Jump to content

Γρατζουνιές σε οθόνη LG G2! Προσοχή!!!


yiannis_1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Από χθες είμαι και γω κάτοχος του G2! Προηγούμενη συσκευή optimus G (Gorilla 2) και 8 μήνες χωρίς ζελατίνα εννοείται και χωρίς ίχνος γρατζουνιάς! Με το G2 τι παίζει στη πραγματικότητα? Διότι με έχετε προβληματίσει...! Να βάλω ζελατίνα?

Να βάλεις tempered glass φίλε. Έχει απόλυτη ακρίβεια στην αφή. Αίσθηση όπως της οθόνης και αντέχει.

Θα δεις διάφορα που προτείνουν τα παιδιά στο αντίστοιχο τοπικ.

Καλορίζικο :p

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπει tempered glass θα κάθεται σωστά η quick circle;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω το tempered glass της Nillkin και δεν έχει πρόβλημα με την αυθεντική quickwindow. Κάθεται λίγο πιο πάνω,αλλά κλείνει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπει tempered glass θα κάθεται σωστά η quick circle;

Το tempered glass Αλέξη για εμένα είναι ότι πιο must πλέον.

Είδες που βρεθήκαμε κιόλας τι διαφορά δίνει από ένα απλό screen protector.

Είχα την quickwindow και όλα δούλευαν αψογα. Ένα tip να επιλέγετε glass 0.25mm ώστε να μην είναι πολύ παχύ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Έχω το tempered glass της Nillkin και δεν έχει πρόβλημα με την αυθεντική quickwindow. Κάθεται λίγο πιο πάνω,αλλά κλείνει κανονικά.

 

Φιλε οπως ειπε και ο tpal αν παρεις mexri 0.25" και προσεξεις λιγο στην τοποθετηση θα ειναι ολα μια χαρα!!! ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το κινητό έχει θέμα με τις γρατζουνιές στην οθόνη. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένα motorola atrix με gorilla glass 1 και στα 2 χρόνια που το είχα δεν είχε πάθει ΤΙΠΟΤΑ στην οθόνη του. Το G2 έχει ήδη 1-2 μικρογραντζουνιές. Απαράδεκτο το υλικό που έχουν βάλει. Αν αυτό είναι gorilla glass 2...
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά.

Πρόσφατα απέκτησα το συγκεκριμένο κινητό LG G2 16GB. (Περίπου ενα μήνα)

Λόγο ύπαρξης γυαλιού gorilla glass 2 αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την συσκευή χωρίς ζελατίνα προστασίας απλά μόνο με την επίσημη θήκη της LG (lg quickwindow).

Ενα μήνα μετά η συσκευή εχει απαράδεκτα πολλές γρατζουνιές στην οθόνη και το gorilla glass μάλλον προς μαϊμού glass το βλέπω.

Μόνο σε κάτι παλιά xperia (x10 - x8) εχω παρατηρήσει αντίστοιχα κακή οθόνη σε προστασία απο γρατζουνιές.

Το υλικό συμπεριφέρεται σαν πλαστικό χείριστης ποιότητας, χειρότερα και απο τα κινέζικα digitizer που αγοράζουμε απο το ebay για να διορθώσουμε πρόχειρα, σπασμένες οθόνες...

Η χρήση που κάνω στην συσκευή είναι απο πολύ προσεχτική εως υποχόνδρια. Ποτέ σε τσέπη μαζί με κλειδιά ποτέ χύμα σε τσάντα και ποτέ δίχως θήκη.

Κάθε μέρα που ανοίγω το quick window ανακαλύπτω και μια νέα χαρακιά και φυσικά εχω πάθει :(

Η LG δεν αναλαμβάνει την ευθύνη ούτε για αντικατάσταση της συσκευής, ούτε καν την επισκευή της.

Επίσης δεν παραδέχεται ότι υπάρχουν παρτίδες του G2 που δεν εχουν gorilla glass γιατί αυτό το πράγμα δεν είναι gorilla glass.

