Jump to content

Γρατζουνιές σε οθόνη LG G2! Προσοχή!!!


yiannis_1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά χαρά.

Πρόσφατα απέκτησα το συγκεκριμένο κινητό LG G2 16GB. (Περίπου ενα μήνα)

Λόγο ύπαρξης γυαλιού gorilla glass 2 αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την συσκευή χωρίς ζελατίνα προστασίας απλά μόνο με την επίσημη θήκη της LG (lg quickwindow).

Ενα μήνα μετά η συσκευή εχει απαράδεκτα πολλές γρατζουνιές στην οθόνη και το gorilla glass μάλλον προς μαϊμού glass το βλέπω.

Μόνο σε κάτι παλιά xperia (x10 - x8) εχω παρατηρήσει αντίστοιχα κακή οθόνη σε προστασία απο γρατζουνιές.

Το υλικό συμπεριφέρεται σαν πλαστικό χείριστης ποιότητας, χειρότερα και απο τα κινέζικα digitizer που αγοράζουμε απο το ebay για να διορθώσουμε πρόχειρα, σπασμένες οθόνες...

Η χρήση που κάνω στην συσκευή είναι απο πολύ προσεχτική εως υποχόνδρια. Ποτέ σε τσέπη μαζί με κλειδιά ποτέ χύμα σε τσάντα και ποτέ δίχως θήκη.

Κάθε μέρα που ανοίγω το quick window ανακαλύπτω και μια νέα χαρακιά και φυσικά εχω πάθει :(

Η LG δεν αναλαμβάνει την ευθύνη ούτε για αντικατάσταση της συσκευής, ούτε καν την επισκευή της.

Επίσης δεν παραδέχεται ότι υπάρχουν παρτίδες του G2 που δεν εχουν gorilla glass γιατί αυτό το πράγμα δεν είναι gorilla glass.

 

Επειδή την ίδια συσκευή την έχει και ο αδερφός μου και δεν εχει αντιμετωπίσει αντίστοιχα προβλήματα γράφω για να προειδοποιήσω όποιον προτίθεται να αγοράσει την συσκευή σήμερα, ότι κυκλοφορούν σίγουρα διαφορετικής ποιότητας οθόνες στο ίδιο μοντέλο της LG και γράφω και τον σειριακό αριθμό του μοντέλου που παρουσίασε το πρόβλημα προς γνώση και συμμόρφωση και για αποφυγή κάποιας λανθασμένης αγοράς.

 

sn: 403kpca689979

 

Πολύ προσοχή λοιπόν!!!

Φωτογραφίες τις γρατζουνισμένης οθόνης θα ανέβουν το απόγευμα για να εχω μια 2η γνώμη απο άλλους χρήστες της συσκευής ώστε να συγκρίνουμε sn κτλ. για να καταλάβουμε τι παίζει...

 

14518015572_057093c2fc.jpg

14332646757_6d0104b1bc.jpg

14332517898_9616dfa43c.jpg

14332651457_7119a636c7.jpg

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η LG δεν αναλαμβάνει την ευθύνη ούτε για αντικατάσταση της συσκευής, ούτε καν την επισκευή της.

Επίσης δεν παραδέχεται ότι υπάρχουν παρτίδες του G2 που δεν εχουν gorilla glass γιατί αυτό το πράγμα δεν είναι gorilla glass.

 

Κάτι άκουσα και εγώ ότι κάποιες παρτίδες έχουν και μικρότερη οθόνη σαν να μην φτάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ακουσει και εγω..gorilla glass 3 ειναι οχι 2..μηπως το πιεζες στην τσεπη?περιμενω κ εγω την folio case quickwindow,εχει μεταλλο απο μεσα,μηπως ηταν στις ακρες σαν μαχαιρι?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει στο δικό μου και με επιβεβαιώνει το πρώτο πόστ ότι τελικά το gorilla glass 3 είναι ευαίσθητο και καμια σχέση δεν έχει σε ανθεκτικότητα με το το 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει στο δικό μου και με επιβεβαιώνει το πρώτο πόστ ότι τελικά το gorilla glass 3 είναι ευαίσθητο και καμια σχέση δεν έχει σε ανθεκτικότητα με το το 2

 

Εεεε, μμμμ, το G2 gorilla glass 2 εχει...

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Τιμή και δόξα σε αυτό το thread! Μάθαμε με σιγουριά ότι η LG δεν βάζει gorilla glass πλέον στις τελευταίες εκδόσεις, και ότι η οθόνη γρατζουνιεται από μόνη της. Άτιμη LG.
Link to comment
Share on other sites

Τιμή και δόξα σε αυτό το thread! Μάθαμε με σιγουριά ότι η LG δεν βάζει gorilla glass πλέον στις τελευταίες εκδόσεις, και ότι η οθόνη γρατζουνιεται από μόνη της. Άτιμη LG.

