνη καλύτερη έχει το MI note pro.

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδή έχω χάσει την μπαλα μια μικρη βοήθεια θελω.

Το κινητό το βρίσκω σε διαφορα κινέζικα site με διαφορετικές εκδόσεις στο καθένα(σε αλλα λεει 2 gb ram σε άλλα 3gb, αλλού λεει υποστηρίζει 4g αλλού όχι).

 

Η καλύτερη επιλογή που έχω βρει μέχρει τώρα ειναι αυτο το σιτε http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_155566.html?wid=4#customer_review . 150 $!!!! Λέει 3gb ram αλλα εχει 3g μονο.

 

να το παρω παιδια γιατι το προμο λεει οτι τελειώνει σε 11 ωρες!

 

ευχαριστω!!

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδή έχω χάσει την μπαλα μια μικρη βοήθεια θελω.

Το κινητό το βρίσκω σε διαφορα κινέζικα site με διαφορετικές εκδόσεις στο καθένα(σε αλλα λεει 2 gb ram σε άλλα 3gb, αλλού λεει υποστηρίζει 4g αλλού όχι).

 

Η καλύτερη επιλογή που έχω βρει μέχρει τώρα ειναι αυτο το σιτε http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_155566.html?wid=4#customer_review . 150 $!!!! Λέει 3gb ram αλλα εχει 3g μονο.

 

να το παρω παιδια γιατι το προμο λεει οτι τελειώνει σε 11 ωρες!

 

ευχαριστω!!

 

Εγώ έχω πάρει αυτό http://m.banggood.com/Xiaomi-Mi4-5-inch-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-801-Quad-core-4G-Smartphone-p-1045950.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Που είναι και 4g μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτό http://m.banggood.com/Xiaomi-Mi4-5-inch-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-801-Quad-core-4G-Smartphone-p-1045950.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Που είναι και 4g μια χαρά είναι

 

Ναι αλλα αυτο που βρηκα εγω εχει 3 gb ram. Εκει κολλάω.

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτο που βρηκα εγω εχει 3 gb ram. Εκει κολλάω.

 

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις mi4

Το 4g έχει 2GB RAM από Banggood (Φθηνότερο)

Το 3g έχει 3GB RAM από Gearbest

 

Εγώ πήρα το 4g με 2GB RAM από Banggood που είναι η έκδοση LTE-CT και είναι πιο δύσκολο να περάσεις την Ελληνική rom(εγώ παιδεύτηκα αρκετάααααααααααααα μέχρι να τα καταφέρω).

Γνώμη μου είναι πάρε καλύτερα την 3G έκδοση(ευκολότερη εγκατάσταση Ελληνικής rom) με τα 3GB. (Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4G φυσικά).

Edited by newworld
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μια γρήγορη ερώτηση...

Είχα περάσει πριν κανα εξάμηνο την stable 7.0.5.0 και τώρα θέλω να περάσω μια φρέσκια stable...

Δοκίμασα να περάσω την τελευταία 7.5.2.0 με Μi-Recovery αλλά εβγαλε σφάλμα..

Κάνω κάτι λάθος??

Link to comment
Share on other sites

κανε wipe cache and Dalvik cache απο recovery λογικα θα φτιαξει ! αλλα γενικα το messenger ειναι προβληματικη εφαρμογη!

 

Το αναφέρω και εγώ σε ποιο πίσω σελίδες αλλά δεν πήρα απάντηση από κανέναν...Αν βρεις την λύση πες...:)

 

Έκανα αυτό που είπε ο φίλος από πάνω. Μπήκα στο messenger κανονικά, αλλά μόλις επέλεξα να στείλω βίντεο με μήνυμα, έγινε ό,τι γινόταν και χθες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις mi4

Το 4g έχει 2GB RAM από Banggood (Φθηνότερο)

Το 3g έχει 3GB RAM από Gearbest

 

Εγώ πήρα το 4g με 2GB RAM από Banggood που είναι η έκδοση LTE-CT και είναι πιο δύσκολο να περάσεις την Ελληνική rom(εγώ παιδεύτηκα αρκετάααααααααααααα μέχρι να τα καταφέρω).

Γνώμη μου είναι πάρε καλύτερα την 3G έκδοση(ευκολότερη εγκατάσταση Ελληνικής rom) με τα 3GB. (Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4G φυσικά).

 

 

υπαρχει και το 4g με 3GB RAM αλλα δεν ξερω αν βγαινει πλεον ή αν το φερνουν τα κινεζομαγαζα

 

Screenshot_2016_07_04_16_20_56_367_com_android_s.png

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μια γρήγορη ερώτηση...

Είχα περάσει πριν κανα εξάμηνο την stable 7.0.5.0 και τώρα θέλω να περάσω μια φρέσκια stable...

Δοκίμασα να περάσω την τελευταία 7.5.2.0 με Μi-Recovery αλλά εβγαλε σφάλμα..

Κάνω κάτι λάθος??

 

γιατι δεν κανεις την αναβαθμιση μεσα απο την εφαρμογη αναβαθμιση που εχει το κινητο , απλα καντο Update.zip και μπες στην εφαρμογη , επελεξε το αρχειο

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Με 127$ από banggood είναι νομίζω ευκαιριαρα ή κάνω λάθος; Έναντι του redmi 3 πχ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

κανε wipe cache and Dalvik cache απο recovery λογικα θα φτιαξει ! αλλα γενικα το messenger ειναι προβληματικη εφαρμογη!

 

Το αναφέρω και εγώ σε ποιο πίσω σελίδες αλλά δεν πήρα απάντηση από κανέναν...Αν βρεις την λύση πες...:)

 

Έκανα αυτό που είπε ο φίλος από πάνω. Μπήκα στο messenger κανονικά, αλλά μόλις επέλεξα να στείλω βίντεο με μήνυμα, έγινε ό,τι γινόταν και χθες.

 

Παιδιά, χθες το βράδυ έβαλα την τελευταία stable με update με την εφαρμογή αναβάθμισης. Σήμερα, άνοιξε η εφαρμογή του facebook και το βίντεο που προσπαθούσα να στείλω, πήγε.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι πρέπει να φορουσες πριν την ελληνική stable 7.2.8.0 όπως και εγώ. Αν ναι τότε;

1. Εκανες κάποιο wipe ή factory reset πριν την αναβάθμιση;

2. Είχα διαβάσει ότι οι stable μετά την 7.2.8.0 είχαν διάφορα θέματακια, έχεις εντοπίσει κάποιο εσύ;

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανεις την αναβαθμιση μεσα απο την εφαρμογη αναβαθμιση που εχει το κινητο , απλα καντο Update.zip και μπες στην εφαρμογη , επελεξε το αρχειο

Δε γινεται με τιποτα..πεταει σφαλμα...δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπαίνει η ρομ τώρα ενώ στην αρχή ειχε μπει..και δε θυμάμαι πως το είχα κάνει...μήπως κατεβάζω λάθος ρομ??

Δοκιμασα να βάλω και άλλη αλλα τίποτα...Σαν ναμην έφτανε αυτό, τώρα δεν κάνει boot ούτε στην 7.0.5.0 και ανοίγει μόνο στην αρχική που είχε το κινητό όταν ήρθε η οποία είναι πανάθλια... SOS οποιος ξέρει κάτι και μπορεί να βοηθήσει

Edited by constantin0s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...