 

Επειδή την ίδια συσκευή την έχει και ο αδερφός μου και δεν εχει αντιμετωπίσει αντίστοιχα προβλήματα γράφω για να προειδοποιήσω όποιον προτίθεται να αγοράσει την συσκευή σήμερα, ότι κυκλοφορούν σίγουρα διαφορετικής ποιότητας οθόνες στο ίδιο μοντέλο της LG και γράφω και τον σειριακό αριθμό του μοντέλου που παρουσίασε το πρόβλημα προς γνώση και συμμόρφωση και για αποφυγή κάποιας λανθασμένης αγοράς.

 

sn: 403kpca689979

 

Πολύ προσοχή λοιπόν!!!

Φωτογραφίες τις γρατζουνισμένης οθόνης θα ανέβουν το απόγευμα για να εχω μια 2η γνώμη απο άλλους χρήστες της συσκευής ώστε να συγκρίνουμε sn κτλ. για να καταλάβουμε τι παίζει...

 

14518015572_057093c2fc.jpg

14332646757_6d0104b1bc.jpg

14332517898_9616dfa43c.jpg

14332651457_7119a636c7.jpg

Φιλε yianni ειναι απλο το πραγμα! Βαζεις προστατευτικο οθονης!! Δεν πανε να γραφουνε οτι το γυαλι ειναι gorilla glass 10 k 15! Ειναι κλασσικο παραδειγμα οπως γινεται και με τα κινητα που λενς οτι ειναι αδιαβροχα πχ xperia z, και παει ο αλλος και κανει μπανιο στην μπανιερα με το κινητο και μετα του χαλαει και μετα παραπονιεται!

 

Δεν λεω ελλατωτικο μπορει να ειναι το δικο σου αλλα πρεπει να προσεχεις οτι και να γινει! Και το προστατευτικο οθονης ειναι must!

Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες δεν είναι άθραυστες.μπορεί να έχουν κάποιο υλικό πού να την κάνει κάπως πιο αντοχής αλλά μέχρι εκεί.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Διάβασα όλες της περιπτώσεις, και όλες της απόψεις εδώ μέσα...!!!! ένα είναι το σίγουρο, έχω το LG P990 X2 εδώ και 4 χρόνια, μου έχει πέσει αρκετές φορές, το βάζω, σε τσέπες (με κέρματα), το ρίχνω σε τσαντάκι με οτι μπορείτε να φανταστείτε μέσα, γενικά το κακομεταχειριζομαι το δίστιχο, και ούτε ένα ψεγάδι στην οθόνη...!!!Η η ταπεινή μου άποψη είναι οτι το gorilla glass που έχει σίγουρα το έχει προστατέψει. Τώρα αν η LG στο G2 έχει βάλει κάκιστης ποιότητας gorilla glass για να ρίξουν την τιμή...........αυτό είναι άλλο θέμα...!!!;) Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει κακή ποιότητα gorilla glass

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει κακή ποιότητα gorilla glass

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...!!! με το πόσο εύκολα γρατζουνίζεται στο g2..! βάση αυτών που γράφουν εδω.

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...!!! με το πόσο εύκολα γρατζουνίζεται στο g2..! βάση αυτών που γράφουν εδω.

Ίδια χρήση είχα κάνει και εγώ μέχρι να βάλω tempered glass και δεν είχα δει σημάδι. Δεν νομίζω πως υπάρχει καλής και κακής ποιότητας gorilla glass. Ρε μήπως δεν έχει και μας δουλεύει:p

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Άργησα να δω το θέμα... Έχω ήδη χαραγμένο στην οθόνη μου ολόκληρο το πλαίσιο του παραθύρου αυτής της ρημάδας της θήκης του G2. Αν είναι δυνατόν η επίσημη θήκη της εταιρείας να βλάπτει την οθόνη του κινητού... Καλύπτεται παιδιά αυτό απ την εγγύηση; Πρόσφατη εμπειρία από κάποιον; Edited by Tek_Killa
Link to comment
Share on other sites

γιατι πηγαν και εβαλαν μεταλλικο και δεν το αφηναν οπως ειναι....?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

γιατι πηγαν και εβαλαν μεταλλικο και δεν το αφηναν οπως ειναι....?