 

Εγω δεν αμφισβητώ αυτα που λεει το παλικάρι, πιο πολύ απο ολα αμφισβητώ το gorilla glass και το κατα ποσο κανει αυτα που υπόσχεται. Ολες μου οι συσκευές με gorilla glass εχουν γρατσουνιές χωρίς να εχω ιδεα πως εγιναν.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν αμφισβητώ αυτα που λεει το παλικάρι, πιο πολύ απο ολα αμφισβητώ το gorilla glass και το κατα ποσο κανει αυτα που υπόσχεται. Ολες μου οι συσκευές με gorilla glass εχουν γρατσουνιές χωρίς να εχω ιδεα πως εγιναν.

 

Ούτε εγώ το αμφισβητώ ότι του γρατζουνίστηκε , το δείχνουν και οι φωτογραφιες ..

Όμως είναι διαφορετικό πράγμα να λες ότι πλέον δεν βάζουν gorilla glass και να επιμένεις να στο αλλάξουν στο service. Και προσοχή στις τελευταίες παρτίδες κλπ που έγραψε. Και μου αρέσει που συμφωνείτε κιολας κάποιοι.. Δεν μπορώ όμως να αρνηθώ ότι διασκεδάζω πολύ αυτή την κουτοπονηριά και σιγουριά για τα πάντα που έχουμε όλοι λίγο πολύ σαν λαός.

 

Το gorilla glass και όχι μόνο , έχει ένα coating από πάνω ώστε να κινείται με μεγαλύτερη ευκολία το δάχτυλο. Αυτό λοιπόν με τον καιρό εκτός του ότι αλλοιώνεται (από την χρήση), είναι πολύ εύκολο να χαραχτεί. Tο gorilla glass είναι scratch resistant και οχι scratch proof. Φυσικά και γρατζουνιέται.

 

Με υποχόνδρια (όπως γράφει) χρήση όμως δεν υπάρχει περίπτωση να έχει αυτές τις γρατζουνιές που δείχνουν οι φωτογραφίες. Καμία. Ακόμα όμως και να συμβαίνει αυτό που ισχυρίζεται ο φίλος , το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόταν κάποιος θα ήταν μήπως η θήκη τα προκαλεί όλα αυτά και όχι ότι η LG δεν βάζει πια το ίδιο γυαλί στις οθόνες. Υπάρχουν πολλες αναφορές λίγο να ψάξει κανείς για την επισημη quick window case της ίδιας της LG ότι δημιουργεί προβλήματα. π.χ. : https://www.youtube.com/watch?v=Eqe5rSgxlZs

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

ειναι μια ιστορια το gorila glass.στο s4 μου εχει μια σαν γρατζουνια πανω αριστερα,απο το ebay που πηρα το front glass 11 e ολοι μου ηπαν οτι δεν ειναι gorrila glass γνησιο και θα κιτρινισει.πωλειται μαζι με το digitizer ,δηλ 140 e
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω το thread ενημέρωσα τηλεφωνικά την lg για το ότι συμμετέχω σε τεχνολογικά sites και το ότι θα ανεβάσω φώτος για να πάρω γνώμες (δεν γράφτηκα πρώτη φορά, για να διαμαρτυρηθώ) και μου παν ότι δεν τους νοιάζει και ιδιαίτερα, οπότε δεν υπαρχει λόγος να κόπτονται μερικοί για να σώσουν την LG απο τυχόν διασυρμό.

Αυτός ο οπαδισμός για χάρη ξένων εταιρίων πάντα ήταν δύσκολα κατανοητός απο μένα.

Τεσπα...

Εδω πέρα είναι άλλο site ξένο στο οποίο κάποιοι εχουν παρόμοια προβλήματα.

Αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε και την δική τους άποψη

 

Η δική μου συσκευή, δυστυχώς για μένα, απλά επιβεβαιώνει τα λεγόμενα.

Όποιος θέλει τώρα μπορεί να αγοράζει ότι επιθυμεί, είτε γιατί δεν τον πειράζουν οι γρατζουνιές, είτε γιατι πρόκειτε να το τυλίγει με μπαμπάκι πριν το βάλει στην τσέπη του...

