Jump to content

Γρατζουνιές σε οθόνη LG G2! Προσοχή!!!


yiannis_1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

digitizer+lcd πανε πακετο...front glass απο ebay ειναι ψευτικο και θα κιτρινισει

 

 

Τιμη ομως;

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν η χρήση του κινητού είναι πολύ προσεκτική ως υποχονδρια τότε το τηλέφωνο το βράδυ βγαίνει με άλλους τα βράδια και πάει και στα μπουζούκια γιατί η τελευταία γρατζουνιά θέλει κόπο για να γίνει.

 

Κι όμως είναι η τελευταια γρατζουνιά που έγινε και είχα πλήρη επίγνωση της κατάσταστασης.

Και έγινε με την θήκη (προφανώς κάποιος κόκος σκόνης εγκλωβίστικε στην βελουδέ εσωτερική επένδυση της θήκης...)

Δεν ήξερα πως εκτός απο τους μαγνητικούς σκληρούς δίσκους και το μαϊμουδilla glass της LG θέλει αποστειρωμένο απο σκόνη περιβάλον...

 

Χτες έβαλα την ζελατίνα (άρον άρον ότι βρήκα απο το πλαίσιο). Ελπίζω να μην συνεχίσει να γρατζουνιέται και κάτω απ αυτήν...

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

στο σερβις δεν στο φτιαχνουν δωρεαν ;

 

νομιζω οτι δεν ειναι 250Ε η επισκευη , κατι για 138Ε ειχε πει ενα παιδι ,

μπορει να κανω και λαιος βεβαια

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

στο σερβις δεν στο φτιαχνουν δωρεαν ;

 

νομιζω οτι δεν ειναι 250Ε η επισκευη , κατι για 138Ε ειχε πει ενα παιδι ,

μπορει να κανω και λαιος βεβαια

 

 

Σε εμενα αναφερεσαι;

:)
Link to comment
Share on other sites

στο παιδι που ανοιξε το τοπικ ...

 

για σενα πηγαιναν οι τιμες του σερβις .. οπως ειπα μπορει να κανω και λαθος , οποτε παρε ενα τηλ ..

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

στο παιδι που ανοιξε το τοπικ ...

 

για σενα πηγαιναν οι τιμες του σερβις .. οπως ειπα μπορει να κανω και λαθος , οποτε παρε ενα τηλ ..

 

 

Μωρε μακαρι να κανει 138 και μου φαινεται λογικο.θα παριμενω να πεσει λιγο η τιμη του οποτε θα πεσουν και τα ανταλλακτικα του.σ ευχαριστω

:)
Link to comment
Share on other sites

Για την πτώση μίλησα όχι για το πως γρατσουνιστηκε.. Εμένα πάλι χωρίς προστασία δεν είχε θέμα για 8 μήνες αλλά είμαι προσεκτικός για κλειδιά κτλ. Μου πήγε 105€ αλλά μένω εκτός Ελλάδας

Και που μένεις με το καλό να 'ρθουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που δεν μπορώ τις θήκες και τις ζελατίνες παράπονο από το κινητό δεν έχω... Βέβαια το προσέχω αρκετά και όταν μπαίνει στην τσέπη το βάζω με την οθόνη να ακουμπά στο δερμάτινο πορτοφόλι μου.

Προχθές όμως έφαγε την πρώτη γερή πτώση. Από ύψος 1.5μετρο έσκασε με το πλάι στην άσφαλτο μετά ακούμπησε με την οθόνη κάτω και αναποδογυρισε όπου και συρθηκε κάνα μέτρο στο δρόμο με την πλάτη ! Περίμενα να το δω θρύψαλα αλλά το μόνο που έπαθε ήταν ένα βαθουλωματακι στο πλάι όπου το γυαλί ψιλοεξεχει πλέον και απορώ πως δεν θρυματιστηκε και δεν έχει ίχνος γρατζουνιάς! Όσο για το πίσω πλαστικό τι να πω? Δεν έπαθε τίποτα μετά από τόσο σύρσιμο! Εντάξει ειμαι τυχερός αλλά δεν νομίζω να είναι τυχαίο... Και γενικώς προσωπικά από gg2 και με άλλες συσκευές που έχω δουλέψει παράπονο δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός Ναι. Μπορεί άλλος να το πάθαινε και να ήταν νεκρή η οθόνη μετά. Όπως και να έχει όλα καλά. Και εγώ λέω ότι το g2 είναι μια χαρά απλά όπως όλα θέλει προσοχή
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πάντως η quickwindow θήκη δεν έχει μέταλλο στο παράθυρο της οθόνης.

Επειδή την πήρα σήμερα και σκέφτηκα να βγάλω το μέταλλο, αλλά τελικά είναι πλαστικό με βαφή από πάνω... (κόβεται με κοπίδι)

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Mα γι' αυτό όλοι βάζουν προστασία οθόνης. Όλα γρατζουνίζονται. Σε όλα τα τηλέφωνα. Ειδικά με κάποιες θήκες,άμμο κτλ. Δεν υπάρχει γυαλί που δε χαρακώνεται.

