Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γενικά στην παρούσα φάση με όλα τα κινητά κλειδωμένα, είναι η καλύτερη λύση μετά το nexus.πέρασα του fulmics που είναι στοκ based και έχει security patch από τον δεκέμβριο...... δεν γίνεται να μην σε απασχολεί το modding όταν οι εταιρίες δεν σε αναβαθμίζουν ούτε στα βασικά, είναι ο μόνος τρόπος να είσαι updated οι aosp roms και ευτυχώς το g3 έχει μπόλικες.χέσε την 6 ας μην την πάρω αλλά δεν γίνεται να μην παίρνεις ούτε τα security patch που η google λέει πως πρέπει όλοι να αναβαθμιστούν.αλλά να μου πεις, γιατί να μας αναβαθμίσουν από την στιγμή που μας αρμέγουν κάνοντας μας να πάρουμε καινούριες συσκευές...

 

με το να κλειδώνουν τις συσκευές όλοι, μέχρι και οι κινέζοι, θα με κάνουν να πάω σε nexus πιο γρήγορα.ήδη κλείνω προς το 6p.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βρηκα σε αρχειο kdz την 30c και ειναι περιπου 670mb,ετσι ειναι ολοκληρη rom και την φλασαρουμε με ολα τα wipes η απλα την φλασαρουμε επανω στην 30b?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις πρόβλημα,θα λειτουργεί κανονικά.Είναι και ξεκλείδωτο όπως λέει ο πωλητής.

Το μόνο που δεν έχει το συγκεκριμένο της T-mobile είναι η ασύρματη φόρτιση από το εργοστάσιο.Αν σε ενδιαφέρει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Unlocked εννοεί οτι είναι της T-mobile το μοντέλο,αλλά μπορεί να δουλέψει με οποιαδήποτε sim.

Unboxed είναι μάλλον αυτό που θες να πεις εσύ,δηλαδή αποσυσκευασία-άνοιγμα.Και όπως λένε το κάνουν για να δουν ότι όλα είναι ok πριν την αποστολή.

Υγ.:Εάν κατάλαβα καλά;)

 

Όπως ανφερθηκε και παραπάνω.

Δεν θα έχεις όμως 4g (δεν ταιριάζουν οι μπάντες με τις δικές μας) και δεν ξέρω αν θα έχει Ραδιόφωνο.

___________

 

Το λέω απο προσωπική εμπειρία με g2 της t mobile.

 

εγγυηση ομως μαλλον μονο στο ebay,νομιζω οτι Ελλαδα δεν κυκλοφορησε.

 

Και εγω θα έπαιρνα μεταχειρισμένο από Ελλάδα πάντως.

 

Ότι κερδίσεις τώρα θα το χάσεις σίγουρα από τη μεταπώληση αργότερα, μια η άλλη είναι.

Όμως δεν θα έχεις 4G αν παίζει ρόλο σε σένα.

Τώρα αν η αγορά έχει τελωνείο...

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα σε αρχειο kdz την 30c και ειναι περιπου 670mb,ετσι ειναι ολοκληρη rom και την φλασαρουμε με ολα τα wipes η απλα την φλασαρουμε επανω στην 30b?

 

Οι stock roms για το κινητό είναι συνήθως 1.1Gb. Πού βρήκες τόσο μικρό αρχείο;

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

1.2GB είναι, θα τη περάσω σε λίγο

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιά κατεβασες;Έχεις συσκευή κάποιας από τις χώρες που αναφέρονται στο link με τις αναβαθμίσεις;

+100 σε όσα λες για το κινητό μας.Value for money.

