Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά την φόρτιση το notification led ενώ ξεκινά με χρώμα κόκκινο γρήγορα γίνεται πράσινο χωρίς όμως να έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση.

Λογικά δεν θα έπρεπε να γίνει πράσινο όταν η μπαταρία φτάσει στο 100%;

 

Στο 10% γίνεται κίτρινο και στο 90% πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Παρέλαβα και εγώ τελικά το κινητό μετά απο αρκετή ταλαιπωρία. Πέρασα την τελευταία stable rom (H60-L02V100R001CHNC00B313) και αφού σετάρισα το κινητό με τις εφαρμογές μου κτλ παρατηρώ ότι η μπαταρία του κινητού τελειώνει πολύ γρήγορα ακόμα και αν το κινητό δεν κάνει τίποτα! Έχω κλειστές όλες τις εφαρμογές, κλειστό το wifi κτλ. Μήπως υπάρχει κάποιο tip το οποίο μου διαφεύγει σχετικά με την μπαταρία του κινητού ? Μήπως υπάρχει κάποια ρομ που να μην καταναλώνει τόσο πολύ ενέργεια? Γιατί δεν δικαιολογείται νομίζω κινητό με τέτοια μπαταρία να έχει τέτοια αυτονομία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις και το bitrate από 96000 σε 256000.

Και με τις παραπάνω αλλαγές πάντως, σε συναυλία που βρέθηκα εχτές ο ήχος που γράφει είναι άθλιος.

Σε normal video η βελτίωση ήχου με τις παραπάνω αλλαγές είναι εμφανής, σε χώρους με δυνατό ήχο είναι χάλια.

Να υποθέσω και το + θα έχει το ίδιο μικρόφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από το minideal. Οταν λέω πέφτει γρήγορα εννόω ότι το έχω αφήσει με κλειστά τα πάντα από τις 16:00 το απόγευμα και η μπαταρία του τώρα είναι στο 80%!
Link to comment
Share on other sites

το ειχες αφήσει μόνο του από τις 4 μέχρι τώρα και πήγε 80?? Μπορείς να βγάλεις ένα screenshot την κατανάλωση?? Δεν θέλω να στεναχωρήσω αλλά μάλλον έπαθες το ίδιο που έπαθε και ένα άλλο παιδί...
Link to comment
Share on other sites

Τι να έπαθε το κινητό?Είναι καινούριο, οπότε φαντάζομαι είναι μάλλον θέμα software. Η κατανάλωση μπαταρίας δείχνει τα παρακάτω :

Screen 31%

Android OS 22%

Phone idle 15%

Android System 14%

Mobile Standby 10%

Και μερικά ακόμη τα οποία είναι 2%. Η οθόνη να σημειώσω ότι ήταν στο Auto Brightness.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!Αυτό είναι το περίεργο της υπόθεσης.Θα δοκιμάσω να το φορτίσω μέχρι 100% ξανά και θα το αφήσω όλο το βράδυ για να δώ πόσο θα πάει η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν κόπο... Αν συμβεί πάλι το ίδιο παίζει να έχει πρόβλημα και το κινητό... Αν κοιτάξεις κάποιες σελίδες πίσω ένα παιδί δεν έβγαζε ούτε μια μέρα με όλα κλειστά και είχα πρόβλημα η πλακέτα..
Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια γιατί το κινητό έκανε σχεδόν 2 μήνες να φτάσει στα χέρια μου. Είχα παραγγείλει το dual sim και μου είχαν στείλει το single sim. Το έστειλα πίσω και μου στείλανε το dual sim. Αν έχει και πρόβλημα η πλακέτα τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια γιατί το κινητό έκανε σχεδόν 2 μήνες να φτάσει στα χέρια μου. Είχα παραγγείλει το dual sim και μου είχαν στείλει το single sim. Το έστειλα πίσω και μου στείλανε το dual sim. Αν έχει και πρόβλημα η πλακέτα τι να πω...