Υπάρχει γυαλί κινητού που δεν χαρακώνεται παρά μόνο με διαμάντι:

http://us.tagheuer.com/en/avant-garde/innovations-technology/movementsandmaterials/details/materials/sapphire-crystal

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γυαλί κινητού που δεν χαρακώνεται παρά μόνο με διαμάντι:

http://us.tagheuer.com/en/avant-garde/innovations-technology/movementsandmaterials/details/materials/sapphire-crystal

 

The idea that it may be used in the next iPhone screen elicited a strong response from Corning’s Senior VP, Tony Tripeny at a Morgan Stanley conference last week.

“When we look at it, we see a lot of disadvantages of sapphire versus Gorilla Glass,” said Tripeny. “It’s about 10 times more expensive. It’s about 1.6 times heavier. It’s environmentally unfriendly. It takes about 100 times more energy to generate a Sapphire crystal than it does glass. It transmits less light which … means either dimmer devices or shorter battery life. It continues to break. I think while it’s a scratch resistant product it still breaks…”

 

βεβαια αυτα τα λεει ο VP της εταιρειας που βγαζει το gοrilla glass αλλα και παλι ..

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φοράω ρολόι με κρύσταλλο ζαφείρι καθημερινά εδώ και 8 χρόνια και δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά. Μακάρι να φτιάξουν τέτοιες οθόνες κινητών
Link to comment
Share on other sites

βεβαια αυτα τα λεει ο VP της εταιρειας που βγαζει το gοrilla glass αλλα και παλι ..

Έχει απόλυτο δίκιο σε αυτά που λέει, γι' αυτό και δεν έχουμε δει ευρεία χρήση σε κινητά. Από την άλλη όμως όντως είναι πρακτικά αδύνατο να το γρατζουνίσεις σε καθημερινή χρήση.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

νομίζω πως τελικά αυτό είναι το μεγάλο ελάττωμα του κινητού, δηλαδή το υλικό της οθόνης του.

 

εμένα, μετά από περίπου 3 μήνες, έχει ήδη 2 μεγάλες γρατζουνιές και αρκετές μικρότερες.

δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο και δεν έχω αλλάξει τον τρόπο που μεταχειρίζομαι το κινητό (δεν είμαι και πολύ προσεκτικός).

Η οθόνη του LG 4X μετά από 1 χρόνο χρήσης ήταν σε καλύτερη κατάσταση (βασικά ήταν σε άριστη κατάσταση).

 

ίσως να έπρεπε να έχω βάλει προστατευτική ζελατίνα, αλλά αυτό δεν αλλάζει το ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί ρε παιδιά αφού δουλεύετε έτσι τα τηλέφωνα δεν βάζετε ένα tempered glass? Και ίδια αίσθηση έχει και ανθεκτικό είναι.

Εγώ στους 6μηνες που είχα το τηλέφωνο δεν διαπίστωσα ότι δεν είναι καλό ποιοτικά στην οθόνη αλλά γύρω γύρω.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

φιλε ο αδερφος σου εχει την quickwindow θηκη ;

 

εχει αναφερθει και στο παρελθον οτι η θηκη κανει παρομοια ζημια στην οθονη του g2 και φυσικα

δεν φταιει η οθονη !

 

τα παιδια που ειχαν παρομοιο προβλημα πηγαν στο σερβις, ειπαν οτι το προβλημα προκληθηκε απο την επισημη θηκη της lg

και τους επισκευσαν τα κινητα !

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα την πρώτη γρατζουνιά στο μπεζελ πάνω δεξιά. Ουπς με πόνεσε... Μου είχε πέσει εχτές και δεν είχα δει τη γρατζουνιά. Πάνω από το τεμπερντ γκλας την έφαγε και φοράω μπουκ θήκη, αλλά την είχα ανοιχτή μπροστά.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα πάντως με την original flip θήκη δεν μου έκανε καμία γρατζουνιά. Είναι ανάλογα το κομμάτι θηκης? Τι να πω. Λογικό κάποιοι να μην με πιστεύετε αλλά το λέω έτσι για να πω την εμπειρία μου. Ή καλύτερη λύση είναι tempered glass Υπάρχουν πάμφθηνα και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

φιλε ο αδερφος σου εχει την quickwindow θηκη ;

 

εχει αναφερθει και στο παρελθον οτι η θηκη κανει παρομοια ζημια στην οθονη του g2 και φυσικα

δεν φταιει η οθονη !

 

τα παιδια που ειχαν παρομοιο προβλημα πηγαν στο σερβις, ειπαν οτι το προβλημα προκληθηκε απο την επισημη θηκη της lg

και τους επισκευσαν τα κινητα !

 

Αυτο ειναι σιγουρο που λες??μα δεν μπορει original θηκη να κανει γρατζουνιες στην οθονη....μηπως δεν ηταν η γνησια......?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σιγουρο που λες??μα δεν μπορει original θηκη να κανει γρατζουνιες στην οθονη....μηπως δεν ηταν η γνησια......?

Μπορεί να έχει δίκιο. Έχει αναφερθεί ξανά για την αυθεντική. Τι να πω. Ήμουν τυχερός λογικά

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Από χθες είμαι και γω κάτοχος του G2! Προηγούμενη συσκευή optimus G (Gorilla 2) και 8 μήνες χωρίς ζελατίνα εννοείται και χωρίς ίχνος γρατζουνιάς! Με το G2 τι παίζει στη πραγματικότητα? Διότι με έχετε προβληματίσει...! Να βάλω ζελατίνα?
Aek for ever!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...