Και να φανταστείς δεν έχω δοκιμάσει marshmallow ακόμα;)

 

την ιταλική, την οποία λέω να βάλω πάνω από την πολωνική, την οποία έχω πάνω από την ελληνική :p

 

wish me luck :lol:

 

γενικά στην παρούσα φάση με όλα τα κινητά κλειδωμένα, είναι η καλύτερη λύση μετά το nexus.πέρασα του fulmics που είναι στοκ based και έχει security patch από τον δεκέμβριο...... δεν γίνεται να μην σε απασχολεί το modding όταν οι εταιρίες δεν σε αναβαθμίζουν ούτε στα βασικά, είναι ο μόνος τρόπος να είσαι updated οι aosp roms και ευτυχώς το g3 έχει μπόλικες.χέσε την 6 ας μην την πάρω αλλά δεν γίνεται να μην παίρνεις ούτε τα security patch που η google λέει πως πρέπει όλοι να αναβαθμιστούν.αλλά να μου πεις, γιατί να μας αναβαθμίσουν από την στιγμή που μας αρμέγουν κάνοντας μας να πάρουμε καινούριες συσκευές...

 

με το να κλειδώνουν τις συσκευές όλοι, μέχρι και οι κινέζοι, θα με κάνουν να πάω σε nexus πιο γρήγορα.ήδη κλείνω προς το 6p.

το θέμα όμως δεν είναι μόνο να σου δίνουν αναβάθμιση, αλλά και να μη σου καταστρέφουν το κινητό δίνοντάς την και δεν είναι λίγες οι φορές που έχουμε δει διάφορα

 

ευτυχώς η mm είναι ο,τι πιο ελαφρύ έχει πάρει ποτέ η συγκεκριμένη συσκευή, το μόνο σχετικά ανησυχητικό είναι η ram για όσους έχουμε 2GB μιας και συχνά είμαι με κάτω από 200MB ελεύθερα που όσο να΄ναι δε το λες και άνεση

 

σκέψου ότι το στοκ android με περίπου ίδιες εφαρμογές έχει πάνω από 1GB ελεύθερο

 

edit

 

επιτυχία η ιταλική, σαν πρώτη εντύπωση βλέπω ότι έφτιαξε ο αυτόματος φωτισμός στα επίπεδα που ήταν σε mm γιατί μου φαίνεται ότι με την 30b σκοτείνιαζε σε κάπως υπερβολικό βαθμό και τελικά κατέληγα στο χειροκίνητο

 

θα βάλω και σε ένα ρουμανικό που έχω στο σπίτι τη ρουμανική για να είναι οκ σε περίπτωση εγγύησης, εγώ πήγα με τους γείτονες :P

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2016-03-17-20-31-59_zpsarxtoxxx.png

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Οι stock roms για το κινητό είναι συνήθως 1.1Gb. Πού βρήκες τόσο μικρό αρχείο;

http://www.4shared.com/file/ZPOK2Kyu/v30c_00.html εδω το βρηκα(?)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

1.2GB είναι, θα τη περάσω σε λίγο

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

την ιταλική, την οποία λέω να βάλω πάνω από την πολωνική, την οποία έχω πάνω από την ελληνική :p

 

wish me luck :lol:

 

 

το θέμα όμως δεν είναι μόνο να σου δίνουν αναβάθμιση, αλλά και να μη σου καταστρέφουν το κινητό δίνοντάς την και δεν είναι λίγες οι φορές που έχουμε δει διάφορα

 

ευτυχώς η mm είναι ο,τι πιο ελαφρύ έχει πάρει ποτέ η συγκεκριμένη συσκευή, το μόνο σχετικά ανησυχητικό είναι η ram για όσους έχουμε 2GB μιας και συχνά είμαι με κάτω από 200MB ελεύθερα που όσο να΄ναι δε το λες και άνεση

 

σκέψου ότι το στοκ android με περίπου ίδιες εφαρμογές έχει πάνω από 1GB ελεύθερο

 

edit

 

επιτυχία η ιταλική, σαν πρώτη εντύπωση βλέπω ότι έφτιαξε ο αυτόματος φωτισμός στα επίπεδα που ήταν σε mm γιατί μου φαίνεται ότι με την 30b σκοτείνιαζε σε κάπως υπερβολικό βαθμό και τελικά κατέληγα στο χειροκίνητο