 

Για να πληρώνεις 30€:lol: ειδάλλως πας ΕΔΩ και δεν έχει το μεταλλικό περίβλημα;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι γνησια?ειναι δηλ σαν την quickwindow folio case ολοιδια αλλα χωρις το μεταλλικο γυρω γυρω?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγω εχω βαλει αυτην εδω την μεμβρανη απο την μερα που πηρα το κινητο http://www.ebay.co.uk/itm/6-X-LG-G2-D802-Anti-Glare-Matte-Screen-Protectors-Cover-Film-Free-Cloth-/121184576592?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Το μεταλλικο προφανως το εβαλαν για να εχει βαρος να πεφτει. Γενικα επειδη την εχω κιολας η θηκη ειναι αβολη και κοβει λιγο στο αυτι. Δεν ειναι και οτι καλυτερο σαν θηκη.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: εγω εχω πανω tempered glass αλλα περα απο αυτο και μεμβρανη αν ειχα φανταζομαι δεν μπορει να κανει ζημια σωστα? οι γρατζουνιες αφορουν απροστατευτες οθονες?

Link to comment
Share on other sites

'Ένα μήνα χρησιμοποίησα την αυθεντική θήκη της LG χωρίς το παραμικρό ίχνος γρατζουνιάς στην οθόνη, ίσως να είναι μικρό το διάστημα βέβαια. Δε με βόλεψε και έχω άλλη τώρα. Το δικό μου θέμα είναι ότι ράγισε η θήκη και στις δύο στις κάτω γωνίες, δημιουργώντας ρωγμές που εξελίσσονταν όπως ακριβώς κάνουν όλες οι φτηνιάρικες θήκες από σκληρό πλαστικό. Και όλα αυτά χωρίς καμία απολύτως καταπόνηση της συσκευής. Απαράδεκτη ποιότητα για 30 ευρώ...:mad:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

tempered glass από που μπορώ να βρω μαζί με εγκατάσταση σε καλή τιμή? κανεις να προτείνει τίποτα? από αθηνα κέντρο αν είναι εύκολο.
Link to comment
Share on other sites

tempered glass από που μπορώ να βρω μαζί με εγκατάσταση σε καλή τιμή? κανεις να προτείνει τίποτα? από αθηνα κέντρο αν είναι εύκολο.

 

Καλύτερα να το αγοράσεις από το eBay με 8 ευρώ το κομμάτι, και να το βάλεις μόνος σου. Δεν είναι δύσκολο. Έτσι κ αλλιώς tempered glass θα βάζεις σε όλες σου τις συσκευές από δω και πέρα, άρα πρέπει να μάθεις. Επειδή το tempered glass δεν είναι άφθαρτο, αν πιστεύεις ότι το τηλέφωνο θα το κρατήσεις για κάνα χρόνο ακόμα, αγόρασε 2. Ίσως η πρώτη εγκατάσταση να μη σου πιάσει. Να έχεις εύκαιρο και ένα δεύτερο κομμάτι.

Προτίμησε προϊόντα της Nillkin. Στο eBay θα βρεις με 8 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το αγοράσεις από το eBay με 8 ευρώ το κομμάτι, και να το βάλεις μόνος σου. Δεν είναι δύσκολο. Έτσι κ αλλιώς tempered glass θα βάζεις σε όλες σου τις συσκευές από δω και πέρα, άρα πρέπει να μάθεις. Επειδή το tempered glass δεν είναι άφθαρτο, αν πιστεύεις ότι το τηλέφωνο θα το κρατήσεις για κάνα χρόνο ακόμα, αγόρασε 2. Ίσως η πρώτη εγκατάσταση να μη σου πιάσει. Να έχεις εύκαιρο και ένα δεύτερο κομμάτι.

Προτίμησε προϊόντα της Nillkin. Στο eBay θα βρεις με 8 ευρώ.

 

ευχάριστο πολύ! την τελευταία φορα που πήγα να περάσω screen protector, βγήκε με πολλά bubbles και το πέταξα :/

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο πολύ! την τελευταία φορα που πήγα να περάσω screen protector, βγήκε με πολλά bubbles και το πέταξα :/

Το γυαλι μπαινει πιο ευκολα και δεν αφηνει φουσκαλες.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...