 

Το απεύχομαι αλλά δεν είναι φυσιολογικό.. Το λιγότερο που μου έχει καταναλώσει για να παέι στο 80% είναι 1 ώρα οθόνης και εννοείται πράγματα να τρέχουν από πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φόρτιση είναι ακόμη, κάνε 3-4 φορτισεις να δεις συμπεριφορά μπαταρίας και μετά αποφασιζουμε αν είναι προβληματικό.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις και το bitrate από 96000 σε 256000.

Και με τις παραπάνω αλλαγές πάντως, σε συναυλία που βρέθηκα εχτές ο ήχος που γράφει είναι άθλιος.

Σε normal video η βελτίωση ήχου με τις παραπάνω αλλαγές είναι εμφανής, σε χώρους με δυνατό ήχο είναι χάλια.

Αυτές τις αλλαγές από που τις κάνουμε;

Μπορούμε να παρέμβουμε και στις ρυθμίσεις της εικόνας;

Πχ σε ότι έχει.να κάνει με το έντονο sharpens ειδικά σε βίντεο μπορούμε να το μειώσουμε;

Στο 10% γίνεται κίτρινο και στο 90% πράσινο.

Μπορούμε με κάποια εφαρμογή να το κάνουμε να πρασινιζει μόνο όταν φτάνει στο 100% ;

Μπλε led δεν έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

 

Μπορούμε με κάποια εφαρμογή να το κάνουμε να πρασινιζει μόνο όταν φτάνει στο 100% ;

Μπλε led δεν έχουμε;

 

Δες το ποστ #4282#

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

 

Σήμερα είπα να ξαναδοκιμάσει την κατανάλωση μπαταρίας χωρίς χρηση.

Η συσκευή έμεινε ανοιχτή όλο το βράδυ επί επτάμισι ώρες και έχασε 5% μπαταρίας.

Δεν θα έλεγα πως έμεινα ικανοποιημένος.

Προφανώς κάτι από τις εφαρμογές της Google τραβάει άλλα δυστυχώς και όταν τις κλείνω ανοίγουν πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

 

Σήμερα είπα να ξαναδοκιμάσει την κατανάλωση μπαταρίας χωρίς χρηση.

Η συσκευή έμεινε ανοιχτή όλο το βράδυ επί επτάμισι ώρες και έχασε 5% μπαταρίας.

Δεν θα έλεγα πως έμεινα ικανοποιημένος.

Προφανώς κάτι από τις εφαρμογές της Google τραβάει άλλα δυστυχώς και όταν τις κλείνω ανοίγουν πάλι.

 

Μάλλον είσαι υπερβολικός, 5% σε 7.5 ώρες δηλαδή ούτε 1% την ώρα, σε κανονικό mode φαντάζομαι, και δεν είσαι ικανοποιημένος?

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω άλλα στο galaxy είχα 1% για τον ίδιο χρόνο.

Αν θεωρείται φυσιολογικό τότε ναι ίσως ειμαι υπερβολικός

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλεινεισ εφαρμογές από το δεξί κουμπί δεν κλείνουν τελείως... Πχ Facebook και messenger πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις... Εγώ που κλείνω αυτά το βράδυ στις 8 ώρες καίει 1%
Link to comment
Share on other sites

Μέτα από 6 ώρες και με ακόλουθα στατιστικά η μπαταρία έχει πέσει στο 80% από 100% :

 

Screen 26% - Time on 10minutes

Android OS 21% - Included packages (Έχει μια λίστα με εφαρμογές)

Android System 19%

Phone idle 14%

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που απεγκατέστησα κάποιες εφαρμογές οι οποίες ήταν εγκατεστημένες by default. Ακούω γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναγράφω, αν η μπαταρία είναι φρέσκια χρειάζεται κάποιους κύκλους φόρτισης για να δούμε πραγματικά αποτελέσματα.

Εμένα το βράδυ με όλα κλειστά, ακόμη και το wifi, δεν κατεβαίνει καθόλου. Αλλά όχι από το 100%, στο 40% ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...