 

θα βάλω και σε ένα ρουμανικό που έχω στο σπίτι τη ρουμανική για να είναι οκ σε περίπτωση εγγύησης, εγώ πήγα με τους γείτονες :P

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2016-03-17-20-31-59_zpsarxtoxxx.png

Δωσε το λινκ για κατεβασμα αν ειναι ευκολο. EDIT βρηκα την ιταλικη κατεβαζω,ελπιζω να μην ειναι απο παροχο.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα πίσω από τη Google οκ, ο ανταγωνισμός όμως πού είναι για τις δύο ετών συσκευές του;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω και σε ένα ρουμανικό που έχω στο σπίτι τη ρουμανική για να είναι οκ σε περίπτωση εγγύησης, εγώ πήγα με τους γείτονες :P

 

Που βρήκες ρουμανικη 6αρα φίλε μου?

Link to comment
Share on other sites

δε βρήκα τελικά, είδα ότι βγήκε στη σχετική λίστα με τις χώρες αλλά δε κατάφερα να βρω οπότε πέρασα κι εκεί ιταλική γιατί το κινητό αυτό είναι του πατέρα μου και είχε το ίδιο πρόβλημα που είχα κι εγώ με τη πολωνική (με το ότι δεν άνοιγαν τα pdf από το browser που είχα αναφέρει και στο thread της mm) και ήθελε άμεση λύση γιατί είχε εκνευριστεί

 

με το g4 που έχει η αδερφή μου δεν έχω ιδέα αν έχει λυθεί ακόμα γιατί κι εκεί είχαμε τα ίδια, αλλά δε νομίζω να του έκανε αναβάθμιση μόνη της αυτή..

 

πάντως τώρα όλα φαίνονται μια χαρά, δεν έχω ενδοιασμούς ας δούμε πώς πάει και η μπαταρία

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα για Ρουμανία αλλά της Vodafone και δεν ταιριάζει με το imei μου.

Αυτό με την αυτόματη φωτεινότητα διορθώθηκε και στο ρουμανικο που το πέρασες?

Είναι θέμα Rom δλδ?

Link to comment
Share on other sites

1.2GB είναι, θα τη περάσω σε λίγο

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

την ιταλική, την οποία λέω να βάλω πάνω από την πολωνική, την οποία έχω πάνω από την ελληνική :p

 

wish me luck :lol:

Τι έχεις κάνει ωρέ θηρίο...:lol:

Για πες,όταν λες περνάς τη μια πάνω από την άλλη,τις περνάς με normal flash;Χωρίς να χάσεις δεδομένα;Ή με clean install;

Η ιταλική που είναι branded Vodafone έχει bloaware;

Edit:Ξέρεις τι άλλο παρατηρώ;Το software version του ιταλικού της Vodafone είναι v30c-222-10 όπως φαίνεται κι εδώ http://www.keyforweb.it/wp-content/uploads/2016/03/v30C-e1458111803413.jpg

Στο screenshot που έβαλες εσύ το software version είναι v30c-eur-xx.

Αυτό λες να σημαίνει ότι η ρομ θα είναι ακριβώς ίδια για όλους μας,εφόσον οι ρομ δεν έχουν και bloatware απο παρόχους,και κρατάνε και το software version το αρχικό;

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω;)

Εμένα είναι ιταλικό της tim με software version v20n-222-01.Αν κρατάει το ίδιο software version και δεν έχει και bloatware της Vodafone τότε την περνάω κι εγώ και δεν έχω θέμα και με εγγύηση.Κι έτσι δε χρειάζεται να περιμένω πότε θα δώσει την 6.0 η TIM.