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω το thread ενημέρωσα τηλεφωνικά την lg για το ότι συμμετέχω σε τεχνολογικά sites και το ότι θα ανεβάσω φώτος για να πάρω γνώμες (δεν γράφτηκα πρώτη φορά, για να διαμαρτυρηθώ) και μου παν ότι δεν τους νοιάζει και ιδιαίτερα, οπότε δεν υπαρχει λόγος να κόπτονται μερικοί για να σώσουν την LG απο τυχόν διασυρμό.

Αυτός ο οπαδισμός για χάρη ξένων εταιρίων πάντα ήταν δύσκολα κατανοητός απο μένα.

Τεσπα...

Εδω πέρα είναι άλλο site ξένο στο οποίο κάποιοι εχουν παρόμοια προβλήματα.

Αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε και την δική τους άποψη

 

Η δική μου συσκευή, δυστυχώς για μένα, απλά επιβεβαιώνει τα λεγόμενα.

Όποιος θέλει τώρα μπορεί να αγοράζει ότι επιθυμεί, είτε γιατί δεν τον πειράζουν οι γρατζουνιές, είτε γιατι πρόκειτε να το τυλίγει με μπαμπάκι πριν το βάλει στην τσέπη του...

Αν ήσουν troll θα είχε πλάκα,αλλά το πιο τρομακτικό είναι ότι τα γράφεις σοβαρά όλα αυτά από την αρχή του thread. Καλή συνέχεια να ευχηθώ .

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Αν η χρήση του κινητού είναι πολύ προσεκτική ως υποχονδρια τότε το τηλέφωνο το βράδυ βγαίνει με άλλους τα βράδια και πάει και στα μπουζούκια γιατί η τελευταία γρατζουνιά θέλει κόπο για να γίνει.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα φιλε τι να πω κριμα.Δεν ξερω πως εγινε αυτο.Μου φαινεται πολυ δυσκολο να εγινε με τη θηκη.Το τηλεφωνο το ειχα σε αυτη την θηκη και αυτη εχει πουληθει σε παιδι το οποιο με τη σειρα του δεν εχει θεμα.

 

Οι γρατζουνιες ειναι απαραδεκτες.Θα το πιστευα αν ηταν τυπου χνουδακι αλλα εδω μιλαμε ειναι σαν να το εχεις πεταξει στα χαλικια.

 

Δεν ειμαι φαν της LG απλα η εμπειρια μου μονο καλα μου αφησε

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο δικο μου παρατηρησα μια πολυ ψιλη 1.5ποντου αμιχη αλλα για να την δεις πρεπει να ναι κλειστη η οθονη υπο γωνια και με εντονο φως και εχω και εγω την θηκη quick window μαιμου ομως....αυτο ειναι πραγματικα απαραδεκτο οπως μας τα λες κι αφου το χες και σε θηκη κιολας ειναι λες και ειχες προκες στην τσεπη σου....αλλα και στην lg να το πας να το δουν και μηνυματα να στειλεις θα σου πουν πως εχει γινει απο κακη δικη σου χρηση κι αντε εσυ να αποδειξεις πως δεν εισαι ελεφαντας!!!
Link to comment
Share on other sites

Εεεε, μμμμ, το G2 gorilla glass 2 εχει...

 

:lol::lol::lol:

Κάτσε γιατί εδώ μας μπέρδεψε ο φίλος, νόμιζα ότι το g2 έχει gorilla glass 3. Εγώ δεν έχω το g2 άλλα το samsung s4 που φοράει το gorilla glass 3 και τις πρώτες μέρες που το πήρα ανακάλυψα μια μικρή γρατσουνιά η οποία δύσκολα διακρίνετε. Έχοντας στην κατοχή μου πριν το s4 το htc one s (gorilla glass 2) και χωρίς ποτέ να βάλω προστασία οθόνης δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στον 1 και χρόνο που το είχα σε θήκη pouch. Βλέποντας παράλληλα άλλα s4 φίλων και συναδέλφων παρατήρησα ότι κάτι ψιλές γρατσουνιές υπάρχουν. Επειδή το τηλέφωνο δε μου αρέσει να το έχω σε θήκες άλλα να χαίρομαι τη συσκευή στα χέρια μου, έβαλα tempered glass και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]46644[/ATTACH][ATTACH]46645[/ATTACH]

Gorilla glass και ********.μου επεσε το κινητο με την οθονη προς τα κατω απο τα ποδια μου ,και αμεσως ραγισε το digitizer.η οθονη δειχνει κανονικοτατα αλλα δεν πιανει τιποτα μπροστα .επισκευη ειναι στα 250!!!επισημη lg.τζαμακι μπροστα κανει 10 ευρω απο ebay αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το αλλαξεις μονος σου.εχουμε καποιον τεχνικο που να γνωριζει και να μην μας παρει τα σωβρακα;