Εκεί ήθελα να καταλήξω:w00t:

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις περνάω τη μία πάνω στην άλλη γιατί βαριεμαι να στήνω ξανα το κινητό, ανέκαθεν αυτή τη τακτική δοκίμαζα και συνήθως δεν είχα θέματα, στο g3 με επίσημες rom μου έχει κάτσει μία χαρά μέχρι στιγμής χωρίς καμία παρενέργεια

 

Αυτή που πέρασα εγώ έλεγε vodafone Italia από κει που τη κατέβασα αλλά τελικά όπως λες λέει EUR και δεν έχει ίχνος bloatware από πάροχο και δουλεύει μία χαρά με τη wind που έχω εγώ (4g πχ)

 

Φαίνεται βέβαια ότι τη rom την έχω περάσει εγώ γιατί στο update center λέει ότι το τελευταίο update έγινε το νοεμβριο του '15 δεν άλλαξε η ημερομηνία όπως θα γινόταν αν το είχα κάνει με pc suite ή ota (δηλαδή κανονικά) αλλά αντιμετωπίζεται νομίζω αν απλά βάλεις αυτό το firmware για το service

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις περνάω τη μία πάνω στην άλλη γιατί βαριεμαι να στήνω ξανα το κινητό, ανέκαθεν αυτή τη τακτική δοκίμαζα και συνήθως δεν είχα θέματα, στο g3 με επίσημες rom μου έχει κάτσει μία χαρά μέχρι στιγμής χωρίς καμία παρενέργεια

 

Αυτή που πέρασα εγώ έλεγε vodafone Italia από κει που τη κατέβασα αλλά τελικά όπως λες λέει EUR και δεν έχει ίχνος bloatware από πάροχο και δουλεύει μία χαρά με τη wind που έχω εγώ (4g πχ)

 

Να είσαι καλά.

Ευχαριστώ για το update:)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

πότε θα έρθει επίσημα με ota update το android 6? δεν έχω καταλάβει την διαδικασία του manual update... μπορεί να βοηθήσει κάποιος? :wacko::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

πότε θα έρθει επίσημα με ota update το android 6? δεν έχω καταλάβει την διαδικασία του manual update... μπορεί να βοηθήσει κάποιος? :wacko::wacko::wacko:

Μέσα στις επόμενες μέρες λογικά

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα για Ρουμανία αλλά της Vodafone και δεν ταιριάζει με το imei μου.

Αυτό με την αυτόματη φωτεινότητα διορθώθηκε και στο ρουμανικο που το πέρασες?

Είναι θέμα Rom δλδ?

 

απαντάω με καθυστέρηση, ναι μάλλον είναι θέμα rom γιατί μέχρι και τη lollipop η αυτόματη φωτεινότητα παλευόταν μια χαρά, εγώ προσωπικά μόνο στα video επενέβαινα χειροκίνητα γιατί εκεί συνήθως θέλω φουλ φωτεινότητα

 

στην 30b παρατήρησα ότι το κινητό σκοτείνιαζε περισσότερο και πολλές φορές έφτανε αδικαιολόγητα στο 0% και τελικά δεν έβλεπα τίποτα, 0% δε βάζω ούτε όταν έχω μόλις ξυπνήσει σε σκοτεινό δωμάτιο που το πολύ φως δικαιολογημένα θα με ενοχλούσε

 

στην 30c εκεί που θα σου έδινε και 0% σε σχετικά σκοτεινό σημείο τώρα θα σου δώσει ένα 30-40% για να βλέπεις ανθρώπινα

 

βέβαια πολλοί είναι αυτοί που δε τους βολεύει η αυτόματη φωτεινότητα και προτιμούν να επεμβαίνουν οι ίδιοι και σε κάθε συσκευή τα αποτελέσματα είναι διαφορετικά, απλά τώρα το g3 ξανάγινε κάπως υποφερτό σε αυτό το τομέα, γιατί με τη 30b ήταν απαράδεκτο εκτός και αν εκεί στη πολωνία δε βγάζει ποτέ ήλιο και είχαν αποφασίσει να είναι θεοσκότεινη η συσκευή :lol:

 

αλλά προφανώς είναι και θέμα firmware το πώς θα συμπεριφέρεται στο αυτόματο η κάθε συσκευή, σε πολλές περιπτώσεις έχω δει αστεία σκοτεινές συσκευές στο αυτόματο ώστε να επιτευχθεί εξοικονόμηση μπαταρίας προφανώς, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι απλά άχρηστη

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα πίσω από τη Google οκ, ο ανταγωνισμός όμως πού είναι για τις δύο ετών συσκευές του;

 

ο ανταγωνισμός δεν υπήρχε ανέκαθεν με πολύ μεγαλύτερες τιμές και 0 υποστήριξη.απλά αφού το βγάζεις που το βγάζεις τώρα το update γιατί να το δώσεις κουτσό και να μην βάλεις το τελευταίο security patch του Μαρτίου που η google λέει πως είναι πολύ σημαντικό?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

είναι γνωστό ότι οι εταιρείες πάνε με χρονοκαθυστέρηση σε σχέση με τη google και πριν βγάλουν κάτι το έχουν και το λιβανίζουν, ο ένας μήνας μου φαίνεται ρεκόρ

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε άμα έρθει; Hard Reset και πέρασμα απο την αρχή ή δεν αξίζει;

Γιατί είναι μεγάλη ταλαιπωρία...

Link to comment
Share on other sites

πέρασμα από πάνω, εκτός αν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

πότε θα έρθει επίσημα με ota update το android 6? δεν έχω καταλάβει την διαδικασία του manual update... μπορεί να βοηθήσει κάποιος? :wacko::wacko::wacko:

 

Χειροκίνητα το κάνεις εσύ για να δεις αν υπάρχει αναβάθμιση από το κινητό σου

ρυθμίσεις

σχετικά με το τηλέφωνο

κέντρο ενημέρωσης

ενημέρωση λογισμικού

έλεγχος ενημέρωσης λογισμικού

 

είτε μέσω του LG PC Suite αλλιώς το κινητό κάνει τη διαδικασία αυτόματα σε διάστημα που έχει οριστεί νομίζω είναι κάθε βδομάδα η προεπιλεγμένη περίοδος και για να την αλλάξεις σε κάθε μέρα μάλλον πρέπει να κάνεις επαναφορά προεπιλογών στο τηλέφωνο γιατί δεν βγαίνει επιλογή ακόμα κι αν ακυρώσεις την αυτόματη επιλογή.

 

κάτι μέρες έμειναν κουράγιο... :D

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει θέματα με την οθόνη να του ανάβει για δέκατα και να ξανασβηνει αμέσως βρήκα αυτό στο xda που είναι για μοντέλο της Verizon http://forum.xda-developers.com/verizon-lg-g3/help/lg-g3-screen-fading-flickering-fix-t3326092

Τρελή πατέντα πάλι:lol:

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανισε ενα καινουριο θεματακι απο χθες. Δεν αναγνωριζει την καρτα μνημης. Ενω ειναι τοποθετημενη κανονικα, μου βγαζει μνμ "αποσυνδεθηκε η καρτα μνημης απροσδοκητα κλπ κλπ" και λιγα δευτερολεπτα μετα γραφει "τοποθετηθηκε καρτα sd". Μετα απο λιγο παλι τα ιδια αφαιρεθηκε, τοποθετηθηκε κλπ. Ολο αυτο κανει.

Εννοειται πως εχω ελεγξει πως την βαζω, σωστα ειναι τοποθετημενη και φυσικα την εβαλα για δοκιμη σε αλλες 2 συσκευες και την αναγνωρισαν κανονικα οπως επισης την διαβαζει κανονικα και το pc μου μεσω card reader. Τι να φταιει; Η υποδοχη πισω να τα επαιξε απο το μπες-βγες της καρτας;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...