:)
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]46644[/ATTACH][ATTACH]46645[/ATTACH]

Gorilla glass και ********.μου επεσε το κινητο με την οθονη προς τα κατω απο τα ποδια μου ,και αμεσως ραγισε το digitizer.η οθονη δειχνει κανονικοτατα αλλα δεν πιανει τιποτα μπροστα .επισκευη ειναι στα 250!!!επισημη lg.τζαμακι μπροστα κανει 10 ευρω απο ebay αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το αλλαξεις μονος σου.εχουμε καποιον τεχνικο που να γνωριζει και να μην μας παρει τα σωβρακα;

Φίλε μου καλέ αγνοείς πολλά πράγματα σχετικά με την τεχνολογία του Gorilla.. Δεν είναι αυθραστο αλλά αντιχαρακτικο υλικό οπότε μην περιμένεις να πέσει κάτω και να την βγάλει καθαρή. Πριν 2 εβδομάδες έπαθα ακριβώς το ίδιο, φυσικά έσπασε και πήγα για αλλαγή. Επιπρόσθετα το τζαμακι μπροστά που αναφέρεις έρχεται κολλημένο από το εργοστάσιο με το digitizer για να έχεις αυτή την εμπειρία touch και απεικόνισης.. Δυστυχώς έτσι είναι τα σύγχρονα κινητά, αν πέσει λογικά έσπασε :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλέ αγνοείς πολλά πράγματα σχετικά με την τεχνολογία του Gorilla.. Δεν είναι αυθραστο αλλά αντιχαρακτικο υλικό οπότε μην περιμένεις να πέσει κάτω και να την βγάλει καθαρή. Πριν 2 εβδομάδες έπαθα ακριβώς το ίδιο, φυσικά έσπασε και πήγα για αλλαγή. Επιπρόσθετα το τζαμακι μπροστά που αναφέρεις έρχεται κολλημένο από το εργοστάσιο με το digitizer για να έχεις αυτή την εμπειρία touch και απεικόνισης.. Δυστυχώς έτσι είναι τα σύγχρονα κινητά, αν πέσει λογικά έσπασε :(

 

 

Φιλε μου δεν αγνοω τιποτα. Για δυο ημερες το ειχα στο τσαντακι μαζι με τα κλειδια και καταχαρακτηκε το τζαμακι ,γι αυτο το ειπα !οχι για το σπασιμο απλα το εγραψα ανορθοδοξα. Ποσο σου πηγε η επισκευη;

:)
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να γίνει χάλια η οθόνη αν βρίσκεται μαζί με κλειδιά,βίδες,αιχμηρά αντικείμενά.

Προσωπικά δείχνω σεβασμό πάντα στο κινητό μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν αγνοω τιποτα. Για δυο ημερες το ειχα στο τσαντακι μαζι με τα κλειδια και καταχαρακτηκε το τζαμακι ,γι αυτο το ειπα !οχι για το σπασιμο απλα το εγραψα ανορθοδοξα. Ποσο σου πηγε η επισκευη;

Για την πτώση μίλησα όχι για το πως γρατσουνιστηκε.. Εμένα πάλι χωρίς προστασία δεν είχε θέμα για 8 μήνες αλλά είμαι προσεκτικός για κλειδιά κτλ. Μου πήγε 105€ αλλά μένω εκτός Ελλάδας

Link to comment
Share on other sites

Για την πτώση μίλησα όχι για το πως γρατσουνιστηκε.. Εμένα πάλι χωρίς προστασία δεν είχε θέμα για 8 μήνες αλλά είμαι προσεκτικός για κλειδιά κτλ. Μου πήγε 105€ αλλά μένω εκτός Ελλάδας

 

 

Καλα εδω ζητανε 250 εχουν ξεφυγει....σε ςυχαριστω πολυ παντως

:)
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]46644[/ATTACH][ATTACH]46645[/ATTACH]

Gorilla glass και ********.μου επεσε το κινητο με την οθονη προς τα κατω απο τα ποδια μου ,και αμεσως ραγισε το digitizer.η οθονη δειχνει κανονικοτατα αλλα δεν πιανει τιποτα μπροστα .επισκευη ειναι στα 250!!!επισημη lg.τζαμακι μπροστα κανει 10 ευρω απο ebay αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το αλλαξεις μονος σου.εχουμε καποιον τεχνικο που να γνωριζει και να μην μας παρει τα σωβρακα;

digitizer+lcd πανε πακετο...front glass απο ebay ειναι ψευτικο και θα κιτρινισει

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...